Προς το περιεχόμενο

DIY Quick Pedals


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα τα datasheets για τα LM78xx προτεινουν 330nF στην εισοδο και 100nF στην εξοδο. Τωρα πού βρηκες εσυ 100nF στην εισοδο, σε ποιο datasheet;

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Όχι δεν κάνεις λάθος, εγώ το έγραψα λάθος. Στη μέση είναι GND, αλλά είναι το - που έρχεται απ'το τροφοδοτικό, οπότε μπερδεύτηκα, σορρυ.

No problem. Απλά πρόσεχε τη σημειογραφία. Εγώ να δεις λάθη!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ολα τα datasheets για τα LM78xx προτεινουν 330nF στην εισοδο και 100nF στην εξοδο. Τωρα πού βρηκες εσυ 100nF στην εισοδο, σε ποιο datasheet;

Αυτό που λες, ναί, όντως συμβαίνει. Απλά σε πολλά diagrams υπάρχει ίδιο (π.χ. 100nF ή 220nF) τόσο στην είσοδο όσο και στην έξοδο. Εξαρτάται εκτός από τον ηλεκτρολυτικό που είναι στην είσοδο καί από το pre-filtering.

 

Στην περίπτωσή μας (του WilliamSats), η κύρια τροφοδοσία έρχεται από S.P.S. (Switching). Οπότε μπορεί να θεωρηθεί ότι είναι καθαρό το ρεύμα που θα πάει στο/στα LM. Αυτό λέει η λογική.

 

Άλλωστε, τα LM που χρησιμοποιεί στο συγκεκριμένο project, είναι απλά γιά να "φέρει" την τάση στα επιθυμητά επίπεδα (9V & 12V) που θέλει γιά τα πεταλάκια.

Με άλλα λόγια, το ρεύμα του είναι ήδη DC regulated αλλά σε υψηλότερο voltage. Με τα LM απλά το κατεβάζει.

Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ.

 

Εκτός κι αν αγνοήσεις ότι έχεις Switching DC regulated output τροφοδοτικό και το πας όλο από την αρχή. Δηλαδή μετά γέφυρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ.. και ναι και όχι... σύμφωνα με τα κατασκευαστικά specs ο πυκνωτής αυτός δεν κανει μόνο ripple filtering αλλά αποτρέπει και εσωτερικές ταλαντώσεις υψηλών συχνοτήτων που προκαλούνται από μεγάλα μήκη καλωδίων στην είσοδο (όπως στην περίπτωσή μας δηλαδή) ή μεγάλες χωρητικότητες στην έξοδο. Quoting:

 

"In many low current applications, compensation capacitors are not required. However, it is recommended that the regulator input be bypassed with capacitor if the regulator is connected to the power supply filter with long lengths, or if the output load capacitance is large. An input bypass capacitor should be selected to provide good high frequency characteristics to insure stable operation under all load conditions. A 0.33 µF or larger tantalum, mylar or other capacitor having low internal impedance at high frequencies should be chosen. The bypass capacitor should be mounted with the shortest possible leads directly across the regulators input terminals"

 

(http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/CD00000444.pdf)

 

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω το datasheet που το ανέφερε πιο ξεκάθαρα, αυτό το λέει λίγο πιο συγκαλυμμένα - το συμπέρασμα όμως είναι το ιδιο: τουλάχιστον 330nF και μάλιστα "γρήγορο" πυκνωτή (άρα αποκλείονται οι ηλεκτρολυτικοί).

 

Πόσο μάλλον όταν έχεις switching τροφοδοτικό στην είσοδο με το αναπόφευκτο εγγενές high-frequency ripple...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολύ καλά όλα αυτά και γνωστά από τους κατασκευαστές των συγκεκριμένων regulators. Εξαρτάται όμως τι θα μπεί μετά.

Πάρε γιά παράδειγμα ένα σημερινό S.P.S. που είναι γιά πεταλάκια (stomp pedals). Εκεί σαφώς και μπορεί να υπάρχει high-frequency ripple. Αλλά, ο κατασκευαστής του stomp box, πίστεψέ με έχει υπολογίσει κάποια πράγματα και δεν είναι καθόλου τυχαίο που σε κάποια πεταλάκια αναφέρει προτεινόμενο τροφοδοτικό της επιλογής του. Έχει κάνει τις ανάλογες μετρήσεις σε διάφορες συνθήκες και δεν είναι μόνο θέμα marketing όπως πολλοί πιστεύουν. Σε πολλά είναι θέμα ασφάλειας - αξιοπιστίας - ποιότητας.

 

Από την άλλη, κάθε σοβαρός κατασκευαστής κάνει κατά καιρούς κάποιες μετατροπές στην εσωτερική τροφοδοσία κάποιων μηχανημάτων.

 

Άσε που στο κάτω κάτω της γραφής, τα συγκεκριμένα regulators, σε μεγάλο μέρος της δικής μου δουλειάς τουλάχιστον, έχουν πάει πιά "περίπατο" σε πάρα πολλά προϊόντα που σχεδιάζονται τα τελευταία χρόνια.

 

Σε ορισμένα πράγματα συντελούν κάποιοι παράγοντες και υπάρχουν κάποιες ανοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένας ηλεκτρολυτικός παράλληλα στην είσοδο δεν θα έβλαπτε. Επίσης, βάλε και ψύχτρες, better safe than sorry.

 

Άσε που στο κάτω κάτω της γραφής, τα συγκεκριμένα regulators, σε μεγάλο μέρος της δικής μου δουλειάς τουλάχιστον, έχουν πάει πιά "περίπατο" σε πάρα πολλά προϊόντα που σχεδιάζονται τα τελευταία χρόνια.

 

Εννοείς τα LM78xx και αν ναι τι προτιμούν, LM317;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωσή μας (του WilliamSats), η κύρια τροφοδοσία έρχεται από S.P.S. (Switching). Οπότε μπορεί να θεωρηθεί ότι είναι καθαρό το ρεύμα που θα πάει στο/στα LM. Αυτό λέει η λογική.

 

Άλλωστε, τα LM που χρησιμοποιεί στο συγκεκριμένο project, είναι απλά γιά να "φέρει" την τάση στα επιθυμητά επίπεδα (9V & 12V) που θέλει γιά τα πεταλάκια.

Με άλλα λόγια, το ρεύμα του είναι ήδη DC regulated αλλά σε υψηλότερο voltage. Με τα LM απλά το κατεβάζει.

Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ.

Ακριβώς αυτό.

 

Εκτός κι αν αγνοήσεις ότι έχεις Switching DC regulated output τροφοδοτικό και το πας όλο από την αρχή. Δηλαδή μετά γέφυρας.

Όχι δεν θέλω να μπλεχτώ με τέτοια.

 

Χμμ.. και ναι και όχι... σύμφωνα με τα κατασκευαστικά specs ο πυκνωτής αυτός δεν κανει μόνο ripple filtering αλλά αποτρέπει και εσωτερικές ταλαντώσεις υψηλών συχνοτήτων που προκαλούνται από μεγάλα μήκη καλωδίων στην είσοδο (όπως στην περίπτωσή μας δηλαδή) ή μεγάλες χωρητικότητες στην έξοδο. Quoting:

 

"In many low current applications, compensation capacitors are not required. However, it is recommended that the regulator input be bypassed with capacitor if the regulator is connected to the power supply filter with long lengths, or if the output load capacitance is large. An input bypass capacitor should be selected to provide good high frequency characteristics to insure stable operation under all load conditions. A 0.33 µF or larger tantalum, mylar or other capacitor having low internal impedance at high frequencies should be chosen. The bypass capacitor should be mounted with the shortest possible leads directly across the regulators input terminals"

 

(http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/CD00000444.pdf)

 

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω το datasheet που το ανέφερε πιο ξεκάθαρα, αυτό το λέει λίγο πιο συγκαλυμμένα - το συμπέρασμα όμως είναι το ιδιο: τουλάχιστον 330nF και μάλιστα "γρήγορο" πυκνωτή (άρα αποκλείονται οι ηλεκτρολυτικοί).

 

Πόσο μάλλον όταν έχεις switching τροφοδοτικό στην είσοδο με το αναπόφευκτο εγγενές high-frequency ripple...

 

Οι απόψεις διίστανται.

Όπως πολύ σωστά αναφέρεις τα περισσότερα data sheets μιλάνε για 330nf στην είσοδο και 0.1μF στην έξοδο.

Εγώ βρήκα jpg που είχα στο σκληρό από data sheets της National (νομίζω ή άλλης εταιρίας που δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς τώρα) και από κάποιο άλλο site και έλεγε για 0.1uF και στην είσοδο και στην έξοδο.

 

 

Άρα συνοψίζουμε τα μέχρι τώρα και λέμε ότι στην είσοδο και στην έξοδο θα μπει 330nF πυκνωτής tantalum.

Κατά τ'άλλα, όλα τα υπόλοιπα μένουν ίδια?

Μήπως να ψάξω να βρω ένα 15V τροφοδοτικό αντί για το 18V που έχω για ασφάλεια, μήπως τα 18V είναι πολλά όπως λέει ο Μανώλης παραπάνω?

 

Άσε που στο κάτω κάτω της γραφής, τα συγκεκριμένα regulators, σε μεγάλο μέρος της δικής μου δουλειάς τουλάχιστον, έχουν πάει πιά "περίπατο" σε πάρα πολλά προϊόντα που σχεδιάζονται τα τελευταία χρόνια.

Γιατί?

 

7809-Circuit-Diagram-300x300.gif.4848c41151554caa78b021f6188a1040.gif

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως ένας ηλεκτρολυτικός παράλληλα στην είσοδο δεν θα έβλαπτε. Επίσης, βάλε και ψύχτρες, better safe than sorry.

Σαφώς. Όχι μόνο στην είσοδο αλλά καί στην έξοδο.

 

Εννοείς τα LM78xx και αν ναι τι προτιμούν, LM317;

Όχι. Υπάρχουν άλλα, νέες σειρές που γιά κακή μας τύχη δεν υπάρχουν ακόμα στην αγορά.

 

Άσε που ακόμα και ένα απλό LM78xx σε ορισμένα μηχανήματα έχει τεράστια διαφορά. Το made in Japan καθώς και το "καλύτερης διαλογής" το πληρώνεις ακριβότερα αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Υπάρχουν άλλα, νέες σειρές που γιά κακή μας τύχη δεν υπάρχουν ακόμα στην αγορά.

 

Άσε που ακόμα και ένα απλό LM78xx σε ορισμένα μηχανήματα έχει τεράστια διαφορά. Το made in Japan καθώς και το "καλύτερης διαλογής" το πληρώνεις ακριβότερα αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Μάλιστα.

Μιάς που το συζητάμε και επειδή σχεδιάζω ένα τροφοδοτικό για το επόμενο project, το οποίο θα έχει LM317Τ και LM337Τ (bipolar) και δεν έχω κάνει ακόμα παραγγελία, μήπως μπορείς να μου προτείνεις ποιάς εταιρίας θεωρείς "καλύτερα", πιο έμπιστα βρε αδερφέ  :) ;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 330nF προτείνεται για να είσαι καλυμμένος από όλες τις κακοτοπιές. Δε σημαίνει ότι δε θα δουλέψει το ίδιο καλά με 100nF στην είσοδο, εκτός αν τύχει και έχεις κάποια "κακοτοπιά" (όπως οι μακριές γραμμές που αναφέρει, τα μεγάλα χωρητικά φορτία, κακή τοπολογία κλπ). Συνήθως δεν έχεις, αλλά γιατί να μην είσαι σίγουρος μια και καλή; 330nF (τανταλίου ή Mylar) στην είσοδο και 100nF στην έξοδο λοιπόν και τέλος...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου