Προς το περιεχόμενο

Gibson introducing Dark Fire.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα, αν σκεφτείς ότι για να πάρεις μια Les Paul Studio Robot θέλεις όσα και για μια Standard, ενώ μια απλή Studio κοστίζει 8-9 κατοστάρικα λιγότερα... δεν θα τις έλεγα φτηνές. Ειδικά αν, όπως ακούω εδώ, η Standard ρίχνει στα αυτιά στη Studio ποιοτικά, ηχητικά κλπ.

 

BTW, η Dark Fire φαίνεται καλό μπλιμπλίκι αλλά αυτό το styling... πόσο Νορβηγός power-μεταλλάς πρέπει να είσαι για να βγεις με τέτοιο εργαλείο; :P

 

Εννούσα βασικά γενικώς φθηνές, δεν τις χρεώνουν και όσο χρεώνουν τα custom μοντέλα τους. Στο κάτω κάτω, όποιος τη γουστάρει τόσο θα τα σκάσει, εδώ άλλες κι άλλες κάνουν τόσο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φαίνεται ότι οι φωστήρες της Gibson αγχώθηκαν από την παλαιότερη κίνηση της Fender με την διαβόητη Stratocaster VG...

 

http://www.fender.com/vgstrat/home.html

 

...και είπαν να μην χάσουν το σπαρταριστό κομμάτι της αγοράς (το ποιο?).  ::) Προσωπικά, μου μυρίζει αποτυχία, όπως με την άλλη κίνηση της Fender κάτι χρόνια πριν με τον Fender Cyber Twin. Εντάξει, δεν μπορούν να έχουν μόνο επιτυχίες σαν τις Classic Player...  ;)

 

 

Ειδικά αν, όπως ακούω εδώ, η Standard ρίχνει στα αυτιά στη Studio ποιοτικά, ηχητικά κλπ.

 

Δεν θα το έλεγα αυτό προσωπικά, απλά αν έχει "τριφτεί" το αυτί κάποιου λίγο παραπάνω μόλις τις πιάσει και τις παίξει καταλαβαίνει αρκετές διαφορές...

 

 

BTW, η Dark Fire φαίνεται καλό μπλιμπλίκι αλλά αυτό το styling... πόσο Νορβηγός power-μεταλλάς πρέπει να είσαι για να βγεις με τέτοιο εργαλείο; :P

 

Το περίεργο είναι ότι με μένα συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο: το όλο κόνσεπτ-κιθάρα ρόμποκοπ με απωθεί βαθύτατα (αν και το αυτόματο κούρδισμα είναι πολύ ωραίο τρικ όπως λανσαρίστηκε στις Robot), όμως το στυλ της το βρίσκω ελκυστικό...  :o

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι οι φωστήρες της Gibson αγχώθηκαν από την παλαιότερη κίνηση της Fender με την διαβόητη Stratocaster VG...

 

http://www.fender.com/vgstrat/home.html

 

Θα έλεγα πως μάλλον στη Fender είναι οι φωστήρες μιας και η Robot είναι ΛΙΙΙΓΟΟΟ παλιότερη... δεν θυμάμαι κανένα Innovation από πλευράς Fender, από τότε που βγήκε η Gibson την αντιγράφουν (humbuckers, λέω εγώ τώρα)...

 

αααα μην με παρεξηγείτε, δεν προσπαθώ να είμαι εριστικός, απλά έχω βαρεθεί να βλέπω τους πάντες να θεοποιούν τη Fender εδώ μέσα όταν πλέον δεν αξίζει τίποτα μπροστά στον ανταγωνισμό...  :) ;)

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα πως μάλλον στη Fender είναι οι φωστήρες μιας και η Robot είναι ΛΙΙΙΓΟΟΟ παλιότερη... δεν θυμάμαι κανένα Innovation από πλευράς Fender, από τότε που βγήκε η Gibson την αντιγράφουν (humbuckers, λέω εγώ τώρα)...

 

Φοβούμαι πως εσύ κάνεις λάθος διότι πάντα ελέγχω τα γραφόμενά μου πριν τα ποστάρω.

 

 

Πρώτα απ'όλα, η Robot είχε απλά ένα σύστημα για κούρδισμα (το οποίο δεν ήταν καν εφεύρεση της Gibson) ενώ η VG ένα κάρο προσομοιώσεις μαζί με alternate tunings, και μάλιστα χωρίς να αλλάζει η τάση των χορδών και μηχανική καταπόνηση όπως στην Robot.

 

Δεύτερον και σημαντικότερον, η VG ήταν ΟΝΤΩΣ παλιότερη από την Robot. Kοίτα τις ημερομηνίες στα δυο δελτία τύπου: 19 Iανουαρίου 2007 για την VG (στην χειμερινή NAMM 07)...

 

http://namm.harmony-central.com/WNAMM07/Content/Fender/PR/VG-Strat.html

 

... και 7 Απριλίου 2008 για την Robot...

 

http://news.harmony-central.com/Newp/2008/Gibson-Guitar-Les-Paul-Robot-LP-Studio-Ltd.-Robot-SG-Special.html

 

:)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά έχω βαρεθεί να βλέπω τους πάντες να θεοποιούν τη Fender εδώ μέσα όταν πλέον δεν αξίζει τίποτα μπροστά στον ανταγωνισμό...  :) ;)

 

Πλάκα μας κάνεις; :o :o

Τι κάνουν; ;D ;D

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 Απριλίου έχω την εντύπωση πως γράφτηκε το άρθρο.  :)  7-12-2007 βγήκε η Robot, αλλά και πάλι λάθος μου, η VG όντως βγήκε μερικούς μήνες νωρίτερα. Sorryyyyyy  ;D

 

πάντως για τους Humbuckers δεν μίλισε κανείς  ::)  :P

 

Πλάκα μας κάνεις; :o :o

Τι κάνουν; ;D ;D

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς, οπότε εξηγώ τη θέση μου.

 

Πιστεύω πως η Fender πάλιωσε. Τέλος. Οι στρατ για μένα ποτέ δεν παίζανε μπάλα ηχητικά μπροστά σε άλλες κιθάρες της ίδιας κατηγορίας. Οι τέλε αξίζουν κάτι, αλλά μοιάζουν λίγο παρατημένες. Φυσικά παραμένει το γεγονός πως πληρώνεις πολλά και παίρνεις λίγα, όπως βέβαια και στις Gibson. Πάντως, βάλαμε μία στρατ των 1200 ευρώ στο ίδιο gear με τη δικιά μου les paul studio(epiphone μάλιστα) και για κάποιον μυστήριο λόγο ::) όλοι οι παρόντες προτίμησαν τη δικιά μου.

 

όσο για το άλλο, κοίτα, εγώ βλέπω πως κάθε φορά που βγαίνει κάποιος εδω μέσα να πεί κάτι καλό για κιθάρες εκτός των Fender, ειδικά για Gibson, τον τρώνε ζωντανό. :P πάντα όλοι προσπαθούν να τον πείσουν πως οι Fender είναι καλύτερες, και πολλοί αγνώμονες αλλάζουν γνώμη τελικά.

εντάξει ίσως ακούγεται λίγο απόλυτο, αλλά συμβαίνει συχνά.  Αν δε κάποιος πιάσει τις Fender στο στόμα του, εκεί γίνεται το σώσε. Ας πούμε τώρα εγώ είμαι σίγουρος πως θα τα ακούσω απο πολλούς... επίσης είναι απίστευτο το μίσος που υπάρχει για το Distortion...

 

plz μην με φάτε, δεν θα προλάβω να δικαιολογηθώ για τις ΑΙΡΕΤΙΚΕΣ απόψεις μου σε όλο το noiz. (Αυτή δεν είναι η λέξη που χρησιμοποιούν ΟΛΟΙ για να γλυτώσουν την κατσάδα εδω μέσα, όταν λένε κάτι μη αποδεκτό?) ::)

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως για τους Humbuckers δεν μίλισε κανείς  ::)  :P

 

Λες για τους μαγνήτες που αρχικά κυκλοφόρησε ο Rickenbacker για τις κιθάρες του το 1953 και αργότερα "ανακάλυψε" ο Seth Lover (το ΄57)??

 

OK, τι θέλεις να πούμε για τους humbuckers?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι στρατ για μένα ποτέ δεν παίζανε μπάλα ηχητικά μπροστά σε άλλες κιθάρες της ίδιας κατηγορίας.

 

 

εννοεις οικονομικης κατηγοριας ή... ηχητικης; γιατι αν εννοεις οικονομικης, εισαι φαουλ... πρεπει να συγκρινουμε μηλα με μηλα και πορτοκαλια με πορτοκαλια..... αν εσυ πχ συγκρινεις μια στρατ που φοραει vintage single coils με μια κιθαρα με full γκαζωμενους μαγνητες, μπορει να σου αρεσει η δευτερη αλλα ειναι θεμα γουστου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες για τους μαγνήτες που αρχικά κυκλοφόρησε ο Rickenbacker για τις κιθάρες του το 1953 και αργότερα "ανακάλυψε" ο Seth Lover (το ΄57)??

 

OK, τι θέλεις να πούμε για τους humbuckers?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Humbucker

 

ναι μιλάω για τους μαγνήτες που ο Rickenbacker πέταξε στα σκουπίδια το '54 και που ο Seth Lover βρήκε τον τρόπο να τους τελειοποιήσει και να τους χρησιμοποιήσει...  ::) Δεν είναι το ίδιο...

 

 

εννοεις οικονομικης κατηγοριας ή... ηχητικης; γιατι αν εννοεις οικονομικης, εισαι φαουλ... πρεπει να συγκρινουμε μηλα με μηλα και πορτοκαλια με πορτοκαλια..... αν εσυ πχ συγκρινεις μια στρατ που φοραει vintage single coils με μια κιθαρα με full γκαζωμενους μαγνητες, μπορει να σου αρεσει η δευτερη αλλα ειναι θεμα γουστου...

 

είπα "για μένα" έτσι? το μεγάλο θέμα είναι τα λεφτά, όπως και στη Gibson. Απλά στη Fender, όσα και να δώσεις, μόνο ποζεριά πληρώνεις... πρόσφατα διάβαζα ένα τοπικ του SF για μια Baja Tele και άκουσα τα Samples... έμεινα... σκεφτόμουν πως θα ήθελα μια τέτοια κιθάρα... αλλά είναι ψύλλος στα άχυρα για να βρείς τέτοια ποιότητα στη Fender.

 

Και ούτε τα θεοποιημένα καθαρά τους είναι τόσο φοβερά (έχω ακούσει τη δικαιολογία πως είναι για καθαρά και όχι γκάζια χιλιάδες φορές, βλακείες, άμα ξέρεις πως, μπορείς να βγάλεις ΟΛΟΥΣ τους ήχους, οι Maiden άλλωστε παίζουν με στρατ και την τελευταία φορά που θυμάμαι ήταν ΠΟΛΥ γκάζι, όχι λίγο), εμένα δεν με τραβάνε...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειράζει να επανέλθει το θέμα στη βάση του παρακαλώ; Μην γίνει κι αυτό ένα ακόμα αιματοβαμμένο και ανούσιο debate "Fender vs. Gibson vs. the rest of the world".

 

Γενικώς, καλό θα είναι να αποφεύγουμε το flaming. Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. Φίλε Madara, δώσε προσοχή στην τελευταία πρόταση σε παρακαλώ.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου