Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση αρ.33754 για τη συμμετοχή των ξύλων στον ήχο της ηλ. κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν για να τελειώνουμε με το θέμα μια και καλή,είναι σαν να λέμε οτι σε μία Ferrari τα λάστιχα δεν παίζουν κανένα απολύτως ρόλο στην απόδοσή της... ;D

 

Aν την οδηγω εγω,δεν παιζουν κανενα ρολο.

Αν την οδηγει ο Σουμαχερ,ΤΕΡΑΣΤΙΟ...

Δεν τελειωνει ετσι ευκολα το θεμα...

Νομιζω πως ολοι συμφωνουμε και προσπαθουμε να βρουμε τροπο να διαφωνησουμε... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Aν την οδηγω εγω,δεν παιζουν κανενα ρολο.

Αν την οδηγει ο Σουμαχερ,ΤΕΡΑΣΤΙΟ...

Δεν τελειωνει ετσι ευκολα το θεμα...

Νομιζω πως ολοι συμφωνουμε και προσπαθουμε να βρουμε τροπο να διαφωνησουμε... ;D

 

Τι να πω τώρα,με αποστόμωσες... :-X Αλλά δεν χρειάζεται να σαι ο Σουμάχερ για να καταλάβεις έστω κάποια διαφορά... 8)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω τώρα,με αποστόμωσες... :-X Αλλά δεν χρειάζεται να σαι ο Σουμάχερ για να καταλάβεις έστω κάποια διαφορά... 8)

 

Μήπως το θέμα έπρεπε να είναι το εάν αυτή η διαφορά κάνει τόσο "μπαμ"¨ή το πόσο ανεπιθύμητη είναι παρά το άν φαίνεται;

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν με την ίδια κιθάρα, τον ίδιο ενισχυτή, με τον αντίχειρα, κτυπήσεις και εσύ και ο Knopfler τη La...λές να βγάλετε διαφορετικό ήχο? Αυτός είναι ο ήχος της κιθάρας....

 

Το να βγάλεις μια νότα στην κιθάρα είναι πολύ προσωπική υπόθεση, φυσικά και δε θα ακουστεί το ίδιο, αφού ακουμπάς τις χορδές με τα χέρια σου. Να μου έλεγες μια νότα στο σύνθι να πω οκ, αλλά σε κάποια όργανα όπως κιθάρα (και πολύ περισσότερο βιολί, τρομπέτα κλπ) και στη μία νότα φαίνεται.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βγάλεις μια νότα στην κιθάρα είναι πολύ προσωπική υπόθεση, φυσικά και δε θα ακουστεί το ίδιο, αφού ακουμπάς τις χορδές με τα χέρια σου. Να μου έλεγες μια νότα στο σύνθι να πω οκ, αλλά σε κάποια όργανα όπως κιθάρα (και πολύ περισσότερο βιολί, τρομπέτα κλπ) και στη μία νότα φαίνεται.

..ακομα και στο συνθ φιλε μου.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην πούμε τι θα γίνει αν παίξει μια σκάλα ο Νοφλερ κι ένας από μας :)

 

Το "παραξενο",ειναι οτι το "παχος" της πωλας,το εχουν (σχεδον ;D) και οι σκαφατες...

Δεν εχουν ομως τη "διαυγεια" της "ανορεξικης",

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα δηλαδη.. ;D

 

Πάντως σκαφάτες με πώλα ξεχωρίζουν πιο εύκολα από στρατ με τέλε στο αυτί μου. (εκτός αν ο παίχτης βαράει κοντά στη γέφυρα)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πάλι σε υποθετικές κουβέντες πέσαμε...

Τα πράγματα είναι απλά και έχουν απόδειξη αν ακολουθησουμε εργαστηριακές μεθόδους είπαμε. Κοινή αλυσίδα monitoring πχ.

Αν βάλω Texas special μαγνήτες και Strat bridge στην 335, θα ακούγεται σαν Stratocaster;

Εδώ θα πρέπει να διευκρινίσουμε ότι πάμπολες φορές έχω προσπαθήσει να προσομοιάσω στη δεκαετία του 80 τον ήχο μιας καλής μονοπήνιας Stratocaster με Gibsonοειδείς κατασκευές, που μπορεί να ακούστηκαν έτσι στο "περίπου" αλλά ποτέ δεν έφεραν το αποτέλεσμα που θα με ικανοποιούσε.

 

Σίγουρα ο συνδυασμός και ο τρόπος δεσίματος των υλικών παίζει πολύ σημαντικό ρόλο πέρα από τους μαγνήτες (που είναι ίσως ο σημαντικότερος παράγων) και είναι αυτό που κάνει τη διαφορά μιας ιδιαίτερης από μια καλή μεν αλλά αδιάφορη κιθάρα.

Σημειώνω ότι τα γούστα διαφέρουν και γι αυτό δεν λέω καλύτερης.

 

Υ.Γ. Για τα δικά μου χέρια και αυτιά, τα Λεσπωλοϊδή διαφέρουν σαν τη μέρα με τη νύχτα με τα σκάφη. Κι ας φορουν τον ίδιο μαγνήτη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Για τα δικά μου χέρια και αυτιά, τα Λεσπωλοϊδή διαφέρουν σαν τη μέρα με τη νύχτα με τα σκάφη. Κι ας φορουν τον ίδιο μαγνήτη.

 

ΣΑΦΩΣ.

 

Ο τροπος κατασκευης εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασια ,οπως και η μαζα και το βαρος ενος οργανου .

 

Τωρα το ποσο οφειλεται αυτο στα ξυλα δεν ξερω (ας πουμε μια Epiphone Sheraton με...φτηνο κοντραπλακε αν της βαλεις Classic 57 ακουγεται ακριβως το ιδιο με μια Gibson ES335...με...ακριβο κοντραπλακε ;D ;D,και ιδια 100% να μην ακουγεται σαν ES παντως ακουγεται.... ;D ;D)

 

Ακομα δεν μου ειπες τι κιθαρα παιζει στο ασμα αρχηγε.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ο τροπος κατασκευης εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασια ,οπως και η μαζα και το βαρος ενος οργανου .

 

 

 

Το αυτο

 

οπως και το αυτο  ;D

 

 

Για να καταληξω...

Τιποτα σαν τη στρατοκαστερ... ;D

 

+1  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βγάλεις μια νότα στην κιθάρα είναι πολύ προσωπική υπόθεση, φυσικά και δε θα ακουστεί το ίδιο, αφού ακουμπάς τις χορδές με τα χέρια σου.

...έχεις να χάσεις μπύρες σε στοίχημα...λεφτά να έχεις να πληρώνεις...στην επόμενη "Prova Cafe" σύναξη... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου