Προς το περιεχόμενο

Έρευνα αγοράς e-drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και συ φοιτητης?
Μπα, ο αδερφος είναι μηχανολόγος και έχω μια ιδέα για το μπάχαλο εκεί πάνω (εχώ πάει και σε live!)... αλλά ας μην hijack-αρουμε άλλο το θέμα... 8)

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ο ηχος ειναι πιο φυσικος αλλα τοσο πολυ που εχει προχωρησει η τεχνολογια δεν ξεχωριζουν πλεων τα ακουστικα με τα ηλεκτρονικα...ασε που για να βγαλεις καλο ηχο στα φυσικα τοσο για home χρηση οσο και για live k recording θα σου βγει η παναγια...αλλα παρολο αυτα ειναι αλλη φαση οπως σου πα...παιξε σε 2 τετοια σετ και θα καταλαβεις...δεν γινεται να παιξεις slipknot σε e-drums px...οχι οτι δεν θα εχεις καλο ηχο πολυ καλυτερο θα χεις αλλα δεν παει πως να το κανουμε...η φαντασου τον weckl να τα χωνει jazz σε ενα e-drum...αλλη η μαγεια του ξυλου και του μεταλλου φιλε...

 

Βρε συ, μαζί σου! :D Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες! Ο ίδιος λόγος που κι'εγώ θέλω έναν vintage Alnico μαγνήτη, έναν καθαρόαιμο λαμπάτο (με NOS λάμπες if at all possible) και πολύ μέταλλο πίσω από το μεγάφωνο. :wink:

 

Ωστόσο αν μπορεί κάποιος σήμερα με ένα χιλιάρικο να έχει πολύ καλό ήχο με τα e-drums, συμφέρει να έχει ένα τέτοιο σετάκι... σκέψου ότι η μεταφορά των drum sets είναι ένας βασικός περιοριστικός παράγοντας για ένα γκρουπ που θέλει να κάνει μια ψευτοπεριοδεία. :wink: Ενώ με τα ηλεκτρονικά ο ντράμμερ γίνεται ο πιο οικονομικός σε χώρο απ΄όλο το γκρουπ. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δικιο εχεις δεν ειπα οτι δεν συμφερουν...σε γλυτωνουν απο πολυ κοπο ειδικα αν τσιμπισεις ενα καλο σετακι...αλλα φαντασου τωρα να παιζω με το groupaki μου (black,hardcore,deathl) και να εχω στη σκηνη στημενη μια roland td6...η απολυτη ξενερα για καθε ντραμερ...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντασου τον weckl να τα χωνει jazz σε ενα e-drum...αλλη η μαγεια του ξυλου και του μεταλλου φιλε...

 

Αν όντως (που το πιστεύω πλέον), ο ήχος έχει φτάσει να ειναι ίδιος με των ακουστικών τυμπάνων, τότε απλά έχω να πω ότι "It's all in the mind" που λέει και ο Gillan σε ένα κομμάτι των Purple... Και εμένα ως απλός παρατηρητής-κιθαρίστας δε θα με χαλούσε καθόλου να δω οποιοδήποτε γκρουπ μεγάλο να παίζει με e-drums. Ίσα ίσα που θα έδινε και ποικιλία ήχων μιας θα άλλαζε presets όποτε ήθελε...

 

Και επίσης, ήθελα να συμφωνήσω στο ότι μόνο για τον ίδιο τον ντράμμερ θα είναι η "απόλυτη ξενέρα" αφού η αίσθηση δε θα έχει καμμία σχέση στα χέρια του. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τέτοια είδη (μακρυά από μας :lol: :lol:) μουσικής...

 

Απλά και πάλι είναι θέμα συνήθειας...και νοοτροπίας ίσως...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θεωρεις οτι το να τρεχεις σε rally apo to pc ειναι το ιδιο με το να τρεχεις σε πιστα....καπως ετσι ειναι η διαφορα τους για μενα...και ενταξει ο ηχος δεν ειναι ιδιος ακομη φαινεται η ψευτικουρα αλλα και ολοιδιος να ταν παλι δεν συγκρινονται...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θεωρεις οτι το να τρεχεις σε rally apo to pc ειναι το ιδιο με το να τρεχεις σε πιστα....καπως ετσι ειναι η διαφορα τους για μενα...και ενταξει ο ηχος δεν ειναι ιδιος ακομη φαινεται η ψευτικουρα αλλα και ολοιδιος να ταν παλι δεν συγκρινονται...

 

Εραστή των τυμπάνων, σε πάω με 1000 !!! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

καλησπερα παιδες του noiz!!

απλα θα ηθελα να τονισω οτι οντως τα ακουστικα τυμπανα υπερτερουν συμφωνα με πολλους..με ολους οσους εχω ακουσει βασικα..

Τι γινεται ομως οταν δν εχουμε να τα σκασουμε για ενα σετακι που να ακουγεται ικανοποιητικα??? ??? οταν δν υπαρχει ο διαθεσιμος χωρος??οταν η ακουστικη του χωρου που θα μπουν τα τυμπανα ειναι αθλιος και ακουγεται μια βαβουρα??

Απλα τα παντα ειναι θεμα προτεραιοτητων... >:(

Μπορει καποιος να αρκειται μονο στν ηχο που θελει να ακουει και οχι αν θα εχει στημενη μια roland td6 η το κιτ του portnoy στην σκηνη..

εγω μπορω να μιλησω για τν ηχο απο την μικρη εμπειρια που εχω..

Aς δοκιμασει καποιος να παιξει με ενα σετακι της roland( το td6 πχ) και να αλλαξει τα πλαστικα pads με αυτα που μοιαζουν με δυχτακια..Και στην συνεχεια αφου με αυτα τα pads εχει ικανοποιητικες δυναμικες στα χτυπηματα του να τα συνδεσει με ενα pc συγεκριμενα με το superior drummer(the metal foundry)!!!! ;D...Ο ηχος και τα samples ειναι κατι παραπανω απο αληθινα..Οι δυνατοτητες απλα απεριοριστες!!!

 

οποτε ανακεφαλεωνοντας... :)

Δυναμικη στα χτυπηματα (τομεας που υστρουσαν τα e drums)

και ηχοι απο πολλα πολυ γνωστα σετ που απλα ακουγονται αληθινα...

Δηλαδη ενας πολυ ποιοτηκος ηχος..

Για ηχογραφηση,για live,για εξασκηση..

Η τεχνολογια προχωραει ,το modeling ειναι πλεον αληθινο..Οι διαφορες εντοπιζονται πολυ δυσκολα πλεον.. ;)

 

p.s το superior drumer,the metal foundry εχει και το κιτακι του jordison..οποτε δν βλεπω τν λογο να μν μπορεις morello να παιξεις slipknot.. ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ!

 

Παρόλο που είμαι οπαδός των ακουστικών τυμπάνων και γενικώς του δυνατού ήχου, συμφωνώ 100% με τις απόψεις του προλαλήσα!

 

Προσφάτως κατάφερα μετα κόπων και βασάνων να πάρω μία Roland με pads με δυχτάκι και μπορώ να πώ με σιγουργιά πως οι δυνατώτητες είναι πραγματικά μεγαλήτερες από αυτές που σου δίνει ένα ακουστικό σετ. Σιγουρα το feel είναι διαφορετικό (ειδικά στα πιάτα) αλλά για ηχογράφηση, practicing, πρόβα είναι καραsuper. To superior drummer δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά έχω ακούσει ότι όντως είναι φοβερό. Αυτήν την ευελιξία σε ακουστικό σετ, δεν την έχεις. Εγώ βέβαια έχω και θέμα με τον χώρο... το να στήσω κανονικό σετ σε πολυκατοικια και να αρχίζω να βαράω σημαίνει μόνο ότι θα ότι θα με πάρουν με τις πέτρες!

 

Τώρα όπως είπαν και πολλοί άλλοι, έχει να κάνει και με το προσωπικό γούστο. Εμένα προσωπικά μου έκαναν καλό σε πολλά επίπεδα. Αλλα για τον καθένα διαφέρει.

 

 

Σε ποιό καμμάτι είμαστε ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου