Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση αρ.33754 για τη συμμετοχή των ξύλων στον ήχο της ηλ. κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Τωρα το ποσο οφειλεται αυτο στα ξυλα δεν ξερω ....

Σωστά μίλησες. Το ποσοστό δεν το ξέρω κι εγώ.

 

Για να καταλήξω σε αυτό που η προσωπική μου εμπειρία σαν παίκτης και συλλέκτης αλλά και από την ενασχόληση μου με την κατασκευή partcasters, θα πω τα εξής:

 

Οσο πιό πολύ λειτουργεί σαν ηχείο το σώμα ενός οργάνου, (βλέπε σκάφη) τόσο πιό πολύ επηρεάζεται ο τελικός ήχος που πηγαίνει στην έξοδο του μαγνήτη (που δεν είναι παρά ένα μικρόφωνο).

Οσο πιό αδρανές είναι το σώμα σε μια συμπαγή κιθάρα τόσο λιγότερη επίδραση έχει σε αυτό που "ακούει" και μεταφέρει ο μαγνήτης. 

 

Για παράδειγμα εγώ όταν δοκιμάζω μια ηλεκτρική συμπαγή κιθάρα ή μπάσο χωρίς ενισχυτή, την ακουμπάω στο στήθος μου παίζοντας και "ακούω" τις δονήσεις (αν υπάρχουν) που μεταφέρει το ξύλο στο σώμα μου. Κάποιες περισσότερο και κάποιες λιγότερο. Είναι λογικό λοιπόν η ίδια δόνηση (εφόσον υπάρχει) να ενισχύεται από τον μαγνήτη. Και αυτή είναι η "ψιλή" μα θεμελιώδης διαφορά που κάνει κάποιο κούτσουρο πιό "μουσικό". Ισως να είναι στο 10%... δεν ξέρω, ίσως λιγότερο ή περισσότερο, αλλά αυτές που λέω κερδίζουν στο photo-finnish.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Σωστά μίλησες. Το ποσοστό δεν το ξέρω κι εγώ.

 

Για να καταλήξω σε αυτό που η προσωπική μου εμπειρία σαν παίκτης και συλλέκτης αλλά και από την ενασχόληση μου με την κατασκευή partcasters, θα πω τα εξής:

 

Οσο πιό πολύ λειτουργεί σαν ηχείο το σώμα ενός οργάνου, (βλέπε σκάφη) τόσο πιό πολύ επηρεάζεται ο τελικός ήχος που πηγαίνει στην έξοδο του μαγνήτη (που δεν είναι παρά ένα μικρόφωνο).

Οσο πιό αδρανές είναι το σώμα σε μια συμπαγή κιθάρα τόσο λιγότερη επίδραση έχει σε αυτό που "ακούει" και μεταφέρει ο μαγνήτης. 

 

Για παράδειγμα εγώ όταν δοκιμάζω μια ηλεκτρική συμπαγή κιθάρα ή μπάσο χωρίς ενισχυτή, την ακουμπάω στο στήθος μου παίζοντας και "ακούω" τις δονήσεις (αν υπάρχουν) που μεταφέρει το ξύλο στο σώμα μου. Κάποιες περισσότερο και κάποιες λιγότερο. Είναι λογικό λοιπόν η ίδια δόνηση (εφόσον υπάρχει) να ενισχύεται από τον μαγνήτη. Και αυτή είναι η "ψιλή" μα θεμελιώδης διαφορά που κάνει κάποιο κούτσουρο πιό "μουσικό". Ισως να είναι στο 10%... δεν ξέρω, ίσως λιγότερο ή περισσότερο, αλλά αυτές που λέω κερδίζουν στο photo-finnish.

 

Σωστά κι αυτά και σχεδόν όλα όσα λέτε.

Κι όμως, παρότι και του λόγου μου φύσει περίεργος και την ψάχνω μονίμως, διαρκώς και διακαώς, είχα στην κατοχή μου κιθάρες που ακουστικά ήτανε για τα μπάζα και μόλις κάρφωνες το βύσμα πάθαινες ΠΛΑΚΑ, αλλά και το αντίστροφο...όργανα που δονούνταν απο μουσικότητα, με φωνή και κουδούνισμα, αλλά, pluged in, ψιλοτζίφος...και μιλάω για ΚΑΛΑ όργανα, όχι της σειράς ή no name...

Επιμένω. Κατά βάσιν, καλό όργανο είναι εκείνο που θα σου δώσει όσα περισσότερα απο αυτά που ΕΣΥ γυρεύεις ή κρίνεις απαραίτητα για ό,τι κάνεις.

Σαφώς και υπάρχουν αντικειμενικά μετρήσιμες παράμετροι στην κατασκευή και στον τελικό ήχο μιας κιθάρας, όμως ελάχιστο ρόλο παίζουν στο πως τα βιώνεις όλα αυτά με το όργανο στα χέρια σ'ένα πάλκο...

Κοντολογής, μην αγοράζετε specs, ψωνίστε feeling...

Δηλαδή, δοκιμάστε, παίξτε κι ακούτε, αλλά μην παραμυθιάζεστε...θα μου πείτε, δεν είναι κι εύκολο αυτό, ειδικά σε τόπους όπως η χώρα μας και θα σας απαντήσω, συμφωνώ...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσα χρονια παρακολουθω το noiz σαν εγγεγραμενο μελος η μη (απο την αρχη του δηλαδη καθ οτι δεν ειμαι και πολυγραφοτατος),θυμαμαι αυτην την κοντρα απο τους κιθαριστες του φορουμ στην οποια δεν εχω παρει ποτε μερος ;).Αποφασισα λοιπον να πω την γνωμη μου 8).

1)Κατ αρχην το παραδειγμα του καυσοξυλου της αρχης ειναι τουλαχιστον ατυχες.Ειμαι απο αυτους που υπστηριζουν οτι ενα οργανο το ακους ΚΑΘΑΡΟ.Τον ηχο που εβγαλε ο κατα τα αλλα παιχταρας στο βιντεο θα μπορουσε ανετα να τον βγαλει και με το σκοινι της μπουγαδας αν ειχε εναν τριπλο EMG κατω του ...Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και ΟΡΓΑΝΟ...

Τα ιδια θα ελεγα αν επαιζε και με lespaul'59. Πως να καταλαβεις τι ειναι αυτο που ακους με τοσο drive?Φανταζεστε το ηχητικο αποτελεσμα του...οργανου σ ενα vibrolux? ::) ;D

2)Δεν εχω μιλησει με ΚΑΝΕΝΑΝ Ελληνα τουλαχιστον μαστορα κατασκευαστη-επισκευαστη (και ξερω μερικους προσωπικα) με εμπειρια στα ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ οργανα (για τα ακουστικα δεν το συζηταμε καν...)που να ισχυριζεται οτι τα ξυλα με οτι σημαινει αυτο (ειδος-βαρος-πυκνοτητα -συνδιασμοι κ.λ.π) ειναι στην κιθαρα για στολιδι και ...μαρκετινγκ αφου οι μαγνητες κανουν ολη την δουλεια.

Μ αυτην την αποψη  συντασομαι κι εγω οτι δηλαδη ο ηχος περναει μεσα απο ενα συνδιασμο ξυλων που παλονται διαφορετικα αναλογα με το ειδος τους κ.λ.π.(μην τα επαναλαμβανω) και οτι ΑΥΤΟΣ Ο ΗΧΟΣ ΤΕΛΙΚΑ  ενισχυεται απο εναν η περισσοτερους μαγνητες.

Επειδη οπως ειναι χιλιοειπωμενο ο ηχος ειναι μια αλυσιδα ΑΝ ΟΛΟΙ οι κρικοι αυτης της αλυσιδας ειναι της ιδιας ποιοτητας τοτε εχουμε ενα καλο(μπορει και υπεροχο) ηχητικο αποτελεσμα.

Δεν υπαρχει δηλαδη καλη κιθαρα με καταπληκτικους μαγνητες και μαπα ξυλα η το αντιστροφο.Καπου θα φανει η μαπα σ ενα ζευγαρι καλα αυτια...ΑΥΤΑ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη εντύπωση μου έχει κάνει η συγκεκριμένη κιθάρα με τους 27 συνδιασμούς ήχων.Ακούστε πώς μία hollow body μπορεί να ακουστεί σαν stratocaster.

Μπορεί να μήν είναι 100% ακριβώς ό ίδιος ήχος αλλά νομίζω ότι πλησιάζει σε πολύ μεγάλο βαθμό τον ήχο μιας καλής strat.Ποια είναι η γνώμη σας?

Aκούστε μετά το 7ο λεπτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα πρέπει να διευκρινίσουμε ότι πάμπολες φορές έχω προσπαθήσει να προσομοιάσω στη δεκαετία του 80 τον ήχο μιας καλής μονοπήνιας Stratocaster με Gibsonοειδείς κατασκευές, που μπορεί να ακούστηκαν έτσι στο "περίπου" αλλά ποτέ δεν έφεραν το αποτέλεσμα που θα με ικανοποιούσε.

 

Εγώ να δεις πόσες φορές προσπάθησα να παίξω το Thrill is gone με κάθε είδους κιθάρες αλλά εκείνος ο "κουφός" ήχος δεν βγαίνει με τίποτα (σχόλια σύγκρισης με BB δεν θα απαντηθούν ;) ).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ηχογραφηση ειναι 100% αναλογικη (σε ...μπομπινα) και με Fender Twin Reverb χωρις κανενα εφε. :)

Ζηλευω!!! :D ;D ;D ;D (οχι τον twin βεβαια! ;D )

Μπορεί σε μερικά σημεία να διαφωνώ λιγάκι,αλλά δεν πειράζει,στην ουσία συμφωνούμε σε όλα.

Νομιζω πως ολοι συμφωνουμε και προσπαθουμε να βρουμε τροπο να διαφωνησουμε... ;D

Συμφωνω! ;D

Το να βγάλεις μια νότα στην κιθάρα είναι πολύ προσωπική υπόθεση, φυσικά και δε θα ακουστεί το ίδιο, αφού ακουμπάς τις χορδές με τα χέρια σου. Να μου έλεγες μια νότα στο σύνθι να πω οκ, αλλά σε κάποια όργανα όπως κιθάρα (και πολύ περισσότερο βιολί, τρομπέτα κλπ) και στη μία νότα φαίνεται.

Εδω μαλλον μπερδευουμε τον ηχο με την εκφραση...

Νομιζω οτι η χροια μενει η ιδια,αυτο που αλλαζει με το παιξιμο ειναι η διαμορφωση,

πχ. "δυνατοτερη πενα" = περισσοτερο "σκασιμο",περισσοτερες δυναμικες,περισσοτερα μπασσα (μεγαλυτερος παλμος χορδης),αλλα οχι τοσο καθαρες νοτες οσο μια πιο "γλυκια" πενια...(αν σε μια κιθαρα με floyd πχ,χτυπας οσο δυνατα χτυπας μια πώλα με σταθερη γεφυρα,ακουγεται ενα τρεμολο στην "ουρα" της καθε νοτας,που οφειλεται στο "νεκρο σημειο" που "ζυγιζουν" χορδες με ελλατηρια... οποτε θελει πιο "χαλαρα" για καθαρη νοτα. ;)

..ακομα και στο συνθ φιλε μου.

Αυτο εννοω δηλαδη,η εκφραση ειναι και τεχνικη,εκτος απο "ψυχη"! ;)

 

-Ο Στρατηγος στα παραπανω ποστ τα εξηγησε καλυτερα απο μενα... ;) :D

Αυτες οι δονησεις,ειναι και η προσωπικοτητα του εκαστοτε οργανου,και ειναι φυσικα

ο συνδιασμος των υλικων που μας κανει να τις νοιωθουμε (αν υπαρχουν  ;D )

η οχι..(αν δεν υπαρχουν.. ;D ;D )

Τι να κανουν τα "μουσικα ξυλα",

αν πχ το nut και η γεφυρα δεν τους δινουν σοβαρο λογο για να "χορευουν"?... ::) ;)

-Και το αναποδο φυσικα,που σημαινει οτι ενα τελειο υλικο,δεν θα καταφερει τιποτα,

αν συνδιαστει με ενα κακο υλικο,απλως θα χασει καποιες ιδιοτητες του! ;)

 

Superfunk,

ακριβο η φτηνο κοντρα πλακε,δε λεει τιποτα,ξυλο ειναι και αυτο...

αν με ρωτησεις πια κιθαρα (ακουστικη) με εχει "τρελλανει" ηχητικα,θα σου πω οτι ηταν μια Ιbanez Artist του '70κατι...με καπακι απο κοντρα πλακε!! :o ;)

Το κοντρα πλακε δημιουργηθηκε για να εχουμε περισσοτερη αντοχη και δυναμη (καθετα προς την επιφανεια) απο το ιδιο παχος ξυλου!(αντεχει πολυ περισσοτερη δυναμη απο το μασιφ,που σπαει πανω στα "νερα" του!).

Επισης,ως κομματια καπλαμας κολλημενα μεταξυ τους,ειναι πολυ πιο ευκολο να μπουν σε καλουπι και να εχουμε ως αποτελεσμα ενα "καπακι" για σκαφος,αλλα με πολυ μικροτερο κοστος παραγωγης (αφου δεν χρειαζεται "σκαψιμο") και λιγοτερο ρισκο "αστοχιας υλικου" (ολοι ξερουμε πως σπαει ενα μασιφ "καπακι" :( ;) ) 

 

-Η αξια των ξυλων για εναν ξυλεμπορο

ή τον βιομηχανο πελατη του,δεν ειναι ιδια με αυτη που τα αξιολογει ενας οργανοποιος.

Ενα εμπορικα φτηνο κομματι ξυλο,μπορει να ειναι "χρυσος" για εναν οργανοποιο,

λογω καποιας ιδιαιτεροτητας του που το κανει ιδεωδες για οργανο,

και ενα πανακριβο,πανεμορφο και σουπερ σπανιο,

να ειναι απλως αδιαφορο για κατασκευη οργανου. ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κραταω μια κιθαρα, ακομα και χωρις χορδες, συνδεμενη σε ενυσχιτη και το volume full. οταν την χτυπαω (οπως στου κουφου την πορτα) γιατι ακουω το ντουκου ντουκου και απ τον ενυσχιτη?

 

Και οταν κραταω μια κιθαρα με χορδες αυτη τη φορα, ασυνδετη, και παιξω κατι, γιατι νιοθω το ξυλο να συντονιζει?

 

Καντε την προσθεση....

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, αλλά και το αντίστροφο...όργανα που δονούνταν απο μουσικότητα, με φωνή και κουδούνισμα, αλλά, pluged in, ψιλοτζίφος...και μιλάω για ΚΑΛΑ όργανα, όχι της σειράς ή no name...

 

+10000

 

Αυτη...η...δονηση.... ;D ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ μουφα,οπως λεει και ο φιλος μου Ron Kirn

 

http://www.ronkirn.com/

 

αν .."δονειται" ενα οργανο (ειναι "resonant" δηλ.) απλα δονειται σε ΜΙΑ συχνοτητα (σε ρε ας πουμε ) αυτο βεβαια δεν λεει απολυτως τιποτα εκτος κι αν ΟΛΑ τα κομματια που παιζουμε εχουν ΜΙΑ νοτα (δηλ.ΡΕ) ;D ;D

 

ασε που απο τη στιγμη που η κιθαρα ακουμπαει στο ΤΕΡΑΣΤΙΟ (η λιγοτερο τεραστιο αναλογα απο τη διατροφη μας) MUFFLER που λεγεται ΠΡΟΚΟΙΛΙ,παει και το resonance πανε και ολα... ;D

 

Οπως και ο στρατηγος και εγω εχω παιξει και αγορασει οργανα καθε κατηγοριας τιμης και...χλιδας  :) (απο πανακριβα σκαφη τιγκα στον εβενο και την περλα κατασκευασμενα με αηδιαστικη ακριβεια...μεχρι πλαστικες Dano του 60 που κρεμονταν απο μια κλωστη....  )  βρηκα ΥΠΕΡΟΧΟΥΣ ηχους σε ΟΛΑ  ;) ,μια και ειχα παντα ΜΑΜΑΤΟΥΣ ενισχυτες... ;D

 

Φυσικα και το σωμα/μπρατσο μιας κιθαρας παιζουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο στον ηχο μιας κιθαρας μια και καθοριζουν το ΒΑΡΟΣ και τη μαζα της οπως και ,σε συνδιασμο με το hardware & τη "γεωμετρια" της,προσωπικα εχω παρατηρησει οτι ΙΔΙΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΦΕΝΤΕΡΟΕΙΔΗ ,με ιδιους μαγνητες,μπρατσο και Hardware,εχουν πανω κατω τον ιδιο ηχο ανεξαρτητα απο το ειδος ξυλου που ειναι φτιαγμενα (για αυτο αλλωστε ολες οι τελε που φτιαχνω ειναι με την ιδια πετυχημενη συνταγη,ξερω δηλ.τι υλικα να βαλω για τον ηχο που θελω)

 

π.χ. αν ερθει καποιος μεταλλας θα του φτιαξω μια τελε 10 λιβρες με λεπτο μπρατσο και καυτους μαγνητες (η κιθαρα θα ειναι νεκρη ακουστικα αλλα θα εχει τεραστιο sustain & πριμα για να κοβει μεσα στη βαβουρα),αν ερθει ενας φανκας μια τελε 8 λιβρες με μετριο μπρατσο και πολυ χαμηλου output μαγνητες (η κιθαρα θα "σκαβει" μεσα στη μπαντα στο skunk αν και θα εχει λιγο "κλινικο" & oυδετερο ηχο και ακουστικα αλλα και μονη της ),αν ερθει ενας μπλουζιστας ή καντρας θα του φτιαξω ενα πουπουλο (ή μια thinline) με τεραστιο μπρατσο και χαμηλου output μαγνητες κτλ (η κιθαρα θα εχει ογκο,γεματα μεσαια και μαζεμενα πριμα,οτι πρεπει για low gain & clean sounds και θα ακουγεται τελεια μεσα σε ενα τριο,ενω ακουστικα θα ακουγεται σαν..ακουστικο οργανο)

 

 

 

 

ΡΕ ΣΕΙΣ ;D 35 ΑΤΟΜΑ ΚΑΤΕΒΑΣΑΝ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙ ΚΙΘΑΡΑ ΠΑΙΖΕΙ??? ;D ;D (εκτος κι αν μαγευτηκατε απο την συνθεση μου και προσπαθειτε να συνελθετε απο τους οργασμους... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΡΕ ΣΕΙΣ ;D 35 ΑΤΟΜΑ ΚΑΤΕΒΑΣΑΝ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙ ΚΙΘΑΡΑ ΠΑΙΖΕΙ??? ;D ;D (εκτος κι αν μαγευτηκατε απο την συνθεση μου και προσπαθειτε να συνελθετε απο τους οργασμους... ;D)

 

Αν και προσωπικά δεν "ακούω ξυλα" και  μου είναι ψιλοαδιάφορα, κάνω blind guess... ;D

 

Crucianelli.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

+10000

 

 

Φυσικα και το σωμα/μπρατσο μιας κιθαρας παιζουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο στον ηχο μιας κιθαρας μια και καθοριζουν το ΒΑΡΟΣ και τη μαζα της οπως και ,σε συνδιασμο με το hardware & τη "γεωμετρια" της,προσωπικα εχω παρατηρησει οτι ΙΔΙΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΦΕΝΤΕΡΟΕΙΔΗ ,με ιδιους μαγνητες,μπρατσο και Hardware,εχουν πανω κατω τον ιδιο ηχο ανεξαρτητα απο το ειδος ξυλου που ειναι φτιαγμενα (για αυτο αλλωστε ολες οι τελε που φτιαχνω ειναι με την ιδια πετυχημενη συνταγη,ξερω δηλ.τι υλικα να βαλω για τον ηχο που θελω)

 

+ !!! Συμπέρασμα: βρείτε πρώτα ΤΙ θέλετε, και μετα το συζητάμε ευχαρίστως!!

 

αν ερθει ενας μπλουζιστας ή καντρας θα του φτιαξω ενα πουπουλο (ή μια thinline) με τεραστιο μπρατσο και χαμηλου output μαγνητες κτλ (η κιθαρα θα εχει ογκο,γεματα μεσαια και μαζεμενα πριμα,οτι πρεπει για low gain & clean sounds και θα ακουγεται τελεια μεσα σε ενα τριο,ενω ακουστικα θα ακουγεται σαν..ακουστικο οργανο)

 

8) ;) :D Ακριβώς...

 

ασε που απο τη στιγμη που η κιθαρα ακουμπαει στο ΤΕΡΑΣΤΙΟ (η λιγοτερο τεραστιο αναλογα απο τη διατροφη μας) MUFFLER που λεγεται ΠΡΟΚΟΙΛΙ,παει και το resonance πανε και ολα...

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Καλά μιλάμε ΕΓΡΑΨΕΣ!!!!!!!

Ρώτα κι εμένα πόσο άλλαξε ο ήχος μου όταν έχασα 25 κιλά!!! 8)

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου