Προς το περιεχόμενο

swing guitars και AXL amps


jacob26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια , αυτες τις μερες περασα απο το μαγαζι του Κουρμπη  και ειδα καποιες πραγματικα αξιοπιστες απομιμησεις strat και tele που ειχε, στο headstock γραφανε swing guitars .Ειδικα οι tele μου φανηκαν αξιοπρεπεις μιας που δοκιμασα μια , αλλα σκεφτομαι αξιζει να δωσεις λεφτα για μια τετοια κιθαρα και αργοτερα να τις αλλαξεις ισως μαγνητες ή καλυτερα να περιμενεις να μαζεψεις λεφτα να παρεις καποια fender εστω και μεξικανικη ? Επισης μηπως η νεα σειρα της Squier  η classic vibe  να ειναι καλυτερη απο αυτες τις κιθαρες ? Οποιος μπορει να βοηθησει παρακαλω ας το πραξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω πάρει μια στα 200 euro και είναι πολύ καλή

οι μαγνήτες είναι μια χαρά δεν έχω σκεφτεί να τους

αλλάξω και ο διπλός που έχει bridge είναι αρκετά hot

και για metal

 

για το μόνο που δεν μπορώ να μιλήσω είναι το tremolo

γιατί δεν το χρησιμοποιώ και ποτέ

 

γενικότερη εικόνα:

ωραία ξύλα, ωραίο φινίρισμα, τα τάστα είναι λεία και δεν χρειάζονται τρίψιμο και δεν ξεκουρδίζει

σίγουρα την προτίμησα από πολλές squier

 

επίσης έχει φέρει και κάτι axl που είναι πολύ μούρικες

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προτιμούσα με 250.00 ευρώ την  fender squier vint...

που κάνει 155.00 ευρώ + fender vintage tele pickup set 109.00 ευρώ

σύνολο =  264,00

 

http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0310203550

 

                                            +

 

http://www.thomann.de/gr/fender_vintage_tele_pickup_set.htm

 

σύνολο:  264,00 ευρώ

 

 

                                             

                                    ή αυτήν εδώ: 

 

http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0301235525

 

 

και θα κοίταζα από εκεί που θα αγοράσω να μου προσφέρουν και 3 ετή εγγύηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα κιθαρακια ειναι (για τα λεφτα τους παντα) κι αν δεις ποιοτητα κατασκευης ειναι και και λιγο καλυτερες απο τους squier.Μην ξεχνας οτι μιλαμε για entry level οργανακια που τα αγοραζει καποιος για να μαθει η για να κανει την πλακα του.Αν ειναι να αρχισεις τις μετατροπες (με αμφιβολα πολλες φορες αποτελεσματα...) αγορασε καλυτερα απο την αρχη κατι καλυτερο και φυσικα ακριβοτερο!

Αποψη μου,μην το κανεις το χω πληρωσει το εργο (οπως και πολλοι εδω μεσα φανταζομαι )και δεν αξιζει τον κοπο.Αλλωστε το μεγαλυτερο πλεονεκτημα της ολης ιστοριας ειναι οτι δεν θα δωσεις και καμμια περιουσια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηχανικά μέρη & ηλεκτρικά (τρεμουλο, κουρδιστήρια, μαγνήτες, ποτενσιόμετρα κτλ) καθώς και αμάξωμα & χρωμα (μαλλον σωμα και μπράτσο εννουνε). Δεν καλύπτονται αναλώσιμα (οι χορδες ντε..) τα οποία όμως πρέπει να αλλάζονται μονο σε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο στο ετήσιο σερβις. Αν γίνει οποιαδήποτε εργασία πάνω της από οποιοδήποτε μη εξουσιοδοτημένο προσωπικό (κοινώς κάποιον ανεξάρτητο μάστορα) ή από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη, η εγγύηση παύει να ισχύει. :P

 

 

................... ;D ;D ;D ;D ;D

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γενικότερη εικόνα:

ωραία ξύλα, ωραίο φινίρισμα, τα τάστα είναι λεία και δεν χρειάζονται τρίψιμο και δεν ξεκουρδίζει

σίγουρα την προτίμησα από πολλές squier

Θα συμφωνησω και θα πω οτι μερικα χρονια πριν το να αγορασεις κιθαρα με solid alder σωμα 250 ευρω ηταν αστειο. Καλο ειναι να καταλαβουμε οτι μια τετοια κιθαρα ή σου αρεσει απο την αρχη ειτε οχι. Το ν' αλλαζεις μαγνητες, τρεμολο, nut, κλειδια κλ δεν εχει νοημα γιατι παυει να ειναι ευκαιρεια. Οι κιθαρες ειναι πολυ καλες για αυτο που προσφερουν, για μενα και τα διπλα να ζητουσαν δε θα το θεωρουσα υπερβολη.

 

Ενα "μειονεκτημα" εχουν, δεν εχουν Fender headstock και δε γραφουν Fender οποτε οσοι εχουν το σχετικο κολλημα πρεπει να κοιταξουν αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Ξαναζωντανεύω λίγο το Post γιατί είναι το μόνο που βρήκα που να αναφέρει την μάρκα AXL που θέλω να ρωτήσω. Γενικά έχει κανείς επαφή με αυτή τη μάρκα και τι λέει? Αν είναι αξιόπιστη κλπ? Γιατί βρήκα κεφαλή για κιθάρα Axl στα 100 watt rms με 200 ευρώ και σκάλωσα.. αν έχει κανείς εικόνα ας πει... Επίσης για το προηγούμενο Post επειδή μάλλον υπάρχει μπέρδεμα οι swing ναι μεν είναι κορεάτικη μάρκα αλλά το κοστολόγιο τους είναι στα 800-1000 ευρώ. Οι smash που είναι η θυγατρική της swing από κίνα μεριά κοστίζουν 250 ευρώ αλλά πατάνε άνετα πολλές epiphone και squier χαλαρά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου