Προς το περιεχόμενο

DIY Quick Pedals


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

WilliamSats, δεν θέλω να σε προσγειώσω απότομα αλλά από τη στιγμή που οι έξοδοι θα έχουν κοινή γείωση δεν έχει και πολύ νόημα η συγκεκριμένη κατασκευή. Σκοπός σε μία τέτοια περίπτωση είναι οι απομονωμένες έξοδοι. Αυτό σημαίνει και ξεχωριστή γείωση για κάθε μία.

 

Εκτός και αν η κατασκευή πρόκειται για κάτι άλλο και όχι για πεταλάκια (τύπου VoodooLab).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

WilliamSats, δεν θέλω να σε προσγειώσω απότομα αλλά από τη στιγμή που οι έξοδοι θα έχουν κοινή γείωση δεν έχει και πολύ νόημα η συγκεκριμένη κατασκευή. Σκοπός σε μία τέτοια περίπτωση είναι οι απομονωμένες έξοδοι. Αυτό σημαίνει και ξεχωριστή γείωση για κάθε μία.

 

Εκτός και αν η κατασκευή πρόκειται για κάτι άλλο και όχι για πεταλάκια (τύπου VoodooLab).

 

+1000

 

Υ.Γ.

Συνεχίζω να έχω τις επιφυλάξεις μου γιά το de-coupling. Μακάρι να βγώ λάθος. Θα εξαρτηθεί από το ποιά πεταλάκια θα τροφοδοτηθούν.

 

Υ.Γ.

Στην πρόσφατη έκθεση που έγινε στο Ζάππειο, υπήρχε ένα παιδί που είχε εκθέσει κάποια πεταλάκια του με κάποιο DIY αντίστοιχο τροφοδοτικό αν δεν κάνω λάθος. Ήταν στο περίπτερο του Noiz (αριστερά στο βάθος). Τον είχα ρωτήσει κάτι παρόμοιο και από τις απαντήσεις του μου έδωσε να καταλάβω ότι γνωρίζει από αυτά. Συγνώμη δεν συγκράτησα το όνομά του. Αυτός σίγουρα θα μπορεί να σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WilliamSats, δεν θέλω να σε προσγειώσω απότομα αλλά από τη στιγμή που οι έξοδοι θα έχουν κοινή γείωση δεν έχει και πολύ νόημα η συγκεκριμένη κατασκευή. Σκοπός σε μία τέτοια περίπτωση είναι οι απομονωμένες έξοδοι. Αυτό σημαίνει και ξεχωριστή γείωση για κάθε μία.

 

Δεν νομίζω να είναι και το τέλος του κόσμου. Και το λεγόμενο χταπόδι με τα πολλά βύσματα, κοινή γείωση δίνει. Δεν είναι ότι δεν θα δουλέψει η κατασκευή, απλά όντως χάνεται κάπου το νόημα των πολλών εξόδων.

 

Μια που το συζητάμε και αυτό, πως μπορείς να έχεις isolated κυκλώματα με ξεχωριστές γειώσεις;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θα δουλέψει, θα δουλέψει! Απλά δεν θα έχει isolated εξόδους.

 

Για να είναι isolated οι έξοδοι πρέπει το κάθε τροφοδοτικό να είναι πλήρως απομονωμένο. Δηλαδή να έχει τον δικό του σταθεροποιητή, πυκνωτή, ανορθωτή ΚΑΙ τύλιγμα μετασχηματιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...Και το λεγόμενο χταπόδι με τα πολλά βύσματα, κοινή γείωση δίνει. Δεν είναι ότι δεν θα δουλέψει η κατασκευή, απλά όντως χάνεται κάπου το νόημα των πολλών εξόδων.

Πολύ σωστά. Το ότι θα δουλέψει, θα δουλέψει.

Όμως αυτό με το "χταπόδι" δεν δίνει μόνο κοινή γείωση αλλά κοινό ρεύμα αφού είναι 100% παράλληλα (no isolation).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WilliamSats, δεν θέλω να σε προσγειώσω απότομα αλλά από τη στιγμή που οι έξοδοι θα έχουν κοινή γείωση δεν έχει και πολύ νόημα η συγκεκριμένη κατασκευή. Σκοπός σε μία τέτοια περίπτωση είναι οι απομονωμένες έξοδοι. Αυτό σημαίνει και ξεχωριστή γείωση για κάθε μία.

 

Εκτός και αν η κατασκευή πρόκειται για κάτι άλλο και όχι για πεταλάκια (τύπου VoodooLab).

 

 

Μπορείς να επεκτείνεις λίγο το σκεπτικό σου; Διαφωνώ με αυτό, αλλά ίσως παραβλέπω κάτι προφανές...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ότι θα δουλέψει, θα δουλέψει! Απλά δεν θα έχει isolated εξόδους.

 

Για να είναι isolated οι έξοδοι πρέπει το κάθε τροφοδοτικό να είναι πλήρως απομονωμένο. Δηλαδή να έχει τον δικό του σταθεροποιητή, πυκνωτή, ανορθωτή ΚΑΙ τύλιγμα μετασχηματιστή.

Απόλυτο isolation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτο isolation.

 

Αν αυτό είναι απάντηση στο ερώτημά μου, δε με καλύπτει. Πώς έχεις απόλυτο isolation όταν τα πετάλια έχουν ήδη κοινή γείωση;!

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν αυτό είναι απάντηση στο ερώτημά μου, δε με καλύπτει. Πώς έχεις απόλυτο isolation όταν τα πετάλια έχουν ήδη κοινή γείωση;!

;D  ;D  ;D

Σωστός!!!

Αν και το "Απόλυτο isolation" που έγραψα πιό πάνω, δεν αναφερόταν σε σένα σαν απάντηση αλλά στον myster_maze. Όντως είναι απόλυτο isolation αυτό που πρότεινε (σαν τροφοδοτικό) αλλά μέχρι και τις εξόδους. Από κει και πέρα, μπορεί και να εξαρτηθεί από τυχόν κακοτεχνία κάποιου κατασκευαστή. Οπότε αυτό που λες. Μου έχει συμβεί καί αυτό.

Τέλος πάντων.

 

Αυτό που λες με την κοινή γείωση απ'τα πετάλια, είναι απόλυτα σωστό. Γι'αυτό και κάπου πιό πάνω είπα ότι εξαρτάται από το ποιά πετάλια θα τροφοδοτήσεις. Αν είναι του ίδιου κατασκευαστή καλώς. Αν όμως μπλέξεις με διαφορετικούς κατασκευαστές και τουλάχιστον ένα πεταλάκι έχει κάτι διαφορετικό στο εσωτερικό κύκλωμα της τροφοδοσίας του, τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, ότι τα πετάλια έχουν κοινή γείωση. Οπότε, αν 6 πετάλια στη σειρά τροφοδοτούνται από το ίδιο τροφοδοτικό, το οποίο έχει κοινή γείωση και για τα 6 πετάλια, τότε έχουμε 5 βρόγχους γείωσης (ground loops). Ο κάθε βρόγχος σχηματίζεται μεταξύ 2 πεταλιών και της τροφοδοσίας τους. Για να "σπάσουν" αυτοί οι βρόγχοι πρέπει να έχουμε 6 απομονωμένες τροφοδοσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου