Προς το περιεχόμενο

Παλιοί υπολογιστές


Jasemeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

compaqI-left.JPG

 

 

Eχω την εντυπωση οτι θυμαμαι κατι τετοιους να τους κοιταζω σε παιδικη ηλικια με περιεργεια σηκωνοντας στις μυτες των ποδιων μου και προσπαθωντας να δω πισω απο το γκισε της Ολυμπιακης οταν με τους γονεις μου κλειναμε αεροπορικα εισητηρια.

 

Φυσικα ξεκινησα με τα πρωτα γλυκα τραυματα με εναν amstrad 464 περιμενοντας για 20-30 λεπτα να φορτωσει το παιχνιδι απο το κασσετοφωνο:

Amstrad_CPC464.jpg

 

Για εξοικονομηση χρονου εκανα upgrade στο υπερμηχανημα 6128 (με πρασσινη οθονη!!!!!). Τωρα πια οι ταχυτητες της δισκετας ηταν αστραπιαιες.....

673pxamstradcpc6128ge1.jpg

 

180px-Amstrad-floppy.jpg

 

Μερικα δειγματα της υπολογιστικης ικανοτητας και των 3d graphics:

 

 

(Περιεχει βιαιες σκηνες-Απαραιτητη η γονικη συναινεση)

 

 

 

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσου  ρε  λακη  :D

 

Ασε, πετυχαινεις πολυ ευαισθητη χορδη μου. Ακομα δεν το εχω ξεπερασει, ξερεις... Παντα ηθελα να μου παρουν κατι απο μικροτερος. Εστω και ενα ZX-81. Χτυπιομουν κατω σαν το χταποδι. Αλλα οι γονεις μου πιστευανε οτι ημουν μικρος για τετοια και μου ειχαν παρει μονο ενα ηλεκτρονικο με εναν πρωτογονο που μαζευε κατι αυγα απο μια βρωντοσαυρινα που εβγαζε φωτιες οταν ξυπναγε...

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φούστη, τελικά είμαι πολύ νέος στα κόλπα... :-[

 

Η πρώτη γνωριμία με υπολογιστή έγινε με τον 386 του ξαδέρφου μου, κατόπιν με τα επίσης 386 μηχανήματα που είχαμε στο σχολείο (σε δίκτυο με 486 mainframe παρακαλώ) και ακολούθησε λιώσιμο στον νέο υπολογιστή που είχε πάρει ο προαναφερθείς ξάδερφος, Cyrix στα 200 MHz και στο PC του κολλητού, Pentium MMX στα 233.

 

Ο πρώτος δικός μου υπολογιστής ήρθε πολύ αργότερα, το 1999, όταν πήρα έναν Pentium III στα 600 MHz με 128 Mb RAM και 15άρη σκληρό, πύραυλος για τα δεδομένα της εποχής.

 

Υ.Γ. Δεν θέλω ποτέ να γίνω σαν τον Matthew Smith. Καλά τα πισιά αλλά τέτοιο κάψιμο, να μου λείπει.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......Ο πρώτος δικός μου υπολογιστής ήρθε πολύ αργότερα, το 1999, όταν πήρα έναν Pentium III στα 600 MHz με 128 Mb RAM και 15άρη σκληρό, πύραυλος για τα δεδομένα της εποχής.

 

 

Και μενα ο πρωτος μου υπολογιστης ηρθε το 2000, οταν πηρα Pentium III στα 1000ΜΗΖ με 256 ram και 20αρη σκληρο, και ΑΚΟΜΗ αυτον εχω. ;D ;D ;D ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και μενα ο πρωτος μου υπολογιστης ηρθε το 2000, οταν πηρα Pentium III στα 1000ΜΗΖ με 256 ram και 20αρη σκληρο, και ΑΚΟΜΗ αυτον εχω. ;D ;D ;D ;D

 

Τελικα αυτος ειναι το μυστικο του ηχου σου... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fenderiarh δικός μας είσαι.

 

Ξεκίνησα με τον 6128 τον πράσινο όταν ήμουν 6 με 7 χρονών και μετά απο μερικά χρόνια νομίζω στα 10 μου ή στα 11 πήραμε τον έγχρωμο

([glow=red,2,300]Ένας νέος κόσμος ξεδιπλώθηκε μπροστά μου [/glow] :p).

 

Ορίστε κ το Photoshop/3d MAX/Autocad του Amstrad

 

Με τόσο χτύπημα στο drive του Amstrad έπρεπε να 'χα καταλήξει ντράμμερ...  ;D

 

Το 1ο μου PC ήταν ένας 286 που είχε χρονισμό 6MHz normal mode /12MHz turbo mode ή 8MHz normal /16MHz turbo με 14άρα οθόνη TVM  και αυτά τα απαίσια floppy drives των 5 1/2 είχε όμως κάρτα γραφικών TGA με τσιπσετ trident -όχι δεν μάσαγε!-.

2daefsh.jpg

 

..I'm not afraid any time will do, I don’t mind..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα ο πρωτος μου υπολογιστης ηρθε το 2000, οταν πηρα Pentium III στα 1000ΜΗΖ με 256 ram και 20αρη σκληρο, και ΑΚΟΜΗ αυτον εχω. ;D ;D ;D ;D

Κι εμένα δουλεύουν όλα τα parts από το παλιό εκείνο μηχάνημα (εκτός από το τροφοδοτικό), δυστυχώς το μόνο που μου έχει μείνει είναι ο σκληρός δίσκος γιατί τα άλλα τα έχω δώσει εδώ κι εκεί. Το αστείο είναι ότι όταν πήγα να αγοράσω το μηχάνημα, ο πωλητής μου είπε "θα κάνεις 10 χρόνια να γεμίσεις αυτό τον σκληρό"...

 

... πράγμα που συνέβη μετά από μια διετία περίπου. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοι απο σας τρυπαγατε τις 3.5 αρες δισκετες στην αλλη πλευρα απο το write protect ωστε να τις κανετε απο 720αρες 1,44 (μια που αυτη η τρυπα ηταν πραγματικα η μοναδικη τους διαφορα για να τις αναγνωρισει το drive ως διπλης χωρητικοτητας)?

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοι απο σας τρυπαγατε τις 3.5 αρες δισκετες στην αλλη πλευρα απο το write protect ωστε να τις κανετε απο 720αρες 1,44 (μια που αυτη η τρυπα ηταν πραγματικα η μοναδικη τους διαφορα για να τις αναγνωρισει το drive ως διπλης χωρητικοτητας)?

 

 

 

Εγώ εγώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου