Προς το περιεχόμενο

DIY Quick Pedals


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εαν βαλω στο κυκλωμα μου ΔΥΟ 9 βολτες μπαταριες για να ανταποκρινεται η 12ΑΧ7 καλυτερα με τα 18 βολτ? τι θα γινει θα δουλευει παλι μια χαρα? ή θα υπαρξη προβλημα?

Μηπως θα χρειαζομαι μια 9 βολτ και αλλες τυπου ΑΑΑ για να φτασω ακριβως τα 12 βολτ?

Δεν είναι απαραίτητο να φτάσεις στα 12V και με 9 μια χαρά θα δουλέψει.

Αν πάλι θες να πας στα 12 με 2 9V μπαταρίες, θα χρειαστείς ένα Voltage Regulator 7812, όπου στο pin 1 είναι το + απ'τις μπαταρίες (18V), το PIN 2 θα πάει στη γείωση του κυκλώματος και απο το Pin 3 θα πάρεις τα 12V.

 

Κάτι τέτοιο έψαχνες?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γιατί δεν παίρνεις ένα τροφοδοτικό στα 12V σταθεροποιημένο? Δεν νομίζω να στοιχίζει παραπάνω από δύο 9βολτες και θα κρατήσει περισσότερο!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοιο ηθελα αλλα και το 12 βολτ τροφοδοτικο μια χαρα λυση ειναι!

Μελεταω κατι σχεδια για να φτιαξω ενα δικο μου λαμπατο πεταλι και σκεφτομουνα στην αρχη να βαλω τροφοδοσια για 9 βολτ που με εναν transformer θα γινεται 12 βολτ η τροφοδοσια του κυκλωματος μου!αλλα δεν βρηκα εδω θεσσαλονικη τετοιο μετατροπεα :((καλα δεν εψαξα και πολυ σε ενα ηλεκτρονικαδικο ρωτησα μονο)

 

myster_maze οταν λες σταθεροποιημενο τι εννοεις?θα βγαζει ακριβως 12 βολτ?

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοιο ηθελα αλλα και το 12 βολτ τροφοδοτικο μια χαρα λυση ειναι!

Μελεταω κατι σχεδια για να φτιαξω ενα δικο μου λαμπατο πεταλι και σκεφτομουνα στην αρχη να βαλω τροφοδοσια για 9 βολτ που με εναν transformer θα γινεται 12 βολτ η τροφοδοσια του κυκλωματος μου!αλλα δεν βρηκα εδω θεσσαλονικη τετοιο μετατροπεα :((καλα δεν εψαξα και πολυ σε ενα ηλεκτρονικαδικο ρωτησα μονο)

Μπορείς να το ξεκινήσεις με 12V και με έναν 7809 Voltage Regulator να πέσεις στα 9V, είναι πολύ πιο εύκολο απ'το να κάνεις τα 9V, 12V.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι οχι! :Dδεν θελω να τροφοδοτησω με 9 βολτ,μονο τα 12 βολτ χρειαζομαι!κοιτα στην τελικη φτιαχνω το πεταλι μου και θα βαλω μονο μετασχηματιστη 12 βολτ για τροφοδοσια και ειμαι κομπλε!παντως ευχαριστω χρησιμα τα regulator!

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

myster_maze οταν λες σταθεροποιημενο τι εννοεις?θα βγαζει ακριβως 12 βολτ?

Ναι, να έχει τουλάχιστον ένα 7812 μέσα! Αλλιώς υπάρχει περίπτωση να έχεις θόρυβο από το πεταλάκι σου.

 

Καλή ιδέα είναι να χρησιμοποιήσεις δικό σου 7812 και κανένα έξτρα πυκνωτή στην τροφοδοσία σου και να πάρεις τροφοδοτικό 15V ή 18V.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα είναι να χρησιμοποιήσεις δικό σου 7812 και κανένα έξτρα πυκνωτή στην τροφοδοσία σου και να πάρεις τροφοδοτικό 15V ή 18V.

Νομίζω οτι το ίδιο κάνει και η Damage Control που φτιάχνει εξαιρετικά λαμπάτα πετάλια. Nice!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου το τροφοδότησα με 12V απο έναν μετασχηματιστή απο φορτιζόμενο τρυπάνι που έσφαξα (κράτησα επίσης τον ανορθωτή και τον πυκνωτή εξόδου), έβαλα ένα 7812 και έναν πυκνωτή 100μF παράλληλα και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό!

Όταν δεν παίζω, το κύκλωμα παραμένει dead silent. Μόνο σε ακραίο gain υπάρχει μια υποψία θορύβου 50Hz, αλλά κάπου στο πολύ βάθος...

Συνιστώ με 1000 τα 12V έναντι των 9V. Η διαφορά στον ήχο είναι σημαντική.

 

Και προς θεού μην το τροφοδοτήσετε με μπαταρία! Θα κρατήσει το πολύ για 10-15 λεπτά! Τα 150mA που καταναλώνουν τα νήματα των λυχνιών, τις εξαντλούν πολύ γρήγορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ δε μας πετάς και κανένα  mosfet ενισχυτάκι να τα κοτσάρουμε μαζί; ::) ::) ::)

Μπορεί να μας προκύψει κανένα ΝΟΙΖ valvetronix  ;D ;D ;D

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ δε μας πετάς και κανένα  mosfet ενισχυτάκι να τα κοτσάρουμε μαζί; ::) ::) ::)

Μπορεί να μας προκύψει κανένα ΝΟΙΖ valvetronix  ;D ;D ;D

Απ'οσο ξέρω ο Toneless έχει ένα καλό σχεδιάκι για "smokey amp" βασισμένο στο LM386, αν θέλει να το μοιραστεί μαζί μας...

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου