Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση αρ.33754 για τη συμμετοχή των ξύλων στον ήχο της ηλ. κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα περί ξύλων κλπ...

Αυτά είναι για τους γέρους...εμείς οι νέοι το έχουμε ξεπεράσει... ;D ;)

http://www.customshop.gr/fiber.html

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το'χετε χάσει εδω μέσα λιγάκι έτσι; Είπαμε ότι όταν περνάς οδοστρωτήρες από πάνω, όλα επίπεδα δείχνουν. Βάλε ένα Metalζώον μπροστά από οποιαδήποτε κιθάρα κι αμα καταλάβεις διαφορά από τη μια στην άλλη, εμένα να με πείς προκόπη.

 

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.

Τον ρόλο του οδοστρωτήρα-σιδερωτήριο στην προκειμένη περίπτωση παίζει το high gain modelling του line6 (ό,τι κιθάρα και να βάζαμε πανομοιότυπο ήχο θα πέρναμε)

 

Βέβαια σε ένα άλλου είδους και ποιότητας overdrive (απο έναν λαμπάτο πχ) θα υπήρχαν διαφορές, δεν θα ήταν μόνο στα καθαρά... (συμφωνώ δλδ με αυτό που λέει ο X-minor)

 

Είμαι ίσως απο τους λίγους (εδώ...) που πιστεύουν οτι τα ξύλα παίζουν ρόλο...(μια άποψη που δεν πρόκειται ν'αλλάξω ποτέ των ποτών...)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσοθν αυτα τα θέματα που αναστατώνουν την επιστημονικη κοινότητα !!!!

Παντως εγώ που παιζω μονο με τατοιο gain μου ακουστηκε σφαιρα ο ήχος....

Αλλα να ξέρουμε οτι όταν αγοράζουμε κιθάρα καλύτερα να ακουμε τον ήχο της στα καθαρά!!! Εκει μετριέται καλυτερα το sustain...

 

MMM να φανταστει κανεις οτι ο πατέρας μου εχει μαζέψει ξυλεία απο παλέτες και εγώ πηγα και αγόραζα μαόνια.....

τσάμπα τα δινα τα φράκγα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ίσως απο τους λίγους (εδώ...) που πιστεύουν οτι τα ξύλα παίζουν ρόλο...(μια άποψη που δεν πρόκειται ν'αλλάξω ποτέ των ποτών...)  ;D

 

Δεν είσαι μόνος σου...... Και μάλιστα τώρα (αυτόν τον καιρό) στο εργαστήρι οργανοποιού το διαπιστώνω καθημερινά.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος. Πάλι ξύλα; Δεν αντέχω άλλο.  ;D :-\

 

ενταξει πρεπει να παραδεχτεις οτι απο το "Παλι ξυλο?" ειναι καλυτερα...... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι από ένα documentary στο οποίο συναντιούνται ο Jimmy Page,o Edge,ο Jack White και μιλάνε γενικά για την κιθάρα,τις επιρροές τους και αυτή είναι η πρώτη σκηνή:

It might get loud

Είναι λίγο πιο χύμα από το πρώτο βιντεάκι αλλά σίγουρα έχει χαβαλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πειρα μου με τις κιθαρες ειναι αρκετα μικρη μιας και δεν εχω παιξει με πανω απο 30 κιθαρες στη ζωη μου,παντως απο τι εχω δει και εχω ακουσει,οσο πιο vintage ειναι κατι τοσο καλυτερο ειναι για τα δικα μου αυτια.

Εχω παιξει με καμια 10ρια στρατοκαστερς αμερικανες και μη φεντερ και μη ακριβες και μη...

η καλυτερη ever ειναι μια 57 reissue του 89 την οποια και αγορασα πριν κανα χρονο.

Εχω παιξει με 5-6 lespauloειδης κιθαρες η καλυτερη ειναι μια 58vos gibson που ειδα στο guitar store.

Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο...αλλα προσωπικα οι vintagoκιθαρες μου ακουγονται πιο ''ζωντανες'' και κυριως πιο ''αληθινες'' ... και το λεω εγω που στη ζωη μου εχω ασχοληθει 70% με το μεταλ και 30% με οτιδιποτε αλλο.Κι ομως προτιμω μια στρατ με εναν medium humbucker και vintage tremolo για γκαζια παρα μια jackson με αctive μαγνητες και floyd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από δυο μήνες πήρα έναν διπλό μαγνήτη με 10€ (καινούργιο) για ένα πρότζεκτ .Επειδή δεν ήξερα το wiring ,είπα να κάνω μια δοκιμή με τον ενισχυτή.Σύνδεσα δυο καλώδια  (τα πρώτα που έπιασα) με το βύσμα και μετά στον ενισχυτή.Πήρα την Φεντερ μου και κρατούσα τον μαγνήτη ακριβώς πάνω από τις χορδές.Και έμεινα έκπληκτος!!!Ο ήχος του μαγνήτη (όταν τον κρατούσα στην θέση με τον δυνατότερο ήχο και περισσότερo sustain) δεν είχε να ζηλέψει ΤΙΠΟΤΑ από ένα μαγνήτη με γύρω-γύρω Μαόνι.Οποτε τσάμπα τους πληρώνουμε για να έχει η κιθάρα

αλντερ,μαπλ,μαονι κτλ. >:( Επανάσταση αδέρφια ;D ;D!!!!!!

 

Παραδειγματίστηκα λοιπόν και πήρα την απόφαση να φτιάξω κιθάρα από σανίδια από πάτο καναπέ!!!!!!!!!! ;D ;D

Blue Öyster Cult και Buck Dharma,

Yeah!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω το κομματι μου;

 

Εχουμε σπιτι μια mid-late 60's strat του πατερα μου (μετραει για vintage, φανταζομαι, αν και δεν εχουμε σκοτιστει να μαθουμε ακριβη χρονολογια). Ειναι μια ΠΑΡΑ πολυ καλη κιθαρα... ακριβως οπως μια 2010 US standard strat ειναι μια ΠΑΡΑ πολυ καλη κιθαρα. Δεν αντιλαμβανομαι κατι συντριπτικα καλυτερο στην παλια κιθαρα. Το οτι ειχα παντα τη δυνατοτητα να ακουσω και να παιξω ενα vintage οργανο σε καλο εξοπλισμο, πιθανοτατα μου εδωσε την ευκαιρια να το εκτιμησω ως αυτο που ακριβως ειναι (μια καλη παλια κιθαρα) χωρις τους μυθους που το περιβαλλουν. Στην πραγματικοτητα, οταν αρχισα να ψαχνομαι, μου εκανε εντυπωση που καθε φορα που την επιανα δεν εβλεπα/ακουγα το Χριστο φανταρο, διοτι αν πιστεψει κανεις ολα οσα λεγονται για τις vintage κιθαρες, αυτο ακριβως θα επρεπε να συμβαινει.

 

Αρα προσωπικα δεν ασπαζομαι το "Δεν τα φτιαχνουν οπως παλια". Ισα-ισα που πλεον σε πολλους τομεις τα φτιαχνουν καλυτερα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου