Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα μπιχλιμπιδι εχω ολο κι'ολο. Ακριβο αλλα χρυσο.  :-*

 

 

Δοκιμασε μετα απο αυτο κι αυτο, να εχεις δυο  ;D

http://www.jimdunlop.com/product/m133-micro-amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε μετα απο αυτο κι αυτο, να εχεις δυο  ;D

http://www.jimdunlop.com/product/m133-micro-amp

 

Χρησιμο αλλα επρεπε να εχουν και ένα FAQ για το πως συγκρινεται με τον κλασσικο τροπο "πειραζω το volume knob".

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

70018734a1cd5f298c5b7eedbfd6f5e5fd3443759662c30812f08029364a11eb.jpg

 

 

Kirk Hammett hater? Παντως το χρησιμοποιω ως "αου" και όχι "ουα". Δηλαδη ξεκιναει η νοτα με town-down και γρηγορα συνεχιζει με heel-down. Μου ακούγεται πιο οργανικο απ'το τυπικο αντιθετο "oυα" που παραπεμπει σε τρομπέτες γραμοφωνου του 30'. Δοκιμασε το!

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kirk Hammett hater? Παντως το χρησιμοποιω ως "αου" και όχι "ουα". Δηλαδη ξεκιναει η νοτα με town-down και γρηγορα συνεχιζει με heel-down. Μου ακούγεται πιο οργανικο απ'το τυπικο αντιθετο "oυα" που παραπεμπει σε τρομπέτες γραμοφωνου του 30'. Δοκιμασε το!

 

Δεν έχω τίποτε εναντίον του wah, έχω και εγώ και το χρησιμοποιώ. Το θέμα που έχω είναι... εναντίον της μονοτονίας και της επανάληψης. Μόνο αυτό; Από άποψη...; Δεν το βρίσκεις τρομερά περιοριστικό; Προσπαθώ να μην είμαι μονοδιάστατος και πολλές φορές βρίσκω ότι χρειάζομαι την έμπνευση και την ενέργεια που μια καλή, well-rounded πεταλο-σύνθεση προσφέρει. Και νομίζω ότι αυτός είναι και όλος ο σκοπός του νήματος. "Δείξτε τί χρησιμοποιείτε και τί σας εμπνέει για να... εμπνευστούμε και οι υπόλοιποι". Τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το βρίσκεις τρομερά περιοριστικό;

 

Όχι, εχει πολλες χρησεις, απ'τα αγαπημενα μου εφφε.

Τρομερα περιοριστικο είναι ένα αυτοματο εφφε όπως ένα γρηγορο flanger συνεχεια on.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σεναριακή ανατροπή: το Timmy έχασε την θέση του σαν low / medium gain OD από κάτι που διαφημίζεται σαν... distortion, το Hardwire SC-2! Εκπληκτικό πετάλι που, κατά την γνώμη μου, ξεχωρίζει χάρη στο εσωτερικό voltage doubler που έχει, καθώς και το 2-band EQ. Στο crunch mode είναι απίστευτο... overdrive. Εδώ είμαστε σήμερα:

 

 

B8CstFp.jpg

 

 

 

 

bj1oHlC.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ κάτι τέτοιες ανατροπές τις γουστάρω. Είναι ωραία αίσθηση το μαζικής παραγωγής φθηνότερο πετάλι να "τρώει" το boutique... νιώθεις μια δικαίωση που δοκίμασες να το πω, μια περίεργη ικανοποίηση για την προσωπική ανακάλυψη-γνώση που δεν έχουν οι κάτοχοι του ίδιου ακριβού πεταλιού, κάτι τέτοιο (πάντα βέβαια έχει να κάνει με το προσωπικό γούστο του καθενός, τις ανάγκες του για αυτά που παίζει, και το λοιπό εξοπλισμό του, καθώς βάσει αυτών καθορίζεται πάνω κάτω η προσωπική εμπειρία).

 

Αυτές οι σεναριακές ανατροπές που λες βέβαια έχουν περισσότερες πιθανότητες να συμβούν σε γκαζοπέταλα παντώς τύπου, είτε boost, είτε overdrive, είτε distortion, είτε fuzz. Σε πετάλια modulation και delay είναι πολύ δύσκολο το φθηνό πετάλι να κερδίσει μια θέση στο pedalboard έναντι του ακριβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου