Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Ibanez RG2550Z!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ο φίλος του φίλου αγόρασε ibanez και περίμενε να ακούσει ήχο στρατ ή λες πολ, τότε κακώς πήρε ibanez!

Και εμένα η δική μου ibanez ―rg470 japan αγορασμένη προ δεκαετίας― δεν μου αρέσει ―πλέον― καθόλου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κακή κιθάρα.

Αλλό το δεν μου αρέσει, και άλλο το είναι για πέταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και μην περιμένεις το ίδιο σουστέιν από μια μπολτ ον με τρέμολο με αυτό μιας σετ νεκ με φιξντ μπρίτζ και μάλιστα με μεγαλύτερο βάρος ―γενικός αλλά όχι απόλυτος κανόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπε οτι ενας φιλος του ειχε παρει την jem την ιδια χρονικη περιοδο με αυτον (1996) ειχε σκασει παραπανω λεφτα αποτι αυτος για τη gibson  και Το σκυλομετανιωσε οπως λεει. Ο ηχος για τα σκουπιδια χαλια στα ρυθμικα χωρις sustain.

 

Καλά τώρα... ό,τι νάναι...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι πιό έυκολα αναγνωρίζεις μια στρατ ή μία γκιμπσον όταν την ακούς, παρά μια ιμπανεζ , τουλάχιστον το δικό μου αυτί―αν και χάνω μάλλον κάτι decibell!.

 

Φίλε  pethamene με όλο το θάρρος και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι κατέληξες στο συγκεκριμένο όργανο με έναν κάποιο ενθουσιασμό( σαν την έίδες και να σου γυάλισε που λέμε) το οποίο σίγουρα δεν είναι κακό, αλλά σίγουρα είναι επίφοβο όταν ετοιμάζεσαι να ξηλωθείς ένα χιλιάρικο.

 

Και κάνω την επόμενη λογική ερώτηση. Ποιό ήχο/ύφος θες να πετύχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα γουστα ειναι αυτα! Ενας τεχνικος εδω  οποθ πιγαινα την ESP για set up  μου ελεγε οτι οι ibanez ειναι φοβερες κιθαρες τοσο κατασκευαστικα τοσο και σε σχεση τιμης/αποδοσης ειδικα οι made in japan και με μια μικρη αναβαθμηση μπορουν να γινουν φοβερες. Ο τυπος ειχε στη κατοχι του πολλα custom made κομματια απο vigier ,framus fender custom shop και τις gibson τις συχαινοταν και πιστευε οτι τα 3/4 των χρηματων που δινεις για gibson ειναι για το ονομα! ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι πιό έυκολα αναγνωρίζεις μια στρατ ή μία γκιμπσον όταν την ακούς, παρά μια ιμπανεζ , τουλάχιστον το δικό μου αυτί―αν και χάνω μάλλον κάτι decibell!.

 

Φίλε  pethamene με όλο το θάρρος και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι κατέληξες στο συγκεκριμένο όργανο με έναν κάποιο ενθουσιασμό( σαν την έίδες και να σου γυάλισε που λέμε) το οποίο σίγουρα δεν είναι κακό, αλλά σίγουρα είναι επίφοβο όταν ετοιμάζεσαι να ξηλωθείς ένα χιλιάρικο.

 

Και κάνω την επόμενη λογική ερώτηση. Ποιό ήχο/ύφος θες να πετύχεις;

Κοιτα  η πρωτη μου ηλεκτρικη κιθαρα ηταν μια ESP Eclipse I με EMG  μαγνητες. Το λαθος μου ηταν οτι πηρα μια πολυ ακριβη κιθαρα και ειχα εναν αθλιο ενισχυτη. Ισως να την παρεξηγησα και να μην της εδωσα την αξια που της αξιζε. Πριν 3 μηνες την πουλησα εξαιτιας οικονομικων λογων και αυτη τη στιγμη δεν εχω κιθαρα. Ειπα μιας και θα παρω κιθαρα να παρω κατι διαφορετικο αν και ο μανικι της ESP ηταν αρκετα λεπτο και με βολευε αρκετα.Απλα Σκεφτομαι επειδη ειμαι αρχαριος στην ηλεκτρικη οτι θα μου ηταν ποιο ευκολο να ξεκινησω με μια Ibanez, ισως να με βολευε περισσοτερο.. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή κιθάρα για να ξεκινήσεις και να συνεχίσεις (και να συνεχίσεις και να συνεχίσεις και να συνεχίσεις) είναι αυτή που σου κάθεται καλύτερα, και αυτό δεν το αποφασίζεις με specs. Δυστυχώς σε αυτό δεν υπάρχει μια συνταγή που να δουλεύει για όλους.

 

Τώρα αν νομίζεις ότι σε βολεύουν τα λεπτά μανίκια, ΔΟΚΙΜΑΣΕ και μιά ibanez και αποφασίζεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρες esp eclipse για αρχή ???

Θές κάτι διαφορετικό και σκέφτεσαι να πάρεις ibanez ???

Eίσαι αρχάριος και ρωτάς αν θα ήταν καλή μια κιθάρα των 1000ευρώ για αρχή ???

Παρ'ολο που είχες ESP για αρχή ???

και τι σχέση έχουν οι gibson τις Ιbanez? Οπτικά να τις δείς και μόνο καταλαβαίνεις οτι άλλο οργανο είναι το ένα και άλλο το άλλο.

Μήπως να κάνεις ένα τεστ αυτογνωσίας και να ξεκινήσεις με μια απλή κλασσική??

Απλα ερωτήσεις κάνω.

 

 

Κοιτα  η πρωτη μου ηλεκτρικη κιθαρα ηταν μια ESP Eclipse I με EMG  μαγνητες. Το λαθος μου ηταν οτι πηρα μια πολυ ακριβη κιθαρα και ειχα εναν αθλιο ενισχυτη. Ισως να την παρεξηγησα και να μην της εδωσα την αξια που της αξιζε. Πριν 3 μηνες την πουλησα εξαιτιας οικονομικων λογων και αυτη τη στιγμη δεν εχω κιθαρα. Ειπα μιας και θα παρω κιθαρα να παρω κατι διαφορετικο αν και ο μανικι της ESP ηταν αρκετα λεπτο και με βολευε αρκετα.Απλα Σκεφτομαι επειδη ειμαι αρχαριος στην ηλεκτρικη οτι θα μου ηταν ποιο ευκολο να ξεκινησω με μια Ibanez, ισως να με βολευε περισσοτερο.. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα εχει περιπλακει μου φενεται λιγο... εγω πιστευω οτι το παιδι που ανοιξε το ποστ θελει να του πουμε οτι οι ιμπανεζ ειναι οι καλυτερες κιθαρες που υπαρχουν.... και δικαιως απο μια αποψη αφου σου λεει τοσο καιρο που διαβαζω εδω στο νοιζ τα διαφορα ποστ οταν τιθεται θεμα ιμπανεζ κανουμε σταυρους μετανοιες , ευχελαια , και γενικα θεωρουνται κορυφαιες... τωρα που τα συζηταμε ενδελεχως αποδεικνυεται πως και αυτες οπως και ολες εχουν καποια τρωτα σημεια και ετσι το παλουκαρι μπερδευται...παντως με το 1000ρικο παιρνει και μια ιμπανεζ σαν αυτη που θελει σε μεταχειρησμενη και μια επιφων λες πολ στανταρτ που θα του δωσει αρκετη χαρα που θα του εδινε μια γκιμπσον.... και αν την συγκρινουμε και με γκιμπσον στουντιο τοτε μπορει να του δωσει και περισσοτερη χαρα... αποψη μου ετσι ? δεν θιγω τις στουντιο... take it easy ... ok ? μην μου την στεισετε πουθενα ?  :D καλες οι στουντιο !!! αλλα καλες και οι επιφων στανταρντ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου