Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα για μόντελερ / εφεδιέρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ξεκοκκαλίσει και το Νοίζ και τα ξένα φόρα αλλά παραμένω αναποφάσιστος.

Μέχρι στιγμής την έβγαζα με ένα απλό drive αλλά τώρα έχω αρχίσει να παίζω με μια νέα μπάντα πολλάααα και διαφορετικά πράγματα. Οπότε θέλω να βγάζω ποικιλία ήχων και να έχω πολλαπλά εφέ.

 

Αυτό που θέλω είναι ένα μηχάνισμα που θα μου επιτρέπει να έχω έναν κατά το δυνατόν σταθερό ήχο στους πολλούς διαφορετικούς ενισχυτές και προβάδικα (αλλά και λάιβ σκηνές) - είτε στο input είτε στο fx rtrn. Δλδ δεν είναι ούτε για σπίτι (όπου βασιλεύει το Guitar Rig) ούτε για κονσόλες και PA.

 

Θα πήγαινα απευθείας στα μόντελερς (tonelab, HD, RP) γιατί χρειάζομαι π.χ. ήχους Fender για τα SRV κομμάτια, Marshall για τα Hendrix κομμάτια κ.ο.κ. αλλά οι γνώμες διίστανται στο κατά πόσο οι εξομοιώσεις τους δουλεύουν καλά με ενισχυτές ακόμα και με το cab sim κλειστό.

 

Έτσι έχω αρχίσει να σκέφτομαι μόνο εφεδιέρες (πολλές από τις οποίες όμως δεν έχουν ενσωματωμένο το expression pedal που μου είναι απαραίτητο - και δεν βολεύομαι με εξωτερικό...)

 

Κάποια ιδέα, βοήθεια;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα πήγαινα απευθείας στα μόντελερς (tonelab, HD, RP) γιατί χρειάζομαι π.χ. ήχους Fender για τα SRV κομμάτια, Marshall για τα Hendrix κομμάτια κ.ο.κ. αλλά οι γνώμες διίστανται στο κατά πόσο οι εξομοιώσεις τους δουλεύουν καλά με ενισχυτές ακόμα και με το cab sim κλειστό.

 

Μια χαρά δουλεύουν. Και εξάλλου ποιος σε υποχρεώνει να παίζεις σε ενισχυτή; Στο προβάδικο μπορείς άνετα να στείλεις το output στην κονσόλα και/ή σε έναν ενισχυτή για να έχεις και αυτή την αίσθηση.

 

Πόσα λεφτά διαθέτουμε είπαμε; Rack ή floor? Θα χρησιμοποιείς κανένα πεταλάκι μαζί;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημείο ισορροπίας είναι τα 300 ευρώ. Δίνω και παραπάνω αλλά και λιγότερα. Μιλάμε για floor unit. Το PA είναι τελική λύση αν όλα τα άλλα αποτύχουν. Ο σκοπός μου είναι να μην χρησιμοποιώ κανένα άλλο πετάλι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημείο ισορροπίας είναι τα 300 ευρώ. Δίνω και παραπάνω αλλά και λιγότερα. Μιλάμε για floor unit. Το PA είναι τελική λύση αν όλα τα άλλα αποτύχουν. Ο σκοπός μου είναι να μην χρησιμοποιώ κανένα άλλο πετάλι.

 

Μιας και είσαι στο εξωτερικό και μπορείς να δοκιμάσεις πιο άνετα, δες τα HD κατά προτεραιότητα. Επειδή ξέρω πως δεν παίζεις metal, δεν σου προτείνω τα RP σαν πρώτη επιλογή. Και μετά αγοράζεις... μεταχειρισμένο.  ;) Στην οποία περίπτωση δες και για καμμιά TL, δεν χάθηκε ο κόσμος.  :P

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είμαι σε εξωτερικό που δεν έχει τέτοιες πολυτέλειες. Εδώ θα αγοράσω μόνο κατά παραγγελία στις περισσότερες περιπτώσεις. Γιαυτό την ψάχνω από το νετ. Ούτε μεταχειρισμένο θα αγόραζα.

Στo HD300 που ήταν και η δική μου πρώτη επιλογή δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις τα cab sims... Και έτσι ξεκίνησε το ψάξιμο...

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω είναι ένα μηχάνισμα που θα μου επιτρέπει να έχω έναν κατά το δυνατόν σταθερό ήχο στους πολλούς διαφορετικούς ενισχυτές και προβάδικα (αλλά και λάιβ σκηνές) - είτε στο input είτε στο fx rtrn. Δλδ δεν είναι ούτε για σπίτι (όπου βασιλεύει το Guitar Rig) ούτε για κονσόλες και PA.

 

ίσα-ίσα, θα εξασφαλίσεις εύκολα το παραπάνω κουμπώνοντας αυτό που θα πάρεις κατευθείαν σε κονσόλα ή ΡΑ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά τώρα έχω αρχίσει να παίζω με μια νέα μπάντα

...ελπίζω να παίζεις με τη σωστή κιθάρα!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς επίσης να επικοινωνήσεις με κιθαρίστες που σου αρέσει ο ήχος τους και να τους ρωτήσεις για το σετ απ τους σε κάποιο συγκεκριμένο δίσκο ή στα λάιβ. Κάποιοι θα σου απαντήσουν σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είμαι σε εξωτερικό που δεν έχει τέτοιες πολυτέλειες. Εδώ θα αγοράσω μόνο κατά παραγγελία στις περισσότερες περιπτώσεις. Γιαυτό την ψάχνω από το νετ. Ούτε μεταχειρισμένο θα αγόραζα.

Στo HD300 που ήταν και η δική μου πρώτη επιλογή δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις τα cab sims... Και έτσι ξεκίνησε το ψάξιμο...

 

 

Πάντως η Tonelab  το έχει προεραιτικό το cab sim, μέχρι την LE που έχω δηλαδή έτσι ήταν, τώρα δεν ξέρω τα καινούρια μοντέλα πως είναι.

 

Ψάξε και σε άλλες πεταλιέρες όμως, γιατί με την Tonelab δεν μπορείς να έχεις π.χ. Overdrive και Wah (το Wah της ήταν ούτως η άλλως μετριότατο, απαιτείται εξωτερικό δλδ.) Όχι πως είναι κακή πεταλιέρα, εγώ προσκυνώ στον ήχο της... Αλλά μπορεί να μη σε βολέψει  ;) Πάντως τείνει να είναι σταθερή (δεν αλλάζει πολύ ο ήχος όπου και να την καρφώσεις) και το μόνο μείον της είναι στα extreme high gain (μεταλοκατάσταση) δεν είναι τόσο πειστική, αλλά άμα δε σε πειράζουν αυτά...

 

 

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω με τον Madara, σε 2 σημεία όσον αφορά στην Tonelab:

 

το Wah της ήταν ούτως η άλλως μετριότατο, απαιτείται εξωτερικό δλδ.

 

Διαφωνώ. Το Wah της, στα αυτιά μου, είναι άκρως πειστικό και χρήσιμο (μιας και είναι παραμετροποιήσιμο). Αν εξαιρέσεις το αρνητικό ότι δεν μπορεί να συνδυαστεί με κάποιο από τα effects που είναι στο ίδιο group μαζί του, κατά τα άλλα με έχει βολέψει απίστευτα...

 

Πάντως τείνει να είναι σταθερή (δεν αλλάζει πολύ ο ήχος όπου και να την καρφώσεις)

 

Δεν είναι απολύτως σωστό αυτό...

Έχω φτιάξει τα presets μου να ακούγονται καλά στον Deluxe Reverb μου, και όταν έπαιξα με τα ίδια presets σε Twin Reverb και σε Hot Rod Deville, άκουσα τα drives μου αρκετά διαφορετικά (στον καθένα ενισχυτή και άλλος ήχος, παρόλο που είναι Fender όλοι τους...).

 

ΥΓ1: Αναφέρομαι στην TL SE, στα πιο νέα μοντέλα δεν ξέρω τι γίνεται...

ΥΓ2: Όσες φορές κι αν δοκίμασα να παίξω direct στο PA το σκυλο-μετάνιωσα... Από τους πιο άθλιους ήχους ever...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου