Προς το περιεχόμενο

Περί modelling o λόγος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα σχετικά με τον ήχο ... ακόμα και αν υπάρχουν ερασιτέχνες ηχολήπτες που χαλάνε τη πιάτσα , επιμένω ότι αν η μπάντα σου ακούγεται καλά χωρίς μικρόφωνα , θα ακουστεί καλά και με μικρόφωνα

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!! :wink:

 

Δεν θα ξεχασω ποτε την συναυλια των HOOVERPHONIC στο ΡΟΔΟΝ,πριν απο αυτους βγηκε ενα τοπικο γκρουπ το οποίο ακούγονταν χαλια,μολις βγηκαν οι ΗΟΟVERPHONIC με τα ιδια μηχανηματα & με τον ΙΔΙΟ ηχολήπτη ως δια μαγείας ο ηχος εγινε ΤΕΛΕΙΟΣ!

 

Δεν φταίνε παντα οι ηχολήπτες :wink:

 

Τωρα οσον αφορα το modeling και εγω πιστευω οτι πλεον ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να ξεχωρησεις μεσα σε μια ηχογραφηση τι εχει γραφτει με κανονικους ενισχυτες & τι με modeling.

 

Στο τελευταιο cd στο οποιο εχω παιξει εχω γραψει και με τα δυο & πραγματικα μου ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ξεχωρισω τι ειναι τι.. :lol:

 

Στα live ομως μια και ειμαι γεροντας :lol: οταν δεν εχω λαμπατο ενισχυτη ΚΑΤΙ μου λείπει..... (που θα παει καποτε θα το ξεπερασω και αυτο... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε dither επειδή διακρίνω ένα ίχνος υποτίμισης και στα δύο πόστ σου πρώτα απ'όλα σου λέω ότι δεν φταίω εγώ αν ο κλάδος σου είναι τίγκα στους ερασιτέχνες και άδικα προσπαθείς να με πείσεις ότι δεν φταίνε αυτοί για τον κακό ήχο.Απλά μην το παίρνεις προσωπικά οκ?Τώρα όσον αφορά το μικρόφωνο εγω μιλάω αποκλειστικά για τον ήχο της κιθάρας μιάς και το θέμα είναι τα amp modellers.

Πες μου τώρα εσύ: έχω μια πεταλιέρα(από πετάλια-σαν αυτές που έχουν φτάξει τα διάφορα παιδιά στο φόρουμ-superfunk-elavd κλπ.) η οποία δεν έχει speaker emulator.Τι είναι καλύτερο, να στείλεις την έξοδο της πεταλιέρας στον ενισχυτή και να βάλεις μικρόφωνο ή να την στείλεις στο di-box και μετά στην κονσόλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ξεχασω ποτε την συναυλια των HOOVERPHONIC στο ΡΟΔΟΝ' date='πριν απο αυτους βγηκε ενα τοπικο γκρουπ το οποίο ακούγονταν χαλια,μολις βγηκαν οι ΗΟΟVERPHONIC με τα ιδια μηχανηματα & με τον ΙΔΙΟ ηχολήπτη ως δια μαγείας ο ηχος εγινε ΤΕΛΕΙΟΣ![/quote']

Προφανώς οι Hooverphonic είχαν κάνει soundcheck και ο ηχολήπτης είχε ρυθμίσει τον ήχο ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ άρα λίγο χλωμό να άλλαζε τις ρυθμίσεις για το support group.

Επειδή μάλλον με παρεξηγήσατε δεν λέω ότι όλοι είναι άσχετοι απλά παραθέτω την εμπειρία μου οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα,απλα οι HOOVERPHONIC ηξεραν να παιζουν ενω οι δικοι μας οχι,δεν ειχαν δε και τιποτα μεγαλες διαφορες τους ΙΔΙΟΥΣ ενισχυτες χρησιμοποιούσαν και την ΙΔΙΑ ντραμς (βεβαια ο ντραμμερ των Hooverphonic δεν "χαϊδευε" τα τυμπανα οπως ο εγχωριος ντραμμερ αλλα επαιζε οπως ΠΡΕΠΕΙ :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ξεχασω ποτε την συναυλια των HOOVERPHONIC στο ΡΟΔΟΝ' date='πριν απο αυτους βγηκε ενα τοπικο γκρουπ το οποίο ακούγονταν χαλια,μολις βγηκαν οι ΗΟΟVERPHONIC με τα ιδια μηχανηματα & με τον ΙΔΙΟ ηχολήπτη ως δια μαγείας ο ηχος εγινε ΤΕΛΕΙΟΣ![/quote']

 

Εδώ θα διαφωνήσω...

Σε ΟΛΑ τα live γνωστών συγκροτημάτων που έχω παρακολουθήσει, ΠΑΝΤΑ τα support groups έχουν απαίσιο ήχο... Είναι τραγική σύμπτωση ή μήπως αυτοί που τους επέλεξαν, έκαναν λάθος και διάλεξαν κακούς μουσικούς???

Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει μια πάγει τακτική "θαψίματος" του "μικρού" συγκροτήματος, έτσι ώστε το "όνομα" που θα βγει μετά να κάνει μεγαλύτερη εντύπωση.

Κάτι αντίστοιχο με αυτό που γίνεται στα σκυλομάγαζα, όπου όταν τραγουδάνε τα "τσικό" η φωνή είναι στο 2 και στο EQ βγαίνει η περιοχή 100kHz-700kHz μόνο, και όταν βγαίνει το όνομα ο ήχος ΛΑΜΠΕΙ ως δια μαγείας... Και τότε όλοι αναφωνούν : "Αυτός , μάλιστα, είναι φωνάρα...".

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως δεν ειναι ετσι τα πραγματα τουλαχιστον σε οσες συναυλιες εχω καθησει διπλα στον ηχολήπτη (& στο ΡΟΔΟΝ & στο GAGARIN) & σε διαβεβαιωνω οτι κανουν οτι μπορουν για ΟΛΑ τα γκρουπ (δυστυχως ομως ειναι απιστευτο το ποσα πολλα ελληνικα γκρουπ δεν ξερουν να παιζουν με ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ τους ντραμμερ που χωρις αυτους δυστυχως δεν γινεται τιποτα.. :cry: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dither επειδή διακρίνω ένα ίχνος υποτίμισης και στα δύο πόστ σου πρώτα απ'όλα σου λέω ότι δεν φταίω εγώ αν ο κλάδος σου είναι τίγκα στους ερασιτέχνες

 

Υποτίμησης σε τι ? Φίλε μου , μάλλον δεν θες να καταλάβεις αυτά που σου έγραψα.

 

Οι ερασιτέχνες ηχολήπτες υπάρχουν γιατί εσείς τους ταΐζετε …

 

Σου ξανάλεω για τελευταία φορά ότι ακόμα και με ερασιτέχνη ηχολήπτη άμα ξέρεις να παίζεις (για τους μουσικούς) και άμα έχεις φωνή (για τραγουδιστές) θα ακουστείς καλά.

Αν δεν είσαι καλός, όλα θα σου φταίνε , τα μικρόφωνα θα σφυρίζουν , τα μόνιτορ δεν θα ακούγονται, ο ηχολήπτης θα είναι μαλάκας, το κοινό ηλίθιο κλπ κλπ κλπ.

 

και άδικα προσπαθείς να με πείσεις ότι δεν φταίνε αυτοί για τον κακό ήχο

Δεν προσπαθώ και δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω για τίποτα. Ασχολούμαι με τη μουσική ως μουσικός από το 82 και ως ηχολήπτης από το 87 , αυτά που έχω αποκομίσει όλα αυτά τα χρόνια τα μοιράζομαι με όσους θέλουν να τα ακούσουν. Επίσης κι εγώ μαθαίνω από τη μεριά μου από την εμπειρία άλλων εδω μέσα (πχ superfunk) σε θέματα που είναι ειδικοί. Εσύ ότι δεν θες να ακούσεις απλά αγνόησέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για του λογου το αληθες εχω παίξει σε παρα πολλες συναυλιες τυπου "battle of the bands" και με τον ιδιο ηχοληπτη,τις ιδιες ρυθμισεις & τα ιδια οργανα ΚΑΠΟΙΑ γκρουπ εβγαζαν ηχο & καποια οχι :wink:

πως γινονταν αυτο τωρα ενας θεος ξερει.... :lol:

 

Α, και προχτες πηγα στο Mικρο Μουσικο Θεατρο (το οποιο καποιοι το θαβουν γιατι λεει δεν εχει καλα μηχανηματα...) & ειδα τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ MORIS TEPPER (Captain Beefhart,Tom Waits,Frank Black,PJ HARVEY) να παιζει με μια tele καρφι στον φριχτο τραντζιστορατο Fender του μαγαζιου μαζι με τον μπασιστα της PJ HARVEY & εναν ντραμμερ και ο ηχος ηταν ΘΕΪΚΟΣ παρολο που το μαγαζι ηταν εντελως ΑΔΕΙΟ!(μετα το live γιναμε και κολλητοι & καταλήξαμε λιάρδα παρεα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :oops: ).

 

Πως εγινε αυτο τωρα ενας θεος ξέρει... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό χρυσό άγιο το modelling πολύ βολικό(όπως όλα τα "Όλα σε 1" μηχανήματα)αλλά η αίσθηση της λάμπας στην πένα δεν αντικαθίσταται με κανένα "μοντέλο".Στην τελική ο προσωπικός ήχος του κάθε κιθαρίστα είναι ένας όχι δέκα.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μετα το live γιναμε και κολλητοι & καταλήξαμε λιάρδα παρεα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :oops:

 

Πως εγινε αυτο τωρα ενας θεος ξέρει... :lol:

 

Ποιο? Το ότι γίνατε κολλητοί ή το πώς γίνατε λιάρδα???? :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου