Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμη πατέντα για Roland TD-6&3, hh pedal FD 8


belalik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους ..

 

 

Καταχωρώ εδώ μια πατέντα που βρήκα στο internet και δοκίμασα, γιατί μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμη σε όσους έχουν (η πρόκειται να αποκτήσουν) ηλεκτρονικά ντραμς της Roland, και ειδικότερα τα 'φτηνά' μοντέλα td6 ή td3.

 

To μεγαλύτερο μειονέκτημα σε αυτά τα μοντέλα (για μένα τουλάχιστον) ήταν η πλήρης σχεδόν απουσία του 'chick' ήχου του hi-hat, διλαδή το κλείσιμο του HH με το πετάλι μόνο (πρόκειται για το πετάλι fd-8 της Roland).

 

 

Το πετάλι:

 

 

t-227654871.jpg

 

 

 

Ότι και αν δοκίμαζα (πχ ρύθμιση για μέγιστο volume του πεταλιού, από edit -> common -> hh pedal volume = 15) ο ήχος ήταν σχεδόν ανύπαρκτος..

 

 

Ψάχνοντας σε forum στο internet, βρήκα ένα πολύ ενδελεχές post για την λειτουργία του πεταλιού, όπου ένας τύπος το έκανε βίδες και μέτρησε την μεταβλητή αντίσταση που έχει, πως δουλεύει, τα μειονεκτήματα κλπ κλπ ..

 

 

Τελοσπάντων, δεν καταλάβαινα πλήρως αυτά που εξηγεί, αλλά το κομμάτι που με ενδιέφερε είναι απλό και μπορεί ο καθένας να το κάνει σε 5 λεπτά. Χρειάζεται να κολλήσει κανείς μια μικρή στρογγυλή βάση, σαν τις αυτοκόλλητες βάσεις που βάζουμε κάτω από καρέκλες πχ ή άλλα αντικείμενα ώστε να μην χαράσουν ευαίσθητες επιφάνειες ..

 

 

Μετά, ως δια μαγείας (και αφού κάνετε ένα-δυο πειράματα για την καλύτερη τοποθεσία), ο ήχος του HH πεταλιού ξαφνικά ζωντανεύει!! .. Είναι τελείως διαφορετικό, σε βαθμό που αν κάποιος μου πούλαγε το πετάλι 80-90 ευρώ πριν βρω αυτήν την πατέντα, μπορεί να το αγόραζα. Εκτός από χρήσιμο γενικά, είναι απαραίτητο σε jazz πχ όπου χρειάζεται ο συγκεκριμένος ήχος ...

 

 

 

Τελοσπάντων, δεν πολυλογώ, εξάλλου δεν θα ενδιαφέρει και πολλούς, απλά ήθελα να το ανεβάσω για να υπάρχει και αν κάποιος κάνει search στο μέλλον. Θα ψάχνει μάλλον για Roland TD-6 FD-8 hi-hat πετάλι και πρόβλημα με τον ήχο chick.

 

 

Το original thread του forum όπου βρήκα την λύση είναι εδώ:

 

http://www.vdrums.com/forum/showthread.php?t=23538&page=1

 

Έχει μια καλή φωτό και ένα σχεδιάγραμμα το πρώτο μήνυμα εκεί, αλλά τράβηξα και εγώ μερικές φωτό από το δικό μου πετάλι, θα τις βρείτε εδώ:

 

 

227654875.jpg

 

 

Το ανοιγμένο πετάλι με κολλημένο το μικρό pad, no.1

 

 

227654873.jpg

 

 

Το ανοιγμένο πετάλι με κολλημένο το μικρό pad, no.2

 

 

 

Καλή τύχη σε όσους το δοκιμάσουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...

Συνεχίζοντας την πατέντα του φίλου belalik,σκέφτηκα να προσθέσω ένα απλό λαστιχάκι από αυτά που χρησιμοποιούνται σε χάλκινους υδραυλικούς σωλήνες.

Το αποτέλεσμα ήταν ακόμα πιο δυνατός ήχος(ίσως και να μην είχα εφαρμόσει σωστά την αρχική πατέντα),καλύτερη συμπεριφορά του πεταλιού και καλύτερη ανταπόκρισή του στις κινήσεις του ποδιού.

Το μόνο που χρειάζεται μετά είναι μια ρύθμιση στο παξιμάδι που ελέγχει την διαδρομή του πεταλιού ανάλογα το παίξιμο του καθενός.

 

 

Μια ηλίθια απορία που δεν έχω καταφέρει να λύσω είναι πως γίνεται να παίζω με κλειστό hi-hat χωρίς να πατάω το πετάλι.Έχω το td-3kw της Roland.Μπορεί να με βοηθήσει κανείς?

 

 

Και μια φωτογραφία από το πετάλι μου:

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για το πεταλι της rolland αλλα στο αντιστοιχο της pintech(θυγατρικη rolland) εχει επανω του ενα κουμπακι.Στην μια θεση ειναι ανοικτο και στην αλλη θεση κλειστο hihat.

Check it out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Και το fd-8 πετάλι της roland, έχει μια ρύθμιση για το πόσο θα ανοίγει (προσοχή, δεν χρειάζεται να ξεβιδώσεις τίποτα, ούτε κουμπάκι είναι απλό, απλά μια ρύθμιση για το πόσο 'ανοιχτό' θα φτάνει όταν δεν το πατάς).

 

Αν αυτό το 'κλείσεις' τελείως, λογικά θα είναι μονίμως κλειστό...

 

 

ΥΓ. Μια επιφύλαξη γιατί γράφω το μήνυμα από το γραφείο και δεν έχω μπροστά μου το πετάλι να το δω, αλλά θυμάμαι πως έχει μια τέτοια ρύθμιση.  Θα το κοιτάξω μετά από το σπίτι, και θα αλλάξω το μήνυμα αν έχω γράψει βλακεία...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα σε ολους. πραγματικα χρησιμο κολπο αυτο.. αλλα εχω μια ερωτηση... τι εννοειτε δεν "ακουγεται" ? πρεπει να ειναι υπερευαισθητο? διοτι στο δικο μου σετ που ηρθε πριν απο μερικες μερες, η αισθηση του πεταλιου μου φαινεται ΟΚ... μηπως 'πεφτει' μετα απο καποια χρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει στην ερώτηση που κάνει ο φίλος παραπάνω. Έχω την ίδια απορία.

Αν κατάλαβα καλά, το πρόβλημα είναι ότι δεν ακούγεται ο ήχος του hi-hat όταν αυτό είναι κλειστό, σωστά;

 

Εδώ και 5 μέρες που έχω το σετ, δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο...Λέτε να το δοκιμάσω και να ακούγεται καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα σε ολους. πραγματικα χρησιμο κολπο αυτο.. αλλα εχω μια ερωτηση... τι εννοειτε δεν "ακουγεται" ? πρεπει να ειναι υπερευαισθητο? διοτι στο δικο μου σετ που ηρθε πριν απο μερικες μερες, η αισθηση του πεταλιου μου φαινεται ΟΚ... μηπως 'πεφτει' μετα απο καποια χρηση?

 

Εννοώ τον ήχο που πρέπει να κάνει το hi-hat όταν ανοιγο-κλείνει, ή πιο σωστά όταν κλείνει .. Το 'chick' όπως το λένε.. Χωρίς να το χτυπάει μπαγκέτα έτσι, απλά όταν είναι ανοιχτό το hihat και το κλείνεις με το πόδι σου. Δες κάποια απλά μαθήματα για έναν jazz ρυθμό, ας πούμε ότι η μπότα σου παίζει τέταρτα συνέχεια, το πετάλι του hi-hat ανοιγο-κλείνει, έτσι ώστε να ακούγεται το 'chick' στο 2 και το 4...

 

Το ελάττωμα του δικού μου σετ, αλλά και πολλών άλλων, είναι πως από το μαμίσιο σετ, ακούγεται ελάχιστα ο ήχος, ό,τι ρυθμίσεις και να κάνεις (υπάρχει ρύθμιση για volume του hh pedal - αλλά και στο μέγιστο, πάλι ακούγεται ελάχιστα).  Με τη πατέντα αυτή διορθώνεται κάπως το πρόβλημα, αν και πάλι βρίσκω οτι υπολείπεται από την ένταση που θα έπρεπε να έχει ..  Είναι ωραίο να μετράς στο hihat και να τονίζεις πχ κάποια τέταρτα, άσχετα αν παίζεις jazz ή όχι, και με το ελάττωμα αυτό δεν ακούγεται καθόλου ο ήχος, ειδικά αν παίζεις και με κιθάρες κλπ ... χάνεται τελείως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου