Προς το περιεχόμενο

Αυτός είναι Ο ήχος των Les Paul τελικά...


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα ειπα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΡΙΝ. Βρες Colloseum II επειγοντως (που μαλλον εχεις δηλαδη)

 

εδω τα χαλαμε! χαχαχα

ελα ρε μπλιαχ ειναι με Moore

 

για Colloseum I να προσκυνησω!

Clem Clempson ρεεεεεεεε!  ;D

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παίδες, απλά πιστεύω ότι αυτός ο ήχος είναι ο ήχος που ίσως καμία άλλη κιθάρα δεν μπορεί να πετύχει και σίγουρα παίζει ρόλο και ο Moore.

Ογκώδης ήχος, ζεστός, με μπόλικη βρώμα μεν αλλά όπως λέει και ο playloud, "καρφωτές" οι νότες. ;)

 

Δεν αμφισβητώ την ηχάρα παιχτών όπως Gibbons, Wylde, Slash, Hayes και τόσων άλλων αλλά ΑΥΤΟΣ ο ήχος είναι για τα προσωπικά μου κριτήρια "αυτό που θέλω να ακούω από μια Les Paul". Και πραγματικά ήταν τόσο μεγάλο το σοκ που έπαθα ακούγοντας το κομμάτι που ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας και να δω αν όντως είναι τόσο καλός αυτός ο ήχος ή εγώ έχω περίεργα γούστα... ;)

 

Φιλε alchemist, τα ΧΕΡΙΑ του Moore μπορουν να κανουν οποιαδηποτε κιθαρα να ακουστει "μυδραλιο"  ;). Οπως ειπα και πριν ομως δεν ειναι του MOORE ο ηχος που με τρελλαινει απο Les Paul. Αν θελω τρελλα γκαζια θα ακουσω Wylde που τον παω και με 1000 αλλα για τον ΑΠΟΛΥΤΟ Les Paul vintage ηχο θα ακουσω την μαγικη Pearly Gates του μουσατου κυριου με τα cheap sunglasses απο το Little ol' Band from Texas

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Shred blues.... ::)

Με όλο το σεβασμό στον απίστευτο Gary Moore, αλλά αυτό (εγώ) δεν το αντέχω (oύτε καν σαν χροιά απο Les Paul, μια που σαν κιθάρα μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα πράγματα απο ..βρωμόγκαζα και χωσίδια).

 

Sorry  :-\

 

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Shred blues.... ::)

Με όλο το σεβασμό στον απίστευτο Gary Moore, αλλά αυτό (εγώ) δεν το αντέχω (oύτε καν σαν χροιά απο Les Paul, μια που σαν κιθάρα μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα πράγματα απο ..βρωμόγκαζα και χωσίδια).

 

Sorry  :-\

No need to be sorry mate... ;)

 

Τελικά μάλλον έχω περίεργα γούστα... ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Shred blues.... ::)

Με όλο το σεβασμό στον απίστευτο Gary Moore, αλλά αυτό (εγώ) δεν το αντέχω (oύτε καν σαν χροιά απο Les Paul, μια που σαν κιθάρα μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα πράγματα απο ..βρωμόγκαζα και χωσίδια).

 

Sorry  :-\

 

 

Αρχηγε, υπερβαλλεις λιγο. Αμα δεν χωσεις με το λεσπολι με ΤΙ θα χωσεις?

 

Κι αμα καποιος εχει λεσπολι και αρκειται στα "αρπισματα" την εχει μονο για συλλεκτικους λογους κι οχι για "αντρικιες" καταστασεις. Αλλωστε ακομα και ο μεγιστος Warren παιζει με γκαζαρες ουκ ολιγες φορες

Με το shred blues ουτε εγω συμφωνω...

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Shred blues.... ::)

Με όλο το σεβασμό στον απίστευτο Gary Moore, αλλά αυτό (εγώ) δεν το αντέχω (oύτε καν σαν χροιά απο Les Paul, μια που σαν κιθάρα μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα πράγματα απο ..βρωμόγκαζα και χωσίδια).

+1

 

Για μένα ο ορισμός του ήχου της Les Paul είναι αυτός

 

http://www.youtube.com/watch?v=lUKufZGdeXY&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον έχω περίεργα γούστα... ;D

 

Nαι, εσύ και άλλοι... 237 εκατομμύρια παίχτες σε όλο τον πλανήτη!!  ;D :-* Μιλάμε για ίσως τον πιο δημοφιλή ήχο στην ιστορία της ροκ: LP σε Marshall...

 

Aν κι εγώ για τον απόλυτο βίντατζ LP ήχο θα ακούσω κυρίως αυτά... μέινστριμ αλλά σούπερ κλάσσικς...

 

http://www.youtube.com/watch?v=EZA5jwAGDCQ

 

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Shred blues.... ::)

Με όλο το σεβασμό στον απίστευτο Gary Moore, αλλά αυτό (εγώ) δεν το αντέχω (oύτε καν σαν χροιά απο Les Paul, μια που σαν κιθάρα μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα πράγματα απο ..βρωμόγκαζα και χωσίδια).

+1

 

Για μένα ο ορισμός του ήχου της Les Paul είναι αυτός

 

http://www.youtube.com/watch?v=lUKufZGdeXY&feature=related

 

αρε σπαει με εφτιαξες! ;D

P 90 rulez!

κ παιχτουρας ο Mike!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου