Προς το περιεχόμενο

φτηνο synth Korg x50 vs Yamaha mm6.


brees21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να μην ακουσεις κανεναν απολυτα,

(να διασταυρωσεις ομως ολες τις πληροφοριες προς οφελος σου,

υπαρχει μεγαλη "φανατιλα" στους κυκλους των πληκτραδων,χεχε ;D )

να τα παιξεις και τα δυο (συγκρινοντας και αλλα ομως)

και μην δωσεις βαση μονο στους ηχους,αλλα και στη λειτουργικοτητα,και στην αισθηση που σου δινει το καθενα...

Τι να τους κανεις τους ηχους οταν δεν σου αρεσει αυτο που βλεπεις,

η ακομη χειροτερα αυτο που αγγιζεις...

:)

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου , δεν γνωρίζω για το Korg , απλά να σου πω την άποψη μου για το Yamaha MM6 που το έχω .

 

Όλα εξαρτώνται απο το τι θες να κάνεις !

 

Λοιπόν , έχω πάρει αρκετά synth και μπορώ να σου πω ότι το συγκεκριμένο δεν ήταν αντάξιο των προσδοκιών μου .

 

Έχει κάποιους ήχους απο το Motif - όχι όλους - αλλά είναι αρκετά μέτριοι σε σχέση με αυτό .

Έχει επίσης και κάποια patterns με τα οποία μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν arranger keyboard αν σε ενδιαφέρει !

Τέλος , το κλαβιέ του είναι λίγο σκληρό αλλά συνηθίζεται και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν MIDI Keyboard .

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω ιδέα για το Korg και κυρίως δεν ξέρω για τι χρήση το θέλεις !

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι , αν είσαι αρχάριος είναι πολύ καλό synth για να ξεκινήσεις - αλλά μέχρι εκεί - και να σημειώσω ότι για τα λεφτά του είναι πολύ καλό - απλώς εγώ περίμενα κάτι περισσότερο ! :P

 

Ελπίζω να βοήθησα !

 

Φιλικά ,

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το x50 είναι synth με αρκετές δυνατότητες ενώ το mm6 παραπέμπει πιο πολύ σε arranger με κάποιες δυνατότητες synth.το θέμα είναι να τα δείς και τα 2 και να αποφασίσεις πιο σου αρέσει σε ήχουσ/δυνατότητες/εμφάνιση/και αίσθηση κλαβιέ.Πάντως τα yamaha φημίζονται για τους ακουστικούς τους ήχους ενώ τα korg για τους ηλεκτρονικούς τους.Άρα το θέμα είναι η χρήση που το θές.Ελπίζω να βοήθησα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Έχω το Χ50 εδώ και 6 μήνες και το MO8 (που ήχους του έχει το ΜΜ6).

Το Χ50 για live ΔΕ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!!! Είναι απίθανο. Το έχω σκίσει. Κάποιοι ήχοι από το ΜΜ6 είναι όμως καλύτεροι όπως πιάνα, Hammonds, Saxes. Το Χ50 σκίζει στα PADs, Brasses, Guitars, Strings, Analogs, Drum sets.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τους προηγούμενους. Τα δοκιμάζεις. Και διαλέγεις.

(εγώ πάντως το X50 δεν το αλλάζω με τίποτα. Το MO8 το έχω βάλει για πούλημα.... :)  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιοτικοτερο βρησκεις το x50 απο το mo8?  αληθεια λες οτι εχεις το mo8?

χαχαχαχαχα ειστε απιθανοι σε αυτη την συζητηση!!!

το mm6 arranger keyboard δεν ειναι...το x50 μονο το πληκτρο του ειναι σαν μαστιχολαστηχο...για το mo6 να πεις(πληκτραρα)..εκει κανω τουμπεκι...ειναι το motif es χωρις sampler και plugin-board δηνατοτητες..ειναι απο τα δυνατοτερα μηχανημα της yamaha...οχι το x50 ειναι ποιοτικοτερο απο το mo6/8 ..η μαλλων το motif es...χαχαχαχα

θα σαλταρω.. :)

 

 

παρε mo6...το mm6 παιχνιδακι einai βρε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακούς κανέναν φίλε μου. Πήγενε δέστα, άκουσέ τα και αποφάσισε μόνος σου ποιο σου κάνει/αρέσει. Το ΜΜ6 το έχει ο Νακας και το Χ50 το Bon Studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον MOTIFNICK, είχα το MicroX που έχει πανομοιότυπους ήχους και είναι άστα βράστα.

Καλά που το πούλησα.  ;D

Αδύναμη ήχοι και μάπα samples, έχω το Trinity Rack και είμαι πιο ικανοποιημένος.

Γενικά δε μπορείς να κάνεις κομμάτια με τα νέα KORG, ακούγονται λεπτά και βρώμικα.

Μόνο το Trinity μου έκατσε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δε μπορείς να κάνεις κομμάτια με τα νέα KORG, ακούγονται λεπτά και βρώμικα.

Μόνο το Trinity μου έκατσε καλά.

Εμένα το παραπάνω μου λέει ότι δεν είναι τα νέα Korg το πρόβλημα αλλά το γεγονός ότι εσύ πρσοωπικά αρέσκεσαι πιο πολύ στο παλιό ηχητικό στυλ των Korg (το οποίο όντως ήταν σε φάση "όγκος και του Θεού").

 

Τέσπα, για να βάλουμε κάποια θέματα σε σωστότερη βάση, τα νέα Korg δεν είναι καθόλου ίδια με τα παλιότερα ως προς τον ήχο αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι "βρώμικα" τα καινούρια. Το αντίθετο θα έλεγα, τα παλιότερα ήταν αρκετά δύσκολα να κάτσουν σε ένα band mix, ακριβώς λόγω του τεράστιου όγκου που πρέσβευε η Korg. Αν ήξερες τι έκανες βέβαια, έβγαζες υπέροχο αποτέλεσμα αλλά ο τότε ήχος ήταν περισσότερο εντυπωσιακός παρά καθαρός.

Και να μην ξεχνάμε ότι το Trinity ήταν πολύ ξεχωριστό μηχάνημα, με μηχανή σύνθεσης που δεν υπάρχει σε άλλο Korg και γενικώς ιδιαίτερη περίπτωση. Αν βάλουμε και τα προγενέστερα Korg στην εξίσωση (π.χ. M1, X5, N5, O1W) θα είναι πολύ πιο σωστή η σύγκριση.

 

Όσο για το δίλημμα του thread (να μην ξεχνιόμαστε), το X-50 είναι η χρυσή τομή ανάμεσα σε δυνατότητες, ήχο και τιμή. Το MM6 είναι ελάχιστα φτηνότερο και πολύ χειρότερο από δυνατότητες (για την ακρίβεια είναι απαράδεκτο σε αυτό τον τομέα) και το MO6 πάει σε άλλη κατηγορία τιμής και ποιότητας. Προφανώς και είναι προτιμότερο το MO6 αν μπορεί κανείς να δώσει τα επιπλέον φράγκα, στα φτηνά όμως το X-50 είναι για μένα το ιδανικό σύνολο.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου