Προς το περιεχόμενο

vox ac 15 vs fender blues junior


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το reverb του vox είναι από τα πιο μη λειτουργικά που έχω ακούσει..Απλά κακό

 

+1

 

Γενικά βρίσκω πολύ εποικοδομητική τη λογική της συνάντησης όπου ο καθένας φέρνει το κατιτις του και ακούει το κατιτις των υπολοίπων. Είναι "φορουμ" στην πράξη!

 

+1

 

Σίγουρα τα συμπεράσματα που πήρατε είναι διαφορετικά από αυτά που ακούμε στα κλιπς, αλλά συμφωνώ οτι γίνεται να πάρεις μια ιδέα για τις διαφορές των δύο ενισχυτών.

 

Από την εμπειρία μου με χρήση του ac15 και του Pro Junior είχα εκλάβει παρόμοια συμπεράσμαστα, κλίνοντας προς τα καθαρά του vox, αλλά την καλύτερη συμπεριφορά με πετάλια του Pro.

 

Συγκεκριμένα, δεν μπόρεσα ποτέ να βρω στον vox μια κατάλληλη ρύθμιση με distortion + wah (χρησιμοποιώντας διάφορα μοντέλα wah και drives) που να ακούγεται "καλά" σε όλη τη διαδρομή του wah και το αναφέρω γιατί είναι από τους απλούστερους συνδυασμούς πεταλιών.

 

Πλέον που παίζω σε tiny terror head + orange 112 καμπίνα, βρίσκω οτι ενω απολαμβάνει διθυραμβικές κριτικές για τα βρώμικά του, λίγοι αναφέρονται στα πραγματικά πολύ καλά καθαρά του. Μάλιστα πιστεύω οτι σε μια τέτοια σύγκριση μεταξύ των τριών, θα προέκυπτε ως ο πιο versatile. Παρόλαυτά, τα καθαρά ενός vox τα θεωρώ αναντικατάστατα και ίσως οι κάτοχοί του μετά από αρκετό ψάξιμο να καταλήγουν στο συνδυασμό των καταλληλότερων πεταλιών που ακούγονται πολύ καλά πάνω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άν θες να πάρεις την βοξίλα,το μεγάφωνο ΚΑΝΕΙ την διαφορά (αν και ο ενισχυτής αυτός μια υποψία σου δίνει μόνο της ''κλασσικής'' βοξίλας έτσι κι αλλιώς)

 

κατά τη γνώμη μου το κακό είναι που συνδέομαι ένα όνομα με κάποια συγκεκριμένη χροια/υλοποίηση κλπ. Εμένα με ένοιαζ να πάρω έναν ενισχυτή που να μου αρέσει για 2-3 πράγματα. Το ξέρω ότι η βοξίλα βγαίνει με "σκασμένο" μεγάφωνο, αλλά δε με πολυενδιαφέρει αυτού του είδους η παραμόρφωση/χρωματισμός ούτε το να είμαι vintage correct. Στο κάτω κάτω επειδή κάποιος έβγαλε έναν πρωτότυο ήχο το ...1964  :) δε σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε το ίδιο μετά από 50 χρόνια.

 

Έχει γίνει ένα ωραίο θέμα όπου κάποιος έβαλε ένα χτηνο tonker στο βοξ. Δε βρίσκω εκείνο το θέμα, αλλά εδώ έχει ένα ενδιαφέρον συγκριτικό

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156730.0

Φαντάζομαι ότι ο άνθρωπος τώρα θα έχει ένα τρομερό εργαλείο με άπειρο headroom. (αλλά και το wharfedale είανι σούπερ)

 

είναι και οι 2 εργαλεία ;)

 

+1000

 

όσο θυμαμαι ότι είχα δώσει 125000 για τρανζιστοράτο φενδερ

και σήμερα με 395 υερώ παίρνεις τέτοια λάμπα  :)

αλλά τότε η κίνα ήταν αλλιώς  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά τη γνώμη μου το κακό είναι που συνδέομαι ένα όνομα με κάποια συγκεκριμένη χροια/υλοποίηση κλπ. Εμένα με ένοιαζ να πάρω έναν ενισχυτή που να μου αρέσει για 2-3 πράγματα. Το ξέρω ότι η βοξίλα βγαίνει με "σκασμένο" μεγάφωνο, αλλά δε με πολυενδιαφέρει αυτού του είδους η παραμόρφωση/χρωματισμός ούτε το να είμαι vintage correct. Στο κάτω κάτω επειδή κάποιος έβγαλε έναν πρωτότυο ήχο το ...1964  :) δε σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε το ίδιο μετά από 50 χρόνια.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου,άλλωστε ούτε εγώ συμμερίζομαι αυτήν την υστερική vintago-λαγνεία,αλλά πέρα από αυτό το Blue παραμένει ένα εξαιρετικό (αν και υπερτιμημένο) μεγάφωνο με απίστευτες δυναμικές και ακριβώς επειδή ''αρπάζει'' εύκολα έχει ακόμα μεγαλύτερη συνολική συνεισφορά και χρωμάτισμα στον ήχο.

 

Έχει γίνει ένα ωραίο θέμα όπου κάποιος έβαλε ένα χτηνο tonker στο βοξ. Δε βρίσκω εκείνο το θέμα, αλλά εδώ έχει ένα ενδιαφέρον συγκριτικό

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156730.0

Φαντάζομαι ότι ο άνθρωπος τώρα θα έχει ένα τρομερό εργαλείο με άπειρο headroom. (αλλά και το wharfedale είανι σούπερ)

 

Πλέον χρησιμοποιώ και εγώ μία καμπίνα με Τόνκερ,αλλά πραγματικά είναι τελειώς διαφορετικής φύσης μεγάφωνα και πιθανή σύγκριση θα τα αδικούσε και τα 2.

Προσωπικά βεβαία θεωρώ ότι παραείναι balanced και τους λείπει αυτή η έντονη μεσαίο/υψηλή συχνοτικά περιοχή για να δέσουν καλά με vox, με τον showman όμως μου ακούγονται υπέροχα!

Όλα αυτά υπόκεινται βέβαια στα γούστα του καθενός, αλλά θα συμφωνήσω στο πόσο τυχεροί είμαστε που έχουμε πρόσβαση σε τέτοιο εξοπλισμό και έχουμε την πολυτέλεια να διαφωνούμε σε τέτοια θέματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι διαπιστώσατε αυτά που έχω γράψει πολλές φορές στο παρελθόν, και σας υπενθύμισα μερικές μέρες νωρίτερα (πως ο Blues Junior φέρει ΕL84 αλλά είναι πολύ πιο "φεντερένιος" από τον Vox, πως ο Vox είναι πιο "παρεμβατικός" σαν πλατφόρμα πεταλιών και πως πιο δύσκολα ταιριάζουν σε αυτόν κλπ)...  ;D :P

 

@Blue: όσες φορές κι αν έχω παίξει με τον Tiny Terror, δεν έχω ακούσει ποτέ καθαρά (εκτός από εντάσεις ομιλίας ψησίματος αιθέριας ύπαρξης), και πάντα το υποστηρίζω αυτό όταν με ρωτούν... Την ίδια άποψη έχω συναντήσει και γενικά με όλους όσους έχω μιλήσει προσωπικά, και δεξιά-αριστερά στο διαδίκτυο - πως είναι κάπως σαν ένα υπερφυσικό overdrive-distortion πετάλι. Τα βρώμικά του έχουν αρκετό από το παραδοσιακό Orange ηχόχρωμα αλλά τα μεσουψηλά του "ξυνουν" αρκετά και αρκετός κόσμος (κι εγώ) τα βρίσκει υπέρ του δέοντος "φωνακλάδικα". Πώς σου φάνηκαν? (Σόρι για το οφτόπικ - αν τραβήξει θα το ξεκολλήσουμε)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συγκεκριμένα, δεν μπόρεσα ποτέ να βρω στον vox μια κατάλληλη ρύθμιση με distortion + wah (χρησιμοποιώντας διάφορα μοντέλα wah και drives) που να ακούγεται "καλά" σε όλη τη διαδρομή του wah και το αναφέρω γιατί είναι από τους απλούστερους συνδυασμούς πεταλιών.

 

 

Το wah είναι ένα πετάλλι που δεν αρέσει του vox-ac15cc1, το διαπίστωσα και εγώ στον δικό μου, αλλά παρατήρησα , ότι άν το χειρίζεσαι με προσοχή (cry-baby) κάτι μπορεί να γίνει ......

Γεννικώς δέν ξέρω τις εντυπώσεις σας , πάντως εγώ θεωρώ ότι ο βόξ έχει μια απίστευτη γλυκάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, ας σας πω και εγω τα συμπερασματα μου! :)

 

πριν πω οτιδηποτε πρεπει να ξεκαθαρισω πως τοσο καιρο νομιζα πως ειχα τεσταρει αρκετες φορες τον μπλουζ τζουνιορ αλλα τελικα μετα απο παρεμβαση του φιλου μπλου, καταλαβα πως ηταν ο ΠΡΟ ΤΖΟΥΝΙΟΡ.

για αυτο αλλωστε και μου κανε μεγαλη εντυπωση πως ο ενισχυτης της δοκιμης τελικα μου αρεσε!

για αυτο ελεγα και βλακειες πως εχει 10ιντσο μεγαφωνο και τουιντ επενδυση! 8) 8)

 

 

 

 

καταρχην και οι δυο ενισχυτες ειναι αξιολογοι!

η πρωτη βασικη διαφορα τους στα δικα μου αυρια ειναι πως ο φεντερ παρα την διαφορετικη του σχεδιαση, διατηρει ακομα αυτον τον ''φεντερ'' χαρακτηρα που εμενα δεν μ αρεσει, ενω ο βοξ εχει πολυ πολυ ομορφα και πιο ''ουδετερα''αν μπορω να το πω ετσι καθαρα.

ακομα, με τον φεντερ μπορεις να πετυχεις μια πιο μεγαλη γκαμα ηχων!

σε αυτο βοηθαει και η ρυθμιση φατ που εχει αλλα και το πανελ του!

 

στα πεταλια δεν ειδα καποια ουσιαστικη διαφορα!

και οι δυο τα δεχονται μια χαρα!

εχω σκοπο μεσα στις επομενες μερες να κατσω και να ηχογραφησω αναλυτικα κλιπακια με τον βοξ και με διαφορα εφε!

παρ ολα αυτα, με τον τροπο που χρησιμοποιω εγω το γουα μου και τις βρωμες μου δεν εχω καποιο ιδιατερο προβλημα!

καπου εδω να αναφερω πως δεν παιζω ουτε σολο ουτε φανκιες, αλλα κυριως το χρησιμοποιω για εφεδοηχους (τυπου διαφανα κρινα-τρυπες και τετοια!)

 

σιγουρα πρεπει να σταθουμε στο βαρος και στην φορητοτητα των ενισχυτων!

ο βοξ ειναι και αισθητα πιο βαρυς και αισθητα πιο μεγαλος σε ογκο!

 

δεν ακουσα ιδιαιτερα το ριβερμπ του μπλουζτζουνιορ αλλα δεν μου εκανε και καμια εντυπωση!

οπως και να ναι παντως ειναι καλυτερο απο αυτο του βοξ που ειναι κατα γενικη ομολογια, αθλιο!

 

για χαιγκειν καταστασεις και παλι νομιζω οτι υπερτερει ο μπλουζτζουνιορ!

παρολα αυτα δεν πιστευω πως ειναι πετυχημενη αγορα κανενας απο τους δυο ενισχυτες για καποιον που εχει στοχο του εναν καλο μεταλ ηχο!

 

 

τελος, αν μου δινοταν τωρα η ευκαιρια να αγορασω καποιον απο τους δυο, για αλλη μια φορα στον βοξ θα στρεφομουν, καθοτι ταιριαζει καλυτερα με αυτα που θελω να παιξω και με αυτο που εχω εγω στο μυαλο μου, αλλα ειναι και οι δυο δυο πολυ αξιολογοι ενισχυτες στην κατηγορια τιμης τους!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Blue: όσες φορές κι αν έχω παίξει με τον Tiny Terror, δεν έχω ακούσει ποτέ καθαρά (εκτός από εντάσεις ομιλίας ψησίματος αιθέριας ύπαρξης), και πάντα το υποστηρίζω αυτό όταν με ρωτούν... Την ίδια άποψη έχω συναντήσει και γενικά με όλους όσους έχω μιλήσει προσωπικά, και δεξιά-αριστερά στο διαδίκτυο - πως είναι κάπως σαν ένα υπερφυσικό overdrive-distortion πετάλι. Τα βρώμικά του έχουν αρκετό από το παραδοσιακό Orange ηχόχρωμα αλλά τα μεσουψηλά του "ξυνουν" αρκετά και αρκετός κόσμος (κι εγώ) τα βρίσκει υπέρ του δέοντος "φωνακλάδικα". Πώς σου φάνηκαν? (Σόρι για το οφτόπικ - αν τραβήξει θα το ξεκολλήσουμε)

 

Δεν τον εχω δοκιμασει σε διαφορες καταστασεις, αλλα σε εντάσεις σπιτιού είναι ό,τι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει. Δεν είναι ψίθυρος, τον ρυθμίζω συνήθως στα 7W με volume στη μέση και gain στις 10 o clock περιπου και παίρνω τον ποιοτικότερο ήχο που έχω συναντήσει σε τέτοια ένταση. Ίσως να έχουν δίκιο όλοι οι αλλοι χρήστες που τον συναντάνε μόνο σε στούντιο, αλλά προσωπικά με βόλεψε πάρα πολύ.

 

Όπως και να έχει, πιστεύω οτι σε κάποιο σχετικό μαζικό event (όπως αυτό που είχε γίνει πέρσι σε προβάδικο) θα καταφέρω να έρθω και θα τα δούμε όλα αυτά αναλυτικά από κοντά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθές δοκιμάσαμε ένα overdriνe του JAM και στον Μπλους και στον βόξ, δύσκολο όμως να πω σε ποιον ταίριαζε καλύτερα, γενικά το συμπέρασμα ήταν ότι και στους 2 δούλευε πάρα πολύ καλά ....... =]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου