Προς το περιεχόμενο

roland fantom x6 vs fantom g6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατι αλλο τωρα.αν μεινω σε αυτη την χρηματικη κατηγορια των 1000 ευρω,με βλεπω για korg tr,αλλα πειτε μου γνωμες και για τα εξης μηχανηματα:roland juno g k' stage.ποιος ξερει αν μου εκανε το λεγομενο κλικ καποιο απο αυτα ισως και να αλλαζα γνωμη.....

 

Το πιο σημαντικό μειονέκτημα και των δύο μηχανημάτων που αναφέρεις (juno-g & juno stage) είναι ότι τα πληκτρολόγιά τους δεν διαθέτουν aftertouch, ενώ τα generator τους αναγνωρίζουν κανονικά μηνύματα aftertouch μέσω midi.  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε ειδα μερικα απο αυτα που ειπες και εχω δει και αλλα.αυτοι μαλιστα....ειναι ηχοι να σολαρεις σε πολλα κομματια πχ νησιωτικα-χορευτικα και να μην αναγκαζεις τον μπουζουξη να παιζει εν απουσια βιολιου-κλαρινου.οχι οπως σε κατι αλλα synth που εχουν κατι διαστημικους ηχους λες και θα γραψω μουσικη για κανενα εργο του hollywood!!! η θα βγαλω κανεναν βρυκολακα απο τον.......μην το αναφερω.solo ηχοι.και κατι αλλο μπορει το tr να υπολειπεται σε δειγματα εν συγκριση με τα μεγαλα αδερφια του αλλα διατηρει τον ηχο ζεστο οπως παλιοτερα korg.πιστευω θα με καλυψει πληρως.ασ μην εχει ολους τους ηχους,θα εχει αυτους που χρειαζομαι. μην ξεχναμε οτι εχω και το exr gr5 της roland

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια.ειδα τωρα τελευταια κατι βιντεακια στο you tube με καποιον φιλιππα να παιζει ενα roland sh 2000 απ την εποχη της μεταπολιτευσης.εχει εναν ηχο βιολοειδες κατι σαν να παιζει ο ζερβας βιολι.τι ηχος ειναι αυτος? φοβερο.μονο απο καποιο roland d50 η d70 θα σας γελασω εχω ξανακουσει τετοιον ηχο και οχι ακριβως ετσι,αλλα ηταν πιο γλυκος ισως λογω των εφε.γνωριζετε αν ο αμεσος απογονος sh 201 εχει κανεναν τετοιον ηχο.το εχει κανεις αυτο το οργανο?παντως υπαρχουν κατι ηχοι που σε αναγκαζουν να παρεις ολοκληρο οργανο μονο γι αυτο.βεβαια δεν ξερω τι γνωμες εχετε γι αυτους τους ηχους,ας τους πουμε λαικους.αλλα στα καταλληλα δακτυλα γινονται θαυματα.γνωριζετε επισης αν τα fantom g and x εχουν κατι παρομοιο?και σε καποιa korg εχω ακουσει τετοια.περιμενα γνωμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργα ή γρήγορα θα σου απαντήσει ο ίδιος καθότι είναι μέλος του forum αυτού και ένας από τους Έλληνες Guru του οργάνου αυτού. Ήχο πάντως όμοιο με το Roland SH2000 δεν νομίζω να μπορείς να αναπαράγεις ούτε με το d50 αλλά ούτε με το SH201. Θα πλησιάσεις ίσως περισσότερο με το d50 αλλά 100% δεν θα φτάσεις ποτέ. Υποθέτω οτι γνωρίζεις οτι το Roland SH2000 είναι αναλογικό.

 

Έχε υπόψη σου επίσης οτι όργανα σαν το Roland SH2000 αλλά και το Korg Sigma αποτελούν μια σχολή από μόνα τους. Θέλω να πω οτι και τον ήχο να διαθέτεις αν έχεις κάποιο από τα 2 θέλει συγκεκριμένη τεχνική για να αναπαράγεις τα αποτελέσματα που ακούς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάμε από την αρχή.

 

Συγκεκριμένη κάρτα SRX για Fantom-X δεν υπάρχει. Εάν εννοείς την SRX-09 (World) τότε άκουσέ την πρώτα.

Γενικότερα, τα Ελληνικά πακέτα (ήχοι-ρυθμοί κλπ) για τα Roland-Boss προϊόντα της Ελληνικής αγοράς, πάνε μαζί με την αγορά. Δεν υπάρχουν πουθενά για download. Μη με ρωτήσει κανείς το γιατί.

Όμως, πάντοτε υπάρχει υποστήριξη εδώ και αρκετά χρόνια πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Οι κάρτες ARX-01 και ARX-02 δεν είναι "καθαρά" κάρτες επέκτασης ήχων με δείγματα όπως οι SRX και SR-JV80 αλλά υποστηρίζουν πιό πολύ τύπου modeling μέσω ανεξάρτητου επεξεργαστή, γεννήτριας ήχων και πολυφωνίας. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

 

Το Fantom-G έχει sampler όπως και το Fantom-X. Τέλος.

 

Στο Fantom-G έχει πέσει αρκετή δουλειά σε άλλα σημεία όπως για παράδειγμα USB interface, LCD, 24 Audio Tracks, τεχνολογία ARX κλπ.

 

Η προτίμηση μεταξύ Fantom-X και Fantom-G είναι εντελώς προσωπικό θέμα του καθενός. Εάν κάποιος δεν είχε ποτέ του σοβαρή επαφή με ένα X δεν μπορεί να συγκρίνει με τίποτα το G. Άλλα καλά έχει το X και άλλα το G. Μέχρι στιγμής βέβαια. Ελπίζω κάποια στιγμή να μεταφερθούν κάποιες καλές δυνατότητες του X στο G. Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου. Θα δούμε.

 

Τώρα, σχετικά με το να φορτώνεις δείγματα κάποιων Megabytes, για το studio καλά αλλά για βραδυνή δουλειά, ξέρω γω... τι να πω. Στην ιδέα και μόνο...

Άλλωστε αν κάνεις κάτι τέτοιο τι το θέλεις το synth, πάρε ένα καθαρόαιμο sampler και τελείωσε η ιστορία. Ή μήπως το θέλεις για τα φίλτρα ή pads !!!

 

Σχετικά με τη σύγκριση Fantom-X, Fantom-G, SH-2000 , D-50 , SH-201 κλπ.

Δεν μπορείς να τα συγκρίνεις, αφού το SH-2000 είναι αναλογικό, το D-50 έχει εκτός από pcm και τύπου αναλογική γεννήτρια, τα Fantom έχουν τύπου αναλογική γεννήτρια αλλά πού... στο d-beam !!!

 

Αυτό που μπορεί να πλησιάζει είναι το SH-201. Αυτό όμως που μπορεί να ξεπεράσει είναι σαφώς το V-Synth/GT.

 

Θα επαναλάβω κάτι πάρα πολύ σωστό που είπε ο φίλος korg_nikos.

Έχε υπόψη σου επίσης οτι όργανα σαν το Roland SH2000 αλλά και το Korg Sigma αποτελούν μια σχολή από μόνα τους. Θέλω να πω οτι και τον ήχο να διαθέτεις αν έχεις κάποιο από τα 2 θέλει συγκεκριμένη τεχνική για να αναπαράγεις τα αποτελέσματα που ακούς.

Εδώ φτάνουμε σε ένα οριακό σημείο πλέον, που ας μου επιτραπεί η έκφραση λέγεται "balance".

Δηλαδή:

Μηχάνημα vs ανθρώπινος παράγοντας (δάχτυλα-τεχνική-φρασεολογία-μουσική-γνώση). Αυτό που κάποιοι λένε "κλάμα" και κάποιοι άλλοι "ψυχούλα". Δεν ξέρω εάν έγινα κατανοητός.

 

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν κάποιος έχει δοκιμάσει το sampler και των δύο οργάνων, αλλά το Fantom-G πάσχει στο looping. Δοκίμασα να λουπάρω δείγματα φωνών και το αποτέλεσμα ήταν πολύ ενοχλητικό. Με την έλλειψη crossfade looping, στα σημεία start + end loop ακούγονται έντονα τα "κλικ". Πρέπει να διορθωθεί άμεσα αυτό με αναβάθμιση, γιατί ουσιαστικά αχρηστεύεται η εν λόγω λειτουργία, τουλάχιστον όσον αφορά τους λουπαριστούς sustained ήχους (έγχορδα, φωνές, πνευστά κλπ). Με λούπες τυμπάνων κλπ δεν είχα πρόβλημα. Επίσης, με one-shot ήχους, π.χ. τύμπανα, κρουστά, παραδοσιακά όργανα (σαντούρι, κανονάκι) το multisampling είναι πανεύκολη και πολύ γρήγορη διαδικασία.

 

Πολύ τη ζαχαρώνω τώρα τελευταία την Elastic Audio...

Αν θέλουν εκεί στη Roland, μπορούν να ενσωματώσουν ένα υποτυπώδες V-Synth σε μία επερχόμενη ARX κάρτα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαθος δεν εννοω την srx-09.απλα παρασυρομενος απο το site της roland.gr που εχει 2 λαικες καρτες για τα πιο παλια μηχανηματα της roland οπως το xv 5080 ειπα

μηπως κυκλοφορει κατι αντιστιχο και για τα τωρινα μοντελα.

 

ομως απο την στιγμη που λετε οτι υπαρχει πακετο λαικων ηχων δεν ανησυχω.

κατανοητη η διαφορα arx-srx-srjv.

 

το διλημα μεταξυ των fantom εξακολουθει να υπαρχει γιατι δεν βλεπω το yamaha μου να πωλειται πολλα λεφτα και με βλεπω για korg tr.

 

εσεις κυριε χναρακη θα το περνατε ως προκαταβολη το yamaha ex5 και ποσο.διαφορετικα ποσο περιπου νομιζετε οτι εναι η αξια του?

 

παντως αν καταλειξω σε fantom θα πεσει αυτι.θα τα δω και τα 2 και μετα θα αποφασισω

 

εννοειται οτι σε βραδυνη δουλεια δεν θελω να φορτωνω κανεναν ηχο.γιατι τετοιες ωρες τετοια λογια......απλα το σκεπτικο μου ηταν να φορτωσω μονιμα καποιον ηχο.οσο για το studio ekei εννοειται το φορτωμα.

 

καλα θα ηταν να εχω και ενα καθαροαιμο sampler αλλα στα ιδια υποθετικα λεφτα προτιμω ενα keyboard με sampler.kaενω το yamaha ειχε αυτη την δυνατοτητα δεν την αξιοποιησα ποτε γιατι δεν εβαλα ουτε την καρτα που ηταν extra ουτε μνημη.ισως να μην το εδινα σημερα....

 

συμφωνω οτι τα εν λογω οργανα δεν συγκρινονται μεταξυ τους και γνωριζω ποια ειναι αναλογικα και ψηφιακα.αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να βγαλουν παρομοιους ηχους,σε καποιες περιπτωσεις.υπαρχουν κατι τσακαλια και εξαντλουν τις δυνατοτητες καποιων synth.αυτο που με φοβιζει ειναι και η τεχνικη του καθε οργανου που αναφερεται.και φυσικα και τα δακτυλα του καθενος.νομιζω ειναι συνολικη ικανοτητα.ωστοσο ας ειχαμε τον ηχο και ολο και κατι θα καναμε και εμεις......

 

καλο το v-synth αλλα μην παρω τοσο ακριβω οργανο για 2-3 ηχους!!! καποιοι που με ξερουν μου λενε οτι δςν κανει για μενα προς το παρον.ας ακουσω ομως οτι το sh-201 βγαζει τετοιον ηχο εστω παρομοιο και το πηρα αυριο το πρωι.και φανταζομαι το εν λογω οργανο δεν θελει και καμια τεχικη ιδιαιτερη.

 

τελικα εκανα λαθος ο παρομοιος ηχος δεν προερχοταν απο d50 αλλα απο................xp 30.το φανταζεστε?ειπαμε ε!!! οχι απολυτα.στο xp30 ηταν ποιο λεπτος προφανως ειχε και εφε.

 

κυκλωπα η παρατηρηση σου ηδη σημειωθηκε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιώτη (παρεμπιπτόντως είμαστε και συνονόματοι :) ) έχω μερικούς σαμπλαρισμένους ήχους από τις κάρτες του ΧΡ50, κυρίως αυτούς που μου έλειπαν (μόνο στα vocals της Orchestral 1 αντιμετώπισα πρόβλημα, λόγω του λουπαρίσματος, αλλά άρχισα και βγάζω άκρη), και σε διαβεβαιώ ότι φορτώνουν πολύ γρήγορα με το μπουτάρισμα. Μιλάμε για 5-10MB, κυρίως για ελλείψεις στους ήχους που θέλω και δεν είχε το Fantom-G. Για να μην πάθουν ζημιά τα σύνθια μου, αλλά κυρίως για να μην ξαναφορτώνω δείγματα σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ή πτώσης τάσης, έχω και UPS, οπότε σε ανάλογη περίπτωση, δουλεύοντας σε κάποιο μαγαζί, είσαι καλυμμένος. :)

 

Όσο για τις νέες επεκτάσεις ARX, λόγω διαφορετικής τεχνολογίας και δυνατοτήτων, μπορούν να μας δώσουν διαφορετικές τεχνολογίες παραγωγής ήχου, όπως Variphrase, Acoustic/Analog Modelling κλπ. Καλό θα ήταν να είχαμε SRX, αλλά εγώ προσωπικά το ήξερα από πριν και εν γνώσει μου το πήρα το Fantom-G.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου