Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική μονάδα reverb. Πώς την ηχογραφώ? Αξίζει?


theonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Νομίζω πως και ο Superfunk και ο OurDarkness είναι λίγο απόλυτοι....είναι λίγο σχετική η σύγκριση, ειδικά αν δεν υπάρχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα οποία θέλουμε να συγκρίνουμε....Σε ότι αφορά το budget που αναφέρεις (500 ευρώ) θα πρέπει να συμφωνήσω με τον Superfunk.....δε νομίζω δηλαδή πως υπάρχει κάποια hardware εφαρμογή που να μπορεί να συγκριθεί με (τα περισσότερα...όπως λέει και ο OurDarkness κυκλοφορεί πολύ σαβούρα) plugins  της ίδιας κατηγορίας τιμής. Σε μια γενικότερη θεώρηση όμως του θέματος "reverb: hardware vs software" θα μπορούσα να πω τα εξής...

- Σε ότι αφορά το θέμα της "τεχνολογίας προσομείωσης χώρων" το software θα βρίσκεται πάντα ένα βήμα μπροστά σε σχέση με το hardware κυρίως λόγω διαφορετικής λογικής σε ότι αφορά το research & development και τις δυνατότητες αναβάθμισης...έτσι αυτη τη στιγμή μπορούμε να έχουμε πολύ προσιτές software εφαρμογές "προσομείωσης ακουστικού περιβάλλοντος" βασισμένες στην τεχνολογία του convolution reverb με εξαιρετικά αποτελέσματα, τουλάχιστον ισάξια (ίσως και ανώτερα) από (ΠΟΛΥ) πιο ακριβές αντίστοιχες hardware υλοποιήσεις (πχ Lexicon 960).

- Σε ότι αφορά τους πιο "μουσικούς" αλγόριθμους reverb  , προσωπικά βρίσκω τις dedicated high end hardware μονάδες σαφέστατα πιο χρηστικές.....υποκειμενικό βέβαια, άλλα έχω την εντύπωση ότι οι αλγόριθμοι ενός Lexicon 480, pcm 70 κλπ είναι σχεδιασμένοι και απόλυτα προσαρμοσμένοι σε ένα recording & mixing περιβάλλον σε αντίθεση με τα περισσότερα software plugins....επαναλαμβάνω υποκειμενικό ;)

- Σε ότι αφορά την ηχητική ποιότητα η σύγκριση είναι μάλλον αδύνατη αφού στην μία περίπτωση (software) συμμετέχει καταλυτικά και το υπόλοιπο set up (AD/DA converters, CPU etc). Αυτό από μόνο του νομίζω είναι ένα (θεωρητικό) μείον εις βάρος των plugins....

- Σε ότι αφορά την ευκολία χρήσης και διασύνδεσης , νομίζω πως η σύγκριση είναι συντριπτικά υπέρ των software plugins καθώς δεν τίθεται θέμα "καλωδιώσεων" με ότι αυτό συνεπάγεται, έχουν πολύ πιο φιλικό user interface και φυσικά προσφέρουν εύκολα  δυνατότητες συχνά ανύπαρκτες στα harware reverbs/fx πχ automation    των παραμέτρων τους κλπ.

- Σε ότι αφορά την προσομείωση αναλογικών fx όπως analog reverb & delay, analog modulation, tape saturation, tape echo, spring reverb κλπ νομίζω πως η σύγκριση απλά δεν υφίσταται...την απόλυτα αυτή υποκειμενική άποψη την στηριζω στην δυνατότητα που, ευτυχώς, έχω να μπορώ να διαλέξω ανάμεσα στα 2.....και σχεδόν πάντα καταλήγω στο real thing ;D...αν θέλετε και μια πιο λογική αιτιολόγιση, θα έλεγα ότι στο shaping του ήχου σε μία αναλογική εφαρμογή επιδρούν πολλοί παράγωντες, πέραν του ίδιου του FX  μηχανισμού όπως τα διάφορα gain stages , ο τρόπος σχεδίασης του κυκλώματος, τα συστατικά, η κατάσταση στην οποία βρίσκεται, η λογική στις εισόδους και εξόδους (electronically ballanced transformer ballanced ή απλά unballanced!!!) κλπ κλπ..... κάτι, που προς το παρόν τουλάχιστον, δεν μπορεί να προσομειώσει το software.

- Σε ότι αφορά την σχέση ποιότητας/τιμής νομίζω ότι τα software plugins υπερισχύουν άνετα και σε γενικές γραμμές έχουν πιο τίμια τιμολογιακή πολιτική.....

 

Γενικά, φίλε Theonik, αν και προσωπικά είμαι, όπως και ο OurDarkness, φανατικός υπέρμαχος του High end hardware....στην περίπτωση σου (ή πιο σωστά στο budget σου) όπως λέει και ο  Superfunk τα software plugins είναι μονόδρομος  ;)   

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@jasemeister

 

Πανω κατω ετσι ,ειναι η συνηθισμενη πρακτικη στα περισσοτερα στουντιο και ηχογραφησεις, ;)

 

@ nikodemos

 

+100 (για αλλη μια φορα ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

merci beaucoup Superfunk ;)

 

Σε ότι αφορά την χρήση του reverb σαν insert ή μέσω auxiliary send  ο pkole και ο Superfunk τα λένε πολύ σωστά, η χρήση μέσω aux είναι πιο λογική προσέγγιση....ιδίως αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το reverb σαν προσομείωση χώρου και όχι σαν dedicated "ειδικό" fx....αν για παράδειγμα έχεις ηχογραφήσει 4 ακουστικά όργανα στα οποία θέλεις να δώσεις τον κατάλληλο "χώρο", χρησιμοποιώντας ένα κοινό reverb και για τα 4 (ανοίγωντας το ώς fx channel  ) και επιλέγωντας το wet ποσοστό για το καθένα μέσω aux send θα πετύχεις ένα πολύ πιο ισοροπημένο και "φυσικό" αποτέλεσμα (καθώς τα διαφορετικά όργανα θα αληλοεπιδρούν στον αλγόριθμό του reverb όπως δηλαδή θα συνέβαινε και στην πραγματικότητα) σε σχέση με το να χρησιμοποιήσεις για το καθένα ξεχωριστά dedicated insert fx....και βέβαια είναι και πιο απλό;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους!

 

Μόλις έβαλα send (δεν το είχα ποτέ προσέξει) το εφέ και άλλαξε

ο ήχος, ή μάλλον δεν άλαξε ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΘΗΚΕ.  ;D ;D ;D

 

Σας στέλνω δείγμα από το μίζερο παρελθόν μου και

το λαμπρό παρόν μου ;D ;D ;D

 

(Χρήση ακριβώς του ίδιου εφέ, με τις ίδιες παραμέτρους...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πριν λίγα λεπτά είχα πει το εξής:

 

 

Ή μάλλον δεν ξέρω να τα λειτουργώ (αν και δε νομίζω ότι θα

μπορούσαν να αλλάξουν τόσο δραματικά τον ήχο τους αν είχα

πιο πολλές γνώσεις)  ή τελικά δε φθάνουν την ποιότητα που

ψάχνω...  :(

 

 

Άρε ασχετίλα μου  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά να έχεις στο νου σου ότι τα εφφέ (βάθος, delay κλπ) τα βάζουμε σαν sends ή aux ενώ τα dynamics (comp, eq κλπ) τα βάζουμε σαν inserts για τους λόγους που ανέφερα στο post μου στην προηγούμενη σελίδα.

Όσο για τη "μάχη" hardware-software, η διαφοράστα ακριβά hardware είναι η ποιότητα της προενίσχυσης και η ακρίβεια και η σαφήνεια στις παραμέτρους (predelay, decay κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά να έχεις στο νου σου ότι τα εφφέ (βάθος, delay κλπ) τα βάζουμε σαν sends ή aux ενώ τα dynamics (comp, eq κλπ) τα βάζουμε σαν inserts για τους λόγους που ανέφερα στο post μου στην προηγούμενη σελίδα.

Όσο για τη "μάχη" hardware-software, η διαφοράστα ακριβά hardware είναι η ποιότητα της προενίσχυσης και η ακρίβεια και η σαφήνεια στις παραμέτρους (predelay, decay κλπ).

 

Να είσαι καλά βρε φιλαράκι!

 

Όχι, όχι πλέον δεν με ενδιαφέρουν τα hardware effects.

Αυτή η ποιότητα πλέον με καλύπτει και με το παραπάνω.  ;D ;D ;D

 

Τι είπατε τώρα βρε παιδιά, θα κάτσω να αλλάξω

όλες μου τις εγγραφές μου τώρα ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρε ασχετίλα μου  Grin Grin Grin

 

Κανενας δεν γεννηθηκε ηχοληπτης και φορουμ σαν και αυτο υπαρχουν για ΑΥΤΟΝ ακριβως το λογο ;)

 

καλη δουλεια!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρε ασχετίλα μου  Grin Grin Grin

 

Κανενας δεν γεννηθηκε ηχοληπτης και φορουμ σαν και αυτο υπαρχουν για ΑΥΤΟΝ ακριβως το λογο ;)

 

καλη δουλεια!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου sf! Είναι μια παρηγοριά αυτό  ;D

 

Πάντως είμαι απόλυτα βέβαιος πως πάρα πολύς κόσμος κάνει το ίδιο λάθος

με εμένα και πιστεύω να φανεί ιδαίτερα χρήσιμο το παρόν thread... ;)

 

Καλά τώρα ετοιμάζω το κομμάτι και θα σας στείλω το πριν και το μετά...  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου