Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να δίνεις φράγκα στα καλώδια?


supremo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια!

Επαναφερω το θεμα γιατι ηθελα να ρωτησω τι θα προτεινατε για την περιπτωση μου.

Να ξεκινησω λεγοντας οτι δεν θελω κατι ακριβο αλλα δεν θελω και "κορδονια".Ψαχνω για κατι τιμιο και μαλλον οικονομικο. Μετα απο αρκετο διαβασμα εδω μεσα ειχα καταληξει σε καποια cordial ή σε κατι τετοιο ...

 

http://www.thomann.de/gr/sommer_cable_the_spirit_xxl_instr_30.htm

 

...για τριμετρο.

Μου αρεσε ομως και η λυση του να παρω βυσματα neutrik και "χυμα" καλο καλωδιο και να τα φτιαξω μονος μου.Εχω ενα κολλητηρι της πλακας και μηδενικη πειρα.Υπαρχει περιπτωση να μην τα καταφερω;Απο ενα βυσμα που ανοιξα απο παλιο καλωδιο μου , δεν μου φανηκε να θελει και ιδιαιτερες γνωσεις.Δυο κολλησουλες ειχε.Αλλα και παλι και να μην μπορεσω να τα κανω εγω , του π..στη τα παω σε κανα μαστορα.

 

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποια υλικα ακριβως χρειαζομαι και εκει ειναι που θελω τη βοηθεια σας.

Αυτα που θελω να συνδεσω ειναι κιθαρα και τρια πεταλακια distortion,wha-wha,delay(θα ηθελα να μου πειτε και τη σειρα που μπαινουν) και θα τα δουλεψω στο καθαρο καναλι του ενισχυτη μου.Εδω θελω να κανω και μια αλλη ερωτηση.Εφοσον δεν παρω την παραμορφωση απο τον ενισχυτη αλλα απο το πεταλι , το delay θα παει effex loop ή οχι;Ρωταω γιατι σε καθε περιπτωση μπορει να χρειαστει διαφορετικος αριθμος μικρων καλωδιων.Α!Θελω ν'αλλαξω και το καλωδιο απ'το μεγαφωνο του ενισχυτη οποτε υπολογιστε και ενα καλωδιο + βυσμα για κει!

 

Τι καλωδια και βυσματα εχετε να προτεινετε λοιπον απο μεγαλα μεχρι και τα μικρουλια που ενωνουν τα πεταλακια;

Παρακαλω προτασεις με λινκ απο thomann και οσο πιο συγκεκριμενα γινεται γιατι χαθηκα στα αποτελεσματα και δεν ηξερα πιο να διαλεξω!

 

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To SOMMER XXL ειναι το αγαπημενο μου,εξαιρετικα χαμηλο capacitance & σιγουρα το πιο "τεθωρακισμενο" καλωδιο της αγορας αν σκεφτεις οτι εχει και hicon βυσματα (καλυτερα και απο τα neutrick μια και ειναι 100% μεταλικα) δεν χρειαζεται και να το σκεφτεις.

 

για τα πεταλακια παρε αυτα ειναι μια χαρα  (τα εχω μετρησει και εχουν σχεδον το ιδιο capacitance με τα george L)

 

http://www.thomann.de/gr/cordial_cfi_03_rr.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καλωδιο καμπινας αν εχεις κομπο μπορει να μην χρειαζεσαι βυσμα, αν χρειαζεσαι δυο γεροδεμενα καρφια (τζακ).

Καλωδιο μπορεις να παρεις και απο καταστημα με ηλεκτρονικα, καποιο με ικανη διατομη για να μην λιωσει, κυριως να εχεις πολλα λαμπατα βατ και παιζεις δυνατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω ν'αλλαξω και το καλωδιο απ'το μεγαφωνο του ενισχυτη οποτε υπολογιστε και ενα καλωδιο + βυσμα για κει!

 

ΜΙΣΟ ευρω το μετρο  κανει το ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο ολα δηλ.το χοντρο καλωδιο για...πορτατιφ απο τον ηλεκτρολογο της γειτονιας σου ;D,οπως πολυ σωστα λεει και ο Jezus οσο πιο..χοντρο ..τοσο πιο καλο... :) :) τα high end καλωδια για καμπινες ειναι απλα απατη. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ρε παιδες για τις ταχυτατες απαντησεις.Δηλαδη καλυτερα SOMMER απο τα custom (by me) made!

ΟΚ!

 

Για αυτο....

 

Αυτα που θελω να συνδεσω ειναι κιθαρα και τρια πεταλακια distortion,wha-wha,delay(θα ηθελα να μου πειτε και τη σειρα που μπαινουν) και θα τα δουλεψω στο καθαρο καναλι του ενισχυτη μου.Εδω θελω να κανω και μια αλλη ερωτηση.Εφοσον δεν παρω την παραμορφωση απο τον ενισχυτη αλλα απο το πεταλι , το delay θα παει effex loop ή οχι;

 

...εχετε να πειτε κατι;

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαρταται απο εσενα.

γενικα το delay στη λουπα ειναι πιο καθαρο και πιο ΄'διακριτικο'

 

αν παλι τα βαλεις στη σειρα παλι αυτο εξαρταται απο τι σου αρεσει.

εγω προτιμω το wah πρωτο στη σειρα σαν φιλτρο.

μετα distortion και τελευταιο το delay. ;)

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

ψαχνω κατι τετοιο αλλα δεν μπορω να βρω ξερει κανεις καπου εδω στην Ελλαδα που αν εχει κατι τετοιο? δεν ειναι αναγκη να ειναι ιδιας μαρκας

 

x02_154787.jpg

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω κατι τετοιο αλλα δεν μπορω να βρω ξερει κανεις καπου εδω στην Ελλαδα που αν εχει κατι τετοιο? δεν ειναι αναγκη να ειναι ιδιας μαρκας

 

x02_154787.jpg

 

Αυτό στην φώτο είναι της planet waves.

http://www.thomann.de/gr/planet_waves_klinkenadapter_effekte_pw047a.htm

Κάνουμε παραγγελία τώρα από Θωμά, αν θέλεις να σου πάρουμε. (αν και είναι ακριβά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να έχεις ένα έστω και μικρό καλωδιάκι ανάμεσα στα βύσματα, ώστε να μπορείς να έχεις ευελιξία. Σκέψου τι θα συμβεί αν π.χ. έχεις δύο πετάλια που έχουν τις εισόδους τους σε διαφορετικό ύψος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου