Προς το περιεχόμενο

Tube amps..προσέχουμε για να έχουμε!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως γνωστόν οι λαμπατοι ενισχυτές είναι πιο ευαίσθητοι και επιρρεπείς απτούς τρανζιστορατους οπότε θα ήταν καλό όσοι ξέρουν να πουν δυο λόγια για το τι πρέπει να προσέχουμε, πόση ώρα πρέπει να είναι ανοιχτός για να ζεσταθεί πριν παίξουμε, κάποιους καλούς τεχνίτες στην Αθήνα(και όχι μόνο)για service,βλαβες κλπ…

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχήν θα διαφωνήσω μαζί σου ότι οι λαμπάτοι ενισχυτές είναι πιό ευαίσθητοι απο τους τραντζιστοράτους.

Οι χιλιάδες Fender silverface που ακόμα επιβιώνουν στην Ελλάδα ύστερα απο χιλιάδες ώρες λειτουργίας με τις ΙΔΙΕΣ λάμπες & ατελείωτα 'γκαπα-γκούπα" στους επαρχιακούς καρόδρομους όπου εδρεύουν τα σκυλάδικα εκτος Αθηνών επιβεβαιώνουν το γεγονός :wink:

Το μόνο πράγμα που απο την εμπειρία μου ,και να τονίσω εδω πως ΠΟΤΕ λαμπάτος ενισχυτής δεν με έχει προδώσει και έχω οργώσει όλη την Ελλάδα...,που ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε είναι να μετακινούμε ΒΙΑΙΑ τον ενισχυτή όταν είναι ΑΝΟΙΧΤΟΣ ή όταν τον έχουμε μόλις κλείσει και είναι ακόμα οι λυχνιές πολύ ζεστές.

 

Δεν πρέπει να "ανοιγοκλείνουμε" συνέχεια τον ενισχυτή πχ.καλύτερα να αφήσουμε τον ενισχυτή αναμένο ΣΥΝΕΧΕΙΑ για 4 ώρες παρά να παίξουμε 15 λεπτά να τον κλείσουμε να ξαναπαίξουμε μετα απο 20 λεπτά για μια ώρα ,να τον ξανακλέισουμε και μετα απο μισή ώρα να τον ξαναανοίξουμε κτλ :wink:

 

Επίσης να ΜΗΝ τον βάζουμε στο stand by μεταξύ τον set αλλα να κλείνουμε απλά το volume.

 

Η σωστη διαδικασία "ανάματος" του ενισχυτή είναι

 

1.ανοίγουμε το ON

2.περιμένουμε 3 λεπτά (όχι παραπάνω) και ανοίγουμε το stanby

3.παίζουμε όσο είναι να παίξουμε χωρίς να ξαναβάλουμε τον ενισχυτή στο standby

3.κλείνουμε το ON ,κλείνουμε το standby

 

επίσης να τονίσω ότι οι hndwired λαμπάτοι ενισχυτές (παλαιοί Fender & boutique) είναι δραματικά απλούστεροι & ευκολότεροι στην επισκευή απο τους τραντζιστοράτους

 

οι λαμπάτοι ενισχυτές δεν έχουν κάποιο όριο χρήσης,εχω ξεχάσει πολλές φορές αναμένους τους ενισχυτές μου μεσα σε στούντιο για 5-6 ημέρες & δεν εχουν πάθει τιποτα..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα πολύ σημαντικό

 

Αγοράστε έναν φθηνό φορητό ανεμιστήρα (σαν κι αυτούς που είχαν οι παπούδες μας) και όταν παιζετε σε πολύ ζεστα κλάμπ,ειδικά το καλοκαίρι,ή κάτω απο τον ήλιο ,στρεψτε τον στην πίσω μεριά του ενισχυτή σας έτσι ώστε η δεσμη του αερα να ΄χτυπά΄ τις λυχνίες :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση παιδια,να ρωτησω κατι,οταν θελουμε να τον κλεισουμε χρειαζεται παλι να τον αφησουμε standby για να κρυοσουν οι λαμπες πριν τον κλεισουμε?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διάβασες τίποτα μου φαίνεται...τεμπελάκο :D

 

Όπως έγραψε και ο SUPERFUNK και το link, όχι, δεν τον αφήνεις STANDBY για να κρυώσει. Το STANDBY είναι μόνο για την εκκίνηση, για να μην "βιάσεις" την κάθοδο να απελευθερώσει ηλεκτρόνια με την εφαρμογή υψηλής τάσης χωρίς να έχει ζεσταθεί και έτσι μειωθεί με τον καιρό αυτή η ικανότητα εκπομπής ηλεκτρονίων.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντικό όντως είναι να μην τον μετακινεί κανείς τον λαμπάτο ενισχυτή όταν δουλέυει ή όταν είναι ακόμα ζεστός...!

 

Ο δικός μου που δεν έχει stand-by switch ? Να υποθέσω ότι έχει κάποιο relay μια και από τι στιγμή που θα τον ανοίξω μέχρι να ακουστεί ήχος, θέλει κάποιο χρόνο ?

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιπτωση βλαβης ξερετε κανεναν καλο-εμπειρο-εμπιστο τεχνιτη στην αθηνα?εχω και εναν marshall valvestate 80watt ο οποιος εχει καποιο προβλημα στα ποντεσιομετρα.κανουν ενα θορυβο(χρατσα-χρουτσα) και πολλες φορες δεν ακουγετε τιποτα.μου ειπαν οτι θελουν ψεκασμα με ειδικο καθαριστικο σπρει,ειναι ευκολο?μπορω να το κανω εγω?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου