Προς το περιεχόμενο

Συστημα αποθηκευσης στο fantom-G


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια το θεμα το εχω χιλιοδιαβασει σε ξενα φορουμς, αλλα ενω τα αγγλικά μου πανε καλα δεν το χω καταλαβει 100% (βασικά καποια "αλλά" δεν επιασα).

 

Επειδη πρωτη φορα εχω χρονο να το ψαξω το οργανο απο τοτε που το πηρα αλλα δεν εχω την πολυτελεια να χασω ήχους θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για να είμαι σιγουρος.

 

Θελω να περασω την 1.3 εκδοση

 

Το υπάρχον προτζεκτ θα το αποθηκευσω στο στικακι με save as, ή με backup project? Θα σωθουν ολα τα sample sets και τα samples?

 

Επίσης, πως μπορω το υπαρχον προτζεκτ να το σωσω με 2 διαφορετικα ονοματα ωστε στο 2ο να κανω μικρες αλλαγες?

 

Οταν αναβω το οργανο χωρις φλασακι, ποιο προτζεκτ θα φορτωνει? Ή καλυτερα, πως θα γινει να το ετοιμαζω απο το σπιτι ωστε οταν πηγαινω για live με μια μπαντα να φορτωνει στην εκκινηση πχ το rock.prj και αλλη φορα το terlegas.prj χωρις να κουβαλαω το στικακι?

 

Αφου τα αποθηκευσω και βαλω την 1.3 ξαναβαζω κανονικά το παλιο μου προτζεκτ? Και πως? Restore? Load?

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το θεμα το εχω χιλιοδιαβασει σε ξενα φορουμς, αλλα ενω τα αγγλικά μου πανε καλα δεν το χω καταλαβει 100% (βασικά καποια "αλλά" δεν επιασα).

 

Επειδη πρωτη φορα εχω χρονο να το ψαξω το οργανο απο τοτε που το πηρα αλλα δεν εχω την πολυτελεια να χασω ήχους θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα.

 

Θελω να περασω την 1.3 εκδοση

 

Το υπάρχον προτζεκτ θα το αποθηκευσω στο στικακι με save as, ή με backup project? Θα σωθουν ολα τα sample sets και τα samples?

 

Εννοείς το internal project. Έχεις τις δύο επιλογές που αναφέρεις, αλλά έχεις και άλλη μία επιλογή, την επιλογή USB Storage mode. Προσωπικά το θεωρώ πιο ασφαλές με αυτό τον τρόπο.

Συνδέεις το Fantom-G με τον υπολογιστή σου με ένα USB καλώδιο, μέσω της USB σύνδεσης (USB Computer).

 

Στο Fantom-G επιλέγεις: Menu -> USB Storage -> Internal.

Στον υπολογιστή σου θα δεις να κάνει popup ένα νέο παράθυρο με τον φάκελο του internal project. Μπες στο φάκελο FantomG.Prj, κάνε copy+paste τους υποφακέλους (SEQ, SMPL, SND κλπ) και αποθήκευσέ τους σε έναν φάκελο του υπολογιστή σου.

 

Επίσης, πως μπορω το υπαρχον προτζεκτ να το σωσω με 2 διαφορετικα ονοματα ωστε στο 2ο να κανω μικρες αλλαγες?

 

Αυτό γίνεται μόνο σε projects που έχεις στο φλασάκι σου. Στην internal μνήμη μπορείς να γράψεις μόνο ένα project.

Αυτό που λες γίνεται με την εντολή Menu -> Project -> Save as.

Διαλέγεις την ίδια μνήμη (USB memory, δηλαδή το φλασάκι) και επιλέγεις ένα άλλο όνομα.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν κατά λάθος επιλέξεις το ίδιο όνομα με κάποιο άλλο υπάρχον project, θα του κάνεις οverwrite και δεν θα σε ρωτήσει καν για confirmation.

 

Οταν αναβω το οργανο χωρις φλασακι, ποιο προτζεκτ θα φορτωνει?

Το internal project.

Για να φορτώνει κατά το μπουτάρισμα το project που θέλεις (είτε είναι το Ιnternal είτε κάποιο από φλασάκι), απλά φόρτωσε αυτο το project και μετά κλείσε το όργανο. Αν κρατήσεις το φλασάκι μέσα, θα φορτώσει πάλι το ίδιο project κατά την εκκίνηση.

 

Γενικά το Fantom-G φορτώνει το project που φόρτωσες ή έσωσες την τελευταία φορά (είτε το internal είτε από κάποιο φλασάκι), αρκεί βέβαια να υπάρχει η απαιτούμενη μνήμη μέσα.

 

Αφου τα αποθηκευσω και βαλω την 1.3 ξαναβαζω κανονικά το παλιο μου προτζεκτ?

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων :)

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Πριν και μετά την αναβάθμιση, κάνε ένα factory reset.

 

Για να επαναφέρεις το internal project μετά την αναβάθμιση, σύνδεσέ το πάλι με τον υπολογιστή με USB Storage (Internal) και μόλις ανοίξει ο φάκελος, μπες στον FantomG.Prj, επέλεξε τα περιεχόμενά του και διέγραψέ τα. Σε αυτόν τον άδειο φάκελο θα βάλεις τους υποφακέλους (SEQ, SMPL, SND κλπ) που είχες αποθηκεύσει πριν στον υπολογιστή. Μετά κάνε:

Menu -> Project -> Load -> Internal -> OK

 

 

---------

 

 

- Για τα projects που έχεις σε φλασάκι(α), δεν χρειάζεται να κάνεις καμία διαδικασία επαναφοράς. Θα τα διαβάζει κανονικά και μετά την αναβάθμιση.

- Καλό είναι να έχεις ένα φλασάκι ειδικά για τις αναβαθμίσεις, ώστε να μην ταλαιπωρείται με πολλά γράψε-σβήσε και σου μπλοκάρει πάνω στην αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιιιιιλια ευχαριστω :D

 

Αντε να το συμμαζεψω λίγο γιατι απο τις απανωτες δουλειες, ειναι πιο αχουρι κι απο το σπιτι μου εκει μεσα :P

 

Τελικά δεν είναι και τόσο χαλια το συστημα της Ρολαντ. Εχω αρχισει να το προτιμω απο αυτό της korg (σειρα triton).  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου