Προς το περιεχόμενο

Les Paul + Tremolo !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αρχή ήταν έτσι....

 

Goldtop006.jpg

 

Και για 3 ολόκληρα χρόνια δεν πείραξα ούτε pot ! κιθάρες, πεταλάκια, ενισχυτές, κτλ πηγαινοερχόντουσαν δίπλα της και αλλάζαν (ακόμη αλλάζουν  ::)  ) με ταχύτατους ρυθμούς αλλα αυτή ...κυρία ! Ακόμη και 2 σετ μαγνητών που πήρα μπας και την ανανεώσω τελικα έμειναν στο ράφι μια που ώς έχει παίζει καταπληκτικά....

 

Ωσπου προ 6 εβδομάδων μου έκαναν δώρο ένα used Stetsbar τρέμολο και άρχισα να την κοιτάω πάλι ...περίεργα. Πολύ γαργαλιστική ιδέα το τρέμολο χωρίς τρυπήματα στη Les Paul...

 

Και ιδού :

 

Stetsbarinstalled.jpg

 

(Μην βιάζεστε να ξυνίσετε, το Stetsbar είναι πολύ πιο ελκυστικό απο κοντά ! )

 

Ακολουθώ τις οδηγίες, το τοποθετώ, και πραγματικά παθαίνω την πλακα μου ! Πρόκειται για ένα απο τα πιο έξυπνα, ευέλικτα, καλοσχεδιασμένα και λειτουργικά τρέμολο που έχω χρησιμοποιήσει ! Πραγματικά το ερωτεύτηκα και θα μιλάγαμε για μια πολύ super μετατροπή της Goldtop αν δεν υπήρχε ενα καταραμένο θέμα με το action.

Δυστυχώς, δεν υπήρχε περίπτωση να κατέβουν οι χορδές σε φιλικό ύψος.

 

Πάρτε μια ιδέα....

 

GoldtopStetsbar3.jpg

 

Μετά απο πολλά email με τους εξυπηρετικότατους και ταχύτατους στις απαντήσεις τους ανθρώπους της εταιρίας, δεν βγάλαμε άκρη.....

 

Μπήκα λοιπόν στο τριπάκι και παραγγέλνω το Vibramate. Μια "βάση" για Bigsby οποτε δεν χρειάζεται να τρυπάς κτλ. Χμμμ ... !!

Το εγκαθιστώ προ ημερών, πετάω κι ένα B5 πάνω, τιγκάρω και τα nut και saddles στο Nutsauce και αρχίζει η ..χαρά !

 

02112009055.jpg

 

Τώρα όμως η Vibramate έβγαλε και βάση για το Bigsby B7, http://www.vibramate.com/vibramate-v7-lp-install.html

το οποίο είναι το πιο "σωστό" σύστημα για Les Paul. Οπότε το παρήγγειλα κι αυτό και μένει να βρώ κι ένα μεταχειρισμένο B7, γιατί δεν έμειναν και φράγκα για καινούριο μετά απο όλα αυτά, και μάλλον κατα Δεκέμβρη μεριά θα έχουμε κι άλλο κατσαβίδιασμα της Goldtop !

 

Ηταν να μην μου μπεί η ιδέα τελικά....  ;D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μεγεις φιλε silot.

Καλη περιπτωση φαινεται το vibramate για καποιον που δε θελει να τρυπησει την κιθαρα του.

 

Παντως για να πω την αληθεια μου το stetsbar μου χτυπαει πιο ομορφα στο ματι απο το bigsby, αν και οχι τοσο λειτουργικο απ'οτι καταλαβα.

 

Οποτε οι οποιες αλχημειες θα γινουν με ασφαλεια με ενα ηδη υπαρχον bigsby που θα βγει απο μια sg και μαλλον θα μπει σε μια les paul.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Gregg !

 

Κι όμως, το Stetsbar έχει την λειτουργικότητα και την σταθερότητα ενός τρέμολο τύπου PRS (πχ). Μπορείς να ρίξεις (την Σολ) ως 3 τόνους, και να ανεβάσεις ως 3-4 ημιτόνια χωρίς τριξίματα και θέματα στο κούρδισμα (μετά απο καλή λίπανση του nut)

Επίσης είναι πολύ smooth και responsive στη χρήση.

 

Απλά, δυστυχώς δεν μου έκατσε. Υπάρχει βέβαια και η επιλογή να περάσω απο ένα ...τόρνο το tuneomatic που δίνει η Stets....χμμμ (!!)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Gregg !

 

Κι όμως, το Stetsbar έχει την λειτουργικότητα και την σταθερότητα ενός τρέμολο τύπου PRS (πχ). Μπορείς να ρίξεις (την Σολ) ως 3 τόνους, και να ανεβάσεις ως 3-4 ημιτόνια χωρίς τριξίματα και θέματα στο κούρδισμα (μετά απο καλή λίπανση του nut)

Επίσης είναι πολύ smooth και responsive στη χρήση.

 

Και ειναι και κουκλι :D

 

Παντως αν ειναι ετσι, ειδικα σε σχεση με το κουρδισμα - πραγμα που ειναι πολυ βασικο οταν χρησιμοποιει συχνα τρεμολο κανεις, ισως θα αξιζε η δοκιμη  :)

 

Thanks for the info :)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει!!!!!

 

Απο εμένα έχεις ταπεινά respect :D

 

Αν κάνεις και αυτό με τον τόρνο θα περάσεις απο την αγιότητα σε θεότητα in my book ;)

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχοντας  αρκετες κιθαρες με τρεμολο ( Tele bigsby, Strato, Jazzmaster`63, Firebird vibrola,) και παλαιοτερα, Μustang`66,  SG`72 bigsby,  το καλυτερο σε αισθηση, ειναι το LesTrem που εβαλα σχετικα προσφατα σε μια  The Paul`79!  Μπηκε κατευθειαν, ουτε τρυπες, ουτε αλλαγη στο action ουτε τιποτα!  Πολυ ωραιο πραγματι...  σκεψου το! ;)

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το stetsbar,το εχω βαλει και εγω στην SG ενος φιλου

 

236_15_10_08_6_27_41.JPG

 

σε εμας δεν υπηρξε κανενα προβλημα στο action,μειωθηκε ομως αρκετα το SUSTAIN πραγμα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ για τον ηχο που θελαμε,οποτε ......αγαπαμε stetsbar!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ξερω οτι ΗΤΑΝ η πιο ελαφρια lespaul που ειχα σηκωσει ποτε μου και τωρα οσο παει γινεται ..."οσο βαρια ειν τα σιδερα ειν η καρδια μου σημερα"  ;D (αν και με το bigsby αισθητικα δεν με χαλαει και τοσο)  ;), αλλα δεν καταλαβαινω αφου υπαρχουν αλλες καλυτερες στα ...κουνηματα τι σ επιασε και χαλας τα λεφτακια σου σε σιδερικα? ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές, κούκλα η κυρία :). Ωραίο το vibramate αλλα ακριβό, 60 δολλάρια για ενα

πέταλο απο αλουμίνιο :-\. Με 75 δολλάρια βρίσκεις ολόκληρο licenced b5. Βέβαια

για να μην τρυπήσεις μια κιθαρούκλα σαν τη δικιά σου αξίζει. Λέτε να βγάλουν και

licenced κάποια στιγμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιάνουν τα χεράκια σου, το φτιάχνεις και μόνος σου το vibramate, δεν είναι και κάτι απίστευτο σαν κατασκευή.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου