Προς το περιεχόμενο

Κριση και αισχροκέρδεια στα μεταχειρισμένα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νταξ ρε παιδιά μην κάνετε έτσι μία ιδέα είπα.. Sorryz κιολας :)

Ti λε ρε..πως τολμάς?? Άρπα και τούτη πάρε και την άλλην....

Πως τόλμησες να προτείνεις???

Πέρα απο την πλακίτσα σας παρακολουθώ όλους με μεγάλη ευχαρίστηση.

Δυστυχώς όσο η κρίση θα έχει επιπτώσεις στην τσέπη μας το φαινόμενο ο θάνατος σου η ζωή μου θα αυξάνεται όλο και περισσότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγεται καπιταλισμός και ελεύθερη αγορά και αν σου/μου αρέσει ή όχι είναι αλλουνού παπά βαγγέλιο και συζήτηση που στάνταρ θα κλειδωθεί. ;)

 

Κι εμένα θα με χάλαγε αν μου συνέβαινε αλλά από την άλλη δείχνει ότι ο άλλος είναι καλύτερος πωλητής από εμένα.

 

Τα χουμε πει χίλιες φορές (και μάλλον θα τα ξαναπούμε).

Από την στιγμή που αναλαμβάνεις το ρίσκο να αγοράσεις από ιδιώτη και έχεις πρόσβαση στο Ίντερνετ, σημαίνει ότι θα πρέπει να ξέρεις τι θα πρέπει να πάρεις και σε τι τιμή θα το αναζητήσεις.

Αν δεν ξέρεις ακριβώς ή προστρέχεις στις γνώσεις κάποιου ειδικού ή προσπερνάς αγοράζοντας από μαγαζί που εμπιστεύεσαι.

Αν (και εσύ όπως το 75% των Ελλήνων) τα ξέρεις τα πάντα όλα και είσαι σίγουρος ότι οι αγοραστικές σου γνώσεις και ικανότητες είναι top, πάρε το ρίσκο και μη μας ζαλίζεις μετά.

 

Όποιος θέλει, βάζει ότι θέλει, όσο θέλει.

Αν δεν σας ενδιαφέρει, προσπερνάτε.

Αν σας ενδιαφέρει και δεν συμφωνείτε στην τιμή, αντιπροτείνετε ευγενικά καθότι είναι ιδιοκτησία του και δικαίωμά του.

Αν όντως είστε σίγουροι για εσφαλμένη διαφήμιση (π.χ. μαιμού πωλείται για real thing) α) του το (όχι την) λέτε και ταυτόχρονα β)το καταγγέλετε.

 

Τα περί "θα τονε κράξω", "θα τονε πλακώσω" και τα τοιαύτα τραμπουκοειδή, είναι απολίτιστα, ανήθικα και παράνομα.&-

 

Το παρασκοτίσαμε.

 

 

Το θεμα ... κατε με δεν αφορα καθεαυτου τα αντικειμενα.

 

Οταν καποιος σου παραχωρησει την θεση του σε παρκαρισμα δεν θα του πεις ευχαριστω και θα σκεφτεις οτι υπαρχει ανθρωπια;

Οταν καποιος ομως ενω εισαι ετοιμος να παρκαρεις παει και χωσει την μουρη του για να πιασει την θεση... θα τον κραξεις πριν φυγεις. Αρα σε βαθυτερα επιπεδα μιλαμε για αντιλειψεις και κακοπροεραιτες βλεψεις απο καποιους.

 

Εγω πηρα οθονη 24'' απο δω μεσα στα 70 ευρω και απο την αρχη ειχα πει στον κυριο που την εδινε οτι η πραγματικη της αξια ειναι στα 120-140. Οσο τις πουλανε ολοι στα 2 τεχνολογικα φορουμ που συναλλασομαι εκτος απο δω. Αυτον τον ανθρωπο ακομα τον ευγνομωνω.

 

Οπως λοιπον παινευεις αυτους που 'χαριζουν' και δεν αγοραζεις απλα και αδιαφορεις, ετσι δεν θα αδιαφορησεις και για το αλλο ακρο. Οχι εγω τουλαχιστον...

 

Απο τεχνολογικο φορουμ πηρα 32αρα ενος μηνος απο 650 ... 450 ευρω , με το παληκαρι ηπιαμε και καφε και με εξυπηρετησε να μου την φερει Γαλατσι απο Κορυδαλλο με το αμαξι του ... ενω δεν ηταν υποχρεωμενος.

 

Οπως οταν μια γκομενα εχει συνηθησει τα 'καλα' λογια και οταν πας και της πεις πως εισαι ετσι θα σε διαολοστειλει... ετσι ειναι και αυτο. Οταν εγω βλεπω ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων με ανθρωπια και αλλυλεγγυη... συγγνωμη αλλα ναι θα μου κακοφανει το αλλο ακρο ανθρωπων ωστε να μην μπορω να κανω τα στραβα ματια.

 

ΤΩΡΑ : Οσον αφορα την φτηνη δικαιολογια καποιων οτι ο πωλητης δεν ηξερε την τιμη που υφισταται τωρα...απλα δεν ισχυει.

 

Γιατι οταν παω εγω με ευγενικο τροπο και του αναφερω την παρουσα τιμη... αυτος/οι εξαφανιστηκε/αν. Τα συμπερασματα δικα σας...

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα δίνω όλα 40-50% κατω απο την αρχική τιμή τους (σαν καινουρια) για 2 λόγους.

 

Ο πρώτος είναι ότι είμαι της άποψης "καλά περάσαμε μωρό μου μαζί, αντε να σε ευχαριστηθεί και κανας άλλος"

 

Ο δεύτερος είναι ότι η δουλειά μου με κάνει να νοιώθω στο πετσί μου την έννοια της "αποσβεσης". Αρα πόσοι συνάνθρωποί μας την καταλαβαίνουν? Και εξηγούμαι.

Το 2003 αγόρασα μεταχ. ένα marhsall valvestate 80watt έναντι 330€. Τον ενισχυτή τον έλιωσα...λάιβ, πρόβες, ηχογραφήσεις, τραπεζάκι για καφέ, ότι τραβάει η ψηχή σας... Το 2011 ήθελα να τον δώσω. Ολοι τους δίνανε (ανεπιτυχώς) 200 ευρώ, γιατί είναι καλό μηχάνημα (made in england, celiestion ηχείο κτλπ) παρόλα τα χρόνια του. Εγώ τον έδωσα περίπου 150 αν θυμάμαι καλά, και έφυγε γρήγορα. Κέρδισά? Εχασα? Ας το δούμε λίγο με λογιστικούς όρους.

 

330-150=180€

180/8 χρόνια=22€ το χρόνο

 

Τόσο έχασα...νοίκιασα έναν καταπληκτικό ενισχυτή για 22 ευρώ το χρόνο.

Εκανε την απόσβεσή του το μηχάνημα, τέλος. Γιατί εγώ να πάω να βγάλω απο τη μυγα ξύγκι τώρα δηλαδή? 150 και ο πιτσιρικάς πέταγε απο τη χαρά του and the legacy goes on and on... ;)

Ποοολύ ωραία οπτική!

Ωραίος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dedgekis όντως πολύ σωστή η οπτική σου

 

χαρακτηριστικά αντιδιαμετρικά παραδείγματα αγγελιών πρόσφατα:

 

αρχαιολογία Zoom GFX-8 120E και όλο και ξανα-εμφανίζεται η αγγελία, πάντα στα 120Ε, βράχος ο πωλητής

 

Boss GT8 στα 100Ε, και όμως έφυγε μετά από 3 μέρες, περίμενα να φύγει στο μισάωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου