Προς το περιεχόμενο

MILLENIUM MPS-200 ή MPS-300 και άλλες απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Βλέπω στο Thomann τα δυο αυτά set και εχοντας διαβάσει σχετικά θέματα στο noiz εχω μερικές απορίες.

 

Τα pads των δυο set ειναι διαφορετικά; Στο mps-300 μου θυμιζουν πιο πολυ κανονικά τυμπανα ενω στο mps-200 μου φαίνονται σαν λαστιχα για εξάσκηση. Το mps-300 δηλαδη εχει κανονικές μεμβρανες και θέλει κούρδισμα; (θελω να αποφυγω το κουρδισμα οποτε το βλέπω σαν αρνητικό στοιχείο. :D)

 

To mps-200 το δινει ο thomann με ενα δικό του module. Εχω δει το παρακατω βιντεο στο youtube οπου παίζει ενας τυπος με το συγκεκριμένο σετ και παρολο που ακουγεται κάπως ψευτικο νομιζω οτι με καλύπτει. Εσεις πως το βλεπετε;

http://www.youtube.com/watch?v=awyQCxw6BQw

 

Το mps-300 συνδυαζεται με το ROLAND TD-3 και η τιμη του σετ παραμένει χαμηλή (580ευρώ) ωστοσο δεν το εχω ακουσει.

 

Ενημερωτικα επισης να πω οτι τα millenium set του thomann πωλούνται στην Αγγλία με διαφορετική ονομασια και είναι αντιστοιχα τα DD502,DD505,DD602 (απο το φθηνοτερο στο ακριβότερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μερικές ακομη πληροφορίες σχετικα με τα e-drums του thomann.

 

Full review για τo MPS-100:

 

Καλο μου φαίνεται και αυτο για τα ~300 ευρώ που κάνει.

 

Να και τα διαφορα ονοματα με τα οποια κυκλοφορεί:

That DD502 kit could be a Legend dd502, a Medeli dd502, a Fame dd502, a Millenium MPS 100, a Yoki dd502...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ψινομαι και εγω να βαλω μια μικρη ντραμς στο σπιτι μου ετσι να βγαζω το αχτι η να φερνω κανενα φιλο και να τσαμαρουμε.

 

αυτο στο δευτερο βιντεο λεει πολυ και για 322 ευρω μονο στον θωμα!!!

 

ο εγκεφαλος του ειναι ιδιος με αυτον στο βιντεο? μοιαζουν πολυ αλλα διαφορετικο χρωμα.

 

τα πιατινια μπορεις να τα "πνιξεις? (δεν ξερω εαν λεγεται ετσι στα ελληνικα αλλα στα αγγλικα ειναι choke).

 

τελος το βρηκα το σετακι στο musicstuff.gr αλλα ειναι 80 ευρω πιο ακριβο.

κανενα αλλο καταστημα το εχει? το βρηκατε πουθενα αλλου???

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ο εγκεφαλος πρέπει να είναι ο ιδιος, μονο στο χρώμα έχουν διαφορα. Τα πιατινια δεν νομιζω να μπορείς να τα πνίξεις αλλα και παλι δεν παίρνω ορκο.

 

Γιατι να το πάρεις απο το musicstuff; Τα μεταφορικα για πανω απο 300 ευρώ ειναι δωρεαν απο τον thomann.

 

Και εγω κατεληξα στο mps-100 τελικα μετα απο το video που ειδα. Τις επομενες μερες θα τα πάρω και θα γραψω ένα μικρο review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα δεν θελω να μπλεκω με καρτες και τετοια. :(

 

το σκεφτομαι αλλωστε για το καλοκαιρακι μεσα στην εξεταστικη να τα παρω να μου ερθουν οταν τελειωνω κοντα...

 

ενα review οντως θα βοηθουσε πολυ :)

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mps-300 δηλαδη εχει κανονικές μεμβρανες και θέλει κούρδισμα; (θελω να αποφυγω το κουρδισμα οποτε το βλέπω σαν αρνητικό στοιχείο. :D)

 

 

Κάτι γρήγορο - στα ηλεκτρονικά τύμπανα δεν υπάρχει κούρδισμα με την έννοια που το ξέρεις στα δέρματα .. Το κούρδισμα στα pads απλώς αλλάζει την απόκριση, την αίσθηση που θα έχει το pad, το rebound. Είναι απλά για την αίσθηση στο παίξιμο... Ο ήχος αλλάζει μόνο με ρυθμίσεις από τον εγκέφαλο - με λίγα λόγια μη σε μπερδεύει ότι θα έχεις προβλήματα να το κουρδίσεις, γιατί ...δεν κουρδίζει :)

 

 

---

 

Για όσους ενδιαφέρονται για φτηνά ηλεκτρονικά τύμπανα, ρίξτε μια ματιά και σε αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/roland_hd_1_practice_e_drum_set.htm

 

 

Είναι καινούριο entry-level μοντέλο της roland (δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα ακόμα) ... Για το οποίο έβγαλε και αντίστοιχο mini monitor σύστηματάκι:

 

http://www.thomann.de/gr/roland_pm_01_monitor_system.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mps-300 δηλαδη εχει κανονικές μεμβρανες και θέλει κούρδισμα; (θελω να αποφυγω το κουρδισμα οποτε το βλέπω σαν αρνητικό στοιχείο. :D)

 

 

Κάτι γρήγορο - στα ηλεκτρονικά τύμπανα δεν υπάρχει κούρδισμα με την έννοια που το ξέρεις στα δέρματα .. Το κούρδισμα στα pads απλώς αλλάζει την απόκριση, την αίσθηση που θα έχει το pad, το rebound. Είναι απλά για την αίσθηση στο παίξιμο... Ο ήχος αλλάζει μόνο με ρυθμίσεις από τον εγκέφαλο - με λίγα λόγια μη σε μπερδεύει ότι θα έχεις προβλήματα να το κουρδίσεις, γιατί ...δεν κουρδίζει :)

 

 

Μην το λες, μην το λες... Στη DTxplorer που έχω τουλάχιστον, μπορείς μέσα από τον εγκέφαλο να κουρδίσεις (κατά κάποιο τρόπο). Αλλάζοντας το pitch του κάθε pad κάνεις ρυθμίσεις ώστε το καθένα ξεχωριστά να παράγει όποιο τόνο θέλεις. Για παράδειγμα, έχω συνδέσει πάνω στον εγκέφαλο πλήκτρα (Yamaha PSR A300) και τα έφερα σε όποιες νότες ήθελα από το πιάνο, το μπάσο, ή τα preset tom που έχει πάνω το PSR. ¶ρα δεν κουρδίζονται με τη συνήθη ένοια ιδίως τα λαστιχένια που έχει η Yamaha, αλλά από μέσα η δουλειά γίνεται και μάλιστα καλά.

Αυτό για το γενικό τον ηλεκτρονικών. Αν τώρα μιλάς για συγκεκριμένο μοντέλο, δεν έχω ασχολήθεί και ειλικρινά δεν ξέρω. Αν κάποιος μάλιστα έχει τέτοιο set και δεν ξέρει τον τρόπο να στείλει pm να του πω πως γίνεται.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι δεν λέτε για το ιδιο πραγμα. :D Απ ότι καταλαβα δηλαδη, το ποσο χαλαρες ή σφιγμενες ειναι οι μεμβρανες δεν επηρεάζει το pitch, αλλα μονο το rebound.

Ωστοσο το pitch ρυθμιζεται μεσα απο τον εγκεφαλο, εφοσον υπαρχει αυτη η δυνατότητα.

Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το set της roland(hd1) στο παραπανω link ειναι πολυ πρακτικο.Θα μου πει καποιος απο εσας τους ντραμερ,εαν το βαλω στο studio μου, θα μπορει καποιος να ηχογραφησει σωστα,δηλαδη μπορει καποιος να παιξει σωστα με τις καπως περιορισμενες διαστασεις του;

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι δεν λέτε για το ιδιο πραγμα. :D Απ ότι καταλαβα δηλαδη' date=' το ποσο χαλαρες ή σφιγμενες ειναι οι μεμβρανες δεν επηρεάζει το pitch, αλλα μονο το rebound.

Ωστοσο το pitch ρυθμιζεται μεσα απο τον εγκεφαλο, εφοσον υπαρχει αυτη η δυνατότητα.

Σωστα;[/quote']

 

Ακριβώς αυτό.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου