Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση αρ.33754 για τη συμμετοχή των ξύλων στον ήχο της ηλ. κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κιθάρα είναι αυτή:

 

Μία Esquire partcaster που είχα στήσει μόνος μου καιρό πριν, πολύ ενδιαφέρουσα παικτικά και ηχητικά. Ash body, maple neck, Lollar T pup.

Θυμάμαι σίγουρα πως όταν έπαιζα το συγκεκριμένο κομμάτι, πάντα είχα το tone κλειστό 30-40%, πράγμα που κάνει τον ήχο πιό θολό μεν, άκρως vintage και γεμάτο δε...almost like a P 90...cool.

Νομιζω οτι τα σχολια για το παιξιμο ειναι περιττα.Κι  εγω ειχα την αισθηση οτι ακουω εναν P-90 μαγνητη...Αλλα θα σταθω σε κατι που δεν σχολιαστηκε καθολου και δε μπορω να το αφησω ετσι. Ηλια ΑΠΙΘΑΝΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ! Seriously man, only cool cats can pull this off!

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Ελα ρε Μάκη πάλι... δηλαδή τι μας λέει το βίντεο; Οτι βλέπουμε μια Les Paul-περίπου που ακούγεται σαν τι; ή τι ιδιαίτερο έχει δηλαδή; Αλλη μια καλή κιθάρα θες να πείς; Ε και; Απλά σου αρέσει εσένα. Που προσθέτει στο ερώτημα του τίτλου δηλαδή;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ μου την ζήλεψα την ES 300 για να σου πώ την αλήθεια... αν ήξερα ότι την έδινες, θα ήθελα να ήμουν στους "γαμπρούς"

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε Μάκη πάλι... δηλαδή τι μας λέει το βίντεο; Οτι βλέπουμε μια Les Paul-περίπου που ακούγεται σαν τι; ή τι ιδιαίτερο έχει δηλαδή; Αλλη μια καλή κιθάρα θες να πείς; Ε και; Απλά σου αρέσει εσένα. Που προσθέτει στο ερώτημα του τίτλου δηλαδή;

 

 

Οχι εγώ πιστεύω ότι τα ξύλα της ηλεκρικής κιθάρας σε συνδιασμό με ενισχυτή δάχτυλα κλπ,παιζουν σημαντικό ρόλο.

http://www.guitars.gr/images/stories/guitars/walden/bodies/walden_tonewoods.pdf

Το θέμα είναι τι ήχο ζητάει απο μια κιθάρα ο καθένας απο εμάς.

Εγώ θέλω παχύ γεμάτο μουντό ήχο άλλος θέλει να ακούει τενεκέ  ;D

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία τα links που μας έστειλες (και άλλα τόσα που κυκλοφορούν στο νετ....με αντίστοιχες πληροφορίες)...αλλά θα ήταν πολύ χρήσιμα εάν περιείχαν και το συμπλήρωμά τους. Δηλ sealer, final finishing...Εκτός εάν υποθέσουμε ότι οι 2 αυτοί παράγοντες ΔΕΝ επηρεάζουν ΚΑΘΟΛΟΥ το τελικό αποτέλεσμα...Εκτός εάν υποθέσουμε ότι πολυουρεθάνη και νίτρο έχουν το ίδιο (ηχητικό) αποτέλεσμα...Εκτός εάν υποθέσουμε ότι έχουμε περάσει τα ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ χέρια λούστρου...

Άστο ρε Μάκη....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προς ffmakis:

Συνεχίζω να μη καταλαβαίνω... Αυτό ΔΕΝ είναι το θέμα μας και κυρίως οι αναφορές σου σε κάποιες εταιρίες που ο ρόλος τους στην ιστορία της οργανοποιϊας είναι τουλάχιστον αδιάφορος (αν εξαιρέσεις την PRS).

Νομίζω πως ο καθένας μας κατάλαβε αυτό που ήθελε να καταλάβει και είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.  ;) Δε λέω... μια χαρά είμαστε με τις "αρρώστιες" μας, ας μη παίρνουμε κι άλλους στο λαιμό μας ευαγγελίζοντας επιλεκτικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξια οποιασδηποτε κιθαρας, καθοριζεται απο το ζευγαρι χερια που παιζει με αυτην. Εαν υπαρχει καλη μουσικη στο κεφαλι, θα βγει και με καυσοξυλο. Εαν δεν υπαρχει, οτι οργανο κι αν εχεις, παλι για γελια θα ειναι το αποτελεσμα. Γνωστο, αλλα καλο ειναι να το θυμομαστε που και που! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξια οποιασδηποτε κιθαρας, καθοριζεται απο το ζευγαρι χερια που παιζει με αυτην. Εαν υπαρχει καλη μουσικη στο κεφαλι, θα βγει και με καυσοξυλο. Εαν δεν υπαρχει, οτι οργανο κι αν εχεις, παλι για γελια θα ειναι το αποτελεσμα. Γνωστο, αλλα καλο ειναι να το θυμομαστε που και που! ;D

Σωστό (εν μέρει), αλλά ένα καλό όργανο θα είναι πάντα ένα καλό όργανο...άσχετα από όποιον το πιάσει. Ένα stardivarius πάντα θα είναι ένα stardivarius άσχετα από το εάν θα το πιάσει η Mouter ή εγώ...προφανώς και το μουσικό αποτέλεσμα εξαρτάται από τον παίκτη, αλλά δεν φταίει το όργανο γι αυτό!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε αν πάρεις μια κιθάρα από νοβοπάν και σου τυπώσει πάνω της ο μάραθον τα νερά του μαονιού (ή του κελεμπεκιού, μου αρέσει περισσότερο ως λέξη), θα κερδίσει κάτι η κιθάρα;

 

Οι μελετητές του μέλλοντος θα θεωρούν πως το opus magnum του νόιζ θα είναι το συγκεκριμένο θέμα.... ουφ!

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου