Προς το περιεχόμενο

Bending SA2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!

Εδώ και μερικούς μήνες είμαι κάτοχος ενός Casio SA2 το οποίο ετοιμάζομαι να bendαρω.

Βρήκα κάποιο σχέδιο για το SA1 που φοβάμαι ότι δεν θα δουλέψει στο δικό μου μοντέλο(με καταστροφικά αποτελέσματα)

Μήπως έχετε καμία πρόταση για το συγκεκριμένο μοντέλο, ή έχετε δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο με "ευχάριστα" αποτελέσματα;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

circuit bending=

διαδικασία κατα την οποία γεφυρώνεις-βραχυκυκλώνεις σημεία κάποιου ηλεκτρικού κυκλώματος με σκοπό να παράγεις ιδιαίτερους ήχους.

 

Αυτό που εγώ ήθελα να πετύχω στο Casio SA2 (που είναι αρμονιάκι και όχι synth) ήταν να λειτουργεί όπως πρώτα και ανοιγοκλείνοντας κάποιους διακόπτες, να αποκτά άλλο "χρωμα" ή και να παίζει μόνο του παράγοντας τυχαίους ήχους...

 

Αυτό που κατάφερα ήταν μόνο το τελευταίο. Δηλαδή, δε λειτουργεί πλέον καθόλου φυσιολογικά, αλλά όταν ανοίγεις έναν έξτρα διακόπτη κάνει κάτι "δικά του περίεργα σόλο"

 

Το αστείο έιναι ότι μόλις βεβαιώθηκα ότι δε λειτουργεί πλέον φυσιολογικά, ανακάλυψα ότι βγήκε το βιβλίο του Reed Gazala(master του είδους) ο οποίος αφιερώνει ολόκληρο κεφάλαιο στο Casio SA2...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok. Απάντησα βιαστικά χωρίς να καταλάβω ότι μιλάς για circuit bending.

Πάντως από τη στιγμή που βραχυκυκλώνεις διάφορα σημεία με διακοπτάκια και όχι μόνιμα το αρμόνιο θα έπρεπε να λειτουργεί κανονικά! Πρόσεξε μήπως και βραχυκύκλωσες με το κολλητήρι σου κάποιο σημείο στην πλακέτα ή έχεις πειράξει κάποιο κύκλωμα χρονισμού με αποτέλεσμα να κρατά "αλλόκοτα" ρεύματα εξαιτίας του bending και για αυτό να λειτουργεί ακανόνιστα.

Xm... αν και αυτό δεν μου ακούγεται απαραίτητα κακό... :)

 

Υγ. Το βιβλίο του Reed Ghazalla δεν κυκλοφόρησε ακόμη αλλά και πάλι νομίζω ότι ασχολείται με το προηγούμενο μοντέλο από το δικό σου.

Πάντως αν πρόκειται να το αγοράσεις πές μου και εμένα μιας και θέλω μια κόπια αλλά δεν έχω πιστωτική.

 

Υγ.2 Κάνε ένα search στο site για circuit bending, ίσως να βρεις κάτι που σε ενδιαφέρεί.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό φανταζόμουν. Οτι δηλαδή ανοίγοντας το κύκλωμα{με τους διακόπτες} το όργανο θα επανέρχεται.

Όμως ανακάλυψα ότι υπάρχουν κάποια σημεία που αφού τα βραχυκύκλωνα έπρεπε να βρώ ένα "αντίδοτο" βραχυκύκλωμα για να επανέλθουν.

Το αμαζον ήδη το πουλάει το βιβλίο και θα το παραγγείλω σε μερικές μέρες. Αν θές στείλε μου πμ να δουμε τι μπορεί να γίνει...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ. Κλασικά πράγματα... 8)

Απλά πρέπει να βρεις όπως είπες ένα "αντίδοτο" σημείο και να προσθέσεις άλλο ένα καλώδιο στο διακοπτάκι σου. Κατά 99% όλα θα είναι ok μετά.

Το κύκλωμά σου συμπεριφέρεται έτσι γιατί πιθανότατα δέχεται με το άνοιγμα του διακόπτη μια μεγάλη τάση, η οποία μπορεί να μείνει στο κύκλωμα για πολλή ώρα ή ίσως και να μην επανέρχεται καθόλου.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου