Προς το περιεχόμενο

M-audio firewire 410, Τι αναβάθμιση για all-around recording...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Έχω την συγκεκριμένη κάρτα. Με βόλεψε από άποψη συνδεσιμότητας και δυνατοτήτων, αλλά δεν μου αρέσει η ποιότητα των προενισχυτών.

    Με ενδιαφέρει η ηχογράφηση με μικρόφωνα, έχω κάποια φτηνά akg, και θα πάρω κάνα δύο shure sm57 και μάλλον κάποιο πυκνωτικό όπως akg c-1000 ή nt-1 αναλόγως τα οικονομικά μάλλον. Επίσης με ενδιαφέρει η ηχογράφηση μέσα από premp di που έχω (l.r. baggs paraacoustic, ή di έξοδος από ακουστικούς ενισχυτές και από ebs microbass).

 

Οι εναλακτικές που σκέφτηκα...:

 

1) Να δώσω την firewire 410 και να πάρω κάποιο καλύτερο audio interface/soundcard όπως tc electronic konnect 24d ή κάποια rme, ή κάτι άλλο καλύτερο από την m-audio..

 

2)Να πάρω κάποιον μικρό-καλούτσικο μίκτη όπως  behringer ή δεν ξέρω..

 

3)Να πάρω κάποιον προενισχυτή μικροφώνου όπως M-AUDIO DMP 3 (βλέπω ένα στις αγγελίες) ή κάτι άλλο.

 

4)Να πάρω έναν μίκτη με usb/firewire audio-streaming..

 

Με ενδιαφέρει η φορητότητα για εξωτικές ηχογραφήσεις σε χωριά κ βουνά, η αξιοπιστία για χρήση σε live, η ποιότητα για home pre-productions, και η οικονομία επειδή είμαι μουσικός και δεν μου φτάνουν ποτέ τα λεφτά πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτά που ζητάς, θα χρειαστείς τουλάχιστον τα διπλάσια χρήματα από όσα κοστίζει η 410. Συνεπώς, μην κάνεις τίποτε, ειδικά αν εννοείς αυτά τα περί οικονομίας.

 

:)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε εναν καλο στερεο προενισχυτη και θα εισαι πασας (θα τον συνδεσεις line με την 410 κανοντας bypass τους προενισχυτες της)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θανάση τι δεν σου αρέσει στους προενισχυτές της 410? Δεν έχουν επαρκή δυναμική περιοχή? Δεν δίνουν αρκετό gain? Χρωματίζουν με τρόπο που δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα?

 

Προσπαθώ να καταλάβω αν:

 

1) Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις με την ποιότητα είναι ίσως αλλού

2) Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο από προενισχυτές για τα project σου

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, η αγορά ενός -όχι απαραίτητα υψηλού κόστους- προενισχυτή, σου δίνει "μια ακόμα επιλογή" και, αν επιλέξεις σωστά, θα είναι κάτι που θα κρατήσεις μάλλον και με την επόμενη κάρτα σου.

 

Για παράδειγμα η RME μου έχει δύο φανταστικούς (για μένα) προενισχυτές, με hi-fiντελίστικο, αχρωμάτιστο προσανατολισμό και πολύ μεγάλα περιθώρια gain. Ωστόσο συχνά χρησιμοποιώ τους προενισχυτές της κονσόλας (επίσης πολύ καλοί, αλλά με δικό τους "χαρακτήρα") ή εξωτερικούς προενισχυτές (μάλλον μικρού κόστους).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτά που ζητάς, θα χρειαστείς τουλάχιστον τα διπλάσια χρήματα από όσα κοστίζει η 410. Συνεπώς, μην κάνεις τίποτε, ειδικά αν εννοείς αυτά τα περί οικονομίας.

 

Οκ, ευχαριστώ για την συμβουλή..

 

παρε εναν καλο στερεο προενισχυτη και θα εισαι πασας (θα τον συνδεσεις line με την 410 κανοντας bypass τους προενισχυτες της)

 

Αυτό θα ήταν το πιο σοφό μάλλον, ίσως να ψάξω κάτι που να με βολέψει σε rack.

 

Θανάση τι δεν σου αρέσει στους προενισχυτές της 410? Δεν έχουν επαρκή δυναμική περιοχή? Δεν δίνουν αρκετό gain? Χρωματίζουν με τρόπο που δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα?

 

Ακριβώς. Είτε σε μικρόφωνα, είτε σε κιθάρες-βιολιά καρφί, σε διαφορετικές περιοχές του ηχητικού φάσματος έχω πολύ διαφορετική απόκριση, δηλαδή ρυθμίζοντας ένα υγιές gain structure σε κάποια περιοχή, σε κάποια άλλη μπορεί να έχω ελάχιστο σήμα, και σε κάποια άλλη να είμαι στα κόκκινα...

 

Προσπαθώ να καταλάβω αν:

 

1) Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις με την ποιότητα είναι ίσως αλλού

2) Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο από προενισχυτές για τα project σου

 

1) Μπα, με το gear μου έχω γράψει σε studio με ωραία αποτελέσματα.. Στην προενισχυση κολάει το πράγμα.. Θέλει λίγο ψάξιμο ακόμα, βέβαια.

2) ......

 

...με hi-fiντελίστικο, αχρωμάτιστο προσανατολισμό και πολύ μεγάλα περιθώρια gain.

... Αυτό ακριβώς θέλω..

 

Θα σκεφτώ ξανά τις πιθανότητες και θα δοκιμάσω 2-3 μηχανήματα φίλων σε προενισχύσεις και κάρτες και θα επανέλθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου