Προς το περιεχόμενο

DIY Quick Pedals


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

A:με αυτον τον ορο ενοω πολυ πριμο ηχο με τελιος κομμενα μπασα σε βαθμο που οταν παιζω εκτη χορδη να ακουγετε ενα μπζζζ

Β:οι metallica που κολλανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

A:με αυτον τον ορο ενοω πολυ πριμο ηχο με τελιος κομμενα μπασα σε βαθμο που οταν παιζω εκτη χορδη να ακουγετε ενα μπζζζ

Β:οι metallica που κολλανε;

 

Κάνε μονάχα αλλαγή στο πυνωτή εισόδου, για να δεις αν θα έρθει πιο κοντά σε αυτό που σκέφτεσαι.

 

Τσέκαρε επίσης για τυχών προβληματάκια στη κατασκευή σου, λάθος αντιστάσεις, ανάποδα τρανζίστορ κλπ και κυρίως τη τροφοδοσία σου, στο pin 7 του LM, θα πρέπει να έχεις γύρω στα 9v.

 

Οι Metallica εκ παραδρομής του avatar σου...  :P

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπόν...

Τι θα λέγατε για προενισχυτή δύο βαθμίδων με δύο λυχνίες και ένα (ή περισσότερα) tone control?

Εγώ λέω να το δοκιμάσω σιγά σιγά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

R1=1MΩ

R2=220KΩ

R3=100KΩ

R4=470KΩ

C1=47nF

C2=47nF

C3=1uF

C4=10nF

VR1=B50KΩ

VR2=A100KΩ

1 Λυχνία 12AU7 ή 12ΑΤ7

1 κεραμική βάση για λυχνία 9 επαφών

1 βύσμα για την τροφοδωσία (θυληκό όπως αυτό που έχουν τα πεταλάκια για τους μετασχηματιστές)

 

 

την λυχνια που αναφερεις που μπορουμε να τιν βρουμε και με τι κοστος?

Και επειδη ειμαι τσαμπατζης (Οι τσαμπατζιδες ειναι σαν τις κατσαριδες...παντα επιβιωνουν..μουχεχε...)αντι για τετοια βαση,που δεν εχω ιδεα οπως και την λαμπα που να τιν βρω και με τι κοστος,μπορω να χρησιμοποιησω πχ κατι πλαστικο ή νατα τα κολλισω ολα στα pins της λαμπας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

την λυχνια που αναφερεις που μπορουμε να τιν βρουμε και με τι κοστος?

12AU7 και 12AT7 βρίσκεις σχεδόν σε όλα τα μουσικομάγαζα που έχουν ανταλλακτικά και σε ότι τιμή θέλεις.

Νομίζω μία "κινέζα" δεν θα σου κοστίσει πάνω από 10-12 ευρώ.

 

αντι για τετοια βαση,που δεν εχω ιδεα οπως και την λαμπα που να τιν βρω και με τι κοστος,μπορω να χρησιμοποιησω πχ κατι πλαστικο ή νατα τα κολλισω ολα στα pins της λαμπας?

Με γρήγορες και καθαρές κολλήσεις στα pin δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, βέβαια το κόστος της βάσης είναι γελοίο, αφού μιλάμε για €1,5 μέχρι €4.

Επίσης αν κολλήσεις απ'ευθείας στα pin φρόντισε να τοποθετήσεις έτσι τη λάμπα ώστε να μην κουνιέται ή χειρότερα να μη χτυπάει μέσα στο κουτί.

 

Good Luck!

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ξεθάβω και συνεχίζω!

 

Έφτιαξα ένα σχέδιο για DIY One Spot και έχω απορίες καθώς δεν είμαι 100% σίγουρος ότι το έχω κάνει σωστό.

Η ιδέα είναι, ένα κουτάκι με εξόδους 9V & 12V βασισμένο στα Voltage Regulators 7809 και 7812 με πυκνωτές 0,1uF σαν φίλτρα.

Η τροφοδοσία θα γίνετε από εξωτερικό τροφοδοτικό όπως αυτά που έχουν τα laptop στα 18V 4.5A, το γιατί έχω επιλέξει τέτοιου είδους τροφοδοτικό είναι επειδή και να καεί μπορείς να αλλάξεις μόνο αυτό και επειδή είναι αρκετό για να τροφοδοτήσει πάρα πολλά πετάλια.

 

Γνώμες, διορθώσεις κλπ?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα LM σου αντεχουν 18V εισοδο, νομιζω θα εισαι μια χαρα!

 

Ναι, αντέχουν μέχρι και 25 κατά τον κατασκευαστή πάντα.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.

Θα χρειαστούν ψύκτρες ή μήπως ένα μικρό ανεμιστηράκι θα έκανε δουλειά? Θα υπήρχε θέμα με τον ήχο στη περίπτωση του ανεμιστήρα?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να συνδεσεις ενα LM, να το συνδεσεις και σε ενα πεταλι δοκιμαστικα, και να δεις αν ζεσταινεται τοσο οσο να χρειαζονται ψυκτρες εξτρα. Τωρα για θορυβο απο το ανεμιστηρακι δεν εχω ιδεα...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου