Προς το περιεχόμενο

χειροποίητο decal


BRAIN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατά καιρούς πολλοί από εμάς ψάχνουν να βρούν τον τρόπο να φτιάξουν το δικό τους decal με το αγαπημένο λογότυπο κάποιας εταιρείας ή τα αρχικά του ονόματος μας για την κιθάρα μας.

 

 

1

ένας τρόπος είναι να πάρουμε από το εμπόριο αυτοκόλητο χαρτί διάφανο, όσο το δυνατό πιο λίγα γραμμάρια (55-60gr) (από κάποια αποθήκη χάρτου ή κανα πλαίσιο) και να το τυπώσουμε με πρίντερ λέϊσερ (όχι με ιντζεκτ γιατι δεν πρόκειτε να στεγνώση ποτέ, αν τύχει και το επιχειρήση κανείς να προσπαθήση να το στεγνώση με τάλκ!!) κάνουμε τις πρόβες μας μέχρι να έχουμε το επιθημητό αποτέλεσμα σε σχήμα και χρώμα, μετά το κόβουμε προσεκτικά με ψαλιδάκι και το προσαρμόζουμε στην κιθάρα μας και περνάμε κάποια χέρια βερνίκη ώστε να δημιουργηθεί ένα καλό στρώμα από πάνω που θα δείχνει ωραίο το φυνίρισμα και θα προστατεύει το logo

2

άλλος εύκολος τρόπος και χωρίς πολλά έξοδα είναι να πάμε σε κάποιο καλό και φτηνό εργαστήριο που να έχουν αυτοκόλητα γράμματα για επιγραφές, τζάμια κλπ (όχι σε βιτρίνα που τα δίνουν φασόν) και που να διαθέτουν περιφεριακή κοπή για να έχουμε ωραίο κόψιμο και όχι με ψαλίδι, τους ζητάμε να μας τυπώσουν το αρχείο μας στο πιο λεπτό τους διάφανο αυτοκόλητο υλικό στο φυσικό μέγεθος και στο χρώμα που έχουμε επιλέξει (δεν υπάρχει περιορισμός στα χρώματα) το αρχείο μας μπορει να είναι μια σελίδα Α4 ή Α3 που εκεί μέσα μπορούμε να έχουμε πολλές επαναλήψεις του logo του ίδιου σχεδίου ή και διαφορετικών αυτοί έχουν την ικανότητα να μας το τυπώσουν και να το κόψουν και περιφεριακά μέχρι και κούφιο γράμμα! αυτή ή περίπτωση έχει κοντά στα 30ευρώ.

*ξέχασα να πω ότι μπορούμε να δώσουμε το αρχείο μας και να μην το τυπώσουν απλά να το κόψουν περιφεριακά, ίσως και εσωτερικά για κούφια γράμματα - σε αυτοκόλητο υλικό με χρώμα έχουν μεγάλη ποικιλία ακόμα και χρυσό, ασημί κλπ.(χρωματιστά αυτοκόλητα υλικά)

 

3

μπορούμε ακόμα να πάρουμε το αρχείο μας σε Α4 ή Α3 και να κάνουμε μια εκτύπωση σε ριζόχαρτο(μόνοι μας) ή σε φίλμ έκει που πάνε οι τυπογράφοι, παίρνουμε το φίλμ ή το ριζόχαρτο και μερικά αυτοκόλητα διάφανα χαρτιά και πάμε σε ένα μεταξοτύπη να το τυπώση όσο λιγοτερα χρώματα, λιγότερα λεφτά με ένα χρώμα περίπου 0,50 το Α4 φτιάχνουμε μια ποσότητα και υπολόγιζουμε να μπορεί να βγάλη και ο μάστορας ένα μεροκάματο(για να κάνει και την δουλειά!) ώστε να είναι όλοι ικανοποιημένοι (προσοχή βάζουμε πολλές επαναλήψεις του σχεδίου και με διαφορετικά logo οπότε θα μπορούμε να έχουμε διαφορετικά logo για μια ζωή!! προτείνω αφού κάνουμε το αρχείο να φτιάξουμε μεσα στο αρχείο και μερικά αρχικά του ονόματος μας που μπορούμε να προσθέσουμε μαζί με το logo.

 

όποια επιλογή και αν επιλέξετε είναι καλή και μην ξεχάσετε μετά την τοποθέτηση του αυτοκόλητου να περαστεί ένα λούστρο από πάνω (βερνίκη) θα δείχνει ακόμα πιο ωραίο και δεν θα έχει φθορά.

 

ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τους ζητάμε να μας τυπώσουν το αρχείο μας στο πιο λεπτό τους διάφανο αυτοκόλητο υλικό στο φυσικό μέγεθος και στο χρώμα που έχουμε επιλέξει

 

Kάτι σημαντικό, στην περίπτωση που πάμε σε κάποιο εργαστήριο που κόβει αυτοκόλλητα: το αρχείο πρέπει οπωσδήποτε να είναι vector (πχ ai, eps, cdr) και σε καμμια περίπτωση φωτογραφικό (tiff, jpeg) γιατί απλά δεν μπορεί να το κόψει η μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα decals δεν ειναι αυτοκολητα αλλα "χαλκομανιες" δηλ. πρεπει να ΒΡΑΧΟΥΝ για να "κολησουν" .

πρεπει λοιπον να αγορασεις decal paper σαν κι αυτο

 

http://www.decalpaper.com/

 

& μετα να τυπωσεις πανω του οτι θελεις.

 

Αν θες να εισαι ακριβης οσον αφορα τις Fender,αν θες να φτιαξεις replica Fender πριν το 1966 θα βαλεις το decal ΠΑΝΩ απο το βερνικι (δηλ. δεν θα το περασεις με βερνικι οταν το τοποθετησεις αλλα θα το αφησεις "εκθετο") αν θες να φτιαξεις ρεπλικα Fender μετα το 1966 θα το βαλεις πανω στο ξυλο και θα το βερνικωσεις απο πανω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα είναι ΠΩΣ τυπώνεις ασημί???

Εγώ έχω το decal της τελε σε διανυσματικής μορφή (Corel) που μου το έφτιαξε μια φίλη γραφίστρια ΑΨΟΓΟ, αλλά δεν έχω πως να το τυπώσω σωστά...

 

Σκέφτηκα τη λύση με το μαρκαδόρο που λέει ο τύπος εδώ:

http://www.projectguitar.com/tut/logo.htm

αλλά δε ξέρω αν θα πετύχει...

 

Παρεπιπτόντως, αν ενδιαφέρεται κάποιος να του το στείλω, για να μην αγοράζετε άδικα από ebay (αυτό που αγόρασα ήταν ΧΑΛΙΑ!!!) ας στείλει PM ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεμπιπτοντως που το ειδες το "ασημι" decal της Fender σε vintage telecaster? :lol:

 

εδω??

 

http://www.provide.net/~cfh/fender.html

 

διαβαζουμε ΠΟΛΥ βλεπω!ΕΥΓΕ νεε μου! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Peghead Decals

 

Telecaster/Esquire: thin "spaghetti" logo (silver with black trim, except for 1952 to 1955 Esquires which were gold with black trim) from 1950 (Broadcaster) to late 1965. Larger "transition" logo used from late 1965 till 1967. Thick "black" logo was used from 1968 to 1980. The Tele Custom and Esquire used the "spaghetti" logo from mid-1959 to late 1960's (stock not depleted till later).

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε!

Απλα εκπλησομαι & γουσταρω που την εψαξες τοσο πολυ ωστε να εχεις το ΣΩΣΤΟ (δηλ. το ασημι) χρωμα! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα είμαι πολύ ψείρας δυστυχώς και θέλω αν είναι ό,τι κάνω να το κάνω σωστά...

Πχ ο γερμανός τύπος που πουλάει decals στο ebay, μου έστειλε ένα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Χαριστικά του έβαλα θετική ψήφο δηλαδή... Αν θέλει κάποιος του το χαρίζω παρεπιπτόντως..

 

Οπότε μπήκα στη διαδικασία να ψάχνω, πχ τι font είναι το "TELECASTER", τι μέγεθος κλπ κλπ, που μπαίνει το decal, τι χρώμα θα πρέπει να έχει κλπ. Με βοήθησε η φίλη μου η γραφίστρια και το τελικό αποτέλεσμα είναι φοβερό!

Απλά απομένει να βρω τον τρόπο να τυπώνω ασημί...;)

 

Πάντως αυτός ο τύπος είναι πραγματικά ΑΡΡΩΣΤΟΣ!!!:D:D:D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου