Προς το περιεχόμενο

AΕΠΙ και youtube διασκευές!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι..Οποιος μπορεί να μου απαντήσει υπεύθυνα.. Σκέφτομαι να γίνω μέλος στην AEPI..Το μόνο που μου λείπει είναι η φορολογική δήλωση..Τι θα μου προτείνατε?..Εχω κάποια δικά μου κομμάτια και θέλω να τα κατοχυρώσω..Αλλα έχω και κάποιες διασκευες στο youtube..Στην ΑΕΠΙ κατοχυρώνεις οποιο κομμάτι θέλεις εσυ..Η σου τσεκάρουν τα κομματια σου όλα?..Πχ αν έχω μια διασκευη και δεν την έχω δηλώσει..Τι γινεται?..Αν απλα την έκανα για πλάκα?..Θα έχω κάποιο αντίτυμο αν γραφτώ?..Μεχρι στιγμής ολα είναι καλα!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι..Οποιος μπορεί να μου απαντήσει υπεύθυνα.. Σκέφτομαι να γίνω μέλος στην AEPI..Το μόνο που μου λείπει είναι η φορολογική δήλωση..Τι θα μου προτείνατε?..Εχω κάποια δικά μου κομμάτια και θέλω να τα κατοχυρώσω..Αλλα έχω και κάποιες διασκευες στο youtube..Στην ΑΕΠΙ κατοχυρώνεις οποιο κομμάτι θέλεις εσυ..Η σου τσεκάρουν τα κομματια σου όλα?..Πχ αν έχω μια διασκευη και δεν την έχω δηλώσει..Τι γινεται?..Αν απλα την έκανα για πλάκα?..Θα έχω κάποιο αντίτυμο αν γραφτώ?..Μεχρι στιγμής ολα είναι καλα!..

 

Αν κάνεις live και μαζεύονται 1,000-20,000 άτομα, αν ο καινούργιο σου δίσκος είναι θέμα στο rolling stone η το VH1, αν όταν βγαίνεις στο δρόμο σε κυνηγούν τα κοριτσόπουλα, καλό θα ήταν να πάς σε ένα δικηγόρο να το ψάξετε.

Άν κάνεις διασκευές στο youtube και έχεις γράψει και 2-3 κομμάτια με ακουστική άστο μη το βιάζεσαι και πολύ.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!..Αλλα πληρώνω κανένα πρόστιμο αν δουν οτι κατα την εγραφη μου εχω διασκευες καποιου τραγουδιού?..Εχω κάποιο αντίτυμο?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!..Αλλα πληρώνω κανένα πρόστιμο αν δουν οτι κατα την εγραφη μου εχω διασκευες καποιου τραγουδιού?..Εχω κάποιο αντίτυμο?..

 

Δυστυχώς ναι. Το πρόστιμο υπολογίζεται με τον παρακάτω αλγόριθμο.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Euclid_flowchart_1.png

Μπορεί να φτάσει και το ένα κατζομύλιο.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παθανε ολοι με την ΑΕΠΙ? ;D

 

Φίλε, μην ασχολεισαι με αυτο το ζήτημα. Eιλικρινά, η ΑΕΠΙ δεν κανει αυτο που νομιζεις, και δε σου χρειάζεται στην παρούσα φάση (και πιθανως ουτε στη μέλλουσα, και αυτο δεν εχει να κανει με τις συνθετικες σου ικανοτητες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάποια δικά μου κομμάτια και θέλω να τα κατοχυρώσω.

 

τοτε να πας αλλου η ΑΕΠΙ δεν κατοχυρωνει κομματια.

 

Αλλα πληρώνω κανένα πρόστιμο αν δουν οτι κατα την εγραφη μου εχω διασκευες καποιου τραγουδιού?..

 

πας γυρευοντας για να σε σκισουνε βλεπω... ;D

 

αστο ρε παλικαρι μου δεν λεει...κατσε στα αυγα σου.... :) μου θες και κατοχυρωση (εδω πλεον στην Ελλαδα δεν κατοχυρωνουν συνθεταρες με πολλες  επιτυχιες τα κομματια τους γιατι να τα κατοχυρωσεις εσυ?)

 

παντως αν θες σωνει και καλα να τα κατοχυρωσεις πρεπει να απευθυνθεις σε εναν καλο συμβολαιογραφο οχι στην ΑΕΠΙ .

 

Ετσι κι αλλοιως χωρις δισκο και επισημη κυκλοφορια η ΑΕΠΙ δεν θα σε δεχτει.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok ευχαριστώ!..Απλα ηθελα να ακτοχυρώσω τα κομμάτια μου απο κάποια κλοπή η αντιγραφή..

Γράψε τα κομμάτια σου σε ένα cd, ή και παρτιτούρες μαζί αν θες, και ταχυδρόμησε τα στον εαυτό σου.

Φυσικά το γράμμα δε θα το ανοίξεις ποτέ, παρά μόνο στο δικαστήριο αν βρεθείς σε διαμάχη με κάποιον που ισχυρίζεται ότι τα κομμάτια σου είναι δικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γράψε τα κομμάτια σου σε ένα cd, ή και παρτιτούρες μαζί αν θες, και ταχυδρόμησε τα στον εαυτό σου.

Φυσικά το γράμμα δε θα το ανοίξεις ποτέ, παρά μόνο στο δικαστήριο αν βρεθείς σε διαμάχη με κάποιον που ισχυρίζεται ότι τα κομμάτια σου είναι δικά του.

ΔΕΝ ισχύει.

 

Και θα σου πω το γιατί: Θα πάω αύριο στο ταχυδρομείο με ένα φάκελο και ένα CD μέσα του. Ο φάκελος κλειστός. Θα το στείλω signed for (συστημένο (ξέχασα προς στιγμή τον Ελληνικό όρο)) στον εαυτό μου. Μετά θα περιμένω.

 

Όταν βγει το επόμενο καταπληκτικό χιτ, σε μερικά χρόνια, θα βρω πως να ανοίξω το φάκελο (που δεν θα είναι κλειστός και με βουλοκέρι τέλος πάντων) και θα τον ξανακλείσω και μετά θα πάω στα δικαστήρια ζητώντας τα λεφτά μου! Είναι ΤΟΣΟ δύσκολο να ανοίξει και να ξανακλείστει ένας φάκελος χωρίς να φαίνεται; Δε νομίζω! ;)

 

Άρα... άκυρο!

 

(γνώμη μου φυσικά. Περιμένω και άλλους. Γνωρίζω ότι η εθνική βιβλιοθήκη αυτό έδινε ως συμβουλή παλαιότερα, αλλά δε πιστεύω ότι ισχύει πλέον...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα κατοχυρωσε φιλος δικαιωματα για τα κομματια του σε συμβολαιογραφο με 50 γιουρια! That's all! Ειναι απλο, ευκολο και σχετικα φθηνο! Την ιστορια με το ταχυδρομειο την ακουω χρονια και ξερω αρκετους που θα το εκαναν (ή το εκαναν) αλλα δε ξερω τι γινεται στην πραξη! Οταν θα βρεθεις δηλαδη στο δικαστηριο με εναν φακελο ισχυριζομενος οτι τον εχεις στειλει στον εαυτο σου αλλα δεν τον εχεις ανοιξει κτλ...μου ακουγεται καπως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου