Προς το περιεχόμενο

Stratocaster reissue 50,60,70!!!


science

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω!Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας για τις μεξικανικες επανεκδοσεις των 50,60 και 70!Πως σας φαινονται???Ποια προτιματε?Και τι ηχο πλησιαζει η καθε μια???

bluessssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν...έχω παίξει την 70's και την 50's...η 70's ηταν για τα μπάζα απο θέμα ήχου...άθλιοι οι μαγνήτες !!!

 

Η 50's σε καλύτερη μοίρα...

 

Αλλά απ'την στιγμή που έχεις ήδη τους Hauessel, πιστεύω το ίδιο σου κάνει...αισθητικά μ'αρέσει καλύτερα η 70's...έχει και το μεγάλο το Headstock και το παλιό λογότυπο...αλλά περί ορέξεως...

 

Δες και ποιο μπράτσο σε βολεύει καλύτερα...

 

...και εννοείται ότι δεν την παίρνεις από Ελλάδα...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει και το μεγάλο το Headstock και το παλιό λογότυπο

 

Για την ακρίβεια, το παλιό λογότυπο είναι το "Spaghetti logo" που έχουν οι 50's strats ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και εννοείται ότι δεν την παίρνεις από Ελλάδα...

 

Εγω εχω βρεί καλλίτερες τιμές στην Ελλαδα για αρκετά πράγματα, ας μην είμαστε δογματικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είχα την 70ς για πάνω από δύο χρόνια έχω να πω ότι είναι πάρα πολύ κοντά τα σπεκ της στην ορίντζιναλ, διαθέτει 5θέσιο διακόπτη (ΑΝΤΊ ΓΙΑ ΤΡΙΘΈΣΙΟ) μάικρο τιλτ αντζάσμεντ, είναι "τρίβιδη" και έχει μπούλετ τρασροντ. (την έχεις δει άλλωστε) τώρα όσο αφορά την ποιότητά της να ξέρεις ότι (όπως και σε όλες τις μεξικάνικες άλλωστε ότι πρέπει να ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ μία) ίσως είναι η μόνη μεξικάνικη που πραγματικά αξίζει τα λεφτά της. Θα πώ ότι η δικιά μου ήταν νάτσουραλ με μέιπλ μπράτσο. ΔΕΝ είχε καμιά ατέλεια είχε ας μπόντι και ήταν πανάλαφρη. Οι δε μαγνήτες ήταν βίνταζ στάιλ και με εξαίρεση τον μπρίντζ που ήταν πολύ "αδύναμος" μέση και νέκ είχε πάρα πολύ καλό χρώμα διέθετε "σκάσιμο" τέλειο και πάνω από όλα τον ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ μιας 70ς δεν νομίζω ότι οι μαγνήτες της είναι τόσο "άθλιοι".... εγώ τους είχα αλλάξει πιό πολύ γιατί ήθελα πιό πολλά "γκάζια" τότε, μην ξεχνάμε ότι η κιθάρα είναι 80-90% σε βίνταζ στάιλ οπότε περί ορέξεως.... δεν είναι τυχαίο που έχει πιό υωηλή τιμή από όλες τις άλλες μεξικάνες, σετάπ καλό θέλει για να παίξει μιας και η Φέντερ μας έχει συνηθίσει σε τρισάθλια σετάπ από το φάκτορι. Για τις 50ς και 60ς δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και δεν έχω ακουμπήσει καμία. Ηδικιά μου πουλήθηκε πέρυσι για λόγους καθαρά προσωπικούς. Χάρηκα που η Φέντερ ανάμεσα σε τόσα ρεισους ξαναέβγαλε σε αμερικάνικη έκδοση εκτός της μεξικάνικης το εν λόγω όργανο, σκέφτομαι πολύ σοβαρά κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον να αποκτήσω μία εκ των δύο πάλι...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 3 κιθαρες φορανε τους ιδιους (ετσι κι ετσι) μαγνητες,τις ιδιες γεφυρες & τα ιδια κλειδια (με εξαιρεση την 70's που φοραει τα γερμανικα F-Schaller τα οποια ειναι καλυτερα απο τα Κορεατικα Ping/Kluson που φορανε οι αλλες)

 

Ολες εχουν το ιδιο πολυεστερικο φινιρισμα (πολυ καλυτερο απο τις αντιστοιχες αμερικανικες) και αμερικανικα ηλεκτρονικα.

Οι 50 & 60 ειναι φτιαγμενες απο 4-5 κομματια alder η poplar & οι 70 απο 4-5 κομματια ash.

 

Απο εκει και περα οπως και σε ολες τις κιθαρες μαζικης παραγωγης τα παντα ειναι θεμα τυχης.

 

Μπορει καποιες να μαμανε & καποιες να ειναι μαπα.

 

οποτε καλυτερα να παιξεις πολλες για να διαλεξεις την καλυτερη

 

Και οι 3 φορανε τα απαραδεκτα vintage ταστα τα οποια για εμενα ειναι χαμενος κοπος..επισης & οι 3 εχουν μικρο vintage radius.

 

μου αρεσουν παρα πολυ τα μπρατσα τους ειδικα των 50's & 70's γιατι ειναι πολυ παχια (αλλα και το 60's ειναι ψωμομενο :wink: )

 

η ποιοτητα κατασκευης παιζει ΤΡΕΛΛΑ ,μπορεις να πεσεις σε οργανο κατασκευασμενο καλυτερα και απο Suhr και σε οργανο που νομιζεις οτι φτιαχτηκε απο μεθυσμενο.

 

οποτε καλυτερα να παιξεις πολλες για να διαλεξεις την καλυτερη.

 

εννοειται βεβαια οτι ΟΛΕΣ χρειαζονται σετ-απ μια και το σετ απ του εργοστασιου ειναι αθλιο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 3 φορανε τα απαραδεκτα vintage ταστα τα οποια για εμενα ειναι χαμενος κοπος..επισης & οι 3 εχουν μικρο vintage radius.

 

μου αρεσουν παρα πολυ τα μπρατσα τους ειδικα των 50's & 70's γιατι ειναι πολυ παχια (αλλα και το 60's ειναι ψωμομενο :wink: )

 

Τα vintage είναι ΑΠΑΙΣΙΑ τάστα όπως επίσης και το 7.5άρι radius!!! Mόνο & μόνο για αυτό το λόγο θα απέφευγα αυτές τις κιθάρες!

 

Επίσης, στις 50's το pickguard έχει μόνο 1 στρώμα. Δεν είναι δηλαδή 3-ply. (Βέβαια έτσι ήταν και οι αυθεντικές 50's...)

 

Superfunk δε νομίζω ότι ειδικά οι 50's έχουν και τόσο παχύ μπράτσο...Εγώ είχα παίξει με μία, και ένιωθα ότι είχα γιγάντια χέρια!...:lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η 50s και η 60s ειναι σαφως ανωτερες απο τις 70s,οι μαγνητες σε ολες ειναι για πεταμα και τα κλειδια επισης.Εγω στη θεση σου θα σκεφτομουνα την επιλογη της highway 1 που ειναι αξιοπρεπεστερη επιλογη,αμερικανικη κατασκευη,ενα κομματι maple λαιμος,καλυτεροι μαγνητες και 2 κομματια alder σωμα και ειναι περιπου στα ιδια λεφτα με τις 50s 60s 70s.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 50s και η 60s ειναι σαφως ανωτερες απο τις 70s' date='οι μαγνητες σε ολες ειναι για πεταμα και τα κλειδια επισης.Εγω στη θεση σου θα σκεφτομουνα την επιλογη της highway 1 που ειναι αξιοπρεπεστερη επιλογη,αμερικανικη κατασκευη,ενα κομματι maple λαιμος,καλυτεροι μαγνητες και 2 κομματια alder σωμα και ειναι περιπου στα ιδια λεφτα με τις 50s 60s 70s.[/quote']

 

Καταρχάς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι το μπράτσο της Highway είναι ένα κομμάτι maple. Εννοείς σ'αυτές που έχουν maple ταστιέρα; Γιατί αν λες αυτές με rosewood, είναι μετρημένες οι κιθάρες ανά την υψήλιο που έχουν πάνω από 1 κομμάτι maple στο μπράτσο... και είναι και καλύτερες σε αντοχή και σταθερότητα, μεταξύ μας, ειδικά αν τα κομμάτια έχουν διαφορετικά 'νερά'.

 

Πληροφοριακά οι Highway ειναι από 3-4 κομμάτια Alder και όχι 2. Εδώ οι American δεν είναι από 2...

 

Τη Highway Strat, εν αντιθέσει με την Τέλε, τη θεωρεί κακή επιλογή, εδώ συμφωνώ με τον φίλο fleamail (νομίζω...) που είχε μιλήσει για αγορά 'λογότυπου' και 'made in USA' αυτοκόλλητου...

 

Και κάτι ακόμα φίλε zappa, δεν ξέρω αν το παρατήρησες, αλλά αρκετά από τα (δεκάδες?) θέματα στα οποία έκανες post, έχουν ηλικία 2 ετών... :?

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και την Highway strat έχω :lol: (με τον διπλό τον Atomic II humbucker συγκεκριμμένα) και αυτό που έχω να πώ όσο αφορά τους μαγνήτες μέση και neck είναι ακριβώς ίδιοι με της Μεξικάνας Fender 70ς δηλαδή οι "τύπου vintage style PU's" της Fender :lol: :lol: οπότε δεν μπορώ να πω ότι είχαν καμιά δαφορά με της Μεξικάνικης 70ς! είναι δηλαδή τύπου Alnico 5 (αν δεν κάνω λάθος) Fender πατέντα. και ναι είναι από τέσσερα κομμάτια alder. Περιέργως η Μεξικο 70ς που είχα είχε μόνο 3 κομμάτια ash!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου