Προς το περιεχόμενο

Μας φάγανε οι φλόγες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα απ'όλα ναι, allobar, δυστυχώς αυτό καταλήγει να σημαίνει, γι αυτό και συμβαίνουν όλα αυτά κατά τη γνώμη μου...

 

Δεύτερον, προφανώς φταίνε οι πολιτικοί. Επίσης φταίνε και οι εμπριστές. Αυτά είναι προφανή πράγματα. Αλλά κάποιος έχει αφήσει τους εμπριστές ανεξέλεγκτους. Και αυτοί είναι οι πολιτικοί. Και κάποιοι έχουν φροντίσει να μας κυβερνάνε ΑΥΤΟΙ οι πολιτικοί. Και κάποιοι ΧΤΙΖΟΥΝ αυτά τα αυθαίρετα. Και κάποιοι πάνε και κάθονται μπροστά στις μπουλντόζες όσες φορές πήγαν να κατεδαφιστούν αυθαίρετα. Και κάποιοι υποστηρίζουν τους φίλους τους που ΕΧΟΥΝ αυθαίρετα κ οι περισσότεροι έχουμε και από 1-2 τέτοιους. Και κάποιοι λένε "καλά, ας λύσουν όλα τα άλλα και μετά ας γκρεμίσουνε τα σπίτια των ανθρώπων". Άρα το παραμύθι για τον φανταστικό λαό και τους άθλιους πολιτικούς ας το αφήσουμε. Α, μην ξεχάσω: και ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΠΑΤΗΣΑΝ ΚΑΝ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΓΑΝΕ ΕΞΥΠΝΑΚΙΣΤΙΚΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΠΑΝΑΚΙ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!! Αυτοί λοιπόν οι κάποιοι ας το ΒΟΥΛΩΣΟΥΝ γιατί δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα να αρθρώσουν ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ! Γιατί ΑΥΤΟΙ πρωτίστως φταίνε! Αν βάλω ένα λύκο να φυλάει τα πρόβατα.... δε φταίει μόνον ο λύκος. Πρωτίστως φταίω εγώ που τον έβαλα εκεί.

 

Πέραν αυτού. Τρελαίνομαι όταν βλέπω ανθρώπους να ρισκάρουν τη ζωή τους βουτώντας με αεροπλάνα μέσα στις φλόγες, πυροσβέστες να μάχονται με μια μάνικα και χιλιάδες δέντρα και ζώα να καίγονται ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΑΣΠΙΣΤΕΙ ΕΝΑ ΚΩΛΟΑΥΘΑΙΡΕΤΟ!!!!!!!!!!! Ας ψηφιστεί επιτέλους ένας νόμος ότι ΟΥΤΕ ΜΙΣΟ ΕΥΡΩ από την τσέπη μου δε θα πάει για προστασία ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ σπιτιών!!!! Αυτή είναι η ΜΟΝΗ χρησιμότητα της φωτιάς!!! ΤΣΑΜΠΑ ΜΠΟΥΛΝΤΟΖΑ!!!! Και θα πάρουν και αποζημιώσεις μετά τα καθίκια!!!! Ας τα αφήσουνε να καούν!!! Άκου προτεραιότητα τα αυθαίρετα, πάνω από τα δέντρα και τα ζώα!! ΓΕΛΟΙΟΙ!!!! Γι αυτό πάμε έτσι. Αλλά δεν υπάρχει ΚΑΝ σχέδιο για να ξέρουμε τι είναι αυθαίρετο και τι όχι!!! Κανονικά θα έπρεπε να μη ρίχνουν ΟΥΤΕ νερό με ΠΟΤΙΣΤΗΡΙ στα αυθαίρετα!! Αλλά εκεί θα βγουνε διάφοροι προοδευτικοί φίλοι του λαού και θα φωνάζουν πάλι. Γιατί έτσι, πρέπει να φωνάζουμε για τα πάντα.

 

ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ εύχομαι να καούν απ'αυτή τη φωτιά ΟΛΑ τα αυθαίρετα. ΟΛΑ ΟΜΩΣ!!! ΝΑ ΜΗ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ!!! Λυπάμαι αν κάποιος που διαβάζει ανήκει σ'αυτήν την κατηγορία (και θέλω να εύχομαι και να ελπίζω πως κανείς δε θα ανήκει), αλλά ευθέως εύχομαι το σπίτι του να γίνει ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!! Διότι όλοι το κράτος βρίζουμε (και συχνά ορθώς) αλλά τα προβλήματά μας ξεκινάμε απ'το ότι ο ένας δε σέβεται τον άλλον. Και δικαιολογούμε τους πάντες και τα πάντα εκτός από "το κράτος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μενέλαε εγώ τους αυθαίρετους (που θαέπρεπε να τους λέμε αλλιώς αλλά τεσπά) δεν τους λυπάμαι καθόλου.

 

Κι ας έρθουν να μου πουν τίποτα...

 

 

 

Για τη φωτιά τι να πω, τα ίδια που έγραφα στο περι ανέμων, υδάτων και φωτιών;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου απαντήσω..

λοιπόν ναι, οι πολιτικοί φταίνε..εκ πρώτης όψεως..οι πολιτικοί όμως παίρνουν τα "διαπιστευτήρια" τους από αυτούς που τους ψηφίζουν κάθε λίγο και λιγάκι..παρά τα όσα κάνουν ο λαός τους ξαναψηφίζει..γιατί άραγε? μήπως γιατί παίρνουν και αυτοί αυτό το λίγο που τους μάθαν ότι τους φτάνει? μπορεί..

άρα για να απαντήσω και στο πρώτο σκέλος της ερώτησης, θα πώ ΝΑΙ..αυτή την ελλάδα θέλουν..

 

Και κάποιοι έχουν φροντίσει να μας κυβερνάνε ΑΥΤΟΙ οι πολιτικοί. Και κάποιοι ΧΤΙΖΟΥΝ αυτά τα αυθαίρετα. Και κάποιοι πάνε και κάθονται μπροστά στις μπουλντόζες όσες φορές πήγαν να κατεδαφιστούν αυθαίρετα. Και κάποιοι υποστηρίζουν τους φίλους τους που ΕΧΟΥΝ αυθαίρετα κ οι περισσότεροι έχουμε και από 1-2 τέτοιους.

 

Ακριβώς έτσι έχει.

Αυτή την κατάσταση θέλουν

 

Αυτοί που θέλουν να διοριστούν στο δημόσιο

Αυτοί που πήραν άυξηση στο δημόσιο

Αυτοί που νομίζουν οτι θα πάρουν αύξηση στο δημόσιο

Αυτοί που νομίζουν οτι θα πάρουν σύνταξη απ'το δημόσιο πριν πεθάνουν

Αυτοί που θέλουν κάλυψη στη φοροδιαφυγή

Αυτοί που "τρώνε" για να καλύψουν τη φοροδιαφυγή

Αυτοί που πιστεύουν οτι θα αυξηθούν οι μισθοί στον ιδωτικό τομέα

Αυτοί που παίρνουν δουλείες απο το κράτος

Οι κουμπάροι τους

Το σόϊ τους (πανω γ&#ω)

Αυτοί που έχουν "φαέι" απ'τα καμμένα

Και τέλος,

Αυτοί που θα "φάνε€" απ'τα καμμένα.

 

Και είναι πάρα πολλοί.

 

Το ερώτημα είναι εφ όσον τόσοι και τόσοι κράζουν κατά της κατάστασης. Τόσοι και τόσοι θέλουν να αλλάξουν τα πράγματα. Το πράγμα δεν αλλάζει.

 

Ακόμα και οι νεότεροι έχουν αλλοτριωθεί ήδη από το σύστημα και είναι ιδεολόγοι μέχρι την εμφάνιση της θεσούλας και της βολής και του εγώ να μαι καλά και όλα τ άλλα ας καούν.

 

Κανείς με τίποτα αισιόδοξες σκέψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εγώ: θα φύγω να πάω να ζήσω έξω και θα έχω γύρω μου ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και όχι ΖΩΑ! Και όλα θα είναι ωραία και καλά!

 

Κ εγώ αυτό θέλω, αλλά δεν σε πονάει να αφήνεις κάτι ωραίο να το τρώνε κάτι ζώα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δηλαδή, ο απλός Έλλην μαλάκας πολίτης (εμείς δηλαδή), δεν φταίει ποτέ του;

 

άντε παιδιά, αφήστε τα ιντερνετ και τις τιβι, πάμε να σβήσουμε την φωτιά...

Ή καλύτερα να περιμένουμε να έρθει η φωτιά εδώ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, αν πας τώρα να βοηθήσεις δυστυχώς μόνο κακό θα κάνεις. Κ εγώ έχω τρελαθεί να μένω άπραγος μέσα στο σπίτι μου ενώ τα πάντα καίγονται, αλλά έχοντας κάνει και ένα χρόνο εθελοντής δασοπροστασίας σου λέω πως αν πάει κάποιος άσχετος αυτή τη στιγμή μόνο κακό θα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω ιδέα πως θα μπορούσα να βοηθήσω αυτή τη στιγμή ως προς το τι θα μπορούσε να κάνει ο καθένας μας το είπε ο μενέλαος και πριν,

 

 

Προχθες στο χωριό μου συμπτωματικά σχολίαζα αυτά.... Σε έναν ξεραμένο χείμαρο πεταμένα ΟΛΑ τα ξερά και τα σκουπίδια που μπορούσαν να βρουν. ΕΝΑ αχρησιμοποίητο οικόπεδο δεν τους έκοψε να το καθαρίσουν. ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΡΕ ***** ΜΟΥ!!!! Αν μπει όμως φωτιά εκεί μετά θα τους φταίει το "κράτος"!!! Είπε τώρα ένας ρεπόρτερ στο mega ότι υπάρχει νόμος που υποχρεώνει τους ιδιοκτήτες οικοπέδων να τα καθαρίζουν, και γυρνάει αυτό το τριχωτό ΖΩΟ που λέει τις ειδήσεις και λέει "καλά εδώ δεν καθαρίζουν οι νομαρχίες τα φρεάτια, και μου λες για τον ιδιοκτήτη του οικοπέδου;" Ε ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ, ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ!!!!

 

 

Από το να απαιτείται η τήρηση του νόμου για τον καθαρισμό των οικοπέδων, από την απαίτηση της τήρησης του νόμου περί αυθαιρέτων, από την τήρηση οποιουδήποτε νόμου, όχι μόνο επειδή παίζει πρόστιμο, αλλά επειδή πρέπει, από το να ξεπεράσει ο καθενας τη νοοτροπία του παραβιάζω το νόμο/κανόνες = μάγκας, από το να το αποδέχομαι από τους φίλους μου έχει πολλά.

 

αλλά έχοντας κάνει και ένα χρόνο εθελοντής δασοπροστασίας

 

Πληροφοριακά στο παρατηρητήριο που είχε γίνει για την Πάρνηθα ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου