Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση αρ.33754 για τη συμμετοχή των ξύλων στον ήχο της ηλ. κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλος εισαι και του λογου σου... ;D συμφωνεις,συμφωνεις αλλα δε μου λες ΜΕ ΤΙ ΚΙΘΑΡΑ ειναι γραμμενο το κομματι.... ;D ;D

 

πλακα κανω τα λεω αυτα γιατι ζηλευω... ;D θα εδινα ΟΛΕΣ τις κιθαρες μου και θα κραταγα μια Danelectro αν μου ελεγαν οτι θα αποκτουσα το 1/10 του ταλεντου και της ικανοτητας σου στη κιθαρα.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

 

 

ΡΕ ΣΕΙΣ ;D 35 ΑΤΟΜΑ ΚΑΤΕΒΑΣΑΝ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙ ΚΙΘΑΡΑ ΠΑΙΖΕΙ??? ;D ;D (εκτος κι αν μαγευτηκατε απο την συνθεση μου και προσπαθειτε να συνελθετε απο τους οργασμους... ;D)

 

Τώρα το κατέβασα και τ'άκουσα. Ποτέ δεν πιστεύω βέβαια στην αξία τέτοιων μαντεψιών αλλά απο την άλλη μ'αρέσουν αυτά τα παιχνίδια! Λοιπόν:

1. ΔΕΝ ξέρω τι κιθάρα είναι!!! ;D

2. Αν έπρεπε να πω κάτι θάλεγα Τέλε ή υπο συνθήκες κάποιου τύπου 335.

3. Θα μου έκανε μεγάλη έκπληξη αν δεν είναι κιθάρα με 2 pickup configuration...

4. Solid body, single coils, rosewood neck, alder body, bolt on!!! 8)

Τάπα κι ησύχασα! Περιμένω την τάπα τώρα... ::)

 

ΕΔΙΤ:

πλακα κανω τα λεω αυτα γιατι ζηλευω... Grin  θα εδινα ΟΛΕΣ τις κιθαρες μου και θα κραταγα μια Danelectro αν μου ελεγαν οτι θα αποκτουσα το 1/10 του ταλεντου και της ικανοτητας σου στη κιθαρα.... Smiley

 

Αν τόγραψες αυτό για μένα...τι να πω...just remember man, we're all under the same sky...εξ'άλλου κι εγώ παίζω (και) με Dano ;D!

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχεις να χάσεις μπύρες σε στοίχημα...λεφτά να έχεις να πληρώνεις...στην επόμενη "Prova Cafe" σύναξη... ;)

 

μιας και όλο λόγια είσαι  :) αλλά στοίχημα δε βλέπω heres my deal

 

χαχα λοιπόν άκου θα παίξεις εσύ κι άλλος ένας που έχω ακούσει να παίζει μια ντο-ρε-μι-φα-... ντο όσο αργά θέλετε στην ίδια κιθάρα. Αν δε βρω ποιος είναι ποιος πληρώνω τα πάντα  αλλιώς εσύ ;D ;D ;D ;D

 

Ζηλευω!!! :D ;D ;D ;D (οχι τον twin βεβαια! ;D )Συμφωνω! ;DΕδω μαλλον μπερδευουμε τον ηχο με την εκφραση...

Νομιζω οτι η χροια μενει η ιδια,αυτο που αλλαζει με το παιξιμο ειναι η διαμορφωση,

πχ. "δυνατοτερη πενα" = περισσοτερο "σκασιμο",περισσοτερες δυναμικες,περισσοτερα μπασσα (μεγαλυτερος παλμος χορδης),αλλα οχι τοσο καθαρες νοτες οσο μια πιο "γλυκια" πενια...(αν σε μια κιθαρα με floyd πχ,χτυπας οσο δυνατα χτυπας μια πώλα με σταθερη γεφυρα,ακουγεται ενα τρεμολο στην "ουρα" της καθε νοτας,που οφειλεται στο "νεκρο σημειο" που "ζυγιζουν" χορδες με ελλατηρια... οποτε θελει πιο "χαλαρα" για καθαρη νοτα. ;) Αυτο εννοω δηλαδη,η εκφραση ειναι και τεχνικη,εκτος απο "ψυχη"! ;)

 

ακριβώς, απλώς ο marathon νομίζει (και ειναι ετοιμος να πληρώσει για να μάθει το αντίθετο :) ) οτι η κιθάρα βάζει τον ήχο και ο παίχτης τις νότες μόνο

 

Πέρα από την πλάκα, και λίγο οφ τοπικ, αλλά με προκαλέσανε :), σε κάτι ηχογραφημενες πρόβες που έxω ακούγεται με την πρώτη νότα όταν αλλάζουμε όργανα :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη...η...δονηση.... ;D ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ μουφα,οπως λεει και ο φιλος μου Ron Kirn

 

http://www.ronkirn.com/

 

αν .."δονειται" ενα οργανο (ειναι "resonant" δηλ.) απλα δονειται σε ΜΙΑ συχνοτητα (σε ρε ας πουμε )

Από πού προκύπτει αυτό; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

ΡΕ ΣΕΙΣ ;D 35 ΑΤΟΜΑ ΚΑΤΕΒΑΣΑΝ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙ ΚΙΘΑΡΑ ΠΑΙΖΕΙ??? ;D ;D (εκτος κι αν μαγευτηκατε απο την συνθεση μου και προσπαθειτε να συνελθετε απο τους οργασμους... ;D)

 

Ειναι μια κιθαρα με ασχημο ηχο (ειδικα για το συγκεκριμενο κομματι) sorry sf!

Τωρα ζητας να μαντεψουμε ,απο μια ηχογραφηση ποια ειναι!

Δυσκολο! Αν θα ελεγα κατι  , θα συμφωνουσα με τον yann(νομιζω)  Δεν ειναι ξυλο!

Μια steinberger ισως?

 

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πού προκύπτει αυτό; ???

Mα...απο το Ron Kirn! ;D

 

Αν θα ελεγα κατι  , θα συμφωνουσα με τον yann(νομιζω)  Δεν ειναι ξυλο!

Εγω δεν ειπα οτι δεν ειναι ξυλο,οτι δεν μπορουμε να το καταλαβουμε ειπα! ;)

 

απλώς ο marathon νομίζει (και ειναι ετοιμος να πληρώσει για να μάθει το αντίθετο :) ) οτι η κιθάρα βάζει τον ήχο και ο παίχτης τις νότες μόνο

Oχι νομιζει,ετσι θελει!...να'ναι ολα ετοιμα για νοτες... ;)

...γι'αυτο γουσταρει και "band in a box" (ετσι το λενε? ;D ) και οχι cubase... ;D

 

 

αν .."δονειται" ενα οργανο (ειναι "resonant" δηλ.) απλα δονειται σε ΜΙΑ συχνοτητα (σε ρε ας πουμε ) αυτο βεβαια δεν λεει απολυτως τιποτα εκτος κι αν ΟΛΑ τα κομματια που παιζουμε εχουν ΜΙΑ νοτα (δηλ.ΡΕ) ;D ;D

(εκτος κι αν μαγευτηκατε απο την συνθεση μου και προσπαθειτε να συνελθετε απο τους οργασμους... ;D)

-Αν ηταν ετσι,θα ακουγαμε μονο αυτη τη συχνοτητα,αφου μονο αυτη θα μεταφεροταν στον αερα απο τη δονηση του οργανου... ;)

 

-Εγω παντως,ψωφαω για πολλαπλους!!

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα...απο το Ron Kirn! ;D

Εγω δεν ειπα οτι δεν ειναι ξυλο,οτι δεν μπορουμε να το καταλαβουμε ειπα! ;)

Oχι νομιζει,ετσι θελει!...να'ναι ολα ετοιμα για νοτες... ;)

...γι'αυτο γουσταρει και "band in a box" (ετσι το λενε? ;D ) και οχι cubase... ;D

 

 

sorry!

παντως αν ειναι ξυλο ...μυστηριο ξυλο ειναι! :D

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για την ατάκα, ο κος marathon παρακαλείται όπως ξανακεράσει μπύρες, καθώς :

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172345.20

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για την ατάκα, ο κος marathon παρακαλείται όπως ξανακεράσει μπύρες, καθώς :

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172345.20

 

 

 

 

 

Είστε έτοιμοι να πληρωσετε? τη Δευτερα ανεβαζω blind test με τους καλύτερους αντιχειρες του Noiz...ε, ρε μπύρα που έχω να πιω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου