Προς το περιεχόμενο

Midi guitar project


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανένα πρόβλημα, μπύρες έχεις?

Με προσβάλλεις, ρώτα για να μάθεις...

 

αν και έχω αποκτήσει κάτι Χριστουγεννιάτικα μπυρο-πατσαδάκια , δεν πειράζει, δεν πτοούμαστε

Μεχρι το 2011, που θα έχω μαζέψει όλα τα εξαρτήματα, θα τα έχεις χάσει ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μεχρι το 2011, που θα έχω μαζέψει όλα τα εξαρτήματα, θα τα έχεις χάσει ;D ;D

ΟΚ αρχίζω δίαιτα απο Δευτέρα ;D ;D ;D

 

 

 

 

εδιτ: Ούπς, έγινα και νοιζχόλικ, άντε και στους ΑΑ ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει λίγο καιρό που ασχολουμαι κι εγώ με τη σχεδίαση μιας καθαρά MIDI κιθάρας (για την ακρίβεια, μπάσο) χωρίς όμως hex pickup (είτε μαγνητικό είτε piezo), αλλά με MIDI encoder και χρησιμοποιώντας τις χορδές και τα τάστα σαν είδος matrix. Βέβαια δεν είναι  τόσο απλό, χρειάζονται πολυπλέκτες προτεραιότητας και κατάλληλο κύκλωμα για το NOTE ON/OFF, αλλά έχω τη βασική ιδέα στο μυαλό μου και είναι πλέον ζήτημα χρόνου να το σχεδιάσω με λεπτομέρειες. Φυσικά θα έχει και κανονικούς μαγνήτες για φυσικό ήχο, αλλά θα χρειαστεί να κατασκευάσω σώμα για το μπάσο (εύκολο) και νέο μπράτσο (δύσκολο)...

 

Καλή επιτυχία στο δικό σου project Marathon, θα το παρακολουθώ στενά...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και νέο μπράτσο (δύσκολο)...

Γιατί το λές?

 

Καλή επιτυχία στο δικό σου project Marathon

Το δικό μου project, μπροστά στο δικό σου, είναι εύκολο. Εγώ απλά συναρμολογώ. Απλά θέλει τα φράγκα του, γι αυτό και έχει μεγάλο χρονικό ορίζοντα. Και ξέρω, ότι όταν έχουμε μπροστά μας τα parts, oι ηλεκτρικές απορίες θα λυθούν γρήγορα (η Ghost φαίνεται να ξέρει τι κάνει).

Καλή επιτυχία και σε σένα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λές?

 

Το λέω γιατί ενώ έχω φτιάξει στο παρελθόν σώμα, μπράτσο δεν έχω αποπειραθεί να φτιάξω, εν μέρει γιατί δεν έχω band saw ή κάποιο άλλο εργαλείο κοπής ακριβείας (με το router χειρός θα είναι αρκετά δύσκολο...). Και με φοβίζει λίγο και το όλο fretting process...

 

Δε λέω ότι είναι ακατόρθωτο, απλά πολύ δυσκολότερο από την κατασκευή σώματος. Ίσως (μάλλον) θα το αποτολμήσω τελικά για το παραπάνω project, απλά δεν ξέρω πότε γιατί κι εμένα είναι περιορισμένος ο χρόνος μου (έχω και τρέχουν 7-8 projects ήδη...)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω γιατί ενώ έχω φτιάξει στο παρελθόν σώμα, μπράτσο δεν έχω αποπειραθεί να φτιάξω, εν μέρει γιατί δεν έχω band saw ή κάποιο άλλο εργαλείο κοπής ακριβείας (με το router χειρός θα είναι αρκετά δύσκολο...). Και με φοβίζει λίγο και το όλο fretting process...

Μα γι αυτό υπάρχουν και τα έτοιμα...σε βλέπω με ένα headless γραφιτένιο Moses που ταιριάζει και με τη τεχνολογία της κιθάρας ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, headless σκεφτόμουν να το κάνω. Το πρόβλημα είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να το φτιάξω εγώ, γιατί θα περνάνε καλωδιώσεις μέσα από το μπράτσο (το ματριξ με τα ταστα που λεγαμε) οποτε πρεπει να σκαφτουν καναλια (οπως του truss rod) για τα καλωδια.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, headless σκεφτόμουν να το κάνω.

Γι αυτό είπα (το σκέφτηκα ότι θα το σκάψεις), για να γλυτώσεις τα κλειδιά και το head. Βέβαια εκεί θέλεις καλή γέφυρα. Πές μου όταν έρθει η ώρα, έχω αρκετή μελέτη σε headless

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου