Προς το περιεχόμενο

εεε... και λοιπόν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δέν έχω δικό μου σπίτι εδώ, νοικιάζω και δέν σκοπεύω να αγοράσω, παρά την αντίθετη άποψη της γυναίκας μου που θέλει ένα δικό της σπίτι. Δέν έχω αρκετά χρήματα για μια τέτοια αγορά, και δέν σκοπεύω να χρεωθώ δια βίου 200 ή 300 χιλιάρικα και να είμαι σκλαβάκι της τράπεζας για ένα κεραμίδι με 4 τοίχους.

 

Πάνω σε αυτό επειδή το εχω σκεφτεί αρκετά , νομίζω ότι είναι ψευδαίσθηση. Απλά γιατι όταν είσαι στο ενοίκιο τα χρήματα δεν πάνε πουθενά. Και θα πληρώνεις μεχρι να πεθάνεις. Δεν μπορεις να σταματήσεις το ενοίκιο. Πάντα θα πρέπει να έχεις στεγη πανω απο το κεφάλι σου και παντα θα πληρώνεις ενοικιο. Η αίσθηση ότι με το ενοίκιο δεν δεσμεύεσαι ειναι ψευδαίσθηση.

Αν αγοράσεις ομως είναι σαν να δίνεις ενοικιο για 30 χρόνια ως τα 60 πχ. και μετά τέλος. Και αυτα τα ενοικια πηγαν σε τουβλα και όχι στον αέρα. Επίσης αυτα τα τουβλα μετά μπορει οταν φυγεις απο τον κόσμο να δώσουν ένα πιο αισιοδοξο μέλλον στα παιδιά σου καθώς θα έχουν ένα τέτοιο χαρτι (σπίτι).

Απλά το πρώτο είναι ψυχολογική ψευδαίσθηση λιγότερης πίεσης με ένα πανάκριβο αύριο (ειδικά όταν βγεις σε συνταξη και πρεπει να δινεις 500 ευρω νοικι) , ενώ το άλλο είναι ρεαλιστική προσέγγιση σαν επένδυση, αγχωτική αλλά στο τέλος δεν θα πληρώνεις αλλο και θα έχεις και κατι δικο σου.

 

Προτιμώ να νοικιάζω, να αλλάζω σπίτι άν δέν μου κάνει αυτό που έχω, να αλλάζω γειτονιά άν βαριέμαι σε αυτή που είμαι ή αν προτιμώ ήλιο το πρωί στο σπίτι αντί για το απόγευμα.

 

Αυτό όντως είναι ένα θέμα. Μπορείς να νοικιάσεις το σπίτι που αγόρασες και με τα λεφτά του ενοικίου να πας αλλου.  ;D

 

Γενικώς συμφωνώ με όσα λες και να προσθέσω κάτι για την παιδεία, τα γυμναστήρια, γενικά την λογική του πληρώνω για κατι που δεν θα πρεπε. Δεν ξερω αν ειμαι λάθος αλλά είμαι πεπεισμένος ότι κοροιδευόμαστε. Σαν μαθητής δεν δεχτηκα ποτέ να παω φροντιστήριο. Ειλικρινά χρειαζεται να πας σε καποια πράγματα αλλά δεν το δέχτηκα. πέρα απο το επιπεδο παιδείας ήξερα πολύ καλά ότι πάω φροντιστήριο γιατι πληρώνω και άρα θα ασχοληθώ. πληρώνω για να με κάνουν να ασχοληθώ και να διαβάσω. Αντιθέτως όποτε πρόσεξα στο μάθημα και παρακολούθησα τους καθηγητές, κακους και καλους, αποκομισα όλο το μάθημα, έκανα τις ερωτήσεις μου και ασχέτως επιπεδου παιδείας στην χώρα έμαθα πληρως το μαθημα.νιώθω ότι τα παιδιά απλά είναι στην "αδιάφορη" φάση τους και απλά με ενοχές για τα χρήματα γονιών που δίνονται στα φροντιστήρια πάνε εκεί μπας και πιεστουν και διαβάσουν. Δεν αναιρεί αυτό το γεγονός ότι εχουμε αθλιο εκπαιδευτικό και κοινωνικό σύστημα για πέταμα στα σκουπιδια. Αλλα υποστηρίζω την θέληση και τον ρόλο της καθώς και την προσωπική μας συμπεριφορά απέναντι στην μαθηση και στους καθηγητες / καλοι ή κακοι.

Στα γυμναστήρια νομιζω πας για να πληρώσεις και να πιεστείς. αφου πληρώνεις πρέπει να γυμναστεις. πληρωνουμε κοινως για να μας πιεζουν μεσω του χρηματος που δωσαμε οτι πρεπει να κανουμε τα αυτονοητα. αυτονοητα οπως διαβασμα, γυμναστικη και αλλα. Η γνώμη μου για αυτό ολοκληρώθηκε όταν έκανα για ενα χρονο γυμναστικη 15 λεπτών σπιτι μου. κοιλιακους, βαρακια, καμψεις. τιποτα αλλο. το τι φετες ειχα γινει , θα τρεμε ο Ζαμπιδης να ουμε.  ;D ;D ;D

Δεν τα παω και πολυ καλα με τον γραπτο λογο αλλα θελω να πω οτι με ενοχλει και νιωθω, πως εχουμε μπει εδω και χροοοοοοονια στην εποχη που πλεον επειδη εχουμε χάσει την "ανθρωπιά" μας και βασικα στοιχεία όπως την μελέτη, εκπαίδευση, όρεξη για μάθηση, να προσέχουμε το σώμα μας, να γυμναζομαστε, έχουμε φτάσει λοιπον στις τελευταιες γενιες να πληρωνουμε ώστε να τα κανουμε αυτα. να πληρωνουμε ωστε να νιωσουμε οτι ΠΡΕΠΕΙ να τα κανουμε αλλιως πανε τσαμπα τα λεφτα. Ολα κινουνται με το χρημα.

 

Εννοειται οτι δεν εχεις δικο σου σπιτι (απο τη στιγμη που δεν "τα βρηκες" απο τους δικους σου τα ακινητα),μονο τρελλοι θα αγοραζαν σπιτι σε μια χωρα οπως η Ελλαδα και στις τιμες τις Ελλαδας (ελα Βερολινο αν θελεις με 100 χιλιαρικα θα σου βρω παλατακι Wink)

 

Η φουσκα των ακινητων στην Ελλαδα ειναι τοσο μεγαλη που τωρα που θα σκασει θα μας ακουσουν μεχρι τον...Κρονο...

 

Μπορει και ετσι οπως λες. Δεν ξερω, ειναι μεγαλο θεμα το σπιτι και η πραγματικη διαφορα του νοικιαζω - αγοραζω. Σε αντικειμενικα λεφτα το νοικιαζω ειναι πληρωνω 500 ευρω καθε μηνα για παντα και δεν μου μενει τιποτα στο τελος. Το αγοραζω ειναι πληρωνω 500 για 30 χρονια και εχω αυτο που πληρωσα στο τελος. Μεγαλο θεμα οπως ειπα και δεν θεωρω ντε και καλα οτι εχω δικιο και ολοι εχουν αδικο, συμφωνω εν μερη με ολα οσα ειπωθηκαν αλλα ειναι θεμα ΜΕΓΑΛΟ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και οι δύο απόψεις έχουν τα δίκια τους και είναι απόλυτα σεβαστές.

 

Η δεύτερη άποψη βέβαια (περί ιδιοκτησίας) ενέχει και την υπόθεση ότι η αγορά θα διατηρήσει (τουλάχιστον σε πληθωριστικά επίπεδα) την αξία της.

Διαφορετικά συνυπολογιζομένων των τόκων και οικονομικών και ψυχολογικών θυσιών και των δεσμεύσεων λόγω δανείου, συντήρηση ακινήτου, πιθανή φορολόγηση ακινήτου και λοιπών παραμέτρων, η υποτίμηση (και σε μερικές περιπτώσεις μεγάλη) του ακινήτου, καθιστά μια τέτοια επένδυση ζημιογόνα.  

 

Επίσης αυτα τα τουβλα μετά μπορει οταν φυγεις απο τον κόσμο να δώσουν ένα πιο αισιοδοξο μέλλον στα παιδιά σου καθώς θα έχουν ένα τέτοιο χαρτι (σπίτι).

Αν και αποδέκτης τέτοιας γονικής λογικής (και τους ευχαριστώ) μην ξεχνάς ότι είναι και η παροχή που γεννάει την αντίληψη "και γω χέστηκα, δουλίτσα στο δημόσιο έχω, ένα κεραμίδι πάνω απ' το κεφάλι μου το χω, δε πα να ........ όλοι τους".

Έλλειψη κινήτρου. Και ξέρουμε όταν τα κίνητρα εκλείπουν.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο απόψεις έχουν τα δίκια τους και είναι απόλυτα σεβαστές.

 

Η δεύτερη άποψη βέβαια (περί ιδιοκτησίας) ενέχει και την υπόθεση ότι η αγορά θα διατηρήσει (τουλάχιστον σε πληθωριστικά επίπεδα) την αξία της.

Διαφορετικά συνυπολογιζομένων των τόκων και οικονομικών και ψυχολογικών θυσιών και των δεσμεύσεων λόγω δανείου, συντήρηση ακινήτου, πιθανή φορολόγηση ακινήτου και λοιπών παραμέτρων, η υποτίμηση (και σε μερικές περιπτώσεις μεγάλη) του ακινήτου, καθιστά μια τέτοια επένδυση ζημιογόνα.   

 

Καλα ναι, εγω το σκεφτομαι μονο ως κατι που πληρωνεις σαν ενοικιο και στο τελος σου μενει. σαν επενδυση εννοειτε δεν ξερω αν αξιζει η αν εχει νοημα. καταρχας για να πεις οτι ειναι επενδυση οντως μαλλον θες λοττο και 3 σπιτια για να νοικιαζεις τα δυο.  :)

 

DIY φετες!

 

Γεια σου ρε ταγκ-ταηλερ απ το φαητ κλαμπ  ;D

 

;D ;D μπα μην αγχωνεσαι. τωρα ειμαι στα πιο χοντρα μου ever. θα παω γυμναστηριο μαλλον  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φουσκα των ακινητων στην Ελλαδα ειναι τοσο μεγαλη που τωρα που θα σκασει θα μας ακουσουν μεχρι τον...Κρονο....

 

Αυτό εγώ το έλεγα πρίν 2-3 χρόνια σε φίλους μην αγοράζεται φούσκες ,είμαστε η χώρα της υπερβολής και θα σκάσει απότομα η φούσκα,στην αρχή τα εμπορικά ακίνητα τα οποία θα μείνουν στα αζήτητα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ναι, εγω το σκεφτομαι μονο ως κατι που πληρωνεις σαν ενοικιο και στο τελος σου μενει.

Και αυτό επένδυση είναι. Μην μπερδεύεσαι με την άμεση απολαβή εσόδων.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει και ετσι οπως λες. Δεν ξερω, ειναι μεγαλο θεμα το σπιτι και η πραγματικη διαφορα του νοικιαζω - αγοραζω. Σε αντικειμενικα λεφτα το νοικιαζω ειναι πληρωνω 500 ευρω καθε μηνα για παντα και δεν μου μενει τιποτα στο τελος. Το αγοραζω ειναι πληρωνω 500 για 30 χρονια και εχω αυτο που πληρωσα στο τελος. Μεγαλο θεμα οπως ειπα και δεν θεωρω ντε και καλα οτι εχω δικιο και ολοι εχουν αδικο, συμφωνω εν μερη με ολα οσα ειπωθηκαν αλλα ειναι θεμα ΜΕΓΑΛΟ.

 

δυστυχως δεν ειναι ετσι...

 

θα σου κανω ενω μικρο παραδειγμα,για να καταλαβεις και τι ΚΑΚΗ επενδυση ειναι το ακινητο στην Ελλαδα

 

Το σπιτι που μενω αυτη τη στιγμη πωλειται για 300.000 ευρω,εγω ομως το νοικιαζω για...800/ευρω...αν το αγοραζα με δανειο θα επρεπε να δινω για 35 ετη....1800 ευρω/μηνα (θα εδινα τελικα περιπου 800.000 ευρω),απο οτι βλεπεις ο χαμενος ειναι ο ιδιοκτητης για εχει μια ΑΣΤΕΙΑ αποδοση για το κεφαλαιο του (περιπου 2% αν αφαιρεσεις και την φορολογια αρα περισσοτερο τον συμφερει να τα εχει σε αφορολογητα ομολογα και χωρις το ρισκο, και της φθορες ενος σπιτιου ασε που αν του φυγω θα.... καταστραφει μια και θα μεινει κανα χρονο ξενοικιαστο το ακινητο ;)

 

Με τα 300.000 αυτα ΣΗΜΕΡΑ αγοραζω (αν τα ειχα) ακινητο στο East Side της Νεας Υορκης και το νοικιαζω για πλακα 3.500 ευρω/μηνα..

 

You do the math για το αν αξιζει να εχει καποιος "επενδυσεις σε ακινητα" στην Ελλαδα.

 

Γενικα μιλωντας ακριβα ακινητα αγοραζουμε σε πολιτισμενες χωρες με ισχυρη οικονομια οχι σε αφρικανικου τυπου χωρες οπως η Ελλαδα,η αγορα ακινητων στην Ελλαδα υπαρχει και συντηρειται μονο λογω του κατοχικου συνδρομου των γονεων μας (ενα κεραμιδι πανω απο το κεφαλι μας) και λογω του γεγονοτος οτι λιγοι εχουν καταλαβει οτι δεν εχουμε πια δραχμες (ο βασικος λογος που καποιοι επενδυαν σε ακινητα αλλα σε λογικες τιμες μετα τον πολεμο).

 

Αν δεν πεσουν οι τιμες ενα 40% σπιτι δεν θα ξαναπουληθει ποτε στην Ελλαδα ,συντομα  οσοι εχουν αγορασει για "επενδυση"  θα βλεπουν την επενδυση τους να καταρεει ως αξια,κατι πρωτογνωρο για τον Ελληνα ακινητουχο....αλλα καθολου πρωτογνωρο για τους ξενους(ΗΠΑ,Ισπανια,Αγγλια,Γερμανια)

 

Προσωπικα αν ημουν κυβερνηση θα εβαζα φυλακη ολους τους κατασκευαστες και μεσιτες στην Ελλαδα μια και ειναι υπευθυνοι για τη μεγαλυτερη κλοπη πλουτου (& τη μεγαλυτερη φουσκα) απο τους ταλαιπωρους Ελληνες απο την ημερα που μπηκε το ευρω στη ζωη μας,θα επρεπε να ντρεπονται που ζουνε.....(οι τιμες των ακινητων εχουν αυξηθει απο 40%-100% αναλογα με την περιοχη  απο το 2002)

 

στην αρχή τα εμπορικά ακίνητα τα οποία θα μείνουν στα αζήτητα.

 

καλα αυτα αστα ,ηδη ειναι 50%-60% κατω στις τιμες πωλησης (καλα για ενοικια δεν μιλαμε..σε λιγο θα σε..πληρωνουν για να τα νοικιαζεις...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι όλα αυτά αν αγοράσεις μόνος σου σπίτι, οπότε τουλάχιστον θα έχεις ενα

κεραμίδι και δεν σε κουνάει κανείς. Αν είσαι πχ 35, περιμένεις παιδί, έχεις χρεωθεί

ένα δάνειο με αποπληρωμή σε 30 χρόνια προφανώς μαζί με την σύζυγο και σε 6,7

χρόνια χωρίζεις τι ακριβώς γίνεται με την... επένδυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι όλα αυτά αν αγοράσεις μόνος σου σπίτι, οπότε τουλάχιστον θα έχεις ενα

κεραμίδι και δεν σε κουνάει κανείς. Αν είσαι πχ 35, περιμένεις παιδί, έχεις χρεωθεί

ένα δάνειο με αποπληρωμή σε 30 χρόνια προφανώς μαζί με την σύζυγο και σε 6,7

χρόνια χωρίζεις τι ακριβώς γίνεται με την... επένδυση?

Ωραία πλάνα κάνεις Μπίχλα...ξέχασες και τη διατροφή ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πλάνα κάνεις Μπίχλα...ξέχασες και τη διατροφή ;D

Μα δεν είναι ένα απο τα μεγαλύτερα ρίσκα που θα πάρει κάποιος στη ζωή του? Εγώ

μεγάλωσα στο σπίτι που έφτιαξε ο παππούς μου για τους γονείς μου, ο πατέρας μου

δεν αγόρασε τίποτα. Οι γονείς μου χώρισαν στα 13 χρόνια, ο πατέρας μου έμεινε σε

αυτό το σπίτι (μέχρι που ξαναπαντρεύτηκε και κατέβηκε Αθήνα), η μητέρα μου είχε

κάποια χρήματα στην άκρη, πήρε και ένα μικρό δάνειο για διαμέρισμα (μόλις 200 η

δόση). Σε εμένα θα μείνουν 2 διαμερίσματα και ένα μαγαζί, οπότε όλοι είμαστε

ευχαριστημένοι. Στην κατάσταση που περιέγραψα πιο πάνω τι θα συμβεί, θεωρείς

οτι αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου