Προς το περιεχόμενο

Τα καινούργια Macbook και Macbook Pro!


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω (μετά από όλα αυτά) να ησυχάσουμε από την μυθολογία γύρω από αυτά τα μηχανήματα, αυτής της εταιρείας...

Βέβαια θα πρέπει να επισημάνω, ότι έχω περάσει 25 χρόνια (μέχρι τώρα σαν επαγγελματίας) χωρίς προβλήματα (εξ ου και ο μύθος που ήταν πραγματικότητα).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρεις πολύ καλά τι λέει αυτό.

Λέει ότι σε δύο χρόνια (το πολύ) θα δουλεύεις σε PC.

Σκέψου το λίγο, μιλάω πάρα πολύ σοβαρά.

 

Εγώ το μόνο στο οποίο ελπίζω, είναι ότι απλά όλοι εσείς οι die-hard mac users θα πάψετε να είστε τόσο επικριτικοί απέναντι σε εκείνους που κάνουν σήμερα, αυτό που εσείς θα κάνετε (το πολύ, λέμε) σε δύο χρόνια.

 

:)

 

Είσαι τελείως τρελλός, σε 2 χρόνια θα δουλεύω ακόμα σε G5. Και τί κάνουν σήμερα που θα κάνουμε σε 2 χρόνια? Έλα κάνε καμμία προφητεία!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, όλα στο βωμό του χρήματος:

 

Μπηκαν οι Intel -> μπηκαν windows με π.χ. parallels-> θα παίζουν και παιχνίδια (που η αγορά των video games αριθμεί πολλά εκατ/ρια δολλάρια)-> εξού και ο ντόρος με τις Nvidia κάρτες γραφικών (τι, νομίζετε πως τόσος ντόρος για τους γραφίστες γίνεται; )-> μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς...

 

και μετά μου λέτε πως θα κάτσει να ασχοληθεί με επαγγελματίες και ημιεπαγγελματίες μουσικούς/ παραγωγούς/ ηχολήπτες κτλ και εμάς, που αριθμούν πόσους ανα τον κόσμο;, και που στην τελική αν είναι επαγγελματίες θα σκάσουν φράγκα και θα αγοράσουν τα pro...

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, όλα στο βωμό του χρήματος:

...και που στην τελική αν είναι επαγγελματίες θα σκάσουν φράγκα και θα αγοράσουν τα pro...

Έτσι είναι όπως τα λές, τέρμα η εποχή της αθωότητας. Άσε που εμείς οι Μακάδες θα έχουμε κάποιους σαν τον Eyeprotocol να μας λύνουν τα προβλήματα!!!!! (και εμείς θα παίζουμε μουσική ενώ εκείνος θα μπουτάρει και θα φορτώνει drivers...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι όπως τα λές, τέρμα η εποχή της αθωότητας. Άσε που εμείς οι Μακάδες θα έχουμε κάποιους σαν τον Eyeprotocol να μας λύνουν τα προβλήματα!!!!! (και εμείς θα παίζουμε μουσική ενώ εκείνος θα μπουτάρει και θα φορτώνει drivers...)

 

Αν έχει κάποιος για εμένα την αίσθηση ότι είμαι ποντικός-του-εργαστηρίου που κάθεται και λύνει ή δένει μηχανήματα, ΕΝΩ κάποιοι άλλοι κάνουν δημιουργικές τέχνες, λυπάμαι που έχω δώσει αυτή την εντύπωση. Θα το προσέξω περισσότερο στο μέλλον.

 

Εν' τούτοις (και για να αρχίσουμε να διορθώνουμε την εικόνα), ας υπογραμμίσω ότι χρειάζεται περίσσιο θάρρος για να υποστηρίζει κανείς ότι το να δουλεύει με μηχανήματα και λειτουργικό προ-περασμένης γενιάς, αποτελεί κάποιο τεκμήριο τεχνολογικής ευημερίας - θυμίζω ότι οι αγοραστές των Βίστα έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και τους κάνετε όλοι πλάκα έδώ και δύο χρόνια.

 

Το τυπικό κόμπλεξ ανωτερότητας που καλλιεργεί η Apple στους χρήστες της, δεν φτουράει όταν είμαι εγώ στο δωμάτιο - τόσο απλό είναι.

 

;)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έγινε και κάτι που έβγαλε το firewire η apple επίδοξοι μακάδες μου. τα λεφτά που θα δίνατε για να τρέξετε το logic (και δε τα δίνετε γιατί κυκλοφορεί "ελεύθερο" πια), θα τα δώσετε για να πάρετε ένα καλύτερο μηχάνημα, το pro  :P

 

αυτή ήταν μια σκληροπυρηνική άποψη ενός κομπλεξικου μακά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τυπικό κόμπλεξ ανωτερότητας που καλλιεργεί η Apple στους χρήστες της, δεν φτουράει όταν είμαι εγώ στο δωμάτιο - τόσο απλό είναι.

 

Με αναγκάζεις να ανοίξω υπολογιστή στο σπίτι (κάτι που κάνω μόνο ΣΚ και για να παίξω μουσική).

Ατυχώς σήμερα στο δωμάτιο δεν είσαι μόνος και οφείλω να σου απαντήσω.

Για το λειτουργικό προ-περασμένης γενιάς που αναφέρεσαι, ακριβώς επειδή είμαι επαγγελματίας (και όχι γκαζετάκιας), πέρνω ακριβώς ότι χρειάζομαι, στο κόστος που θέλω, στις λειτουργείες που έχω πραγματικά ανάγκη. Εσύ δηλ επειδή έχεις ένα Toyota, κάθε φορά που βγαίνει καινούργιο μοντέλο το πουλάς και πέρνεις άλλο?

Όσο για το κόμπλεξ ανωτερότητας απορώ που το είδες. Εγώ βλέπω κόμπλεξ κατωτερότητας στους άλλους...

Θες δε θες κάποια σε κάποια συγκεκριμένα επαγγέλματα, η Apple είναι (θες ήταν???) μονοπώλιο. Όλως τυχαίως είναι "καλλιτεχνικά" επαγγέλματα. Και επειδή το forum μας (θέλω να πιστεύω) είναι μουσικής τεχνολογίας και όπως λές δεν είσαι ποντικός-του-εργαστηρίου που κάθεται και λύνει ή δένει μηχανήματα, ΕΝΩ κάποιοι άλλοι κάνουν δημιουργικές τέχνες...

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τι παράγεις -δημιουργικά-(εκτός από λόγια), με τα υπερσύγχρονα εργαλεία σου. Εγώ, με τα παρωχημένα δικά μου, έχω "εκτεθεί" πάμπολες φορές στους συναδέλφους μας, άρα δικαιούμαι δια να ομιλώ.

Αύριο,πάλι γιατί έχω να ασχοληθώ και με το Customshop.gr...Αύριο τυπώνω τη δεύτερη...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eye λυπάμαι αλλά είμαι μερικά χρόνια στο φόρουμ και ένα κλιπάκι απο σένα δεν έχω ακούσει. Το μόνο που βλέπω είναι λόγια περί hardware, software, windows, mac κακίες γενικότερες κ.ο.κ.

 

Μην παραπονιέσαι λοιπόν αν πιστεύεις ότι εμείς έχουμε την λάθος άποψη για σένα. Εμείς ό,τι βλεπουμε λέμε.

 

Αν είσαι τόσο mac σκέψου να το κάνεις  iProtocol...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και μετά μου λέτε πως θα κάτσει να ασχοληθεί με επαγγελματίες και ημιεπαγγελματίες μουσικούς/ παραγωγούς/ ηχολήπτες κτλ και εμάς, που αριθμούν πόσους ανα τον κόσμο;, και που στην τελική αν είναι επαγγελματίες θα σκάσουν φράγκα και θα αγοράσουν τα pro...

 

 

Δυστυχώς είναι αρκετοί αυτοί που δουλεύουν ή θα ήθελαν να δουλέψουν με ένα προσιτό macbook και μια εξωτερική κάρτα firewire, κυρίως λόγω του logic. Ξαφνικά όμως το απαιτούμενο budget γι' αυτούς ανέβηκε από τα 1100 euro στα 1800 (τιμές εξωτερικού) γιατί είναι (είμαστε) αναγκασμένοι να στοχεύσουν σε ένα macbook pro. Η ψαλίδα ανάμεσα στα macbook και macbook pro έκλεισε περισσότερο όσον αφορά τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά αλλά και όσον φορά την τιμή τους. Απλώς αντί να ρίξουν την τιμή των pro, ανέβασαν την τιμή των ''οικονομικών'' μοντέλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αναγκάζεις να ανοίξω υπολογιστή στο σπίτι (κάτι που κάνω μόνο ΣΚ και για να παίξω μουσική).

 

Εγώ απ' την άλλη δεν τον κλείνω ποτέ. Κανέναν από τους τρεις.

 

Ατυχώς σήμερα στο δωμάτιο δεν είσαι μόνος και οφείλω να σου απαντήσω.

 

Όχι δεν οφείλεις, διότι δεν αντιλαμβάνομαι τη γνώμη σου για τους υπολογιστές ως εξ' ίσου έγκυρη με τη δική μου. Απλά θέλεις να απαντήσεις και σου παρέχεται το δικαίωμα.

 

Για το λειτουργικό προ-περασμένης γενιάς που αναφέρεσαι, ακριβώς επειδή είμαι επαγγελματίας (και όχι γκαζετάκιας), πέρνω ακριβώς ότι χρειάζομαι, στο κόστος που θέλω, στις λειτουργείες που έχω πραγματικά ανάγκη. Εσύ δηλ επειδή έχεις ένα Toyota, κάθε φορά που βγαίνει καινούργιο μοντέλο το πουλάς και πέρνεις άλλο?

 

Αυτά είναι αστεία πράγματα. Και οι ταξιτζήδες είναι επαγγελματίες οδηγοί, αλλά όπως όλοι ξέρουμε είναι κατά κανόνα απαράδεκτοι οδηγοί, σαφώς χειρότεροι από το μέσο όρο των υπόλοιπων οδηγών. Το να είσαι επαγγελματίας σε ένα χώρο δε σου δίνει εύσχημα αντικειμενικότητας - οι περισσότεροι επαγγελματίες δουλεύουν απλά με αυτό που ξέρουν, ακόμη και όταν (τυχαία, όπως εσύ) πληροφορηθούν ότι υπάρχουν και καλύτερα εργαλεία.

 

Όσο για το κόμπλεξ ανωτερότητας απορώ που το είδες. Εγώ βλέπω κόμπλεξ κατωτερότητας στους άλλους...

 

Θεωρώ ότι κάνεις χιούμορ. Συμμετέχω.

 

Θες δε θες κάποια σε κάποια συγκεκριμένα επαγγέλματα, η Apple είναι (θες ήταν???) μονοπώλιο. Όλως τυχαίως είναι "καλλιτεχνικά" επαγγέλματα.

 

Πάμε για τα σκληρά τώρα: οι γραφίστες που κάθονται δίπλα από κάποιον προϊστάμενο που τους δίνει οδηγίες του στυλ "δεν το κάνεις λίίίίίγο πιο πράσινο γιατί δεν μου κάθεται καλά" ΔΕΝ ασκούν κανένα απολύτως δημιουργικό ή καλλιτεχνικό επάγγελμα. Τα ατελιέ γραφικών τεχνών ήταν όντως (κάποτε) γεμάτα με πανάκριβα Μακ για δύο μόνο λόγους α) διότι ο επιχειρηματίας ήταν υπερβολικά άσχετος για να γνωρίζει κάτι καλύτερο και β) δεν έδιναν οι υπάλληλοι μία δεκάρα για το ποια μηχανήματα βρισκόταν μέσα, καθότι αυτοί με άλλα κριτήρια πληρωνόντουσαν.

 

Οι περισσότεροι από αυτούς, όταν ξεκινάνε τη δική τους δουλειά (όπου πληρώνουν οι ίδιοι) αγοράζουν PC και τελειώνει η ιστορία. Εκτός αν νομίζεις ότι οι πωλήσεις των προγραμμάτων της Adobe (στην PC  πλατφόρμα) γίνονται σε τρελούς, επιπόλαιους και ατάλαντους.

 

Όσον αφορά τον κόσμο της μουσικής ΠΟΤΕ των ποτών δεν είχαν σοβαρό μερίδιο τα Mac, στον πολύ κόσμο των ερασιτεχνών μουσικών - καίτοι είχαν ένα προβάδισμα σε αμερικανικά (μόνο) στούντιο που τρέχανε ProTools HD.

 

Έχεις άλλα στοιχεία;

 

Και επειδή το forum μας (θέλω να πιστεύω) είναι μουσικής τεχνολογίας και όπως λές δεν είσαι ποντικός-του-εργαστηρίου που κάθεται και λύνει ή δένει μηχανήματα, ΕΝΩ κάποιοι άλλοι κάνουν δημιουργικές τέχνες...

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τι παράγεις -δημιουργικά-(εκτός από λόγια), με τα υπερσύγχρονα εργαλεία σου. Εγώ, με τα παρωχημένα δικά μου, έχω "εκτεθεί" πάμπολες φορές στους συναδέλφους μας, άρα δικαιούμαι δια να ομιλώ.

 

Το φόρουμ έχει περίπου 7500 μέλη (μείον κάποιους που θα έχουν κάνει διπλοεγγραφή). Από τουλάχιστον 7000 ανθρώπους εδώ μέσα, δεν έχουμε ακούσει ποτέ δείγμα δουλειάς διότι (πολύ απλά) δεν απαιτείται κάτι τέτοιο, προκειμένου να έχουν δικαίωμα συμμετοχής στις συζητήσεις. Το πιο επιφανές μέλος του φόρουμ (ο περιβόητος Feather) όταν μπήκα εγώ, τηρούσε τη μυστικότητα της ταυτότητός του με ασύλληπτη σχολαστικότητα και βεβαίως κανείς δεν είχε ακούσει ποτέ δουλειά του - αυτό όμως δεν μείωνε το κύρος του.

 

Η προσπάθεια που κάνεις για να συνδέσεις την επιπολαιότητα του να "εκτίθεται" κανείς με το "δικαίωμα δια να ομιλεί" μου είναι άγνωστη σαν μέλος, σαν modulator και σαν αναγνώστη. Αν τεθεί σαν προϋπόθεση ισότιμης συμμετοχής στη συζήτηση, κατ' αρχήν θα δηλώσω έκπληξη (καθότι δεν συμβαίνει σε κανένα αντίστοιχο φόρουμ), κατά δεύτερον θα αποχωρήσω (πιο κάτω ο λόγος) και κατά τρίτον θα χαρίσω στον yameth μία μεγάλη γομολάστιχα προκειμένου να σβήσει τους ομοίους μου (οπότε θα μείνετε οι ευλογημένοι πενήντα για να μιλάτε μεταξύ σας).

 

Για ποιο λόγο όμως θα προτιμούσα να αποχωρήσω από το να διαθέσω ένα κλιπ; Διότι έχω ισχυρότατη καλλιτεχνική συνείδηση και δεν θα ανταποκριθώ σε έναν εκβιασμό αυτού του τύπου. Εγώ και μόνο εγώ θα διαλέξω το αν, πότε και σε ποιους θα παίξω τη μουσική μου, όπως άλλωστε κάνει ο καθένας. Δεν ξέρω σε τι πραγματικότητα είσαι συνηθισμένος εσύ, αγαπητέ marathon αλλά εγώ δεν έχει χρειαστεί να δείξω βιογραφικό σε κανέναν εδώ και εννέα περίπου χρόνια, για καμία από τις ασχολίες μου, και δε λέω να αλλάξω αντιλήψεις ή προτεραιότητες για να πείσω τους θαμώνες του noiz, οι οποίοι άλλωστε έχουν μερικές χιλιάδες ποστ για να εκτιμήσουν το αν αξίζει η συζήτηση μαζί μου.

 

Αύριο,πάλι γιατί έχω να ασχοληθώ και με το Customshop.gr...Αύριο τυπώνω τη δεύτερη...

 

Καλή επιτυχία.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου