Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio beeros05


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μόλις πήγα στην υπόγα και έκανα τις απαραίτητες μετρήσεις...

Λοιπόν με απόκλιση μερικών εκατοστών ο χώρος έχει ως εξής:

 

Μήκος: 6.00m

Πλάτος: 3.20m

Ύψος: 2.20m

Πόρτα: 1.98m (ύψος) x 0.80m

Παράθυρο: 0.80m (ύψος) x 1.90m

Φυσικά το παράθυρο θα αλλάξει σε 1.00 x 1.00 το πολύ, δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης τόσο μεγάλου παράθυρου

 

Το Project έχει ως room in a room και ο σκοπός είναι να αξιοποιηθεί ως drum-room για εξασκηση, ηχογραφήσεις. Τώρα αν καταφέρω να πετύχω και αποτέλεσμα ωστε μπορούμε να κάνουμε και πρόβες εκει 2 φορές τη βδομάδα δε θα με χαλάσει...

 

Επίσης έχω περιθωριο να προσθέσω μια επιλέον τοιχοποιία στον εξωτερικό τοίχο ώστε να κερδίσω λίγη έκταση για διπλή πόρτα και διπλο παράθυρο.

 

Επισυνάπτω κάτι πρόχειρα σχεδιάκια που έκανα με το google scetchup.

Ένα φιλαράκι γνώστης autocad και 3ds max κατα πάσα πιθανότητα θα με βοηθήσει με πιο ''επαγγελματικά'' σχέδια.

 

Κυρίως στόχος είναι η ηχομόνωση ώστε να μη γίνομαι σπασαρ%^&*δης σους από πάνω, κυρίως σε 2ο και 3ο όροφο. Το θέμα της ακουστικής και ηχοαπορρόφησης θα το δω σε 2η μοιρα...

 

Ο χώρος δεν πρέπει να φτάσει λιγότερο από 1.90m ύψος...μην κουτουλάμε και τα κεφάλια μας...

 

Οπότε αν έχει να προσθέσει κανείς απόψεις με βάση τα παραπάνω ας βοηθήσει :P

HOME_STUDIO_01.thumb.jpg.6689f43b8b9d422e8b8cf5cfac319a0b.jpg

HOME_STUDIO_02.thumb.jpg.2d39afd1c0c19f5f21bbad2d802cf7f6.jpg

1060719262_HOME_STUDIO_.thumb.jpg.b094cf6f7e1998b08c0a8cfe268b856d.jpg

981114746_HOME_STUDIO_.thumb.jpg.47eb3eb9eb6a35671bc6a10c49a2b78d.jpg

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οι σκεψεις μου ειναι η εξης

 

1. Το δωματιο ειναι πολυ κοντο, οποτε θα μετατραπει σε 1.90 μετρα υψος

2. Θα χρειαστεις εξτρα πανελς μετα την ηχομονωση για καλυτερη ακουστικη του χωρου

3. Το κοστος ειναι μεγαλο για ενα πολυ κλειστοφοβικο δωματιο

 

Θα μπορουσες να φτιαξεις απλα μια πλωτη βαση ωστε να βαλεις τα ηλεκτρονικα ντραμς και να μειωσεις τη μεταδοση των δονησεων

 

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

κυριοι μαλλον το project σε κανα 3μηνο θα ξεκινησει και θα το αναλαβει εταιρια που μου εκανε σχετικη προσφορα τσιμπημενη μεν αλλα αρκετα δελεαστικη.

 

αφου το ειπα λοιπον στον κιθαριστα μας ο οποιος ειναι και κολλητος μου μπριζωθηκε και μαλλον θα αγορασει ενισχυτη.

 

ειναι ενα θεμα βεβαια που απασχολει αυτον και οχι εμενα αλλα θελω να ρωτησω απο περιεργεια για ενα τετοιο χωρο τι εξοπλισμος χρειαζεται.

 

φυσικα δε μιλαμε για tranzistor ενισχυτες αλλα για λαμπατους (εκτος μπασσου)

 

ξερω οτι τα 50 watt σε λαμπατο ενισχυτη δεν εχουν καμια σχεση με ενα 100αρι tranzistor

 

ποια ειναι λοιπον η αποψη σας για τον απαραιτητο εξοπλισμο ενος τετοιου χωρου?

(2 ενισχυτες κιθαρας, 1 μπασσου και μικροφωνικη)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα,

 

μπορείς να παραθέσεις την προσφορά που σου κάνανε, έτσι από περιέργεια ?

Ενδιαφέρον έχει η περιγραφή της κατασκευής που θα σου προσφέρει και όχι το κόστος. Τι περιλαμβάνει γενικότερα?

 

Για τον χώρο που περιγράφεις αλλά και για πολύ μεγαλύτερο ακόμη, ένας λαμπάτος ενισχυτής κιθάρας στα 15W είναι υπεραρκετός αφού θα παίζει έτσι και αλλιώς στα 10%...

 

Απ ότι φαίνεται η πόρτα θα σου βγεί πιο χαμηλά. Καλύτερα το άνω μέρος του πλαισίου της (κάσα) να μην κολήσει την οροφή .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα χώρο τον οποίο θέλω να τον κάνω home studio.

Ο χώρος θα χρησιμοποιηθεί ως drum room για μελέτη καθώς και για ηχογραφήσεις.

Θα ήθελα βέβαια να είμαι σε θέση 2 φορες τη βδομαδα να μπορώ να κάνω πρόβα με τη μπάντα μου με την οποία παίζουμε metal σε υψηλές εντάσεις.

 

Δεν ενδιαφέρομαι άμεσα για την κατασκευή αν και θα γίνει μέσα στο 2010 και προς το παρόν κάνω έρευνα για το κόστος.

 

Το δωμάτιο αυτό βρίσκεται στο γκαράζ της πολυκατοικίας μας (οικογενειακή ιδιόκτητη).

Από πάνω είναι το ισόγειο και μένουν οι γονείς μου, στον 1ο είναι 2 δυάρια στο ένα είμαι εγώ και στο άλλο ενοικιαστής.

Στον 2ο όροφο είναι ο αδερφός μου με την οικογένειά του και στον 3ο ενοικιαστής.

 

Ο σκοπός μου είναι να μονώσω το δυνατόν περισσότερο τους χτυπογενής θορύβους και τις χαμηλές συχνότητες ώστε να μην γινομαι ενοχλητικός τις ώρες μη κοινής ησυχιας το πολύ για 2 ώρες.

 

Οι διαστάσεις ίσως με απόκλιση μερικών εκατοστών είναι οι εξής:

Μήκος: 6.00m

Πλάτος: 3.20m

Ύψος: 2.20m

Πόρτα: 1.98m (ύψος) x 0.80m

Παράθυρο: 0.80m (ύψος) x 1.90m

Φυσικά το παράθυρο θα αλλάξει σε 1.00 x 1.00 το πολύ, δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης τόσο μεγάλου παράθυρου

Επίσης έχω περιθωριο να προσθέσω μια επιλέον τοιχοποιία στον εξωτερικό τοίχο ώστε να κερδίσω λίγη έκταση για διπλή πόρτα και διπλο παράθυρο.

 

Όπως βλέπετε έχουμε πρόβλημα ύψους, δεδομένου ότι θα γίνει πλωτό πάτωμα και κρεμαστό ταβάνι ο χώρος δεν θα πρέπει να φτάσει λιγότερο από 1.90m ύψος...μην κουτουλάμε και τα κεφάλια μας...απόσο ξέρω πρέπει να ακολουθήσω τη μέθοδο ''room in a room''. Ο χώρος χοντρικά είνα 18τμ, θα ήθελα να μην πάει κάτω από 10τμ.

Εξαερισμό δεν θα βάλω, θα χρησιμοποιήσω ένα καλό κλιματιστικό

 

Ξέρω ότι πρέπει να γίνει μελέτη, να δείτε πρωτα το χωρο κτλ

 

Επείδη όμως όπως σας είπα δεν θα το κάνω άμεσα αλλα κάνω μια ''έρευνα αγοράς'' πρώτα θα ήθελα να μου πείτε:

 

1) Ποιο θα είναι το κόστος της μελέτης

2) Ποιο θα είναι το κόστος της κατασκευής (υλικά - εργατικά)

 

Φυσικά στο περίπου τα παραπάνω από την εμπειρία σας.

 

 

Ευχαριστούμε για την ζήτησή σας.

 

Θα ήταν πολύ καλύτερα αν συζητούσαμε τηλεφωνικά.

 

Σε πρώτη φάση, οι απαντήσεις στις ερωτήσεις σας είναι οι ακόλουθες:

 

1.      Το κόστος μελέτης είναι δωρεάν και συμπεριλαμβάνεται στην κατασκευή.

 

2.      Το δωμάτιό σας από 18 τ.μ. θα μείνει 15 τ.μ. περίπου

 

3.      Το ύψος του δωματίου είναι δυσμενές και από 2,20 μπορεί να παραμείνει στο 1,90.

 

4.      Εννοείται πως θα γίνει πλωτή κατασκευή (full floating).

 

5.      Εφόσον παίζετε με μπάντα σε πολύ δυνατή ένταση, κανονικά πρέπει να γίνει διπλοκέλυφη κατασκευή, δηλαδή δωμάτιο στο δωμάτιο Χ2.

 

6.      Το τελικό κόστος θα καθοριστεί μετά από συζήτηση τηλεφωνική, εάν σας είναι δύσκολο να περάσετε από το γραφείο μας.

 

Γενικότερα για να έχετε μια κατεύθυνση δεν συζητάμε για κάτι λιγότερο από 5.500,00 € και σίγουρα όχι για κάτι μεγαλύτερο των 12.000,00 €.

 

Το ακριβές ποσό κατασκευής θα καθοριστεί από αν η μπάντα σας παίζει στα 110 ή στα 125 dB και από το γεγονός εάν θέλετε να σας ανέχεται η πολυκατοικία ή να μην ακούγεται τίποτα.

 

Σας κάνουμε ξεκάθαρο ότι δεσμευόμαστε γραπτώς για τα αποτελέσματα της κατασκευής, και δίνουμε γραπτή εγγύηση.

 

Μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου προχώρησε σε περισσότερες λεπτομέριες με την συγκεκριμένη εταιρία και με οποιαδήποτε άλλη.

Μην ανησυχείς για το αν θα τους βάλεις σε διαδικασίες κλπ, αυτή είναι η δουλεία τους.

Αρκεί να είσαι ευθύς και να δώσεις στον άλλο να καταλάβει ότι θέλεις να ξέρεις τι αγοράζεις και εκεί θα δεις αν και ο άλλος ξέρει τι σου πουλάει.

 

Η προσφορά αυτή είναι πάρα πολύ γενική.

Κάλεσέ τους στο χώρο σου και αφού συζητήσετε σε βάθος τις λεπτομέριες ζήτα τεχνικό σχέδιο εφαρμογής για το πλωτό δάπεδο και την πλωτή οροφή τουλάχιστον.

Ρώτα για τα σημεία συναρμογής οροφής τοίχων και δαπέδου, πώς σφραγίζονται σύμφωνα με τις προδιαγραφές με τις οποίες εργάζονται.

Έτσι θα αποκτήσεις μια πολύ καλύτερη εικόνα πρώτον του ύψους που θα χάσεις και δεύτερον της ποιότητας της κατασκευής που θα λάβεις.

 

Αυτές οι περιγραφές κατασκευής, εαν σου κάνουν, θα πρέπει να συμπεριλαμβάνονται στην τελική προσφορά που θα υπογράψεις. Επίσης σου συνιστώ από τώρα, κατά τη συμφωνία πληρωμής (όταν φτάσει η ώρα) να κρατήσεις ένα 10% για εγγύηση καλής εκτέλεσης έργου και αφού δοκιμάσεις το δωμάτιό σου και είσαι ικανοποιημένος να τους το επιστρέψεις.

 

Άπαξ και συμφωνήσεις κάνε έναν διακανονισμό ανάλογο της διάρκειας των εργασιών, τύπου 30% προκαταβολή, 30% με το πέρας της Ά φάσης (αν εντοπίσεις Α φάση Β κλπ), 30% στην αποπεράτωση και 10% κρατάς μετράς δοκιμάζεις και το δίνεις ικανοποιημένος.

 

Η μελέτη δεν είναι δωρεάν.

Χωρίς να θέλω να προσβάλω τον κύριο, η μελέτη είναι ένα πολύ σοβαρό κομμάτι και γίνεται από άτομα που πληρώνονται για τον χρόνο που διαθέτουν.

Προφανώς αναφέρεται στη μελέτη εφαρμογής τυποποιημένων συστημάτων οροφών, τοιχοποιίας και δαπέδων. Απλά θα σου παραθέσει ένα σύστημα προδιαγραφών ΕΝ κλπ από RIGIPS, LAFARGE, KNAUF κλπ. με NRC xy που του δίνει ο αντίστοιχος προμηθευτής του.

 

Απ τη στιγμή που παίζετε τύμπανα full set σε συνδιασμό με ηλ. κιθάρες και μπάσσο, η αλήθεια είναι ότι μπορεί να φτάσετε από τα 105-120 μέχρι και τα 150 db (αρκετά σπάνιο). Σε αυτά τα ήδη υψηλά επίπεδα το κόστος κατασκευής σχεδόν διπλασιάζεται κάθε περίπου +5 db (!) ηχομόνωσης.

 

Πήγαινε με τη μπάντα σου σε ένα στούντιο, μετρήστε. Μετριάστε. Δείτε σε ποιά επίπεδα παίζετε ικανοποιητικά για σας. Μπορείς να μετρήσεις με μετρητή στο χώρο ή και μέσω κονσόλας. Συνιστώ μετρητή.

 

Είμαι περίεργος να δώ την μελέτη που θα σου προτείνουν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάι δε γουέι,

 

είτε κλιματιστικό βάλεις , είτε εξαερισμό, πάλι θα πρέπει να τρυπήσεις τον όποιο τοίχο για παροχές.

 

Όσον αφορά στο παράθυρο, διπλό ή μονό, θα συνιστούσα "πακτωμένο" υαλοπίνακα με ηχοαπορροφητική μεμβράνη. Δηλαδή χωρίς πλαίσια αλουμινίου ή ξύλινα, εδραζόμενο σε ελαστικά επί σιδηρού σκελετού, κτισμένο μέσα στην τοιχοποία που θα δημιουργηθεί και μονωμένο με πετροβάμβακα 40κιλα/κυβικο μετρο εαν γίνει διπλό.

 

Το οποίο φυσικά δεν θα μπορείς να ανοίξεις.  ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επανερχομαι λοιπόν στο δικό μου θέμα!

Ο χώρος ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΔΕΙΑΣΕ!!!

 

Πολλές σκεψεις περασαν ανα διαστηματα για το τη χρήση θα του κάνω.

Αυτό που μπορω να κανω καλυτερα απόλα πίστευω είναι να κατασκευάσω ενα drum room και όχι play room μπάντας.

Ο χωρος για playroom και να μην ενοχλω τους από πανω ειναι μικρός.

 

Αποφάσισα λοιπόν να κατασκευάσω ενα drum room αρκετα μικρό, μπουντρουμοειδές θα ελεγα όπου τουλαχιστον θα χωράει το set μου, μια κονσολα τυπου mackie onyx 1640, 2 studio monitor και ενα laptop. Ένα drum room το οποίο να γινει σωστα ωστε να μπορω να παίζω και να γραφω με την ησυχια μου και να εχουν και οι υπόλοιποι την ησυχία τους.

Από βδομαδα θα καλεσω ανθρωπους από εταιρίες που ειδικευονται σε τετοια ζητηματα.

Ένα μερος της αποθηκης δε θα χρησιμοποιηθει δεν υπαρχει λόγος και θα μας μεινει και λιγος αποθηκευτικός χωρος για τις αναγκες των γονιων μου. Οπότε οι διαστάσεις του χωρου που θα χρησιμοποιηθούν είναι:

 

Μήκος 3.50m

Πλάτος 3.40m

Υψος 2.30m

 

Δηλαδή αυτη τη στιγμή έχω ενα χωρο γυρω στα 12τμ με 2.30m υψος μεσα στον οποίο θα γίνει το πλωτο δωμάτιο.

Αν μου μείνουν 6-8τμ και 2m άντε 1.90m ύψος και γίνει σωστη δουλειά θα είμαι υπερευχαριστημένος.

 

Σας δινω και τις φωτο του χωρου με καποια σχόλια επάνω στις φωτο

 

Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως τη βοήθεια των Fabric Audio (Νίκος), Nikodemos, Yameth, Pericles και όποιου εχει πραγματικά να δωσει αξιόπιστες πληροφορίες.

Το ότι θα απευθυνθω σε εταιρίες δε σημαινει κάτι...μπορει να το κάνω και DiY αν αξιζει τον κόπο, δε θα βιαστω καθόλου, εκανα 10-12 χρονια υπομονη για αυτη την αποθήκη, ας κανω και 6 μηνες ακόμα!

 

81406885.jpg

 

79200522.jpg

 

65054791.jpg

 

64811649.jpg

 

68582631.jpg

 

45605023.jpg

 

36957621.jpg

 

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζω (αυτο εφυγε κατα λαθος ) αν ειναι μονο για drum room οπως το δικο μου ειναι οκ αν κρινω απο φωτογραφιες.ΑΝ ΕΙΝΑΙ για προβες θα δυσκολευτεις με το υψος του ( δηλαδη δεν θα μπορειτε να παιξετε παρα μονο πολυ σιγα γιατι ο ηχος θα κανει περιεργα πραγματα οταν ανοιγεις ενταση .Τελοςπαντων ελα να δεις το δικο μου και τα συζηταμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου