Προς το περιεχόμενο

Το rock - metal και τα μακρια μαλια


airheads

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σε πω ,πως το βίωσα εγώ το μακρύ μαλλί χωρίς να είμαι φρικιό-εκείνη την εποχή τους μακρυμάλλιδες έτσι τους λέγαμε  ;D

Το άφηνα μέχρι που τελείωσα το λύκειο. Μου την έλεγαν οι γονείς μου ,αλλά σε παρακλητικό ύφος,μου την έλεγε η λύκαινα ,επίσης σε ύφος ευγενικό .Τους την έσπαγα με το τρόπο μου,ας πούμε ''επαναστατούσα'' και δεν μπορούσαν να μου πουν κουβέντα ,μιας και ήμουν τυπικά καλός σε όλα πλην του μαλλιού ;D

Μόλις πέρασα στη σχολή το πράμα αντιστράφηκε. Θα πρέπει να ήμουν-αν όχι ο πρώτος-απ τους πρώτους πάνκιδες στη σαλονίκη το 83 ,με το δερμάτινο μπουφάν μου τις στρατιωτικές μου αρβύλες-πριν τις φορέσουν τα σκίνια.............σκέτη αντίδραση  ;D ;D ;D

Ακόμα και στο στρατό κάποια στιγμή ,λίγο πριν απολυθώ,τράβηξα μια ξούρα που επέσυρε ποινή δι ανάρμοστη εμφάνιση ,καθότι ένας Σχης που είχα διοικητή θεώρησα πως προσέβαλα το ελληνικό στρατευμα ,εμφανιζόμενος κουρεμμένος ως αμερικάνος πεζοναύτης  ;D ;D ;D

Έκτοτε ,δεν ασχολήθηκα με το τριχωτό της κεφαλής ,παρότι το έχω ακόμη πυκνό. Συνήθως κουρεύομαι πλησίον της ψιλής,για λόγους γρήγορου στεγνώματος και την μη ανάγκη χρησης τσατσάρας.

Καθόσον βαριέμαι αφόρητα το καλωπισμό ,κατά καιρούς τα τελευταία χρόνια ,αφήνω μούσι ,που όταν φτάνει στα όρια του γελοίου-καθότι δεν μπορώ να το περιποιηθώ-το ξουρίζω ..............τρίχες κατσαρές εν ολίγοις ,αν και έχω ίσιο μαλλί ;D ;D ;D  

 

ρισπέκτ!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ειχα μια συζητηση παλιά γι αυτό το θέμα και ενας φιλος μουσικος που ειναι αυθεντικός ροκάς, γιατι εγω οπως ξερουν αρκετοί φιλοι του noiz ειμαι φλωράκι λιγο στην εμφάνιση παρόλο που υπηρετώ την rock, hard rock and poρ μουσική, ειμαι ο εννίοτε  καραφλός που πινει κρεατίνη, αλλες φορες ο militaire haircut τυπος με τα trendy ρουχαλακια.....

 

.....μου είχε πεί , οτι το κύμα της δεκαετίας 60-70 εφερε το μακρυ μαλλί στην rock . hard rock και metal σκηνη γιατί αυτό συμβόλιζε την αντίθεση στο κλίμα του πολεμικού επεκτατισμού των HΠΑ που ήθελε νέους clean cut, πειθαρχημένους, έτοιμους να πάνε για φαντάροι στο βιετνάμ η όπου αλλού για να σκοτώσουν other poor people.

Ετσι ο rock ο αντρας με τα μακρια μαλλιά δηλώνει ελεύθερος και ασυμβίβαστος,

επίσης έχω διαβασει στο wikipaidia πως σε καποιους πολιτισμούς αυτό ηταν ένδειξη ευρωστίας και γονιμότητος.

 

Γι αυτό και στην γενιά μου , (ειμαι του 1975) και φαντάζομαι και σε αλλες γενιές ανάλογα όπως και τώρα,  οσοι αφήναν μαλλιά στο σχολείο δήλωναν κουλ, ασυμβίβαστοι , ψαγμένοι τύποι και αμα ήταν και ωραίοι, εμείς οι αθλητικοί μεναμε μπάκουροι γιατι οι συμμαθήτριες τους βρίσκαν πιο ευαίσθητους, ψαγμένους, μυστήριους.................

 

Αμα δε ηταν και ντράμμερ και ήταν και κομμάτια λόγω της ενασχόλησης τους με τα drum που δινουν στο σωμα γραμμωση και αντοχή και ψηλοί, τινάζαν την μπάγκα στον αέρα....................

 

το μονο μειονεκτημα οταν πλακωνονται ειναι οτι ειναι ευκολο να τους αντιμετωπίσεις γιατι απλα τους βουτάς απο τα μαλλιά ή δεν βλέπουν κατα την κινηση αμα τα εχουν ελευθερα και ειναι ανοιχτοί σε ντιρεκτ και κροσε.......................

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μακρύ μαλλί ήταν από τα τέλη το 60 στους ροκάδες που συνέπεφτε να είναι οι χίπιδες.

Αργότερα το μαλλί παρέμεινε σαν ένα στοιχείο(όχι απαρέτητο) με διάφορες παραλλαγές ανά καιρούς.

Για παράδειγμα το 80 υπήρχε το μακρύ + βαμμένο όλο ή κάποιες λωρίδες,το άλλο το σχέδιο που επάνω υπήρχε μια "έκρηξη" και κάτω πήγαινε πάλι μακρύ.

 

Δυστηχώς αν είναι να πέσει το μαλλί δεν σώνεται με το κούρεμα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό και στην γενιά μου , (ειμαι του 1975) και φαντάζομαι και σε αλλες γενιές ανάλογα όπως και τώρα,  οσοι αφήναν μαλλιά στο σχολείο δήλωναν κουλ, ασυμβίβαστοι , ψαγμένοι τύποι και αμα ήταν και ωραίοι, εμείς οι αθλητικοί μεναμε μπάκουροι γιατι οι συμμαθήτριες τους βρίσκαν πιο ευαίσθητους, ψαγμένους, μυστήριους.................

 

Αμα δε ηταν και ντράμμερ και ήταν και κομμάτια λόγω της ενασχόλησης τους με τα drum που δινουν στο σωμα γραμμωση και αντοχή και ψηλοί, τινάζαν την μπάγκα στον αέρα....................

 

το μονο μειονεκτημα οταν πλακωνονται ειναι οτι ειναι ευκολο να τους αντιμετωπίσεις γιατι απλα τους βουτάς απο τα μαλλιά ή δεν βλέπουν κατα την κινηση αμα τα εχουν ελευθερα και ειναι ανοιχτοί σε ντιρεκτ και κροσε.......................

Πλάκα κάνεις.

Αν όχι, υπάρχει Θέμα.

 

Τα μαλλιά (και γενικώς οι τρίχες της κεφαλής) ήταν ανέκαθεν ένα από τα αξεσουάρ (να μην το πάμε σε οικονομικοκοινωνικό επίπεδο) που συνήθως προειδοποιούσε τα άλλα είδη του ζωικού βασιλείου σε ποιά αγέλη ανήκεις.

Και στη μουσική, καθότι και αυτή πάντα μέσα στη μόδα, υπήρχαν οι διαφορές αν είσαι πανκ, ροκαμπίλης, emo, παλιοροκάς, καρεκλάς, σκινχεντ, ποζέρι, μεταλλάς κλπ κλπ κλπ

 

Το δύσκολο είναι πως να επιλέξεις όταν οι τρίχες σου είναι AWOL.

Απλά είσαι αυτό που είσαι και ότι τραγουδάς για σε..... ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ουδέν σχόλιο από μένα! ;)

 

Πάντως πρώτα έκοψα το μαλί και μετά βρήκα γκόμενα... Δε ξέρω αν λέει κάτι αυτό!

guesswho.jpg.ba57ad07fab7fc978f671c4081332478.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nikolas

;D ;D ;D ;D ;D

 

Πάντως headbanging χωρίς μαλλούρα είναι γιαλαντζι headbanging. Δυστυχώς ο χρόνος είναι αμείλικτος και η καράφλα βέβαιη (για κάποιους)  :'(.

 

theoctapus's long hair

1996-2008

R.I.P.

 

;D ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μακρια μαλλια και τα μουσια παντα μου προκαλουσαν αποστροφη..μια και δεν μπορουσα να καταλαβω το λογο που στον συγχρονο πολιτισμο μας με τις τοσες ευκολιες και ανεσεις καποιος τριγυρναει με εμφανιση ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑ .. ;D & δεν εχει 10 ευρω το μηνα για να παει να κουρευτει (ή ακομα καλυτερα 70 ευρω με τα οποια μπορει να αγορασει μια ωραιοτατη κουρευτικη μηχανη και να κουρευεται μονος του εξασφαλιζοντας ενα τελειο buzz cut για παντα ) και 10 λεπτα χρονο  και ζεστο νερο για να ξυριζεται και να πλενεται καθημερινα .... ;D  

 

Ασε που δεν υπαρχει ουτε ενας ανδρας που να μην ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ωραιοτερος (ακομα και αν ειναι ...ασχημος.. ;D) οταν ειναι καλοκουρεμενος και φρεσκοξυρισμενος (εκτος και αν εχει δερματικα προβληματα στη μουρη οποτε παω πασσο).

 

Ευτυχως ακομα και τοτε που ειχα πολλα μαλλια σε...πυκνοτητα λογω του οτι ημουν...ΠΑΝΚ και δεν περασα ποτε απο παλαιοροκαδικη φαση εφαρμοζα buzz cut & κοντρα ξουρα.... ;D

 

Ετσι δεν καταντησα ποτε μου απεριποιητος μαλλιας.. ;D..ενω σημερα που εχω λιγοτερα σε πυκνοτητα μαλλια..κανεις δεν μου λεει οτι...καραφλιασα.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι και παντρεμένος και δεν θα σου χρησιμεύσει το τιπ, αλλά τώρα που είναι της μοδός ο Σουλειμάν, τα μούσια θεωρούνται γοητεία.  ;D ;D ;D

 

Οι ξυρισμένοι είναι φλώροι. Hooray for facial hair.  ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στην Ελλάδα (που ακόμη πάσχει από σύνδρομα της δεκαετίας του '70) θα μπορούσε κανείς να συναντήσει τέτοιο thread σε forum για μουσικούς.

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου