Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση αρ.33754 για τη συμμετοχή των ξύλων στον ήχο της ηλ. κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

(και τον ηχο απλα υπεροχο,βοηθαει βεβαια και το AKG C12 & o Manley comp ;D

ασε που οι ηλεκτρικες κιθαρες δεν εχουν ηχο (χρειαζονται και ενισχυτη οποτε ο ηχος τους αλλαζει αναλογα με τον ενισχυτη)

 

Λοιπον στα ρυθμικα παιζει αυτη

1962 Epiphone Granada

 

& solo αυτη

1960 Gibson Es 125

 

Παντως εχετε δικιο...ΞΥΛΟ δεν ειναι (κοντραπλακε ειναι) ;D ;D

 

Στη μιξη παντως δεν ακουγονται σαν σκαφη,ουτε η μεν ουτε η δε...

Ασε που ακουγονται σαν την ιδια κιθαρα,με αλλες ρυθμισεις στον ενισχ/τη... ;)

Ειδικα ο P της Εs 125,ακουγεται σαν μικρος μονοπηνιος,

και μαλιστα τελεκαστερατος.. ;D

 

Αυτος ο "αερας" που χαρακτηριζει τα σκαφη που ειναι? ???

"Θαφτηκε" με καποιο eq...(στη μιξη πιθανως)?..μηπως φταιει ο κομπρεσσορας?

 

Ειναι αληθεια,οτι με ενα eq και μονο,μπορουν να αλλαξουν πολλα,και ευκολα... ;)

Στην περιπτωση μας δυο σκαφη,ακουγονται solid.. 8)

 

-Αφου οι ηλ/κες δεν εχουν ηχο,δεν ξαναπαιζω χωρις ενισχυτη,

αφου δεν ακουγεται τιποτα... :(... ;D ;D ;D

Ισως αν εκλεινα το παραθυρο...?

 

 

-Το κοντρα πλακε δεν ειναι ξυλο,διαστημικο υλικο ειναι! ;D ;D ;D

Και κανει τα σκαφη να ακουγονται σαν τελε... ;D ;D ;D ;D

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η κιθάρα είναι αυτή:

 

Μία Esquire partcaster που είχα στήσει μόνος μου καιρό πριν, πολύ ενδιαφέρουσα παικτικά και ηχητικά. Ash body, maple neck, Lollar T pup.

Θυμάμαι σίγουρα πως όταν έπαιζα το συγκεκριμένο κομμάτι, πάντα είχα το tone κλειστό 30-40%, πράγμα που κάνει τον ήχο πιό θολό μεν, άκρως vintage και γεμάτο δε...almost like a P 90...cool.

 

Στη μιξη παντως δεν ακουγονται σαν σκαφη,ουτε η μεν ουτε η δε...

Ασε που ακουγονται σαν την ιδια κιθαρα,με αλλες ρυθμισεις στον ενισχ/τη... ;)

Ειδικα ο P της Εs 125,ακουγεται σαν μικρος μονοπηνιος,

και μαλιστα τελεκαστερατος.. ;D

 

Αυτή ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ η αίσθηση μου ακούγοντας το κομμάτι του SF...oh well 8)

180_DSCF0397.thumb.jpg.6f4e19118a8145247dc6e35e39d1378a.jpg

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα μολις ειδα τη ΒΛΑΚΕΙΑ που εγραψα

 

Λοιπον στα ρυθμικα παιζει αυτη

1962 Epiphone Granada

 

& solo αυτη

1960 Gibson Es 125

 

το σωστο ειναι

 

Λοιπον στα ρυθμικα παιζει αυτη

1960 Gibson Es 125

 

& solo αυτη

 

1962 Epiphone Granada

 

 

αρα εδω ειστε σωστοι ;D

 

Ειδικα ο P της Εs 125,ακουγεται σαν μικρος μονοπηνιος,

και μαλιστα τελεκαστερατος

 

-Αφου οι ηλ/κες δεν εχουν ηχο,δεν ξαναπαιζω χωρις ενισχυτη,

αφου δεν ακουγεται τιποτα...

 

μωρε ακουγεται αλλα τετοιο ηχο εχει και ενα πλαστικο πηρουνι αν το κοπανας πανω στο τραπεζι...δεν το εχω ομως ακουσει ποτε σε δισκο.... ;D ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είναι αυτή:

 

Μία Esquire partcaster που είχα στήσει μόνος μου καιρό πριν, πολύ ενδιαφέρουσα παικτικά και ηχητικά. Ash body, maple neck, Lollar T pup.

Θυμάμαι σίγουρα πως όταν έπαιζα το συγκεκριμένο κομμάτι, πάντα είχα το tone κλειστό 30-40%, πράγμα που κάνει τον ήχο πιό θολό μεν, άκρως vintage και γεμάτο δε...almost like a P 90...cool.

 

Αυτή ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ η αίσθηση μου ακούγοντας το κομμάτι του SF...oh well 8)

 

Είμαι ανάμεσα σε tele και  σπλιταρισμένη huber.Πιο πολύ όμως μου φέρνει για tele. Roll Eyes ;D  Μέσα έπεσα έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προς ez: Η αίσθηση που είχα (θα μου πείτε κατόπιν αποκαλύψεως τα λες...) ήταν για καθαρόαιμη Tele αναμφισβήτητα. Συγχαρητήρια ωραίο παίξιμο!

 

BUTTtttt... αν έπαιζε ένας όχι τόσο ταλαντούχος την ίδια κιθάρα, σε καμία περίπτωση δεν θα έβγαζε αυτόν τον χαρακτηριστικότατο ήχο που ακούμε. Τόσες φορές έχουμε μιλήσει για τα χέρια (που είναι προέκταση του νου και της πείρας). Επαναλαμβάνω λοιπόν: Ο συνδυασμός των υλικών, κάνει την καλή κιθάρα. Ομως αυτό το έξτρα που θα κάνει τον ez ή έναν γνώστη και tone afficionado να βγάλει το maximum της έκφρασης του και να εκμεταλλευτεί την ιδιαίτερη χροιά του οργάνου, είναι αυτές οι "ψιλοδιαφορές" που κάποιοι ακούν.

 

Στο θέμα που ανέβασε ο Superfunk να προσθέσω ότι: είχα κι εγώ μια Gibson ES-300 που ο ήχος της είναι αυτός που παίζει στο Rock around the clock του Bill Haley από τον Danny Cedrone, με P-90 dog-ears μαγνήτες. Την κιθάρα την πούλησα πριν πεις καϊκι! Ναι! Οι μονοπήνιοι μαγνήτες υπερίσχυαν και την έκαναν ροκαμπιλάδικη! Δεν διαφωνώ καθόλου. Το έχω ζήσει και... έχω πουλήσει.  ;D Ομως η κιθάρα αυτή δεν ακούγεται σαν τις άλλες με P-90. Εχει κι ένα ηχείο ...να με το συμπάθιο που ακούγεται! Κι ακούγεται τόσο πιστά όση και η ποιότητα και κυρίως πιστότητα του μαγνήτη(μικροφώνου) που φοράει. Τώρα θα μου πεις ποιός μίλησε για πιστότητα... Ε... εκεί δίκιο θα έχεις.

es300_prs24.jpg.1b6386f4b8ea72ad1fbcf67a57529f26.jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα κι εγώ μια Gibson ES-300 που ο ήχος της είναι αυτός που παίζει στο Rock around the clock του Bill Haley από τον Danny Cedrone, με P-90 dog-ears μαγνήτες.

 

μια κιθαρα της προκοπης ειχες και εσυ που δεν ηταν τιγκα στη μουντιλα και πηγες και την πουλησες.... ;D δεν την εδινες τουλαχιστον σε εμενα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προς ez: Η αίσθηση που είχα (θα μου πείτε κατόπιν αποκαλύψεως τα λες...) ήταν για καθαρόαιμη Tele αναμφισβήτητα. Συγχαρητήρια ωραίο παίξιμο!

 

BUTTtttt... αν έπαιζε ένας όχι τόσο ταλαντούχος την ίδια κιθάρα, σε καμία περίπτωση δεν θα έβγαζε αυτόν τον χαρακτηριστικότατο ήχο που ακούμε. Τόσες φορές έχουμε μιλήσει για τα χέρια (που είναι προέκταση του νου και της πείρας). Επαναλαμβάνω λοιπόν: Ο συνδυασμός των υλικών, κάνει την καλή κιθάρα. Ομως αυτό το έξτρα που θα κάνει τον ez ή έναν γνώστη και tone afficionado να βγάλει το maximum της έκφρασης του και να εκμεταλλευτεί την ιδιαίτερη χροιά του οργάνου, είναι αυτές οι "ψιλοδιαφορές" που κάποιοι ακούν.

 

Πλωτάρχα μου με τιμάτε! 8) Ευχαριστώ για τα καλά σας σχόλια!

Τώρα για τα λοιπά φίλε γιάμεθ, το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν τόχεις ;D!

Συμφωνώ, δεν θα μπορούσα να τα θέσω καλύτερα και πιό περιεκτικά.

 

Θέλω όμως να πω κάτι στους φίλους κιθαρίστες που διαβάζουν ΝΟΙΖ.

Γιά μένα ίσως κατέληξε φυσικό να φιλτράρω σχεδόν τα πάντα μέσα απο τα χέρια μου, αφού παίζω καθημερινά για κάποιες δεκαετίες ;D, και στην τελική είναι και η δουλειά μου -όπως κι αν μπορεί να εκληφθεί αυτό :-\- όμως: ο καθένας που παίζει κιθάρα είναι ένας εν δυνάμει στυλίστας αφού τα χέρια του τάχει μόνον εκείνος.

Θέλω να πω, μην υποτιμάτε το άγγιγμα σας, όποιο και νάναι αυτό. Μιλάμε για μουσική, όλοι έχουμε να μάθουμε/ζηλέψουμε απο τον άλλο. Νομίζω πως αναγνωρίζοντας τις αδυναμίες μας και κατανοώντας τα όρια μας μπορούμε νάμαστε καλύτεροι μέρα με τη μέρα. Κανείς δε τάχει όλα. Κάποιοι έχουν εκείνα που εμείς γυρεύουμε και γίνονται αναφορές, ινδάλματα ή τι άλλο. Να μην πλατιάσω άλλο, να πω μόνο το κοινότοπο:

Αν δεν πιστέψεις εσύ πρώτος σ'αυτό που κάνεις, κανείς δε θα σε πιστέψει.

Δεν είναι εύκολο, είναι όμως η ζωή που όλοι μας λατρεύουμε νάχουμε, και σαν ζωή, έχει πίκρες, απογοητεύσεις αλλά και γεμάτη αίσθηση και χαρές που δεν μετριούνται με κανένα όργανο...κάτι σαν τη καψούρα ένα πράγμα ;D...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα μολις ειδα τη ΒΛΑΚΕΙΑ που εγραψα

Mεταφρασις:

Ωρα να σας πω την αληθεια!!  8);D ;D ;D

μωρε ακουγεται αλλα τετοιο ηχο εχει και ενα πλαστικο πηρουνι αν το κοπανας πανω στο τραπεζι...δεν το εχω ομως ακουσει ποτε σε δισκο.... ;D ;D

Κι ομως,καποιοι (μαζι και εγω) εχουν την απαιτηση το ηλ/κο οργανο να ακουγεται καλα και ακουστικα,εστω με την οποια ελαχιστη ενταση του,που ομως ειναι αρκετη για να ακουει καποιος τι παιζει (εκτος τεχνικων που απαιτουν ενισχυση),

οποτε,ας μην ακουγεται σα γατακι... ;D

μια κιθαρα της προκοπης ειχες και εσυ που δεν ηταν τιγκα στη μουντιλα και πηγες και την πουλησες.... ;D δεν την εδινες τουλαχιστον σε εμενα... ;D

Καλα εκανε,μπορει να της εβαζες κα'να τελεμαγνητη εσυ... ;D

Εγω παντως το μπασο μου δε στο δινω,

γιατι εχει συνηθισει στις round...  8) 8);D

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεταφρασις:

Ωρα να σας πω την αληθεια!!

 

Ελα κακιες.... ;D,μπερδευτηκα γερος ανθρωπος και εσυ με κοροϊδευεις ,σα δε ντρεπεσαι... ;D

 

 

Καλα εκανε,μπορει να της εβαζες κα'να τελεμαγνητη εσυ...

 

μα και ο...ΣΤΟΚ μαγνητης της ....teleμαγνητης ηταν (απλα χαλασε... :'(),ακομα την κλαιω αυτη τη κιθαρα (την ειχα παρει επειδη επαιζε ο κιθαριστας του Nick Cave με αυτη....και ηθελα την ιδια.......και μου την εκλεψαν ..... >:()

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου