Προς το περιεχόμενο

Αγορα Laptop


pianistas78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω λαπτοπ για μουσική χρηση και έλεγα για αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.909161

 

Θέλω τη γνώμη σας.Αξίζει για την τιμή που έχει?ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι να σου πω, απο την μικρή μου πειρα σε λαπτοπ για μουσική θα πρότεινα μονο κάποια αξιόπιστη μαρκα, και αυτο μονο αν δεν εχεις τα λεφτά να παρεις ενα μακ...αν το θέλεις για το σπιτι (ηχογραφίσεις και τετοια) καλως, αλλα αν το παρεις για τα λαιβ τοτε πρεπει  να εισαι σηγουρος οτι δεν θα σε αφίσει στα μισα για restart...

εγω παντως δουλεύω χρόνια με ενα πολυ καλό HP και τωρα μαζεύω για ενα mac book ;D...

οταν το παρω θα σου πω εντυπώσεις! :)

King for a Day

Fool for a lifetime!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον φίλο Pulse ότι είναι καλύτερα να δώσεις τα ίδια λεφτά για ένα επώνυμο laptop, ας έχει και λίγο χειρότερα specs (Toshiba, IBM ή HP είναι καλές λύσεις). Αν μπορείς να δώσεις παραπάνω χρήματα για κάποιο επώνυμο με ανέβασμένα specs, ακόμα καλύτερα.

 

Διαφωνώ με τον φίλο Pulse ότι Windows = απανωτά restart αλλά ας μην ξεκινήσουμε αυτή την κουβέντα! ;D ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ,έχει δίκιο ο Alchemist, δεν κολλάνε και τόσο εύκολα τα windows laptops (έχω ένα Toshiba τελευταίας γεννιάς και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα εδώ και 4 μήνες) αλλά πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος με την συμβατότητα των περιφερειακών hardware που θα χρησιμοποιήσεις με τα windows vista . Eιδάλλως πρέπει να έχεις κάποιο επώνυμο laptop έτσι ώστε να κατεβάσεις τα drivers από την εταιρεία και να σετάρεις σε XP.

 

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές των Apple πάντως έπεσαν δραματικά,

οπότε αν βρεις και για παράδειγμα

http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/2/wo/AjP1yc0WUg839CNI0FUltw/2.0.5.10.7.9.0.3.0.0.0.0.0.13

(η τιμή είναι χωρίς ΦΠΑ οπότε υπολογίζεις 1500 ευρώ περίπου τελική τιμή)

δίνεις κάτι παραπάνω, θα έχεις μεν κάρτα γραφικών με 128mb αλλά δεν σε πειράζει για τη δουλειά που το θες...

Και πίστεψέ με...Καλύτερα να κάνεις κάποιες οικονομίες παραπάνω και να πάρεις κάτι με 1500 ευρώ, παρά να τα λυπηθείς και να το μετανοιώσεις αργότερα...

Σε αυτά τα λεφτά βέβαια μπορείς να βρεις και άλλα κορυφαία μηχανήματα με κυρίαρχο τη SONY...

Αυτά...

cu!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ξέρουν οι περισσότερο είμαι απο τούς θερμού υποστηρικτές της Apple , πόσο μάλλον τώρα που η Apple βγάζει την μια προσφορά μετά απο την άλλη.

 

Αν όμως για κάποιον λόγο θέλεις να παραμείνεις στα Windows και ψάχνεις τον καλύτερο laptop pc , τότε μία και μόνο μία είναι που ή εταιρεία που έχει σαρώσει τα βραβεία και είναι πολυαγαπημένη για τα περισσότερα μουσικά περιοδικά. Είναι η πασίγνωστη Alienware που στη ουσία είναι η PC εκδοχή της Apple , προσφέροντας φοβερο design , άριστες επιδόσεις , αθόρυβους και πάνω από όλα αξιοπιστους. Μην σε μπερδεύει που λέει gaming ο υπολογιστής είναι για τα πάντα και είναι full customiseable .

 

Μακρία απο τους συμβατικούς φορητούς , μόνο παράπονα μπορώ να σου πω. 

 

m9750_pcmag.jpg

http://www.alienware.co.uk/product_pages/notebook_all_default.aspx

 

Reviews

 

http://www.futuremusic.com/news/june2006/alienware-malx.html

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε μου δεν ξέρω αν θες να επιλέξεις apple ή κάτι άλλο,πάντως εγώ προσωπικά θα επέλεγα κάτι σε hp. Έχω συνηθίσει το περιβάλλον των windows,η ευκολία να βρείς προγράμματα για windows είναι μεγαλύτερη και γενικά αν δεν θες απλώς εναν μουσικό υπολογιστή νομίζω ότι βολεύει.Ας μην ανοίξουμε βέβαια για άλλη μια φορά την ίδια συζήτηση...

Τέσπα, βασικά θα πρότεινα hp μιας και έχουν πολύ καλό aftersales service, όσο για sony που ανέφερε ένας φίλος,καλή επιλογή αρκεί να μην μπλέξεις με εγγυήσεις και περίεργες βλάβες αφού η εταιρία κατά καιρούς δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε.

Τώρα όσο για την επιλογη σου,αρκετά καλά τα χαρ/κά,ίσως θα χρειαζόσουν λιγο πιο δυνατό επεξεργαστη για να μην κολήσεις σε τίποτα με τα τώρα δεδομένα και να σου πω ότι γενικά η μάρκα έχει αρκετές βλάβες αλλά τουλάχιστον σε πολλές περιπτώσεις έχει γίνει ακόμη και αντικατάσταση προιόντος...

Πάντως η αλήθεια είναι ότι ίδια χαρ/κά σε άλλη μάρκα θα δαγκώνουν λιγάκι και αν βάλεις δίσκους εξωτερικούς, κάρτα ήχου και ότι άλλο μπορεί να χρειάζεται ...φφφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα ένα innovator που μου το έκλεψαν τον περασμένο Μήνα …  >:( :'(

 

Ήταν σκυλί … Τον χρησιμοποιούσα εδώ και 2 χρόνια σαν δεύτερο DAW, 

έμπαινα στο internet, και πάνω σε αυτό έκανα τις δοκιμές σε «άγνωστα» προγράμματα

πριν τα βάλω στο desktop DAW.

 

Ποτέ μα ποτέ δεν μου είχε κολλήσει, και πάντα δούλευε μια χαρά.

2 χρόνια δεν χρειάστηκε να κάνω ποτέ φορμά. 

Άκουγα τους άλλους που είχαν προβλήματα και έλεγα ... πόσο τυχερός ήμουν. ;)

 

Τώρα, και πάλι innovator θα πάρω …  ;)

 

Πρόσεχε μόνον, ότι λάπτοπ πάρεις, να έχει motherboard συμβατό για firewire,

σε περίπτωση που θέλεις firewire κάρτα ήχου. 

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου