Προς το περιεχόμενο

Boss dd-20 vs Nova delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα όσοι έχουν ακούσει με προσοχή και τα δύο delays να αναφέρουν τα υπερ και τα κατά τους και ως προς τα χαρακτηριστικά τους αλλά κυρίως ως προς τον ήχο τους. Ποιό από τα δύο μπορεί να πλησιάσει έναν analog ήχο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δυο μπορούν να πλησιάσουν τον analog ήχο, μιας και προσφέρουν προσομοιώσεις. Τα καταφέρνουν εξίσου καλά. Πολλοί πίνουν νερό στο όνομα του DD20 εγκαταλείποντας άλλες πιο εξωτικές υλοποιήσεις. Κι εγώ το συμπαθώ πιο πολύ. Είναι πιο "γλυκό" από το Nova που μου ακούγεται ωραιότατο αλλά κάπως ψυχρό. Ίσως και λογικό μιας και προέρχεται από την πείρα της TC σε στουντιακά μηχανήματα.

 

To Νοva έχει 2,3 δευτερόλεπτα σαν μαξιμουμ χρόνο ενώ το Boss 23, κάτι που μεταφράζεται και στην δυνατότητά του να δουλέψει και σαν looper, κάτι που αν δεν απατώμαι το Nova δεν κάνει. Επίσης, το Boss έχει πιο πολλά και τρελά delay modes αλλά δεν διαθέτει το υπέροχο dynamic mode του Nova, το οποίο αυτόματα αποτρέπει το delay να ακουστεί & να μπλεχτεί στο γρήγορο παίξιμο δημιουργώντας "φασαρία" αλλά το φέρνει στην επιφάνεια όταν κρατάς μια νότα, το οποίο δημιουργεί ωραίο ατμοσφαιρικό ήχο. Σε χειρισμό η εξοικείωση και με τα δυο είναι απλά θέμα εξάσκησης αλλά το Boss μου αρέσει λιγότερο, αν και δείχνει πιο "αλεξίσφαιρο" και πιο άνετο σε χρήση λάιβ.

 

Αν θυμάμαι καλά, ο Fenderiarhs έχει το DD20 και το Χαριλατρόνιο το Nova, οπότε θα με ενδιέφερε πολύ να δω τις γνώμες τους, όπως και άλλες βέβαια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Τα έχω ακούσει κ τα δύο (έχω το dd και δοκίμαζα το nova delay για δεύτερο). Είναι και τα δύο πολύ ωραία πετάλια. Από τη δική μου εμπειρία το TC υπερτερεί στον ήχο (όχι τρελά πράγματα..). Έχει πολύ καλύτερα modultation και reverse delay αλλά και καθαρά, και μάλλον θα σου αρέσει και για την analog φάση που θέλεις και είναι και πιο μαζεμένο πιο καλοφτιαγμένο (και πιο καινούργιας φιλοσοφίας κ ελαφρύτερο  ;) αλλά και με διάφορα bugs..  >:(, π.χ.  μου έσβησε 3-4 φορές) .

      Εγώ έχω μείνει με το dd-20 γιατί με βόλεψε (μαζί με το fs-5u που το έχω λειώσει στο χορό) για τα 9V, το headphone out, τα 23sec, τον λουπαδόρο!!! και τους πολούς του ήχους.. Π.χ. ο analog ήχος του dd-20 είναι μιά χαρά - αλλά λίγο παραμετροποιήσιμος.. Επίσης στα καθαρά είναι.... πως να το πω... είναι μερικές φορές λίγο σαν ακούς mp3 (στα 196kbps).  :-\ Για μένα πιο είναι βέβαια εμπιστοσύνης από το TC , (αφού δίνεις τόσα λεφτά καλύτερα να μην τα κλάψεις).

        Και τα δύο πετάλια πιστεύω πρέπει να τα μάθεις και να ξέρεις τι θές πριν τα συγκρίνεις. Π.χ. από αυτά που λες δεν μας δείχνεις να καταλάβουμε γιατί δεν πας σε κάτι πιο φτηνό, π.χ. τα τζιτζιτεκ (hardwire κ digidelay) ή κάποιο αναλογικό π.χ. το deluxe memory man η τίποτα άλλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. από αυτά που λες δεν μας δείχνεις να καταλάβουμε γιατί δεν πας σε κάτι πιο φτηνό, π.χ. τα τζιτζιτεκ (hardwire κ digidelay) ή κάποιο αναλογικό π.χ. το deluxe memory man η τίποτα άλλο.

 

Θέλω το delay που θα πάρω να μπορεί να αποθηκεύει presets. Νομίζω το τζιτζιτεκ δεν το κάνει.

 

Το memory man από αναλογικά deley μ'αρέσει πολύ όμως θα προτιμούσα για αρχή ένα πολύ λειτουργικό ψηφιακό delay και έπειτα ίσως να έπαιρνα κάτι αναλογικό σαν το memory man. Σίγουρα μ'αρέσει ο αναλογικός ήχος και θα ήθελα το ψηφιακό μου delay να μπορεί να προσομειώνει τέτοιο ήχο αλλά θα ήθελα να έχω και καθαρές επαναλήψεις χωρίς μουντάδα που προσφέρει ένα ψηφιακό delay. Γι' αυτό ζήτησα άποψη γι' αυτά τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό από τα δύο μπορεί να πλησιάσει έναν analog ήχο??

 

αυτο φυσικα.

 

http://www.roland.com/products/en/RE-20/index.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και.....αυτό εαν υπάρχουν τα μαρούλια.

 

http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_replex.htm

 

Αν είχα τόσα μαρούλια θα έπαιρνα το memory lane 2. Έτυχε και άκουσα το κλασσικό και μου κουνήθηκε ο εγκέφαλος...! Θα θυσίαζα βέβαια τα presets.

 

 

Μου φαίνεται λίγο ιδιαίτερο delay. Έτσι δεν είναι?? Επιίσης είναι ψηφιακό ή αναλογικό?? Πολλές φορές το αναφέρουν ως αναλογικό.

 

Α, και πείτε και καμιά ακοόμα άποψη για τα δύο delay του θέματος γιατί μάλλον αυτά εκπληρούν όλες τις προυποθέσεις μου. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια και χαρα φιλε!

ρικσε και μια ματια παντος στο delay της Line6.

 

Το εχω σιγκρινει διπλα με το dd-20 και με κερδισε το dl4 (ειδικα για προσωμειωσεις analog ηχων )

http://www.dv247.com/invt/4667/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια και χαρα φιλε!

ρικσε και μια ματια παντος στο delay της Line6.

 

Το εχω σιγκρινει διπλα με το dd-20 και με κερδισε το dl4 (ειδικα για προσωμειωσεις analog ηχων )

http://www.dv247.com/invt/4667/

 

Πολλοί μιλάνε για προβλήματα αξιοπιστίας όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου