Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να δίνεις φράγκα στα καλώδια?


supremo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειδα τον πινακα του sf και εχει ενα καλωδιο, το Canare με τρομακτικα υψηλοτερο capacitance απο τα υπολοιπα, εχει ακουσει κανενας κανα τετοιο (ετσι απο περιεργεια)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι τα κλασσικοτερα φτηνα αμερικανικα καλωδια,χιλιαδες κιθαριστες τα χρησιμοποιουν εδω και..αιωνες....ακουσε το εδω

 

http://www.youtube.com/watch?v=YA3lTf-lh6E&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=kVpz9k5myno&feature=related

 

χαλια ηχος ε??? ;D ;D

 

http://www.canare.com/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλώδια μετράνε και παίζουν μεγάλο ρόλο στην ποιότητα του ήχου. Εγώ βάζω Klotz signature και είμαι υπερευχαριστημένος. Για κάποιον όμως που θέλει να διαθέσει περισσότερα μπορεί να πάει σε vovox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για ολες τις απαντησεις παιδια,

το συγκεκριμενο καλωδιο το θελω για το μπασο κ δεν ξερω αν πραγματικα μπορει να βελτιωσει τον ηχο μιας κ γραφει οτι αποδιδει καλυτερες δυναμικες κ punch.

Μεχρι τωρα παιζω με απλα καλωδια της σειρας απο 9-15 ευρω και μου φαινονται φυσικα ολα ιδια (και πρεπει να ειναι ιδια)

Στην τελικη πιστευω οτι καλυτερα να φτιαξω ενα δικο μου με τα μισα λεφτα απο αυτα που βρηκα στου Thomann παρα να σκασω ενα 50αρικο για 3,5 μετρα καλωδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακουσεις πολλες αποψεις και παμπολλα παραμυθια της Χαλιμας γυρω απο το θεμα "μαγικα καλωδια" ;D

 

Στο τελος της ημερας ομως μονο ΔΥΟ πραγματα καθοριζουν την επιλογη ενος καλωδιου:

 

1.η ΑΝΤΟΧΗ του (ποσο καλα κατασκευασμενο ειναι,ποσο αντεχει στις κακουχιες της σκηνης και ποσο καλης ποιοτητας κολλησεις και βυσματα εχει)

 

2.το CAPACITANCE του (το οποιοι ειναι και το ΜΟΝΟ στοιχειο που οι νομοι της φυσικης συνηγορουν οτι ΕΧΕΙ σημασια για τον ΗΧΟ του)

 

......

 

απο τη στιγμη που ενα καλωδιο ειναι καλοφτιαγμενο και εχει χαμηλο capacitance θα αποδειδει οσο το δυνατον πιστοτερα τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ηχο των μαγνητων και τις κιθαρας σου.Ολα τα αλλα ειναι mumbo jumbo.

 

OΜΩΣ υπαρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ κιθαριστες που ΔΕΝ θελουν  καλωδια με χαμηλο capacitance (ειδικα οι γκαζοφονιαδες ;D) γιατι ακουγονται πιο πριμα και πιο "καθαρα" κατι που σε high gain καταστασεις τους ενοχλει (μη ξεχνας αλλωστε οτι ολο το κλασσικο ροκ στα 50s,60s,70s & 80s γραφτηκε με καλωδια της ΔΕΚΑΡΑΣ στην κυριολεξια ;))

.....

 

ειναι τι ζητας στην τελικη μια και καθε καλωδιο με διαφορετικο capacitance "χρωματιζει" διαφορετικα τον ηχο,φυσικα αν παιζεις καρφι-καρφι ακους τον "ηχο" του καλωδιου πολυ περισσοτερο απο το οταν παιζεις μεσα απο 23 πεταλια ;)

...... δεν εχουν κολλησεις δεν ειναι και οτι πιο γερο υπαρχει ....

 

Αυτα ειναι μεγαλες αληθειες και μετα απο πολλες δοκιμες ειναι αποδεδειγμενα οτι ισχυουν. Ενα καλο καλωδιο κανει μεγαλη διαφορα απο ενα των 5 ευρω, ειτε ειναι απο το οργανο στον ενισχυτη, ειτε ειναι καλωδιο καμπινας (και εκει εχω δει μεγαλη διαφορα). Γενικα ειναι η πιο φθηνη μεγαλη αναβαθμιση που μπορεις να κανεις στο συστημα σου.

Και οντως μερικοι προτιμουν τα φθηνα καλωδια που κοβουν τονο, γιατι η διαφανεια των πιο ακριβων τους φαινεται αφυσικη.

Το μονο που θα διαφωνισω ειναι οτι τα λαβα και αλλα που δεν εχουν κολησεις ΑΛΛΑ ειναι πρεσαρισμενα σε ειδικη πρεσα με πιεση τονων, δεν παθαινουν τιποτα ακομα και να κρεμαστεις απο πανω τους  ;D

Τα τζορτζ-λ τα κιτ που δεν εχουν κοληση αλλα δεν ειναι σε πρεσα (ειναι με βιδα), οντως ειναι πολυ ευπαθη, ακομα και σε ρακ που δεν καταπονουντε μπορει να βγαλουν προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που θα διαφωνισω ειναι οτι τα λαβα και αλλα που δεν εχουν κολησεις ΑΛΛΑ ειναι πρεσαρισμενα σε ειδικη πρεσα με πιεση τονων,

 

οντως ,δεν τα εχω δοκιμασει αλλα  φιλο μου στο εξωτερικο που τα αγορασαν λενε τα καλυτερα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο superfunk εχει απόλυτο δίκιο στην πρώτη σελίδα...και στο κατω κατω ξέχνα την απόδωση 

και σκέψου πόσα λεφτά κερδίζεις με ένα καλοδιο που θα κρατίσει χρόνια χωρίς να σου σπάει τα νεύρα με θορύβους από το να αγωράζεις καθε 6 μηνες ενα καλόδειο που θα είσαι από πάνω τού όλην την ώρα με το κολιτίρι...εχω ενα Californication με περιτίλιξη απο υφασμα 4 χρόνια...και μάντεψε..ειναι κυριολεκτικά σαν καινούριο...εμένα ησυχασε το κεφάλι μου... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Mε τα George L's προσωπικά δεν είχα πρόβλημα ποτέ, αρκεί να έχουν μονταριστεί καλά και να μην τα τραβολογάς εδώ και εκεί για πλάκα.

 

Επίσης, δεν απαγορεύεται και να τα κολήσει κάποιος κανονικά σε βύσματα της επιλογής του, αν θέλει... Το καλώδιο με το μέτρο είναι αρκετά φτηνό.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλωδιο ΕΧΕΙ ηχο!το θεμα ειναι εσυ τι ηχο θες απο ενα καλωδιο.

ο brian setzer κανει χρηση μεγαλων σε μηκος καλωδιων χωρις κανενα buffer  κατι το οποιο του αφαιρει πριμα και αυτο ειναι κομματι του ηχου του αμα π.χ. χρησιμοποιούσε 2 μετρα george l o bassman θα ξυριζε απιστευτα με τα πριμα τοσο ψιλα.και αλλοι κιθαριστες οπως πχ ο eric johnson κανουν χρηση μουντων καλωδιων οχι γιατι ειναι κουφοι αλλα γιατι αυτο θελουν...

πιστευω οτι το θεμα ειναι τι ηχο θελει ο καθενας απο τα καλωδια του...πολλα πριμα?ζουμερα μεσαια?σφιχτα μπασα?

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου