Προς το περιεχόμενο

DIY Quick Pedals


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πολυ μου την δινουν τα θρεντ που μιλανε αλλες γλωσσες εκτως απο ελληνικα :-\ :-\ :-\ ;D ;D ;D

Άμα τη μάθεις όμως αυτή τη γλώσσα είναι μαμώ ;)  ;D

Τρελό κόλλημα μετά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έφτιαξα ένα σχέδιο για DIY One Spot και έχω απορίες καθώς δεν είμαι 100% σίγουρος ότι το έχω κάνει σωστό.

Η ιδέα είναι, ένα κουτάκι με εξόδους 9V & 12V βασισμένο στα Voltage Regulators 7809 και 7812 με πυκνωτές 0,1uF σαν φίλτρα.

Η τροφοδοσία θα γίνετε από εξωτερικό τροφοδοτικό όπως αυτά που έχουν τα laptop στα 18V 4.5A, το γιατί έχω επιλέξει τέτοιου είδους τροφοδοτικό είναι επειδή και να καεί μπορείς να αλλάξεις μόνο αυτό και επειδή είναι αρκετό για να τροφοδοτήσει πάρα πολλά πετάλια.

Χαζές ερωτήσεις.

1) Αυτό (το συγκεκριμένο εξωτερικό τροφοδοτικό) από μόνο του δεν ανεβάζει το κόστος;

2) Δεν είναι πολλά τα 18V γιά τα 7809;

3) Γιά το filtering θα υπάρχουν μόνο οι πυκνωτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αυτό (το συγκεκριμένο εξωτερικό τροφοδοτικό) από μόνο του δεν ανεβάζει το κόστος;

Όχι και τόσο, μπορώ να βρώ με €15-€20 που πιστεύω ότι είναι μια χαρά τιμή. Αν υπάρχει και φθηνότερο δε λέω όχι ;D

2) Δεν είναι πολλά τα 18V γιά τα 7809;

Ο κατασκευαστής λέει up to 23V, η λογική (μου) λέει 15V, τα 3V παραπάνω πιστεύεις ότι θα δημιουργήσουν πρόβλήμα? Αν ναι υπάρχουν και 15V 4A τροφοδοτικά, απλά έχω πρόχειρο το 18V.

3) Γιά το filtering θα υπάρχουν μόνο οι πυκνωτές;

Ότι ξέρεις πες το τώρα ;D Τι άλλο μπορώ να βάλω?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όχι και τόσο, μπορώ να βρώ με €15-€20 που πιστεύω ότι είναι μια χαρά τιμή. Αν υπάρχει και φθηνότερο δε λέω όχι ;D

Καλή η τιμή. Ελπίζω να είναι καλό και το τροφοδοτικό. Μιλάς βέβαια γιά switching.

 

Ο κατασκευαστής λέει up to 23V, η λογική (μου) λέει 15V, τα 3V παραπάνω πιστεύεις ότι θα δημιουργήσουν πρόβλήμα? Αν ναι υπάρχουν και 15V 4A τροφοδοτικά, απλά έχω πρόχειρο το 18V.

Ο κατασκευαστής μπορεί να λέει. Αυτά που θα πάρεις εσύ ή ο οποιοσδήποτε (από την αγορά φαντάζομαι), θα είναι εντάξει ή τίποτα Κινέζικα του κ.....?

Με το συμπάθειο δηλαδή.

 

Ότι ξέρεις πες το τώρα ;D Τι άλλο μπορώ να βάλω?

Αν το τροφοδοτικό είναι Switching, λογικά πρέπει να έχει και φίλτρα στην έξοδο.

Οπότε... βλέποντας και κάνοντας. Αλλιώς θα πρέπει κατά την γνώμη μου πάντα, να μπούν ξεχωριστά φίλτρα σε κάθε έξοδο (Capacitor - Coil - Capacitor). Μην με ρωτάς γιατί, έχουν δει πολλά τα μάτια μου.

Γιά παράδειγμα και μακάρι να πέσω έξω, όταν βάλεις δύο 9βολτα πεταλάκια διαφορετικών κατασκευαστών, μπορεί να έχεις πρόβλημα στον ήχο.

Ίσως να είμαι και λιγάκι έως πολύ υπερβολικός. Εσύ θα μου πεις.

Ένα άλλο που δεν βλέπω ή δεν είδα, είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά de-coupling. Π.χ. τα 9Volt είναι κοινά, τουλάχιστον απ'όσο είδα. Αυτό από μόνο του το κάνει very common.

 

Υ.Γ.

Στην πρόσφατη έκθεση που έγινε στο Ζάππειο, υπήρχε ένα παιδί που είχε εκθέσει κάποια πεταλάκια του με κάποιο DIY αντίστοιχο τροφοδοτικό αν δεν κάνω λάθος. Ήταν στο περίπτερο του Noiz (αριστερά στο βάθος). Τον είχα ρωτήσει κάτι παρόμοιο και από τις απαντήσεις του μου έδωσε να καταλάβω ότι γνωρίζει από αυτά. Συγνώμη δεν συγκράτησα το όνομά του. Αυτός σίγουρα θα μπορεί να σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ερώτηση.

Ξανακοιτάζω τώρα την τελευταία "φωτό". Τί έχεις κάνει - τι εννοείς;

Έχεις βάλει ξεχωριστά regulator, ένα σε κάθε έξοδο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.

Ξανακοιτάζω τώρα την τελευταία "φωτό". Τί έχεις κάνει - τι εννοείς;

Έχεις βάλει ξεχωριστά regulator, ένα σε κάθε έξοδο;

 

Ναι.

 

edit: Με το de-coupling εννοείς τον πυκνωτή στην έξοδο σωστά?

 

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα 18V δεν έχεις πρόβλημα, μέχρι 35V αντέχουν όλα τα LM7809/12. Επίσης με θερμοκρασίες δεν έχεις πρόβλημα, χωρίς ψύκτρα τα LM78xx αντέχουν εως 100mA ρεύμα εξόδου, αν το πεταλάκι δεν τραβάει παραπάνω από 100mA (σχεδόν κανένα δεν τραβάει τόσο) δε θα έχεις πρόβλημα. Αν θες να εισαι σιγουρος ομως, βαλε και μια μικρη ψυκτρα στο καθε LM, ετσι παίρνεις πολύ μεγαλύτερο ρεύμα, μέχρι και 1,5Α (αν είναι μεγαλουτσικη η ψυκτρα). Σε κάθε περίπτωση ομως δεν προκειται να κανεις ζημια στα πεταλια καθως ολα τα LM εχουν thermal shutdown μηχανισμο αν ζεσταθουν πολυ.

 

Όσο για το γενικό σχέδιο, οι πυκνωτές στην είσοδο του κάθε LM78xx συνιστάται να είναι 330nF.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι.

Μάλιστα.

 

Επίσης στη φωτό εκεί που λες: +18VIN , -18V G

μήπως εννοείς: +18V , GND ;

Γιατί +18V , -18V μας κάνουν 36V. Με 36V θα σκάσουν τα regulators.

Εκτός κι αν το τροφοδοτικό γιά το οποίο μιλάς είναι όντως +18V, -18V και λείπει από την φωτό το common GND. Μήπως εγώ κάνω κάποιο λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.

 

Επίσης στη φωτό εκεί που λες: +18VIN , -18V G

μήπως εννοείς: +18V , GND ;

Γιατί +18V , -18V μας κάνουν 36V. Με 36V θα σκάσουν τα regulators.

Εκτός κι αν το τροφοδοτικό γιά το οποίο μιλάς είναι όντως +18V, -18V και λείπει από την φωτό το common GND. Μήπως εγώ κάνω κάποιο λάθος;

Όχι δεν κάνεις λάθος, εγώ το έγραψα λάθος. Στη μέση είναι GND, αλλά είναι το - που έρχεται απ'το τροφοδοτικό, οπότε μπερδεύτηκα, σορρυ.

 

Όσο για το γενικό σχέδιο, οι πυκνωτές στην είσοδο του κάθε LM78xx συνιστάται να είναι 330nF.

Την τιμή 0.1uF την πήρα απ'τα spread sheet της εταιρίας. Ποια η διαφορά με τους 330nF?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου