Προς το περιεχόμενο

Χρήση automation αντί για compressor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα μου ήρθε ένα mail που αναφερόταν σε χρήση του automation του volume αντί για χρήση κομπρέσορα

 

σας το παραθέτω παρακάτω όπως ήρθε

 

 

The best compressor you will ever hear - and it costs NOTHING!

 

The primary function of a compressor is to control dynamic range, and by 'control', I mean 'reduce'.

 

The sounds of real life and music in general have excessive dynamic range. In other words, the louds are too loud and the quiets are too quiet.

 

An example of this would be listening to music late at night. You can't turn up the volume too far or it annoys the neighbors. But the quiet parts of the music, and the subtleties, are now inaudible.

 

Listening in a car is another example. If you turn up the volume so that you can hear the quiet parts of the music - particularly in classical music which has a very wide dynamic range - then the loud parts will blow your head off.

 

Back in the studio, the main problem will be the singer. Singers in general can't control the level of sound they produce very well. Low notes are quiet, high notes are loud.

 

But a compressor can help. A compressor can automatically raise up the quiet parts so that they are more consistent with the louds.

 

But the trouble is that the compressor doesn't always get it right. It may be slow to respond, or if you set the attack and release times to faster values, then you might be able to hear it working.

 

And sometimes it will apply too much dynamic control, or too little.

 

So what do you need? A better compressor?

 

No - you need the best compressor in the world, at least as far as dynamic range control is concerned. And that is...

 

Your finger, on the fader.

 

By riding the fader continuously, you can control the level of the vocal exactly the way you want. And if you use automation, the process of fine-tuning the dynamics of the vocal is straightforward. Painstaking perhaps, but straightforward.

 

Using automation on a digital audio workstation is even better. For the want of twenty or thirty minutes of your time, you can get a vocal that is 100% controlled in level, in exactly the way that sounds good to you.

 

The best compressor in the world, and it didn't cost you one single penny!

 

P.S. There is a story that top producer Mutt Lange is so pernickety about this that the automated fader is in constant motion and sometimes almost seems to vibrate, such is the detail of the dynamic range control he applies.

 

 

Δεν ακούγεται και άσχημη ιδέα ε;  ;) 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ακούγεται και άσχημη ιδέα ε;   ;) 

 

Όντως, αλλά θα χρειάζεται πάρα πολύ εξάσκηση για να έχεις αποτελέσματα ισάξια με compressor, οπότε γιατί να ταλαιπωρηθείς? Ας χρησιμοποιήσεις τον compressor και με το automation να δίνεις έμφαση αν το θες.

 

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρουσα σαν σκέψη, αλλα νομίζω ότι είναι μια απο τις δουλειές που ο υπολογιστής κάνει καλύτερα απο τον άνθρωπο.

 

Υ.Γ. Ποιός στο έστειλε αυτό το mail? (δεν ρωτάω αν είναι προσωπικό, π.χ. εταιρία? ή τα κλασικά spamιάρικα που τα κάνεις forward?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι γραμμένος σε διάφορα πράγματα που έχουν να κάνουν με τον ήχο

και μου έρχονται διάφορα mail από τον εξοπλισμό τον abbey road

μέχρι διάφορους τρόπους να κάνεις πιο εύκολα τη δουλειά σου

και διάφορες ανακαλύψεις-καινοτομίες

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτό, στο πολύ περίπου, αυτή είναι η δουλειά του κομπρέσορα (εξάλλου είναι το πρώτο πρώτο που γράφει), οπότε το άρθρο δεν λέει τίποτα παραπάνω, παρά από τη βασική λειτουργία του κομπρέσορα. Είναι δηλαδή, σα να βάζεις κάποιον να μειώνει ως ένα σταθερό σημείο την ένταση του ήχου, όταν αυτή ξεπεράσει κάποιο όριο.

Παρόλα αυτά, αντί να χάνεις άσκοπα χρόνο, βάλε έναν κομπρέσορα και καθάρισες

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα παίδες, σιγά...

Τα όσα λέει το mail είναι πολύ σωστά, απλά τραγικά ανούσια για να τα κάνεις, οπότε μια χαρά είναι το email του. Μάλιστα έχει προταθεί κάποιες φορές και από περιοδικά κάθε φορά που αναλύεται το θέμα κομπρέσορα, για να καταλάβει κάποιος απλά την λεοτουργία του κομπρέσορα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν το ζητουμενο ειναι να κανεις τον ηχο σου απλα ακουστο μεσα σε μια μειξη , πραγματικα αξιζει τον κοπο να το κανεις με automation , θα εχεις μαλιστα και μεγαλυτερο ελεγχο τοπικα .

ο κομπρεσορας ομως οπως αναφερθηκε και παραπανω κανει και αλλα πραγματα , και επηρεαζει περισσοτερο την χροια των ηχων απ'οτι το ... automation. πχ κανε automation σε μια μποτα , και κανε και το αναλογο κομπρεσιον σε μια μποτα. δε θα εχει καμια σχεση ο ηχος .

 

παντως θεωρητικα μπορεις να κανεις automation και να εξομειωσεις πληρως εναν compressor . πρακτικα νομιζω δε γινεται . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o  compressor ομως εχει και αλλες εφαρμογες ;)

 

+1000

 

ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι οπως ενας καλος κομπρεσορας ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου άρεσε σ αυτό το άρθρο είναι ότι μπορείς να έχεις το αρχικό σου track

χωρίς να πετάγεται ξαφνικά στον θεό η ένταση ΑΛΛΆ δεν θα έχεις οποιαδήποτε

αλλοίωση στον ήχο και πιστεύω ότι θα υπάρχει περισσότερο clarity

 

δεν συγκρίνω φυσικά τις 2 μεθόδους άλλο το ένα και άλλο το άλλο

 

ρε παίδες δεν υπάρχει κανείς που να μην έχει να κάνει πολλά σήμερα

να το κάνει να μας πει εντυπώσεις    ;D

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου