Προς το περιεχόμενο

precision γύρω στα 500 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά τις πολύ κατατοπιστικές απαντήσεις των φίλων συμφορουμιτών στο

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171847.msg372844#msg372844

είχα καταλήξει στο squier p-bass 60s classic vibe. Στο dv το βρίσκω γύρω στα 350. Εκεί που ήμουν έτοιμος να παραγγείλω βλέπω μερικά χρώματα του Stardard p-bass γύρω στα 450. Αν λογαριάσουμε και το gig bag, η διαφορά είναι γελοία. Έτσι άρχισα να προβληματίζομαι. Συν τοις άλλοις έχω και λίγο πανικό γιατί τα μισά p-bass standard είναι στα 450 και τα άλλα στα 550, οπότε υποψιάζομαι ότι αυτό δε θα κρατήσει για πολύ. Τελοσπάντων σκέφτομαι να ανέβω μερικά ευρώ...

Οι ερωτήσεις μου είναι:

 

α) πώς βλέπετε το standard p-bass

β) πώς βλέπετε το 50s p-bass

γ) το active p bass special; χωρίς μπαταρία δεν παίζει;

δ) γιατί το standard βγαίνει σε χάλια χρώματα; :)

 

παίζω και άλλα όργανα (με 6 χορδες :) ) και είναι το πρώτο μου μπάσο. Απλώς έχω καταλήξει μάλλον ότι μου αρέσει ο precision ήχος. Για μπράτσα δεν έχω άποψη, όπως φαίνεται και από τα ό,τι να ναι μοντέλα που προτείνω :) Κάθε πρόταση θα μελετηθεί ενδελεχώς. Ευχαριστώ εκ των προτέρων  :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ασε το standard (που εχει γελοιο μαγνητη) και πανε για το 50s με τα μπουνια. To Deluxe εχει πιο πολλους ηχους (καθοτι PJ) αλλα εχει λεπτο μανικι (αφου εισαι κιθαριστας ομως μπορει και να σε βολεψει). Γι αυτο καλυτερα πανε και δοκιμασε τα ολα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχεις σκεφτεί πόσο σοβαρά θες να ασχοληθείς με το μπάσο; Γιατί αν είναι να πάρεις έτσι απλά για να το έχεις πότε πότε να γράφεις καμιά γραμμή και με το squire μια χαρά θα 'σαι.

 

Αν τώρα θες και παραπάνω πράγματα, +1 να πας να δοκιμάσεις, να δώσεις κ άλλα όσο τα έχεις κτλ.

 

Για το (γ) ναι το active θέλει μπαταρία για να παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν και κατά πόσο μπορεί να διαφέρουν ποιοτικά τα classic vibe απο τα standard

αλλά στα 450 ευρώ με την στάμπα της fender, την υψηλότερη μεταπωλητική αξία και την

δυνατότητα επιλογής maple ταστιέρας είναι όντως πολύ καλό και πιο ορθολογικό deal.

Ηχητικά υποψιάζομαι πως τα standard θα είναι πιο all around ή πιο άχρωμα, τα classic

vibe φαίνεται να είναι στοχευμένα σε κλασικό ήχο. Βέβαια όλα αυτά είναι εικασίες...

Aσε που τα precision ένα μαγνήτη έχουν, τον αλλάζεις αργότερα με 60 ευρώ περίπου ;)

Κάλα κάνεις και ανησυχείς για τις τιμές, τον Ιανουάριο είχα παραγγείλει fender απο το

dv η οποία κόστιζε 830 και ήταν το φτηνότερο χρώμα, την μεθεπόμενη μέρα ανέβηκε

100 ευρώ! Στη θέση σου θα χτυπούσα ένα standard με 450, με maple ταστιερα βεβαίως.

Tα χρώματα γιατί σε χαλάνε? Λευκό, μαύρο, κόκκινο και μπλέ, κλασικότατα.

Το '50s μην ξεχνάς οτι έχει 7,25 radius και μικρά τάστα. Το special έχει τον jazz μαγνήτη

αλλά έχει και jazz μανίκι (στενότερο στο nut και λεπτότερο), σίγουρα θα ξεφεύγει και

ηχητικά λόγω active ηλεκτρικών. Είναι και 200 ευρώ ακριβότερο απο το standard.

 

edit: με πρόλαβαν

Ασε το standard (που εχει γελοιο μαγνητη)

Ναι αλλά είναι μόνο ένας ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που μπηκες στην διαδικασια να σκεφτεις να παρεις fender,fender θα παρεις οτι και αν σου πουμε.Η πρωτη χτυπητη διαφορα μεταξυ του standard k του 50s ειναι τα vintage ταστα κ radius στο δευτερο.Εκει εχει να κανει με το γουστο σου.Εγω παντως  θα επαιρνα χαλαρα αυτο για το απιστευτο χρωμα του κ μονο

fender0131702367f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βασικά έχεις σκεφτεί πόσο σοβαρά θες να ασχοληθείς με το μπάσο; Γιατί αν είναι να πάρεις έτσι απλά για να το έχεις πότε πότε να γράφεις καμιά γραμμή και με το squire μια χαρά θα 'σαι.

 

+1

και παρολο εχεις ηδη πει πως ψαχνεις για π, εγω ξαναλεω για το σκουαιρ το βιντναζ μοντιφαιντ.

ο κυριος μπιχλας το εχει και μπορει να σου πει ποσο καλο ειναι!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παίζω και άλλα όργανα (με 6 χορδες :) ) και είναι το πρώτο μου μπάσο.

 

 

δεν λες ολη την αληθεια ομως. παιζεις και αλλα οργανα με 4 χορδες!(μπουζουκι)

 

απλα σκεψου οτι αν αντι να παρεις το φεντερ που εχει 500ευρω, χτυπησεις το βινταζ μοντιφαιντ που ολοι λενε πως χτυπαει στα ισια τα φθηνα φεντερ, εχεις ενα κερδος 40%.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κυριος μπιχλας το εχει και μπορει να σου πει ποσο καλο ειναι!

Το jazz vintage modified έχω, και ένα precision affinity με duncan το οποίο όμως χάλασα... Tώρα είδα οτι ακρίβυνε όλη η σειρά vintage modified, το jazz το είχα

παρει 275 απο θωμά οταν στο dv έκανε 265, τώρα το έχουν 295 και οι δύο.

Το precision πήγε απο 255 στα 275 στο θωμά ενώ το dv δεν το έχει. Στις κιθάρες,

κάποιες vm έχουν ξεπεράσει τις classic vibe!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

και παρολο εχεις ηδη πει πως ψαχνεις για π, εγω ξαναλεω για το σκουαιρ το βιντναζ μοντιφαιντ.

ο κυριος μπιχλας το εχει και μπορει να σου πει ποσο καλο ειναι!

vm βγαίνει ένα j και δύο p μοντέλα. Ξέρω βέβαια που με πάς, αλλά από τότε που έπαιξα με το δικό σου βεβαιώθηκα ότι θέλω p :)

 

δεν λες ολη την αληθεια ομως. παιζεις και αλλα οργανα με 4 χορδες!(μπουζουκι)

 

το μπουζούκι έχει κι αυτό 6 χορδές. αν αναφέρεσαι στο κιθαρομπούζουκο με τις 4 διπλές = 8, αυτό αν το ακουμπήσω κατά λάθος μετά πλένομαι με οινόπνευμα  ;)

 

πάντως βλέπω η ετυμηγορία να είναι δύσκολη. έχει κανείς το 50s τελικά; ???

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως βλέπω η ετυμηγορία να είναι δύσκολη.

Δεν κάνεις υπομονή κανά 2 εβδομάδες να δείς και το Carvin?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου