Προς το περιεχόμενο

Μας φάγανε οι φλόγες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη γλυτώσαμε και φέτος...(για την ακρίβεια δεν απειληθήκαμε καθόλου). Απλά, βλέποντας από πρώτο χέρι όλη τη διαδρομή της φωτιάς και ξέροντας ότι κάποιοι φίλοι έχουν υποχρεωθεί να φύγουν άρων άρων από τα σπίτια τους, θέλω να πιστεύω ότι θα είμαι τυχερός και του χρόνου.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να'σαι καλά Marathon και να προσέχετε όλοι εκεί. Και ας ελπίσουμε του χρόνου να μη χρειαστεί τύχη για να περάσεις ένα ήρεμο και ακίνδυνο από φωτιές καλοκαίρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό και θα το ξαναπώ (εμμενων στο 2ο post μου): Το θέμα είναι πολιτικό.

Οχι απαραίτητα 100% κομματικό (αν και τα κόμματα αποτελούν το πολιτικό status quo αρα μου φαίνεται λίγο γκομενίστικο το "ασχολούμαι με πολιτική αλλά όχι με κόμματα") αλλά σίγουρα πολιτικό.

Είμαι μαζί με το Μενέλαο και στο ύφος και στις απόψεις.

Θα ήθελα να βέβαια να επισημάνω την πλήρη απουσία κάποιου σχεδίου αμύνης και προστασίας κάποιων πλούσιων δήμων και κοινοτήτων. Πάνω από όλα να χτίσω να βάλω πέργκολα να βάλω τα χρυσά πόμολα και στα τέτοια μου. Και στο χαμό που είναι το κράτος. Οπου ήταν πάντα ρε μάγκα. Εσύ που είσαι ρε λεβέντη και ακόμα περισσότερο που ήσουν που τώρα το παίζεις Παπαφλέσας με τη μάνικα στο ηφαίστειο; Γιατί δεν καθάριζες το οικόπεδό σου αλλά και το διπλανό; Που ήσουν στη τοπική αυτοδιοίκηση ; Που ήταν η κοινωνική σου κινητοποίηση (όχι απλώς "ευαισθησία"); Με τα κουμπούρια βγαίναν καραούλι για να φάνε τους Αλβανούς που τους τρώγανε το "βιός". Καραούλι βραδιάτικα με ένα ζευγάρι κυάλια ποιός βγήκε; Ποιό έδωσε λεφτά για την κοινοτική δασοπροστασία; Μά τόσους (λέμε τώρα) φόρους πληρώνουμε; Τίποτα δεν θα απολαύσουμε; Διεκδίκησέ το και  αυτό αλλά μέχρι τότε κάνε και το κουμάντο σου. Μέσα από τη μικρή κοινωνία που μπορείς να κάνεις τη διαφορά.

Γιατί κυρίες & κύριοι για όλα όσα συνέβησαν, συμβαίνουν και θα συμβούν φταίμε όλοι μας στο βαθμό που μας αναλογεί.

Για αυτό το ζήτημα είναι πολιτικό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Το ΘΡΕΝΤ δεν είναι πολιτικό, το ζήτημα, φυσικά και είναι.

2. Το Θρεντ δημιουργήθηκε για να ενημερώσω (κάποιον που μπορεί να αναρωτιόταν) και να μάθω για τους υπόλοιπους.

3. Φταίμε ΟΛΟΙ μας! Διαφωνεί κανείς; Αν όχι ας προχωρήσουμε στο ΤΙ θα κάνουμε για αυτό λοιπόν. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον προς αποφυγήν άμεσων πολιτικών/κομματικών αντιπαραθέσεων, όπως και ένα του play, όπως τροποποιήθηκε και δικό μου. Καλό είναι νομίζω κάποιος πιο ψύχραιμος να τα ελέγχει και λιγάκι αυτά που γράφουμε τέτοιες ώρες, γιατί όλοι είμαστε λίγο εκτός ορίων (και καλά κάνουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, μην ξεχάσω: και ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΠΑΤΗΣΑΝ ΚΑΝ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΓΑΝΕ ΕΞΥΠΝΑΚΙΣΤΙΚΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΠΑΝΑΚΙ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!! Αυτοί λοιπόν οι κάποιοι ας το ΒΟΥΛΩΣΟΥΝ γιατί δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα να αρθρώσουν ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ! Γιατί ΑΥΤΟΙ πρωτίστως φταίνε! Αν βάλω ένα λύκο να φυλάει τα πρόβατα.... δε φταίει μόνον ο λύκος. Πρωτίστως φταίω εγώ που τον έβαλα εκεί.

 

Tο ζήτημα βεβαίως, απ' ό,τι θυμάμαι, ήταν ότι κάποιοι -πολλοί- δεν θέλησαν να συμμετάσχουν στην εκλογή ΛΥΚΟΥ. Και παραμένει πρόβλημα το ότι δεν υπάρχει αξιοπρεπής και φερέγγυος πολιτικός φορέας να αναλάβει αδέκαστα και ανεξάρτητα τη διακυβέρνηση τού μπου***λου μας... Είμαστε σε αδιέξοδο κύριοι και περικυκλωμένοι από τούς χειρότερους εαυτούς μας σχεδόν από πάντα.

 

(Προς αποφυγήν παρεξήγησης, εγώ ψήφισα λύκο αλλά δεν μπήκε στη βουλή  ;D ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μενέλαε δεν έχεις το δικαίωμα να βρίζεις όσους δεν ψήφισαν

 

ΠΡΕΠΕΙ να είναι απόλυτα σεβαστή ή άποψη  "δεν υπάρχει κανένα κόμμα που να με εκφράζει αρκετά ώστε να το ψηφίσω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε άποψη προφανώς είναι δικαίωμα του καθενός. Και είναι "σεβαστή" με την έννοια ότι δεν πάω να τον σαπίσω στο ξύλο για να ψηφίσει. Αυτό δεν είναι όμως και λόγος να είναι υποχρεωτικά αποδεκτή. Υπάρχει ΝΟΜΟΣ που σε υποχρεώνει να ψηφίσεις! Με τη λογική του ότι καταπατάμε όποιον νόμο θέλουμε (χτίζουμε, γκρεμίζουμε, πάμε ανάποδα σε μονόδρομους, περνάμε κόκκινα φανάρια κλπ) ναι είναι σεβαστό. Το να δηλώσεις όμως την ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΟΥ και όχι μόνο ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ. Δε ρώτησε κανείς "ποιος σε εκφράζει απόλυτα". Το ερώτημα είναι ποιος θεωρείς ότι σε εκπροσωπεί ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

 

Το ξαναλέω και το τονίζω, για μένα άνθρωπος που πέρασε τη μέρα του στην ΠΑΡΑΛΙΑ δεν έχει δικαίωμα ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ να πει για σύστημα υγείας, παιδείας, πυροσβεστικές κλπ. Στην τελική αν είναι μάγκας, να ΠΑΕΙ και να ρίξει άδειο φάκελο! Όχι να πάει για καφεδάκι και να μας το παίζει επανάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου