Προς το περιεχόμενο

Fender Telecaster buying guide!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα μπρατσα της Rockinger ξεκινανε σχετικα λεπτα (για τελε) και προς το 12ο ταστο παχαινουν σε 1ιντσα και κατι ψιλα. Τα ταστα ειναι medium και το radius αν δεν κανω λαθος ειναι σχετικα vintage (9αρι?).

 

Τα παραπανω βεβαια με καθε επιφυλαξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή που κάποια στιγμή θα τελειώσω έχει μόνο το σώμα 4KGR βάρος....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και μια ερώτηση, στα έτοιμα κιτ tele της rockinger γνωρίζει κανείς αν το μπράτσο θεωρείται παχύ ("αντρικό" ), τι προφίλ έχει και τι τάστα φοράει;

 

εχει μοντερνο c shape (πολυ κοντα στην American std) & μοντερνο 9,5 radius,τα ταστα ειναι medium jumbo  σχεδον σαν 6150 (2,7mm x 1,1mm) .

 

αν γραψεις τη λεξη rockinger εδω

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=search

 

ενας νεος μαγικος κοσμος θα ξετυλιχτει μπροστα σου.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει μοντερνο c shape (πολυ κοντα στην American std) & μοντερνο 9,5 radius,τα ταστα ειναι medium jumbo  σχεδον σαν 6150 (2,7mm x 1,1mm) .

 

Κατάλαβα σχετικά λεπτό δηλαδή, γιατί η strat hw1 που έχω έχει το ίδιο μπράτσο modern "C" shape με την ΑΜ std, σύμφωνα με τα specs της fender, και όσο περνάει ο καιρός μου φαίνεται κάπως λεπτό. Πάντως όπως και να το κάνουμε οι rockinger το γνωρίζω ότι είναι απίστευτες κιθάρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οντως πολυ καλες για κιθαρες και φτιαγμενες με προσοχη στη λεπτομερεια στην Τσεχια  απο Ιαπωνικα/Κινεζικα και Κορεατικα σωματα/μπρατσα & καλα ηλεκτρικα απλα δεν ξερω αν πλεον (τα παλια χρονια ηταν) ειναι τοσο καλα deals με τα αλματα που εχει κανει το...real thing σε αυτες τις τιμες....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οντως πολυ καλες για κιθαρες και φτιαγμενες με προσοχη στη λεπτομερεια στην Τσεχια  απο Ιαπωνικα/Κινεζικα και Κορεατικα σωματα/μπρατσα & καλα ηλεκτρικα απλα δεν ξερω αν πλεον (τα παλια χρονια ηταν) ειναι τοσο καλα deals με τα αλματα που εχει κανει το...real thing σε αυτες τις τιμες....

 

Δεν είναι μόνο το real thing, πρακτικά τώρα ακόμα και κινέζικες ή... ινδονησιακές κατασκευές αρχίζουν να προσεγγίζουν αυτή την ποιότητα κατασκευής και υλικών. Ένα τυπικό παράδειγμα (για Strat/Tele style) είναι οι κινέζικης παραγωγής Bacchus.

 

Το πείραμα με την ευρωπαϊκή παραγωγή σε χώρες του πρώην Ανατ. Μπλοκ δοκιμάστηκε και ξεπεράστηκε. Ένα παράδειγμα είναι οι Fret King που παράγονταν στην Τσεχία επίσης και πλέον φτιάχνονται στην Κορέα. Σε εργοστάσιο καμμιά 200αριά φορές μεγαλύτερο.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τυπικό παράδειγμα (για Strat/Tele style) είναι οι κινέζικης παραγωγής Bacchus.

 

που να δεις και τις γιαπωνεζικες.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να δεις και τις γιαπωνεζικες.....

 

Δεν τολμάω να αναφέρω καν τη λέξη ΗΑπονία.  ;)

 

Πλέον δεν παίζει ρόλο η χώρα προέλευσης εκτός αν φοράς χρωματιστά γυαλιά.

 

Αυτά που παίζουν ρόλο είναι, ποιος είναι ο κατασκευαστής που εγγυάται, ποιο είναι το εργοστάσιο, οι προδιαγραφές και το QC.

 

Στους γιαπωνέζους π.χ.: η Yamaha ξεκίνησε κάποια στιγμή να βγάζει φοβερές κιθάρες στην Ιαπωνία, μετά μετέφερε τη γραμμή παραγωγής στην Ταϊβάν (εργοστάσιο μεγέθους κωμόπολης βέβαια), τώρα δεν ξέρω καν που τις φτιάχνουν.

 

Μιλάμε ΠΑΝΤΑ για μαζικής παραγωγής όργανα. Γιατί διαφορετικά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν μάστορες για παράδειγμα στην Κίνα που μπορεί να φτιάχνουν απίστευτα χειροποίητα ακουστικά όργανα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εν τελει 7 χρονια μετα πηρα τη 2η μου ηλεκτρικη :P (η κιθαρα δεν ειναι το 'πρωτο' μου οργανο).

 

Κιθαρες πολλες δεν εχω παιξει στη ζωη μου γενικοτερα... :P

Και ενω ειχα φηθει για Classic vibe strat ή Mascis Jazzmaster, εν τελει στην audition ερωτευτηκα την πιο ροκ κιθαρα ολων των εποχων (η οποια ειχε αποκλειστει και καλα λογω specs χοχοχο - εδω γελαμε).

 

Fender Squier Classic vibe custom (Τele φυσικα)!!! Τρελα κυριοι! Xωρις λογια που λενε (εξωτερικα και εσωτερικα) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου