Προς το περιεχόμενο

50 αχρείαστα Watt


Ritchie22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά έχω αγοράσει έναν Marshall Valvestate 50W εδω και 2 χρόνια. Στη μεγάλη πόρωση τον έχω βάλει στο 3μιση (είμαι σε δωμάτιο 4Χ5). Λεω να τον πουλήσω να πάρω κανα vintage λαμπάτο 15-20 Watt.... Το θέμα είναι ότι στα καθαρα έχω φτάσει και μέχρι το 8-9. Γιατί τόση διαφορά στην ένταση; Βέβαια αν παίξω γρατζουνώντας σε τόση ένταση (σε σταθερη ένταση χωρις δυναμική ή δυνατους ρυθμούς) είναι αρκετά δυνατα... Αλλα πάλι δεν παίζονται έτσι τα καθαρα της ηλεκτρικής. Έχει κανας πιο έμπειρος να πει κάτι; Τι θα κανατε στην θέση μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εννοεις :oops: γενικα ο βρωμικος ηχος ακουγεται ψυχοακουστικα "δυνατοτερα" απο τον καθαρο λογω της παραμορφωσης (& του sustain που αυτη δινει)

 

τωρα τι εννοεις με το "δεν παιζονται ετσι τα καθαρα" δεν μπορω να καταλάβω...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξεκαθάρισε λίγο τι εννοείς για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Μήπως εννοείς ότι έχεις μεγάλη διαφορά έντασης στα 2 κανάλια του ενισχυτή;

Μήπως στα καθαρά αλλάζεις τον μαγνήτη στον middle ή neck και έχεις διαφορά στο output λόγω λάθος ύψους μαγνήτη;

Όπως και να έχει δώσε και άλλες πληροφορίες. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα μια και το έχεις στο πρόγραμμα πάρε έναν λαμπάτο να λυτρωθείς :D

 

Τώρα όσο αφορά τα καθαρά μήπως εννοείς ότι δεν παίζονται όπως περιγράφεις στην παρένθεση;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 Watt, δωμάτιο 4x5, τα καθαρά στο 8-9.

 

ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΗ ΑΚΟΜΑ; :roll: :?:

 

Ρωτάω με ειλικρινή απορία, γιατί εγώ με τον 30άρη Orange Crush 30 R παίζω με Gain στο 2, Volume στο 5, και το ποτηρομάνι στο σκρίνιο χορεύει...

 

Και τα 15-20 watt πάντως είναι υπεραρκετά για να κουφαθείς, αν υποθέσουμε ότι θα μπορείς να παίξεις στο πχ 70% της συνολικής του έντασης χωρίς να έρθουν τα ΜΑΤ στην πόρτα σου.

 

Αλήθεια, όταν έφτασες στο 8-9 του 50άρη δεν επενέβη ο στρατός; :lol: Ή έχεις τόσο καλούς γείτονες;

 

Γιά κάντα μας πιό λιανά... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για το ελειπες post. Ας τα πάρω από την αρχή. Για τα καθαρά λέγοντας ότι δεν παίζονται έτσι ενοώ ότι δεν μπορεί να λιώνεις μια κιθάρα στο καθαρό κανάλι. Η όλη ουσία (κατ εμενα δηλαδή) είναι να παίζεις με δυναμική. Λίγες νότες μόνο στο σόλο, (η στον αρπισμο) να είναι πολύ δυνατες. άλλες ισα που να ακούγονται κλπ... Με αυτή τη λογική του απαλου αγγίγματος όταν θέλω να παιξω δυνατά βάζω συνίθως το gain στο 5 και το volume στο 7. Πιο χαμηλά ειδικά κανα fingerpicking ακούγεται ψόφιο.. Βέβαια σε ακορντα και ρυθμικά οπως πχ. τον ρυθμο του another brick in the wall απουσία κομπρέσορα χαμηλώνω απο την κιθάρα στο 4-5. Με παραμόρφωση τώρα για να έχω την ίδια ικανοποιητική ένταση στα αυτία μου ένα setup που χρησιμοποιώ συνήθως είναι: 6Gain, 2,5 Volume. Οταν παίζω με πετάλι παραμόρφωσης είμαι στα καθαρά με gain kai volume γύρω στο 4. Οι μαγνήτες είναι μια χαρα ρυθμισμένοι. Οι γείτονες και αυτοί μια χαρα. Στην αρχή κάνανε παράπονα λίγο αλλά τους έστρωσα :P Είναι σίγουρα το ψυχοακουστικό που λεει o superfunk αλλά και πάλι δν δικαιολογείται τόσο. Μήπως επειδή μόνο η προενίσχυση είναι λάμπα στους valvestate αποδίδουν περισσότερο στην παραμόρφωση;; Η λέω βλακείες; Δεν ξερω κάθόλου. Τι ενισχυτές προτείνετε στα 15-20 Watt για λάμπα; Δεν το έχω ψάξει καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν ταχει θα αναφερω μερικους:

* fender blues junior

* fender junior pro

* laney lc-15

* laney vc-15

* carvin vintage 16

* vox ac 15

 

κανε ενα search στο guitar,bass & amps. εχεις να διαβασεις πολλα για την πλειοψηφια αυτων. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω στις πολύ καλές επιλογές του mechmg93:

 

- Fender Deluxe Reverb

- Peavey Classic 30

- Peavey Delta Blues

 

Πάντως (και το κατάλαβα απο προσωπική εμπειρία - βλέπε πρόσφατο post 8) ) στο τελικό στάδιο παίζει μεγάααλο ρόλο η λάμπα. Οπότε κάποια στιγμή αναγκαστικά θα πάς εκεί. (Η θα συμβιβαστείς με το καλύτερο tube emulation που μπορείς να βρείς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις... Σίγουρα οι fender είναι η καλύτερη πρόταση όπως τα είδα αλλά είναι πολύ ακριβοι... ειδικά ο deluxe reverb που τον έχω ακούσει και πάθει την πλάκα μου. Αλλά η τωρινή επένδυση είναι σε ακουστική οπότε κανας τέτοιος πάει σε ορίζοντα διετίας τουλάχιστον... Ο carvin είναι αρκετα φτηνός απότι είδα. Τον έχει ακούσει κανείς; Λέει τίποτα;[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν έχω στρώσει όλους τους γείτονες. Οπως έπαιζα chuck berry το απόγευμα και έιχα πορωθεί ακούω μια φωνή: Σκάσε ρεε. Τώρα σε μένα ήταν η μιλαγε σε κάποίον άλλος δν ξέρω :evil: Καμμια γνώμη τελικά για τον Carvin υπάρχει ή θα βρω όποτε τον δω σε κανα μαγαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου